• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Koristim Stomp 330e i za sada se uvijek pokazao dobar.

Koliko ml Stomp-a ide na koliko litra vode? Ja sam pošpricao ali nije me riješio korova, možda sam premalu dozu stavio.
 

Plac

Novi član
Tu od
9 Lis 2013
Poruka
5
Koliko ml Stomp-a ide na koliko litra vode? Ja sam pošpricao ali nije me riješio korova, možda sam premalu dozu stavio.

5litara Stompa na hektar/500 litara vode na hektar.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
netko je pitao o sjemenu luka,kako to izgleda i kako se sadi. pa evo slike.
ova prva je sjeme koje je naraslo u onoj loptici na vrhu stabljike


Uploaded with ImageShack.us
ova druga je izgled lučica koje su narasle nakon sijanja,sad se to sadi za nagodinu,veličina koja se dobije je idealna za sadnju.


Uploaded with ImageShack.us
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,621
pozdrav,jel ima netko neke ''upute'' mislim napismeno štodog o proizvodnji bjelog luka?ili gdje bi se dalo naci. ono troškovnik po H proizvodnje,moguca dobit,vrsta tla potrebna i slično
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Može,trebalo bi biti isto ko i crveni. ali mora biti preuređen dolje kod noževa.Inače neće moći traka vući.luk se svejedno mora vaditi vadilicom i prosušiti,isto kao i crveni.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
sadili kod prijatelja danas, cca 2000 kvadrata. skupa s ručkom i pauzama manje od 4 h. samo je otišlo malo sjemena, oko 100 kg.





@gorane, upozno sam ti mušterije danas, iz đakova, tj. iz selaca đakovačkih ;)
 
S

Sino666

Guest
Koliko bi kg sjemena češnjaka trebalo za 1/2ha i koliko bi se kg na kraju dobilo? Naravno da je 100% domaće sjeme
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
netko je pitao o sjemenu luka,kako to izgleda i kako se sadi. pa evo slike.
ova prva je sjeme koje je naraslo u onoj loptici na vrhu stabljike
....
ova druga je izgled lučica koje su narasle nakon sijanja,
Kada se i kako sije ove male (zračne) lučice?
Odmah nakon branja (onako zelene)?
Koliko dugo je prošlo od sadnje male zračne lučice do češnjaka na ovoj donjoj slici?
Može riječ dvije više o ovom načinu proizvodnje sjemenskog materijala za češnjak?
:drink:

sad se to sadi za nagodinu,veličina koja se dobije je idealna za sadnju.


Uploaded with ImageShack.us
 

Grafiti

Novi član
Tu od
5 Stu 2013
Poruka
2
Ne znam da li je pravo mjesto ili ne, novi sam na forumu ali razmišljam o sadnji češnjaka na jednome polju. Polje je dosta udaljeno od najbližih kuća i najviše me brinu kradljivci i divlje životinje(fazani).Kako ovo najbolje suzbiti, smanjiti ili ako je moguće ukloniti.. Hvala na svim informacijama.
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Lipi pozdrav svima starim i novim "češnjakarima"!!:(handshake): Nije me bilo dugo pa vidim da ste bili aktivni vezano za našu dragu biljćicu! Ja sam zasadio 700 kg jesenskog i počeo je nicati, u proljeće ide još cca 1300 kg proljetnog!! Prskao sam kombinaciju Stomp+ Dual gold , međutim tek mi je osmi dan pala kiša tako da mislim da ništa od učinka herbicida
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Ne znam da li je pravo mjesto ili ne, novi sam na forumu ali razmišljam o sadnji češnjaka na jednome polju. Polje je dosta udaljeno od najbližih kuća i najviše me brinu kradljivci i divlje životinje(fazani).Kako ovo najbolje suzbiti, smanjiti ili ako je moguće ukloniti.. Hvala na svim informacijama.

U koliko sadiš češnjak vjeruj mi da ćeš imati puno više drugih briga nego li o kradljivcima :mur:
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Sadila sam češnjak za vlastite potrebe, jednu gredicu, i naravno da sam ručno odvajala češnjeve i ručno ih sadila i sad kad je niknuo iz pojedinih (večine) češnjeva su niknule dvije stabiljke??! sad me zanima jel to normalno i dal će biti kaj od takvog češnjaka?
sjemenski materijal je naš domaći, nešto dobila od susjede nešto kupila u dalm. zagori.
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Sadila sam češnjak za vlastite potrebe, jednu gredicu, i naravno da sam ručno odvajala češnjeve i ručno ih sadila i sad kad je niknuo iz pojedinih (večine) češnjeva su niknule dvije stabiljke??! sad me zanima jel to normalno i dal će biti kaj od takvog češnjaka?
sjemenski materijal je naš domaći, nešto dobila od susjede nešto kupila u dalm. zagori.

kako misliš dvije stabljike?? Prva dva lista koji izniknu su ti listovi bez plojke i nemaju neku veliku ulogu u njegovom daljnjem razvoju (u proljeće nakon oštrije zime biljka ih odbacuje sama)
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
To bi i on, samo isto ne smije napisati traži ohrabrenje na forumu :D kako kaže sam njiva je bogu iza nogu gooo for it :D moj češnjak je već niknuo visine do 7-8cm ocrtavaju se redovi.
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Sadila sam češnjak za vlastite potrebe, jednu gredicu, i naravno da sam ručno odvajala češnjeve i ručno ih sadila i sad kad je niknuo iz pojedinih (večine) češnjeva su niknule dvije stabiljke??! sad me zanima jel to normalno i dal će biti kaj od takvog češnjaka?
sjemenski materijal je naš domaći, nešto dobila od susjede nešto kupila u dalm. zagori.
NIsi ga dobro razglavičila, posadila si 2 češnja zajedno i zato su izrasle dvije biljke, i meni se to dogodit.pozdrav
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
@bobostar- kad povadim luk koji je zreo onda odmah odvajam i to sjeme koje naraste na vrhu stabljike,i sijem sad kad i ostali luk. kad to posiješ na jesen dobiješ ovo na drugoj slici u proljeće,i onda imaš sadni materijal za tu jesen. e sad,koliko ovisi koja je reprodukcija po redu,ima li uopće veze to neznam,ja sam svaki puta dobio dobar luk,možda sam potrefio prvu ili drugu reprodukciju ili to nema veze,neznam.
i još nešto zbog same računice,od tog sjemena dobiješ češanj sa dva najviše tri češnja za posaditi,dakle mali češanj luka,ali to je daleko isplativije i jeftinije od kupovine češnjaka. ja sam ove godine dobio sjemena više od pola kante od 15kg,kad to nagodinu naraste bit će ga za izvoz.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh