• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

G

gegihno

Guest
Evo i moj luk inaće proglašen najboljim na svijetu,ok nisu baš moj analizirali al to je to :(angel):

23ux1l2.jpg

ko ti je reko za to,, da je taj najbolji
 
G

gegihno

Guest
Evo, da se pohvalim. Posadili smo 80kg na cca 800m2. Još smo na ostatak pripreljene zemlje ubacili majskog srebrenca i ljubičastog luka. Slijedeći tjedan kad malo zahladni ga ušuškam u slamu i vozi..... do ranog proljeća. Nadam se da bude sve ok iako ću ga imati dnevno pod okom.

sretno

The message you have entered is too short. Please lengthen your message to at least 10 characters.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma @gorane,da je dobro prošlo,bila bih ja to i dalje sadila.Ja radim sve gdje se može uzeti dobra para bez obzira kakav posao s time bio.Ali...prvo sam išla u sadnju u prekasnom roku-već se preko noći tlo počelo smrzvati,tako da se češnjevi nisu stigli dobro ukorijeniti do prave zime.Tokom zime je bilo golomrazice skoro pa cijelo vrijeme pa ih je digla toliko da sam ih morala ići popikati čim se moglo.I raslo je to nekako,ali nije bilo baš nešto posebno.I to bi još prošlo da su cijene u ono vrijeme bile ko danas.Bilo je to vrijeme kineskog češnjaka po šest i pol se mogao na Zelenoj dobiti.Tako da nekog efekta nije bilo,i ja sam znala da od toga neće biti koristi ako se bude prodavalo na veliko.Sad veliko-nisam ja toga sadila puno,nekih tristotinjak kvadrata,onako,za probu.Računala sm na prodaju na malo-u ono vrijeme se uzimala zimnica na veliko,dolazili su građani,češnjak se pakirao za njih u vrečice -deset glavica se stavljalo i prodalo za deset kuna,i to je izašlo dvadesetak kuna kila. Samo se nisu mogle prodati neke količine.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Johabica koliko vidim ti si dugo u poljoprivredi i imas vec svoje stalne kupce, mozda bih ja da sam na tvome mjestu dala jos jednu priliku cesnjaku, lako ga je uzgajati, ne sad da posatis hektar nego opet za probu, jer ako imas stand i stalno kupce koji ti vjeruju, radije ce ti kupci kupiti cesnjak od tebe nego od sipca pokraj....
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ne razumijem, zar se tu opet sadi rucno?:icon_scratch:

može se reći i tako. ručno se umeću češnjavi, kao kod starih duhanskih. u biti, valjak radi rupe, a iza imaju još ogrtači i mali valjak, samo se ne vide. nešto između one dvije s linkova. ne radimo puno, pa nam je u cilju da češnjevi budu postavljeni vertikalno. ako budemo povećavali proizvodnju, a izgleda da hoćemo, onda ćemo napravit malo veću, na sklapanje, ali to će sve biti automatski.

@gegihno, ja sam tek jučer uspio preorat ;)
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
I to bi još prošlo da su cijene u ono vrijeme bile ko danas
Lijepo da se netko još sjeća cijena kroz prošlost. Ljudi misle da je ovo danas slaba cijena a tek je zadnjih 6-7 godina veća od 10tak kuna što je bila normalna cijena za češnjak prije tog razdoblja.
Ljudi me još znaju zovnit i svađali bi se jer kako ja mogu prodavat po 20, 25kn, to je prenisko. Kao znam li ja :)(giggle):) koliko ima posla u češnjaku i da su ga oni lani kupili po 70kn u nekoga...
Prošli tjedan prodam ja 2t češnjeva u Zadar, čovjek ode u Šabac i kupi sadilicu koja ga iziđe 6000kn sa prijevozom a oni koji je imaju kažu da je dovoljno dobra. Za jedan dan odradio gnojenje, tretiranje zemlje Dursbanom, zaštitu češnjeva, sadnju i tretiranje herbicidom... I otišao na "zimski san" do početka ožujka. Zašto onda češnjak treba bit skup? Mislim, ne žalim se ja ali pitanje se nameće samo po sebi...

Međunarodna fundacija Slow Food sa 100.000 članova u 135 zemalja svijeta :biggrin:

`ko je tu sad lud?! Jasno je meni da su se vrste izmješale tijekom godina, jasno mi je i da ti je fotografija mutna ali taj nimalo ne sliči na Ljubitovački češnjak kojeg ja poznajem. Zar Ljubitovački nije proljetni? Taj na slici sigurno nije.
Molim te kaži nešto više o ovome, ti si blizu Ljubitovice i Lećevice pa da čujem tvoja saznanja.

Inače... Proljetni češnjak se smatra kvalitetnijim, on to i je zbog svoje tvrdoće i trajnosti. Okus ne utječe toliko jer svatko ima svoj ukus, ja npr. za u kuću biram vrstu blažeg okusa.

može se reći i tako. ručno se umeću češnjavi,

I onda smo mi Dalmatinci lijeni??? :fiery:

Bez ljutnje :icon_winkle:!

Normalno da je zemlja mokra ako još nije ni preorana, nije mi jasno zašto čekate toliko dugo. Kontinentalni dio (tko ne sadi ekološki) može saditi slobodno polovicom rujna. Da si vrijeme za izradu sadilice tj. mašine za izradu rupa potrošio na sadnju, profitirao bi uvelike jer bi odavno bio posađen. Možda netko misli da ne smije prevelik dočekat zimu???
Koju vrstu(e) imaš?

Za ostale.
Koliko vam češnjaka stane na jedinicu površine? Čitam šta se piše i nije mi baš jasno zašto je to toliko malo. Ja sadim 30cm red od reda i 12-15cm između češnjeva i na taj način mi (ne samo meni nego i ostalima oko mene) stane minimum 150kg češnjeva na 1000m2. Tu ne ubrajam puteve za traktor, ostvaljam put svakih 12m širine za traktor i prskalicu, ne idem na međurednu obradu.
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
do prije tri dana se nije moglo orat uopće. pokušavali smo više puta, ali je premokro bilo. i sad je vlažno, ali da se nekako. radimo mi svi i ratarske kulture, ječam kasni uveliko sa sjetvom, a kukuruz se ni ne misli vršit još. negdje čak još ima zelenih vrhova lišća. a da se sadi u blato, baš i nema smisla, jel... a da ne pričamo o zemljištu koje je daleko teže od onoga u dalmaciji ili u drugim djelovima slavonije. eventualno bi se moglo preorat ranije iza strnih žitarica, ali onda ostavljaš otvorenu zemlju od šestog mjeseca. drugačija je kod nas i klima i zemlja, a i navike. kad bi se kod nas radilo češnjaka na recimo 20 - 30 % zemlje koju posjedujemo, isplatilo bi ga se prodavat i po 5-6 kn/kg, ali zato treba i mehanizacije.
ja i radim nešto što bi se moglo nazvat ekološkim, ako uspijem smislit neko rješenje za kukuruze, tražit ću i certifikat. jednostavno je zemlja takva da jedino kukuruzu dajemo umjetno i jedno špricanje. sve ostalo malo stajnjaka, mrvicu urea-e i to je to. samo ne smiješ zaboravit posijat :D
nema ljutnje, naravno ;)
inače sam u sadilicu uložio cca 200 kn, imam sav alat i materijala koliko hoćeš, pa nije problem ni napravit. a i obožavam se igrat, sad ću pravit malu tandemku 5 t :)
sadimo nešto što bi trebalo biti slavonski ozimi, ali mislim da ćemo dogodine probat i s bosutom. nisu to neke količine, cca 300 kg sjemena. da mi se dokopat 10-15 ha pjeskulje, kao što su zapadno od đakova, e onda bi razmišljo ozbiljnije o češnjaku, ovako, neće to preći 1 t sjemena nikako...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,651
Za ostale.
Koliko vam češnjaka stane na jedinicu površine? Čitam šta se piše i nije mi baš jasno zašto je to toliko malo. Ja sadim 30cm red od reda i 12-15cm između češnjeva i na taj način mi (ne samo meni nego i ostalima oko mene) stane minimum 150kg češnjeva na 1000m2. Tu ne ubrajam puteve za traktor, ostvaljam put svakih 12m širine za traktor i prskalicu, ne idem na međurednu obradu.

ja volim biti eko lijenčina, pa sadim na 65 cm red od reda i 10-12 cm u redu (vozim se traktorom i međuredno ga okopavam.....a ovo kaj pitaš otprilike jedna glavica češnjaka na dužni metar reda (tak računam koliko mi treba)...a kolko je to po jedinici površine...hehe, zavisi od toga kak mi je :(happy): debeli češnjak sezonu prije..
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
Ja sam sadio kako mi je Goran preporučio 25cm red od reda i 15 u redu. posađen je u utorak. Nemam fotoaparat trenutno a mobitel je najosnovniji da mi baterija traje 7 dana i taj nema kamere na kojoj bi se normalno vidjelo. Kad nabavim fotoaparat poslikam i postam. Posadio sam 20kg (goranov češnjak) i jedno 3kg moj domaći. S time da sam sadio samo vanjske. površina koja je zasađena je dimenzija 4,5x36m nekakvih 160 kvadrata. Prebrao sam najdeblje prebrojao ih i posadio zasebno u red pa ću vidjeti koliko je uspješniji ovaj deblji, znam da ima nešto u selekciji pa cu sad vidjeti koliko.
 

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
`ko je tu sad lud?! Jasno je meni da su se vrste izmješale tijekom godina, jasno mi je i da ti je fotografija mutna ali taj nimalo ne sliči na Ljubitovački češnjak kojeg ja poznajem. Zar Ljubitovački nije proljetni? Taj na slici sigurno nije.
Molim te kaži nešto više o ovome, ti si blizu Ljubitovice i Lećevice pa da čujem tvoja saznanja.I

Da to je Ljubitovaćki šarac prepoznatjiv po tim ljubićasto rozim linijama kojima je prošaran Sadi se u kasnu jesen a vadi poćetkom srpnja inaće naglasio sam da moj osim što potjeće od šarca, nije taj koji je proglašen najboljim jer taj nije sađen u ljubitovici ,stari ljudi kažu moš uzet sime al nemoš zemlju i zrak :biggrin:
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
99
Evo za ovu godinu smo nabavili petorednu sadilicu za češnjak/luk. Dakle sadilica je petoredna kao što sam rekao, razmak u redu 8-10 cm, između 21 cm. Sadilica sadi oko 100 kg/h +- (zavisno o brzini kretanja traktora) u našem slučaju 1 spora imt 539 :p .. Prednosti ušteda na prostoru, gnojiviu, pesticidima, brža sadnja. Nedostaci lopatice ne zahvate svaki put češnjak pa ga je potrebon ručno stavit na lopaticu , ili ako su dva ili više režnjeva u lopatici onda treba ih skinut dole - nije to nikakav fizički naporan posao ali ipak dvojca radnika moraju sjedit otraga. Jedan prati 2 trake drugi 3... Sve u svemu zadovoljni smo sa sadilicom. Evo i video:D


http://www.youtube.com/watch?v=qFaWFGMZU84
 

Fira

Novi član
Tu od
10 Lis 2013
Poruka
10
Organizirano sjemenarstvo je Hrvatska uspjela uništiti, tako da se sa sjemenom svi snalazimo kako znamo i umijemo. Velika je to žalost jer smo u bivšoj YU prednjačili sa sjemenom raznih kultura, a onda nas je snašlo, što nas je snašlo.
Ja sam sadila međured 25 u redu 10-12cm. Ne znam kak ste vi potrošili toliko više sjemena od mene. Također sam primjetila da se taj utošak jako ali baš jako razlikuje, ne razumijem kako je to moguće. Ali nema veze. Moj je u zemlji. Njiva prelijepa :)
 

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
Ja sam poljoprivrednok poćetnik. al što se tiće luka il češnjaka kako ko zove koliko meni poznato i slušajući starije a meni je 52 godine sjeme se sadi ono koje potječe od zemlje di sadiš. Drugim rićima nemoš uzet sime iz XXX zemlje i oćekivat prinos na zemlji YYY.Ja iman sime luka šarca porjeklom iz ljubitovice al koje je desetljećima sađeno na mojoj zemlji te se tokon vrimena i prilagodilo.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Moj se već stidljivo izvlači iz zemlje inače sađen prije dvadesetak dana,taman toliko da su se ocrtali redovi. :biggrin:
 
G

gegihno

Guest
može se reći i tako. ručno se umeću češnjavi, kao kod starih duhanskih. u biti, valjak radi rupe, a iza imaju još ogrtači i mali valjak, samo se ne vide. nešto između one dvije s linkova. ne radimo puno, pa nam je u cilju da češnjevi budu postavljeni vertikalno. ako budemo povećavali proizvodnju, a izgleda da hoćemo, onda ćemo napravit malo veću, na sklapanje, ali to će sve biti automatski.

@gegihno, ja sam tek jučer uspio preorat ;)

ja jos imam mahat motikom mjesec dana
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Ekipa sto predlazete u koju tekucinu da umocim cesnjak prije sadnje protiv lukove muhe ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh