• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

pimorje40

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
154
Evo u novom broju gospodarskog lista imete kalkulaciju isplativosti sadnje češnjaka.
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Evo u novom broju gospodarskog lista imete kalkulaciju isplativosti sadnje češnjaka.

To zaboravi!!! Imam namjeru pisati gospodarskom, pišu nebuloze od prinosa do zasađenih površina u RH (640 ha) ...u kalkulaciji nema ručnog rada koji nosi 70% od proizvodnje češnjaka , tretmani pesticidima su takovi da nema teorije proizvesti kvalitetnu robu
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Podrav Pero...

Pinos po povrsini i(li) po kilogramu sjemena je nesto sto svakako varira od podneblja i vrste cesnjaka.
Na kraju dana i godine je prinos u kunama najvazniji, ma jedini bitan zapravo.
Pero ja sam tvog vec posadio a ti cekas proljece sa njim...
Ranog vec okopali:
mt8r.jpg


sadili kod prijatelja danas, cca 2000 kvadrata. skupa s ručkom i pauzama manje od 4 h. samo je otišlo malo sjemena, oko 100 kg.


@gorane, upozno sam ti mušterije danas, iz đakova, tj. iz selaca đakovačkih ;)
Jesi li im vidio cesnjak? Sta kazes? Govoris o M.M. ili nekom drugom?

Jesi razmisljao da izvuces gredice sa gredicarem pa da onda sadis? Tvoj strojic bi to dobro odradio, svejedno bi mu bilo jel sadi na gredici ili ne a i zemlja kad vec kazes da dugo zadrzava vlagu bi to trazila.

Djakovo i Moslavina ove godine prednjace sa sadnjom, bar po onome sto sam ja prodavao. Samo kad me netko iz Djakova zovne kazu da ima cesnjaka po 15kn ali da ne valja nista. Lani (a mozda i ove godine) se zasadilo puno srpskog cesnjaka tretiranog protiv klijanja, takav je propao tokom vegetacije ili ostao degenerican. Tako da mislim da je do toga, sta ti kazes, sta govore ljudi u Djakovu?
 
Posljednje uređivanje:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Evo za ovu godinu smo nabavili petorednu sadilicu za češnjak/luk.

I, koja vrsta se najbolje sadi s njom ili nema neke razlike. Znam da sadis vise vrsta pa zato pitam... pozz
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
I, koja vrsta se najbolje sadi s njom ili nema neke razlike. Znam da sadis vise vrsta pa zato pitam... pozz

Rani i srednje rani se najbolje sade. Razlog je sto oni imaju uvinut režanj i lijepo sjedne u ''lopaticu'' ovaj kasniji se sadi nešto teže tj, lopatica svako tolko zahvati 2 ili 3 režnja pa ih je potrebno maknut, nije neki težak posao ali ipak trebaju dva radnika sjedit otraga i kontrolirat rad mašine, zna se desit i da lopatica ne pokupi režanj pa ga je potrebno stavit.
Pozzz :icon_super:
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Gorane pozz!! Kada smo kupili sjeme u Ljubitovici od dotičnog gosp. B rekao nam je da ga sadimo u proljeće , iako smo mi znali da se tamo sadi u jesen , no i mi smo radili pokuse tako da smo posadili prošle godine u jesen da bi dobio 1:7 a u proljeće 1:12 !! Taj što si uzeo od nas ti je "šarenko"100% i platili smo sjeme 100 kn/kg i on je sigurno alternativni češnjak !
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Podrav Pero...

Pinos po povrsini i(li) po kilogramu sjemena je nesto sto svakako varira od podneblja i vrste cesnjaka.
Na kraju dana i godine je prinos u kunama najvazniji, ma jedini bitan zapravo.
Pero ja sam tvog vec posadio a ti cekas proljece sa njim...
Ranog vec okopali:
mt8r.jpg



Jesi li im vidio cesnjak? Sta kazes? Govoris o M.M. ili nekom drugom?

Jesi razmisljao da izvuces gredice sa gredicarem pa da onda sadis? Tvoj strojic bi to dobro odradio, svejedno bi mu bilo jel sadi na gredici ili ne a i zemlja kad vec kazes da dugo zadrzava vlagu bi to trazila.

Djakovo i Moslavina ove godine prednjace sa sadnjom, bar po onome sto sam ja prodavao. Samo kad me netko iz Djakova zovne kazu da ima cesnjaka po 15kn ali da ne valja nista. Lani (a mozda i ove godine) se zasadilo puno srpskog cesnjaka tretiranog protiv klijanja, takav je propao tokom vegetacije ili ostao degenerican. Tako da mislim da je do toga, sta ti kazes, sta govore ljudi u Djakovu?

PREDIVAN ČEŠNJAK :(handshake):
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
Ne znam kako je kod vas ostalih, ali da u karlovcu ovako na otvorenom posadim češnjak, više bi drugi ubrali negoli ja sam. Imam jednu njivu uz rijeku Kupu, zemlja do boga deda je svake godine ispeljavo oko 3-5t gnoja(4000 m2) kroz period 30g.Ali što da tu posadim kad bi mi pola odnjeli. Nije za ništa doli žitarice sijati a s tim se nebih bavio.
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
NIsi ga dobro razglavičila, posadila si 2 češnja zajedno i zato su izrasle dvije biljke, i meni se to dogodit.pozdrav

Jako sam dobro pazila da ga dobro razglavičim, jer ga nisam imala puno, sigurno sam ga dobro razglavičila, samo su neke glavice bile nešto veće.

Jel će biti sad problema s time ili će se bar kolko-tolko normalno razvijati?
 
A

antelovro

Guest
još uvijek se može naći sjeme domaćeg bijelog luka-češnjaka. u Hercegovini je potisnuo kineskog skoro u potpunosti a nadam se da će se taj val prenijeti i šire jer treba cijeniti ono što je dobro a to je domaće.

kupi sjeme od ljudi koji se tim bave jer ovi kupovni mogu biti ne samo kineski nego i holandski.

kod nas domaći postiže cijenu sad oko 7,5 eura po kg a do kolinja će biti i 12.5 eura.
ima češnjaka samo koja te vrsta interesira kod mene je čisto domaći
 
A

antelovro

Guest
Jučer je pala kiša, i ovaj tjedan ide sadnja češnjaka; domaći, crveni. Materijal domaći, bar 30-tak godina uvijek isti (e di je onda bila Kina?).
Problem je jedino dobiti više sadnog materijala. Uvijek se puno potroši, i onda ostane malo za sadnju. Ove godine bi trebalo biti za 50 m dužnih sadnje :D. Inače je išlo oko 25-30 m dužnih.

p.s. Sadio bi i više, jer ga nije problem prodati preko ljeta, ali ne mogu naći "materijala".

ima se samo triba tražiti i pitati ništa nije problem
 
A

antelovro

Guest
stvarno ekološki češnjak kojem tribaju pesticidi to je savršen češnjak;Takvog tretiranog ima u svakom prodajnom centru pogotovo onaj kineski znači bolje da vas truju naši proizvođači nego kineski samo neznam razliku između trovača naših i stranih
I TO SE ZOVE EKOLOŠKI PROIZVOD
 
A

antelovro

Guest

mene interesira dali itko ode na ovom forumu ima da sadi češnjak a da ga ne tretira nikakvim pesticidima ako ima neka bude iskren.
Ja sam prošle godine sadija i nikakvi pesticidi na nekih 800 m2 urod bija oko 1000kg dali je to malo ili sam nešto profula a sadija sam šarca,molio bi iskrene odgovore ne nešto preuveličano
HVALA;
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Dosadni ste više s tim ekološkim češnjakom, po svim oglasima se to navodi, i ono famozno "ručno sađen i vađen" :icon_weed::icon_weed::icon_weed:
Sve se tretira pa tako i češnjak, mada kod češnjaka prođe karenca nekoliko puta do vađenja, i vjerujem da ga se analizira nebi bilo razlike između onog eko. pozzz
 
A

antelovro

Guest
Dosadni ste više s tim ekološkim češnjakom, po svim oglasima se to navodi, i ono famozno "ručno sađen i vađen" :icon_weed::icon_weed::icon_weed:
Sve se tretira pa tako i češnjak, mada kod češnjaka prođe karenca nekoliko puta do vađenja, i vjerujem da ga se analizira nebi bilo razlike između onog eko. pozzz

sokole dragi to ti mogu barantirati da ga ja osobno ne tretiran i sa čim saija sam ga ručno i ostali je sve garantiram ako tako oćeš svojim zdravljem bez uvrede ako ti to šta znači odnesem ga na analizu i pošaljem ti uzorke analize
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
sokole dragi to ti mogu barantirati da ga ja osobno ne tretiran i sa čim saija sam ga ručno i ostali je sve garantiram ako tako oćeš svojim zdravljem bez uvrede ako ti to šta znači odnesem ga na analizu i pošaljem ti uzorke analize
vjerujem ja tebi da ga ne tretiraš, ali hoću reći da taj tvoj češnjak nije ništa zdraviji od moga koji je tretiran i kojem je karenca prošla 2 mjeseca prije vađenja...
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
sokole dragi to ti mogu barantirati da ga ja osobno ne tretiran i sa čim saija sam ga ručno i ostali je sve garantiram ako tako oćeš svojim zdravljem bez uvrede ako ti to šta znači odnesem ga na analizu i pošaljem ti uzorke analize

Pozz!! Moram se uplesti! Sokole dragi ..ja sadim češnjak intenzivno 4 godine i tretiram ga u skladu sa fis-om i garantiram ti da nema nikakve razlike između moga i tvoga češnjaka. Češnjak saditi za svoje potrebe ili za šire tržište nije isto. Ljudi nisu dovoljno educirani oko same proizvodnje istoga i što to diže kvalitetu proizvoda osim naravno strukture samog zemljišta!! Moje mišljenje je da u koliko sadiš 3 ili 5 kg pustiš ga na volju muhama , tripsima , plamenjačama , sivim , bijelim i ostalim plijesnjima , a u koliko se planiraš baviti ozbiljnijom proizvodnjom zaboravi te EKO bajke jer ga je gotovo pa nemoguće proizvesti 1,2,3 ili više hektara!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh