• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
ma htjeo sam ja samo postrugati travu kad je bila suša ovih dana pa reko ajd nek padne kiša pa da ga okopam da malo prorahlim zemlju,nije toliko do trave.

Rahliti zemlju DA , kopanje Da, ali ne blizu češnjaka , oko njega samo prsti !! Jako mu je bitan vodozračni režim i mi u Slavoniji imamo velikih problema jer se brzo stvori "kora" na površini i češnjak se pati jer mu fali zraka !!
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
nekih dvadesetak kila i nekoliko posijao da imam za saditi opet. bacio gnojivo sa velikim postotkom kalija,to mi ostalo od duhana,i poslije još sa kanom.

Mozes mi molim te objasniti, ovo posijao? Sjeme?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
nekih dvadesetak kila i nekoliko posijao da imam za saditi opet. bacio gnojivo sa velikim postotkom kalija,to mi ostalo od duhana,i poslije još sa kanom.

Mozes mi molim te objasniti, ovo posijao? Sjeme?

pa posijao sjeme od bjelog luka,šta ti nije jasno?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Nemam iskustva s takvom sadnjom pa mozes li mi molim te reci,
Znaci ako mi cesnjak pusti one cvjetove sa sjemenom to pokupim i posadim na proljece?
I onda nikne pravi cesnjak?

aha,znači ovako,posiješ ono sjeme koje pusti češnjak u onoj loptici,sadiš na jesen i sad u sedmom mjesecu povadiš mladi luk i te male češnje posadiš opet na jesen i imaš pravi veliki luk nagodinu,stvar je u tome da ne moraš kupovati ili trošiti ovo luka što imaš da bi sadio drugi,ali to ti ne pušta svaki luk,treba znati sortu.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
aha,znači ovako,posiješ ono sjeme koje pusti češnjak u onoj loptici,sadiš na jesen i sad u sedmom mjesecu povadiš mladi luk i te male češnje posadiš opet na jesen i imaš pravi veliki luk nagodinu,stvar je u tome da ne moraš kupovati ili trošiti ovo luka što imaš da bi sadio drugi,ali to ti ne pušta svaki luk,treba znati sortu.

Aha, kuzim, hvala:icon_surprised:
Posadila sam 3 vrste cesnjaka, za ovu jednu znam da 99 % ima to, tako da vidjet cu uskoro i probati tako :(rofl):
 

rajko

Novi član
Tu od
27 Kol 2010
Poruka
23
Evo češnjak danas okopani

TbHCU.jpg
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Znači, bit' će češnjaka ove godine... trebali bi na kraju sezone napraviti i prvo nacionalno ocjenjivanje češnjaka (primjerice krupnoća glavice, broj režnjeva i intenzitet smrada, ha, ha.... ) :cool2:

 
Posljednje uređivanje:

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
mislim da bi kod češnjaka najmjerodavnije bilo ocjenjivati postojanost smrada

kod dobrog bi trebalo smrditi iz usta bar 3 dana...
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Znači, bit' će češnjaka ove godine... trebali bi na kraju sezone napraviti i prvo nacionalno ocjenjivanje češnjaka (primjerice krupnoća glavice, broj režnjeva i intenzitet smrada, ha, ha.... ) :cool2:

E to ti je dobar prijedlog ako se opet u Vrbovskom bude odrzavo dan češnjaka bit ceš pozvan prošle godine je to jedna familija uz pomoć dobrih ljudi pokrenula prvi put u mom kraju bio je jedan obrtnik koji se bavi vrtlarstvom i moja supruga sa našim češnjakom a dobila je sve pohvale .evo malo i moje ekologije svi znate kako radim i da nisačim ne tretiram fala bogu nema još nikavih znakova bolesti samo da tako i ostane.:icon_thumright:
picture049fm.jpg
[/IMG]
picture048d.jpg
[/IMG]
picture052j.jpg
[/IMG]
picture051ea.jpg
[/IMG]
mislim da bi kod češnjaka najmjerodavnije bilo ocjenjivati postojanost smrada

kod dobrog bi trebalo smrditi iz usta bar 3 dana...

Pa iskreno ako se najedeš u večer u jutro ti nijedna pasta ne može ublažiti smrad jer udara iz želuca.
 
Posljednje uređivanje:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Rahliti zemlju DA , kopanje Da, ali ne blizu češnjaka , oko njega samo prsti !! Jako mu je bitan vodozračni režim i mi u Slavoniji imamo velikih problema jer se brzo stvori "kora" na površini i češnjak se pati jer mu fali zraka !!

Tako je, nije to do Slavonije samo, svugdje ga je poželjno površinski zarahljivati. Kakve su ti procjene, kad stiže češnjak iz Vinkovaca? Mi našega vadimo pomalo za vlastite potrebe:

Uploaded with ImageShack.us
Evo da se pohvalim pronašao sam i ja kvalitetne "selektivne herbicide" ito njig 5-6 --- http://imageshack.us/photo/my-images/842/img20130430111855.jpg/

Znači, bit' će češnjaka ove godine... trebali bi na kraju sezone napraviti i prvo nacionalno ocjenjivanje češnjaka (primjerice krupnoća glavice, broj režnjeva i intenzitet smrada, ha, ha.... ) :cool2:

Proizvođač može utjecat i na krupnoću glavice i na smrad ali na broj češnjeva ne, on je odlika sorte. Btw. tek sad vidim kakav češnjak od gorskog si uzeo, slično je to onom što je kod mene rani tako da nije očito to što tražiš. Postoje tri podvrste ranog ljubičastog a razlikuju se samo u obliku (neke su plosnate a neke okruglije) a izrazito ljubičast bude ako se uplitko posadi (plića sadnja je u pravilu svakako bolja ali o tome drugom prilikom). orumašica Loncin ima jednu vrstu crvenog za koju mi se čini da može trajati dosta duže pa nek pokaže ako još uvijek ima slike.
To dakako ne znači da ti neću poslati po vijenac od svake vrste koju imam :icon_thumright: Imaš pp

aha,znači ovako,posiješ ono sjeme koje pusti češnjak u onoj loptici,sadiš na jesen i sad u sedmom mjesecu povadiš mladi luk i te male češnje posadiš opet na jesen i imaš pravi veliki luk nagodinu,stvar je u tome da ne moraš kupovati ili trošiti ovo luka što imaš da bi sadio drugi,ali to ti ne pušta svaki luk,treba znati sortu.

Ova vrsta sa tvoje slike baci cvijet? Vjerovatno je odgovor potvrdan samo mi se eto učinilo da poznajem tu vrstu a za nju znam da ga nema....
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Tako je, nije to do Slavonije samo, svugdje ga je poželjno površinski zarahljivati. Kakve su ti procjene, kad stiže češnjak iz Vinkovaca? Mi našega vadimo pomalo za vlastite potrebe:

Uploaded with ImageShack.us
Evo da se pohvalim pronašao sam i ja kvalitetne "selektivne herbicide" ito njig 5-6 --- http://imageshack.us/photo/my-images/842/img20130430111855.jpg/



Proizvođač može utjecat i na krupnoću glavice i na smrad ali na broj češnjeva ne, on je odlika sorte. Btw. tek sad vidim kakav češnjak od gorskog si uzeo, slično je to onom što je kod mene rani tako da nije očito to što tražiš. Postoje tri podvrste ranog ljubičastog a razlikuju se samo u obliku (neke su plosnate a neke okruglije) a izrazito ljubičast bude ako se uplitko posadi (plića sadnja je u pravilu svakako bolja ali o tome drugom prilikom). orumašica Loncin ima jednu vrstu crvenog za koju mi se čini da može trajati dosta duže pa nek pokaže ako još uvijek ima slike.
To dakako ne znači da ti neću poslati po vijenac od svake vrste koju imam :icon_thumright: Imaš pp

Ova vrsta sa tvoje slike baci cvijet? Vjerovatno je odgovor potvrdan samo mi se eto učinilo da poznajem tu vrstu a za nju znam da ga nema....
Pozz ekipi!! U Vinkovcima se tek počinje glavičiti češnjak , tako da prije kraja lipnja ili početka srpnja nema vađenja ! Inače je u odličnom stanju svih 2.2 ha
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Tako je, nije to do Slavonije samo, svugdje ga je poželjno površinski zarahljivati. Kakve su ti procjene, kad stiže češnjak iz Vinkovaca? Mi našega vadimo pomalo za vlastite potrebe:

Uploaded with ImageShack.us
Evo da se pohvalim pronašao sam i ja kvalitetne "selektivne herbicide" ito njig 5-6 --- http://imageshack.us/photo/my-images/842/img20130430111855.jpg/



Proizvođač može utjecat i na krupnoću glavice i na smrad ali na broj češnjeva ne, on je odlika sorte. Btw. tek sad vidim kakav češnjak od gorskog si uzeo, slično je to onom što je kod mene rani tako da nije očito to što tražiš. Postoje tri podvrste ranog ljubičastog a razlikuju se samo u obliku (neke su plosnate a neke okruglije) a izrazito ljubičast bude ako se uplitko posadi (plića sadnja je u pravilu svakako bolja ali o tome drugom prilikom). orumašica Loncin ima jednu vrstu crvenog za koju mi se čini da može trajati dosta duže pa nek pokaže ako još uvijek ima slike.
To dakako ne znači da ti neću poslati po vijenac od svake vrste koju imam :icon_thumright: Imaš pp

Ova vrsta sa tvoje slike baci cvijet? Vjerovatno je odgovor potvrdan samo mi se eto učinilo da poznajem tu vrstu a za nju znam da ga nema....

Pozdrav ekipi mirisnih prstiju ! :(y): Što se tiće češnjaka u odličnoj je formi na svih 2,2 ha no na vađenje čeka do konca Lipnja ili početka Srpnja ! Naše su procijene negdje cca 15t . ( Onaj herbicid je dobar za u lonac kad naraste)
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Pozdrav ekipi mirisnih prstiju ! :(y): Što se tiće češnjaka u odličnoj je formi na svih 2,2 ha no na vađenje čeka do konca Lipnja ili početka Srpnja ! Naše su procijene negdje cca 15t . ( Onaj herbicid je dobar za u lonac kad naraste)[/QUOTE]

Mnogo puno češnjaka, svaka čast :icon_karu:
jel prinos 15 t po hektaru ili sve ukupno na 2,2 ha?
pozzz
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Pozdrav ekipi mirisnih prstiju ! :(y): Što se tiće češnjaka u odličnoj je formi na svih 2,2 ha no na vađenje čeka do konca Lipnja ili početka Srpnja ! Naše su procijene negdje cca 15t . ( Onaj herbicid je dobar za u lonac kad naraste)

Mnogo puno češnjaka, svaka čast :icon_karu:
jel prinos 15 t po hektaru ili sve ukupno na 2,2 ha?
pozzz[/QUOTE]

Ma ne!! prinosi su od 8-10t/ha ! I sa tim smo vrlo zadovoljni ....
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Goran1985
Ako se ne varam ujna je rekla da taj cesnjak ima cvijet e sad zvat cu je pa cu je pitati...
Evo slikica:




na ovoj slici se vidi razlika
_skroz lijevo rani cesnjak
_u sredini Slunjski domaci
_skroz desno srednje rani

 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
NE KOPATI !!!!! Ručno plijevi travu , češnjak ne voli motiku zbog toga što ima razgranato adventivno korijenje .


Kakvo korjene ima češnjak,adventivno,gdje ti vidiš ovdje adventivno korjene
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Goran1985
Ako se ne varam ujna je rekla da taj cesnjak ima cvijet e sad zvat cu je pa cu je pitati...
Evo slikica:

na ovoj slici se vidi razlika
_skroz lijevo rani cesnjak
_u sredini Slunjski domaci
_skroz desno srednje rani


Ova zadnja se ne vidi, probaj je ponovo staviti na server :cool:

p.s. E sada neka mi netko kaže da u Hrvatskoj ne može rasti dobar češnjak... :icon_thumright:

p.s.s. Sada proradila "slika"
 

Najnoviji postovi

Na vrh