Nematode su sitne crvolike životinje, najčešće manje od 1 mm, od kojih neke žive u tlu i na korijenu biljaka, a neke vrste žive unutar biljke – npr. stabljikina nematoda (Ditylenchus dipsaci), od koje su u prošlosti zabilježene vrlo velike štete na usjevima luka i češnjaka uz mjestimično potpuno propadanje napadnutih biljaka (npr. na području Istre, Zagreba, Slavonije i Baranje).
Ženke odlažu do 500 jaja, iz kojih rano u proljeće izlaze ličinke koje prodiru u biljku izravno i/ili preko prirodnih otvora, a za što im je neophodna kiša ili navodnjavanje kišenjem! Ovaj štetnik omogućuje i naknadni razvoj nekih bolesti, npr. plijesni (Botrytis alii) i neke bakterioze. Zaraženo sjeme i lučice su jedan od važnijih načina širenja nematode stabljike luka i češnjaka, pa obavezno sjemenske usjeve zdravstveno pregledavati na njihovu moguću pojavu. Jedino plodored i otporni klonovi češnjaka smanjuju populaciju nematoda u zemljištu.
Poslao sam par slika u PSS i evo prilažem odgovor kopija maila:
Na temelju priloženih fotografija teško je sa sigurnošću determinirati problem na češnjaku. Iako ne znam s kojeg se područja javljate, mogu pretpostaviti nekoliko razloga:
Budući da je siječanj bio nadprosječno topao, moguće je da su takvi vremenski uvjeti pogodovali ranoj pojavi muhe, pa je moguće da su sada vidljivi simptomi od tog ranijeg napada muhom.
Na fotografiji 133220 primjećujem grizotine, što može biti od gusjenica sovica (aktivne su noću) ili ličinki ljiljanove zlatice (češća u južnim dijelovima zemlje) – tu bi pomogao podatak gdje se nalazi nasad češnjaka
Promjena boje lista u žućkastu i ljubičastu često je zbog fizioloških razloga (nedostatak ili blokada hranjiva, suvišak vlage i sl.)
Pošto sam već naveo da sam tretirao protiv muhe u dva navrata, i po simptomima muha nije.
Listovi su skroz atrofirali i to u vremenskom razdoblju od 3-4 dana, predzadnji put kad sam bio na nasadu prije 4 dana šteta je bila na cca 5% nasada, danas kad sam došao šteta se proširila na cca 15-20% nasada, znači bolest tj. po svemu sudeći stabiljkina nematoda uznapreduje vrlo brzo.
Pošto sam prvi puta sadio češnjak i dakle plodosmjena nije upitna drugi navedeni problem jest zaraženo sjeme.
Stabiljkina nematoda (Ditylenchus dipsaci), provjereno nema sredstava za suzbijanje, sve mjere koje postoje su preventivne.
Po svemu sudeći trenutno mogu sjest i plakat i gledat kako mi 0.5 hektara svakim danom propada.