• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Uglavnom, da se dopunim, nakon izvadenih nekoliko biljcica, na posadenoj lukovici vidio sam da ih nesto jede, imam i to slikano, radi se o nekakvom sitnom bijelom insektu, za koji sam uvjeren da nije crvic jer se prebrzo kretao za crva. Nakon toga sam pronasao i spomenutu muhu. Vjerujem da bijelo stvorenje nema veze sa muhom, ili se varam? Zna li neko kaj bi to bilo i o cem se radi? Nisam cekao i odmah zalijao otopinom Chromgor 40.
Jaja i larve od muhe su bijele, tako da može biti to samo mi se čini dosta rano. Ako budeš imao puno muhe onda ćeš morati malo češće prskati, svaka 2 tjedna, nekih 4 tretmana. Bilo bi dobro da mijenjas preparate, Chromorel D (nije registriran za luk) je vjerovatno najbolje sredstvo za muhu...


stavi sliku na neki server za upload slika pa samo zalijepi linkove na te slike
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
Jel tko tretirao češnjak protiv muhe?Ja planiram idući tjedan, čini mi se da je muha krenila. :drink:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma nije li to malo prerano - jest da je toplo,ali nedovoljno za razmnožavanje.Travanj bi već,ako vremenski uvjeti budu povoljni za razoj ličinki,mogao biti kritičan.Nisam sadila bijeli luk,alli luk jesam i to su bile neke predispozicije po kojima smo se ravnli u insekticidnoj zaštti.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
ja danas stavila zute ploce i primijetila na njima 3 pcele i 3 ovakve muhe kao na slici:
Pitanje 1: zar se i pcele kelje na to, ne bi zeljela ubijati pcelice:icon_e_surprised:
Pitanje2: na slici je lukova muha ili?
2uojbio.jpg
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Te žute ploče služe prvenstveno za alarmiranje da su krenuli štetnici ili imaju i veliki učinak u lovu na štetočine?
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
100
Uglavnom, da se dopunim, nakon izvadenih nekoliko biljcica, na posadenoj lukovici vidio sam da ih nesto jede, imam i to slikano, radi se o nekakvom sitnom bijelom insektu, za koji sam uvjeren da nije crvic jer se prebrzo kretao za crva. Nakon toga sam pronasao i spomenutu muhu. Vjerujem da bijelo stvorenje nema veze sa muhom, ili se varam? Zna li neko kaj bi to bilo i o cem se radi? Nisam cekao i odmah zalijao otopinom Chromgor 40.


Pretpostavljam da je to larva muhe, bijelo-žute boje. Evo i kod mene se pojavila, za sada samo na ranijoj sorti češnjaka, nismo to uspijeli spriječit pošto je svaki dan padala kiša, tj. špricano je prošli četvrtak sa ROGOROM ali od toga špricanja ništa jer je za 3 do 4 sata pala kiša i sve se ispralo. Za ovaj tjedan najavljuju sunce tako da ću ponovit špricanje. Ima netko savijet za moža neki drugi bolji preparat?

Evo je larva :




Evo i video:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=QT3_dn_1FGc[/YT]


:(sweat)::(sweat)::(sweat)::(sweat)::(sweat)::icon_redface::icon_redface::icon_hang::icon_hang:

 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Te žute ploče služe prvenstveno za alarmiranje da su krenuli štetnici ili imaju i veliki učinak u lovu na štetočine?
Za procjenu populacije štetnika (i prema tome određivanje prskanja) koriste se takve obojane (žuta, plava, zelena i dr.) ploča.
Za lov se koriste lovke, uglavnom na bazi feromona (uglavnom svaki štetnik ima svoj feromon na koji se lovi).
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
paolo822@ ...... tj. špricano je prošli četvrtak sa ROGOROM ali od toga špricanja ništa jer je za 3 do 4 sata pala kiša i sve se ispralo. Za ovaj tjedan najavljuju sunce tako da ću ponovit špricanje. Ima netko savijet za moža neki drugi bolji preparat?
Koliko ja znam rogor je sistemik i vrlo otrovan tako da ga kiša vjerovatno nije isprala ako je pala za 4 sata..rogor ima i dugu karencu tako da vjerovatno ne trebaš ponoviti postupak.Jedino neznam dal rogoor efikasno suzbija lukovu muhu?
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
100
Larva jos nije uginula a trebal je prema prijasnjim iskustvima... pitao sam jednogagronoma i rekao mi je da treba najmanje 6 do 7 sati da bude sredstvo efikasno... spricali smo i dr godine sa rogorom i bilo je efikasno .. citao sam da spricaju i cromogorom a cromogor i rogor imaju iste djelatne tvari tako da... viditcemo ako ne ugine do polovine ovog tj tretirat cu oped :/
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
:icon_pray:
Svaka čast Paolo za slike i video, sigurno će koristiti mnogima... Od Rogora ne treba bolje ali ako baš hoćeš onda je to Chromorel D, bar tako kod nas kažu.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Te žute ploče služe prvenstveno za alarmiranje da su krenuli štetnici ili imaju i veliki učinak u lovu na štetočine?

Da znaš kada trebaš krenuti sa zaštitom.Ako radiš biološku zaštitu sa predatorima ,onda ih moraš maknuti.Ja sam godinama imao velike probleme sa bijelim mušicama,sad stavljam ploče već u rasad.One ti ne mogu riješiti problem ali ako ih staviš rano,prije nego primjetiš štetočine golim okom i na pravo mjesto,mogu puno pomoči.Jer prije nego ih opče primjetiš,već su se razmnožili ispod lista.Te ploče ti mogu pohvatati prve štetočine,na početku ti mogu smanjiti broj.
 

Vinkovci

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
147
HVALA ti za ovo Paolo!! To je 100% napad muhe odnosno njena lićinka
 
Posljednje uređivanje:

zagorjerules

Član
Tu od
27 Lip 2012
Poruka
57
Evo i mojih slika. Mislim da je kod mene gamad tek krenula.




Molim sad savjete za dalje. Znači kod sadnje nisam umakao u nikakva sredstva, jedino kada sam to primjetio odmah zalio Chromgorom D. To je bilo 24.02. Hvala!



Kada postavljaš slike kopiraj link za forume tako da slika bude odmah vidljiva---mtd
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
100
Molim sad savjete za dalje. Znači kod sadnje nisam umakao u nikakva sredstva, jedino kada sam to primjetio odmah zalio Chromgorom D. To je bilo 24.02. Hvala!

To je larva muhe.. ako si špricao 24.2 morala je uginut do sada... ugine za oko 2 dana. Ponovi prskanje- probaj sa rogorom.. jesi koristio okvašivač ?
 

Paolo822

Član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
100
Prskanje... pitaj u poljo. apoteci nek ti daju rogor i okvašivač ili kod nas kažu ljepilo :)...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh