• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
Pozdrav,planiram sad sadit cesnjak,pa me zanima gdije mogu nabavit sijeme i dali ima razlike sjemena u jesenskom i proljetnom? Ili se moze kupiti u trgovini bjeli luk,odvojit cesnjeve i samo posadim?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Evo i koja slika:
IMG_20140315_091353_zpsaa3420a2.jpg


IMG_20140315_094804_zps40f984b1.jpg


IMG_20140315_101410_zps39450dcd.jpg


IMG_20140315_101352_zps8af9f614.jpg


IMG_20140315_110646_zpsc0363322.jpg
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
super stvarčica, kako ti se pokazala kako radi i koliko kunica košta i naravno tvoje iskustvo !tnx
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Lora

Novi član
Tu od
25 Sij 2014
Poruka
16
Ja sam naručila taj bicikl iz Vrgorca, iz njihove poljoapoteke (Jamatva). Srećom imaju svoj dućan i u Zadru, pa sam ga tamo predigla. Sa 3 noža i plugom, sve skupa oko 380kn. Mislim da nije puno obzirom koliko posla napravi. Za dogodine ću kupiti još bar 1 tako da možemo muž i ja udvoje. Najvažnije je da je zemlja rahla i da nema previše korova. Ove godine smo sadili u nedovoljno dobro pripremljenu zemlju, a konstantne kiše su nam onemogućile pravovremenu primjenu alata, pa smo se malo izmučili dok smo doveli njivu u kakvo-takvo stanje, ali dogodine ćemo bolje voditi računa o tim stvarima. Zemlja je toliko tvrda da smo iskrivili nož na biciklu, ali opet, ne bismo mogli bez te napravice.


A sad nova briga, nakon što smo uočili crva, pojavila se i hrđa. Jedva sam nabavila Dithane Neotec, pa danas pumpu na ramena i u boj protiv te najnovije nepogode. A sve je to, bojim se radi ovakve zime kakva nas je zadesila - mokra i topla...
I tek sam prije neki dan saznala da se ne smije koristiti od zaštite ništa što nije registrirano baš za određenu kulturu, jer kazne su pozamašne. I da se po novom mora strogo voditi evidencija o primjeni sredstava za zaštitu, bez obzira jel OPG ekološki ili ne. Evo, pa ako neko nije još upoznat sa tim stvarima, nadam se da sam pomogla.


Manjo, kasno je za sadnju bilo kojeg češnjaka, ništa prije jeseni. Postoji razlika između jesenskog i proljetnog. Jesenski se sadi u devetom/desetom mjesecu, a proljetni se može saditi isto u jesen ali i u proljeće, u drugom mjesecu. Ako se jesenski sadi u proljeće, ne stigne se razviti, pa je važno da se zna koje je sjeme u pitanju. Jesenski je isplativiji jer ima veću glavicu, više režnjeva, pa je prinos skoro duplo veći nego kod proljetnog, ali proljetni dulje traje, pa ko želi imati češnjak čitavu godinu, bilo bi dobro saditi i jedan i drugi. Jesenski se bere u petom/šestom mjesecu, a proljetni oko mjesec, mjesec ipo dana kasnije. Ali mislim da imaš dosta tih informacija na forumu od puno iskusnijih uzgajivača nego što sam ja. Tako da imaš vremena do jeseni sve pročitati, a sad se eventualno možeš kod nekoga predbilježiti za sjeme, ako je u pitanju veća količina.
Mi smo ove godine posadili za početak 400kg samo jesenskog, ali mislim da je bolje kombinirati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Lora

Novi član
Tu od
25 Sij 2014
Poruka
16
Pogledajte post #981, od Gorana, tamo su slike (linkovi u dnu posta). Ja imam isti takav model. Da ne idem sad slikavat svoj "bicikl" iliti službeno - ručni kultivator.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Kladim se da bi taj bicikl koji kupujete u trgovini ja sa svojim načinom rada rastavio na djelove u prvoh pola sata posla, ako bi i toliko preživio. Čim se 'vaki lud sjetim slikat svoj, vidjet će te što je pravi stroj! :)
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
626
Je ali losija varijanta od recimo Etalfix Pro.

@marko355, jos nisam vidio nijednog "inovatora" (a puno ih pravi ovo biciklo) da je napravio i priblizno ucinkovit alat kao ovaj kupovni. Dva mi traju 4. godinu a jedan vec 5.

Nego, onaj video sadnje od 19.03. je bas tvoja sadnja? Zbilja veliki cesnjevi za proljetnji, mašala :). Moze koja slika glavica od te vrste?
 
Posljednje uređivanje:

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Da, da, sadnja kod mene. To smo sav češnjak od prošle godine (cca. 500 kvadratnih metara) očistili u češljeve, ali smo uzimali samo vanjske i krupne češljeve, ostalo smo bacali. Nažalost, slika od glavica nemam...
 

markone

Član
Tu od
9 Ruj 2013
Poruka
41
@Goran1985 kaže:
, jos nisam vidio nijednog "inovatora" (a puno ih pravi ovo biciklo) da je napravio i priblizno ucinkovit alat kao ovaj kupovni. Dva mi traju 4. godinu a jedan vec 5.

možda sam propustio odgovor u prijašnjim postovima, oprostite, tko je proizvođač tog kultivatora i cijena?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Fira

Novi član
Tu od
10 Lis 2013
Poruka
10
Hallo svima, nisam se dugo javljala. Nakon što smo krajem 10. mjeseca posadili cca 80kg češnjaka, lijepo se ukorijenio, nikao, bio kratko pod snijegom i sve kao bajka, kad tamo..... prošli tjedan išli okapati i našli ličinku muhe. Nije jako napala ali dovoljno da sam dobila volju uzeti napalm i sve spaliti. Naime, kao pravi početnik (što i jesam) nisam htjela njivu ničim tretirati prije sadnje. Njiva čista, godinama ne dirana, u bližoj okolimi nikakve intenzivne poljoprivrede, sjeme zdravo, eko i ne lezi vraže...... evo ti ličinke muhe. Zapravo ličinka izgleda i kao žičnjak (mislim da se tako zove) i tako bar kažu stručnjaci koji su vidjeli fotke. Sve u svemu pročitala sam sve postove i umjesto zaoravanja njive i napalma (što je bila moja prva bjesna reakcija) danas sam kupila Chromogor 40. Špricat ćemo kad ova kiša prođe, nadam se da nismo zakasnili. U apoteci su mi rekli da je okvašivač Trend koji je netko predložio zabranjen od prošle godine. Moje pitanje je da li mislite da ću sa Chomogorom 40 uspjet riješiti problem, a to je da se više ne širi i da se pobije gamad koja se uvukla u glavicu? I da li smo zakasnili? Hvala na odgovoru
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
hmmmm ... Razgovaram danas sa majkom oko crvljivosti cesnjaka.... Veli ona da joj nabavim pepela. Navodno se pepel posipa po gredici izmedju luka pred kisu i to bi, kao, trebalo biti ucinkovito protiv crva .... Ne znam je li itko od vas to cuo, ili primjenio pa da veli da li je to stvarno tako ??!
 

Lora

Novi član
Tu od
25 Sij 2014
Poruka
16
Fira, ja sam isto sadila kao i ti, u području di nema neke velike poljoprivrede, čisto, nezagađeno tlo, odmoreno, 400 kg sjemena i nadala sam se da mi neće trebati neka kemija za zaštitu. Ali, valjda zbog ovakve blage i vlažne zime, pojavila se ličinka, pa se pojavila hrđa, vjerovatno bi i plamenjača, ali to sam ipak preventivno prskala Ridomilom. Tako da sam upotrijebila sve raspoloživo da se obranim. Ipak, nadam se dogodine početi sa ekološkim preparatima. Mislim da svaka županija ima osobu unutar savjetodavne poljoprivredne službe koja je nadležna za sve što se tiče ekološkog uzgoja bilo čega. Raspitaj se malo u vezi toga, možda ne stigneš te savjete primijeniti ove godine, ali ćeš znati za dogodine. Ako te zanima ekološki uzgoj. I pogledaj www.proeco.hr.
Što se tiče muhe, mislim da nikad nije kasno, dok god još imaš luka za spašavanje. Ja sam ih tamanila Rogorom prije neki dan. Kad već špricaš, probaj nabaviti i folijarno gnojivo Poly Amin i pomiješaj ga skupa s insekticidom i okvašivačem. Taj Poly Amin, osim što je dobra ekološka proljetna dohrana, pomaže češnjaku da se oporavi od bolesti i nametnika, a stvarno nije skupo. To je savjet koji sam nedavno dobila od gorana1985, a nekako vjerujem njegovim savjetima. Pozdrav!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Savjetodavna sluzba i ekoloska poljoprivreda? Nazalost, zivite u krivoj drzavi. U savjetodavnoj ce ti dat pet adresa firmi koje rade nadzor na papiru (iste adrese skines s interneta sama) i reci kako su samo za jednu sigurni da stvarno rade i to je to. Ako se i odlucis na to, moras imati minimalno 0,5 ha oranice. Prve godine ne moras imati certificirano sjeme, ali iduce vec da. Tek trece godine se vodis kao ekoloski proizvodjac. Naravno, nadzor se placa. Sto je veca povrsina, manje kosta. Ja planiram uvesti 5 ha i prva godina nadzora bi me trebala kostati 700 kn/ha + izlazak na teren 7 kn/km. Ali, to je samo nadzor, certifikat o ispravnosti se dobiva posebno. Ima tu puno stvari i jako malo ih je besplatno. Ali, od savjetodavne ne ocekujte previse, to je hrpa birokrata koje zaboli uvo za vase probleme...
 

Lora

Novi član
Tu od
25 Sij 2014
Poruka
16
Vjerovatno ste u pravu, nisam još toliko istražila tu temu da bi znala kako stvari stoje, ali činjenica da se vi odlučujete na ekološki uzgoj i to na 5 hektara, govori mi da unatoč svemu tome ipak mislite da to ima smisla.
Isto tako, uvjerila sam se na nekim drugim stvarima da sve ovisi i o tome na kakvog se službenika namjerite. Još uvijek ima onih koji savjesno rade svoj posao i spremni su pomoći svojim znanjem.
Stvari koštaju koliko koštaju, tu nema priče, ali sve bi se to moralo uračunati u konačnu cijenu proizvoda. Pitanje je samo da li se neko želi ili ne želi baviti ekološkom poljoprivredom. Znam ja da kod nas nije baš sve glatko i nije sve servirano, ali navikla sam se na to, pa znam da treba uložiti malo više osobnog truda da bi se išlo naprid. Ja sam tek počela sa poljoprivredom, stalno jašem po telefonu, stalno sam za volanom, tražim kupce, tražim savjete, na sve strane, čitam..., ali to mi se sviđa. :(nod): I planiram veći dio zarade usmjeriti u poboljšanje kvalitete i količine svog proizvoda. I u edukaciju.
 

Fira

Novi član
Tu od
10 Lis 2013
Poruka
10
Hvala svima na odgovorima. Pošpricat ću kad se ova kiša smiri pa s Božijom pomoći, koliko ostane ostane. Preskupo bi mi bilo da sad sve to zaorem. A što se tiće ekoloških certifikata to je kod nas uređeno na nenormalnim temeljima za razliku od Evrope, jer kod nas se sve svodi da onoga koji ima poduzetničku ideju treba odmah u startu opaliti s nekim nenormalnim novcima da bi birokracija mogala idalje uživati u zajamčenim radnim pravima, a ti koji si svoje novce uližio tebe treba "kazniti" ..... kao imae, može se..... Ma bolje da ne pišem više odmah me živac uhvati. Kod eko ceretfikata u Hrvatskoj je i problem jer se nepriznaje u EU. To dovoljno govori o tome gdje smo, što sve plaćamo i gdje živimo. Osobno nikad ne bih išla na certifikat, jer mislim da se kvaliteta prodaje i bez papira



a koji si okvašivač upotrijebila?:(inlove):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...Mislim da svaka županija ima osobu unutar savjetodavne poljoprivredne službe koja je nadležna za sve što se tiče ekološkog uzgoja bilo čega. Raspitaj se malo u vezi toga, možda ne stigneš te savjete primijeniti ove godine, ali ćeš znati za dogodine. Ako te zanima ekološki uzgoj. I pogledaj www.proeco.hr.
Što se tiče muhe, mislim da nikad nije kasno, dok god još imaš luka za spašavanje. Ja sam ih tamanila Rogorom prije neki dan....
Ovo je definitivno "noćna mora" svih eko uzgajivača češnjaka; nažalost muhu (tu ima nekoliko vrsta muha) danas riješava samo kemija:(doh):, a otići na veću proizvodnju i ne biti siguran od muhe... ne ide. I onda dimetoat (koji je nedvojbeno učinkovit) je opaki otrov (uništava insekte tako da izaziva paralizu živčanog sustava (nekada korišten kao boji otrov) jer ima svojstvo ulaska u sve organizme (pa tako i čovjeka) kroz neoštećenu kožu)... :icon_eek:. Danas nažalost (čitaj radi jeftine proizvodne cijene dimetoata) industrija zaštitinih sredstava nije ponudila kvalitetnu alternativu dimetoatu.
:icon_blackeye:
 

Najnoviji postovi

Na vrh