• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
meni bi nekako plodored trebao funkcionirati ovako: grah - češnjak - kupus - pšenica/ječam - proso - kukuruz, samo teorija je jedno, a praksa drugo -.-
@Vinkovci, o plodinama bi se dalo pričat, imaju jako interesantna stajališta i politiku...
nego, smijem li biti toliko slobodan pa pitat jeste li vi pravili vadilicu za luk?

Imamo dvije vadilice , moj opg i kolega iz sela koji se također bavi proizvodnjom češnjaka! Naša samo podriva češnjak da ga je lakše čupati a ova druga ga i otresa na rešetkama
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
da, da, vidio sam na njuškalu jednu s otresačem i mislim da je baš i cerića bila... tako nešto ću sad počet pravit, samo moram još kardan nabavit.
e evo češnjaka koji smo kolega i ja posadili u 9-om mjesecu, čisto da vdimo kako reagira.
i dosta je narasto, nema šta...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
meni će trebati proljetnoga za koji mjesec ako će netko imati. oko 50kg,neznam još točno. jel moguće naletjeti na jesenski u to doba?
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
meni će trebati proljetnoga za koji mjesec ako će netko imati. oko 50kg,neznam još točno. jel moguće naletjeti na jesenski u to doba?

teško je u to vrijeme naletiti na jesenski a da jee u dobrom stanju kao proljetni!! ( Postoji sorti jesenskog češnjaka koje izdrže i do 3 mj. pa možda i duže no na to utječe puno čimbenika , od čuvanja do sadnje itd itd)
 
D

Dado1111

Guest
Da jos pitam koji je razlog da cesnjevi cesnjala budu zelenkasti pri vrhu,kao kod nezrelog voca?
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Da jos pitam koji je razlog da cesnjevi cesnjala budu zelenkasti pri vrhu,kao kod nezrelog voca?

imao sam i ja to :drink: to ti je utjecaj sunca na češnjak ....bio je izvirio dok je rastao ili je ostavljen na suncu nakon vađenja
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
imao sam i ja to :drink: to ti je utjecaj sunca na češnjak ....bio je izvirio dok je rastao ili je ostavljen na suncu nakon vađenja

Evo jednog eksperimenta koji dokazuje tvrdnju kako češnjak pozeleni.

Stavite glavicu ili par češnjeva u mikrovalnu, na najjaču temperaturu na par sekundi, vidjet će te da se ljuska sa češnjeva skine samo jednim blagim povlačenjem ljuske, dakle najefikasniji i najbrži način ljuštenja češnjaka bez noža i oštećenja. A drugi dan nakon tog postupka, češnjevi će pozeleniti. :drink:
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
e evo češnjaka koji smo kolega i ja posadili u 9-om mjesecu, čisto da vdimo kako reagira.
`ko je od vas dvojice posadio 2 a `ko 3 češnja? :icon_thumright: Ako ti se u tom pitaru dugo zadržaje voda kao u bazenu onda će ti na proljeće crknit taj češnjak mada vjerujem da si ti i to nekako rješio :icon_thumright:
Zanimljivo mi je to da vam je dosta modar, moj je požutio od mrazeva:



teško je u to vrijeme naletiti na jesenski a da jee u dobrom stanju kao proljetni!! ( Postoji sorti jesenskog češnjaka koje izdrže i do 3 mj. pa možda i duže no na to utječe puno čimbenika , od čuvanja do sadnje itd itd)
Mislim da se Dane boji (opravdano) da mu ne bi netko prodao jesenski pod proljetni. Bilo je i takvih slučajeva, jesenski češnjak proljetnom sadnjom ne razvija češnjeve nego sav ostane ko kapula...

Da nažalost to je istina,ali bez obzira što je kriza i ljudi gledaju na svaku kunu nije mi jasno kako ne vide razliku između domaćeg i kineskog.
Nema kineskog, Španjolska je nova Kina...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ja sam posadio ove ljepše, naravno. ma to je drveni okvir za transport tabli stakla, to je šuplje na sve strane. kod nas je već danima mraz, u četvrtak je bilo -7 ujutro. teko oko podne počne opuštat s trave. moj je malo izbio vani, ne vidi se još najbolje, ali ima oko 1 cm, negdje više, negdje manje, ali bitno da je krenio. da hoće dobar snijeg past, bilo bi super i za njega i za pšenicu...
ono tvoje je gusto, izgleda ko mutirani ječam. biće češnjaka na bacanje kod tebe :D:
jesi ga ikad prodavo ko mladi luk, za uskrs? to mi je danas palo na pamet, ako bude dovoljno velik, pa jedan trag povadit...
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Imamo dvije vadilice , moj opg i kolega iz sela koji se također bavi proizvodnjom češnjaka! Naša samo podriva češnjak da ga je lakše čupati a ova druga ga i otresa na rešetkama

Daj stavi slike vadilica jer di god gledam na netu nemogu naći.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Ja ne jer nemam kome, ne prodajem nista na malo. Kontinentalni dio i Istra imaju potraznju za mladim lukom, kao i za onim paskama, cvjetom luka kod nas bas i ne...

Nije gusto, 30cm redovi, to se tako cini. Bolje da zatvori zemlju, manje korovi niču.
Evo kako Koreanci rade:
http://m.youtube.com/watch?v=LN00R_Um5k0
http://m.youtube.com/watch?v=geh7sD3h104
Mada mi nije nikad bio ovoliko velik u ovo doba, kombinacija lijepog vremena i Bobostarovog gnojiva cuda cini :(clap):
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
`ko je od vas dvojice posadio 2 a `ko 3 češnja? :icon_thumright: Ako ti se u tom pitaru dugo zadržaje voda kao u bazenu onda će ti na proljeće crknit taj češnjak mada vjerujem da si ti i to nekako rješio :icon_thumright:
Zanimljivo mi je to da vam je dosta modar, moj je požutio od mrazeva:




Mislim da se Dane boji (opravdano) da mu ne bi netko prodao jesenski pod proljetni. Bilo je i takvih slučajeva, jesenski češnjak proljetnom sadnjom ne razvija češnjeve nego sav ostane ko kapula...


Nema kineskog, Španjolska je nova Kina...

Gorane u rano proljeće neki antistres !!! To bi se trebalo inače odraditi pred same mrazeve ( Thiopher, Amalgerol , Slavol ili sl.)
 
D

Dado1111

Guest
da li itko od vas uzgaja eko cesnjak na veliko?
Cime ga tretirate protiv muhe?
Postoji neko eko sredstvo?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
mrkva :D: ona odbija muhu. ja nemam certifikat, ali ne tretiram ničim niti dajem umjetno gnojivo. ostavio sam jedan prolaz na sredini parcele i tu ću na proljeće vjerojatno posijat dva reda mrkve u gredice po dužini. možda ima i neko sredstvo, ali nemam pojma, nisam ni tražio. ako nađeš i isprobaš nešto, javi kako djeluje...

@gorane, onda ti je i širi razmak od mog. jel ga kultiviraš traktorom?
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Gorane u rano proljeće neki antistres !!! To bi se trebalo inače odraditi pred same mrazeve ( Thiopher, Amalgerol , Slavol ili sl.)

Ma ni to mu ne bi pomoglo! Kako ti stojiš sa svojim antistresom - rakijom, jesu zalihe kraju? Evo da ti prosljednim pozivnicu za u Madrid na simpozij: http://garliccongress2014.com/ pa ih nauči malo kako se radi!

Šalu na stranu, rani češnjak uvijek požuti, još ako ga se tretira Goalom to bude za vidjet bože sačuvaj ali ništa mu ne bude. Bez obzira na to on je strašno otporan. Ove godine mi je čak na početku reda ostalo malo Ouragana (tot. herb.) u atomizeru i početak reda se tako pošpricao, malo se skovrčio i takav ostao do kraja vegetacije ali je glava bila potpuno normalna. Tako da se ja ne sekiram previše.
Ma nek ne bude kišovitije proljeće od ovog prošlog ja cu bit zadovoljan a ne vjerujem da može.


mrkva :D: ona odbija muhu. ja nemam certifikat, ali ne tretiram ničim niti dajem umjetno gnojivo. ostavio sam jedan prolaz na sredini parcele i tu ću na proljeće vjerojatno posijat dva reda mrkve u gredice po dužini. možda ima i neko sredstvo, ali nemam pojma, nisam ni tražio. ako nađeš i isprobaš nešto, javi kako djeluje...

@gorane, onda ti je i širi razmak od mog. jel ga kultiviraš traktorom?

Ne, nego sa ručnim kultivatorom (eng. wheel hoe), spominjao sam već prije. U ranom češnjaku sam već jednom taj posao odradio, mislim da jedna osoba za sat vremena može sigurno 500m2 odradit a dosta je precizno i vrlo malo korova može ostat. Kod nas svi rade s tim.

LP
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@gorane, tkz bicikli :D: zgodna stvra, što je je, moj dida je bio ekspert za izradu istih, samo doneseš stari bicikli i kosu :D:

evo luka po snijegu i nakon snijega. zemlja je smrzla, mislim da bi se tenkom moglo po njivi, nebi propado:







 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Bila sam neki dan u Srbiji i na poklon dobila jedno pet kila bijelog luka - ja mislim da je to jesenski - češnjevi su jako krupni,onako,plosnati,neke glavice imaju po šest velikih, neke i po dvanaest,i jako se teško ljušti.Mislim da su rekli da je to zrenjaninski - ako takav postoji,i ako sam ja dobro zapamtila.
Sad,ja bih to posadila jer mi se ne čini da će to izdržati do proljeća pa ga neću stići potrošiti,ali neznam neće li biti prekasno obzirom da je 99% to jesenac.Hoće li od toga biti išta ili ću si samo zauzeti zemljište koje bih mogla za nešto drugo iskoristiti.a i zanima me hoće li imati galvicu sa sjemenkama,mislim da sam nekakav sličan pred dvadesetak godina imala na povrtnjaku i imao je te sitne glavičice,ko luk kada ode u sjeme.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
:(call):Ajde ga uslikaj ako ti se da, ovako je tesko reci. Ne bi trebalo bit kasno ako ga sad posadis ali na proljece ne bi bilo smisla sadit jesenski.

Ako ima tvrdu stabljiku onda hoce bacit cvijet, mada mislim da si dobila Bosut a on ga nema. Uglavnom, nabaci koju sliku.
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
Bila sam neki dan u Srbiji i na poklon dobila jedno pet kila bijelog luka - ja mislim da je to jesenski - češnjevi su jako krupni,onako,plosnati,neke glavice imaju po šest velikih, neke i po dvanaest,i jako se teško ljušti.Mislim da su rekli da je to zrenjaninski - ako takav postoji,i ako sam ja dobro zapamtila.
Sad,ja bih to posadila jer mi se ne čini da će to izdržati do proljeća pa ga neću stići potrošiti,ali neznam neće li biti prekasno obzirom da je 99% to jesenac.Hoće li od toga biti išta ili ću si samo zauzeti zemljište koje bih mogla za nešto drugo iskoristiti.a i zanima me hoće li imati galvicu sa sjemenkama,mislim da sam nekakav sličan pred dvadesetak godina imala na povrtnjaku i imao je te sitne glavičice,ko luk kada ode u sjeme.

To ti je isto kao da ozimi ječam siješ u proljeće ili kukuruz u jesen ..........Za sve postoje optimalni uvjeti sadnje ili sjetve sve je drugo čista sreća .......
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
da li itko od vas uzgaja eko cesnjak na veliko?
Cime ga tretirate protiv muhe?
Postoji neko eko sredstvo?

Za sve šta siše i grize Neemazal.
 

Najnoviji postovi

Na vrh