• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Biciklićom sredio jesenski
 

Prilozi

  • PICT0479.jpg
    PICT0479.jpg
    60.2 KB · Pregleda: 256
  • PICT0496.jpg
    PICT0496.jpg
    84 KB · Pregleda: 444
Posljednje uređivanje:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
hvala puno Gorane!
zasadili smo i tvoj proljetni.
u dosta lošijemem je stanju..
Mislim da smo mi nešto pogriješili .
Sav je žuckast i sfrkan ,mislim da ga je muha dohvatila ...odmah je do jesenjskog koji je u super kondiciji .mislim da je ovo bio lakši zalogaj za muhu.
Da sam znala da proljetni mogu posadit u jesen !Mislim da bi bio puno bolji
Jel imaš prijedlog što bi mogli napravit ,dohranit ga nečim još?
kako smo dohranjivali jesenjski tako smo i njega ali nekako jako slabo napreduje.
kad ka očistim od korova poslikat ću malo...
hvala unaprijed

Ma uslikaj ga odmah, lako za travu. Ako nije muha nego kakva bolest onda treba što prije djelovati.

Proljetni je uvijek slabije vegetacije nego jesenski, čak i ako se sadi na jesen.
Za prehranu češnjaka ja uvijek savjetujem Multi K prills (12-0-42) (100-150kg/ha) ali za to ce trebati kiša. Od folijarnih gnojiva je slaba korist, bar je ja ne vidim.

Evo kako kod mene izgleda proljetni;
 

sokol

Član
Tu od
11 Srp 2014
Poruka
87
hiiiiiiiiii ovo je ko grom.
Evo danas ću poslikati .
Multi K se može sad dodati ?

a ovo nam je jesenjski
 

Prilozi

  • čeÅ¡njak 07.05.15.jpg
    češnjak 07.05.15.jpg
    55.3 KB · Pregleda: 256
Posljednje uređivanje od moderatora:

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Sadim 3vrste cesnjaka i jmam problem,
Jedna vrsta s tvrdom stavljikom-nisam sigurna dal je ramski, proslu godinu je bio najbolji a ovu godinu ne raste, ful sporo napreduje, velicinom je kao da kasni-2mjeseca za ostalim.... Visinom skoro duplo manji od ostalih,..sto mu je?
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Multi K se može sad dodati ?
Preporuka Haife je da ide na pocetak proljeca ali kod nas se daje pocetkom svibnja.
Ali ako je češnjak prebujan (a tvoj se ne čini takav) onda treba naprviti procjenu može li mu se uopće to gnojivo dodati jer sadrzi i dosta dušika ito nitratnog pa se zna dogoditi da udare "zaperci" a zna se i glavica rascvjetati u podrucju žile...



Sadim 3vrste cesnjaka i jmam problem,
Jedna vrsta s tvrdom stavljikom-nisam sigurna dal je ramski, proslu godinu je bio najbolji a ovu godinu ne raste, ful sporo napreduje, velicinom je kao da kasni-2mjeseca za ostalim.... Visinom skoro duplo manji od ostalih,..sto mu je?

Toj vrsti bas treba puno dušika i po tome se razlikuje od svih ostalih, tako da manjak njega moze biti problem. Iako ja mislim da mu nije ništa, tek nakon ovog perioda ta vrsta krene intenzivno rasti, uostalom i najkasnija je od svih vrsta...
 
Posljednje uređivanje:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Evo slika kako sam i obećao,do sada s ničim prskano niti prihranjivano. Sutra ide Kan pred kišu. Trave za sada nema,tu i tamo neka probije ali ništa strašno,vlage ima dosta pa mu valjda to paše jer nije uopće bilo kiše,listovi svi sto posto zdravi .
Oq4T4qi.jpg
L06lViW.jpg
 
Posljednje uređivanje:

sokol

Član
Tu od
11 Srp 2014
Poruka
87
Dane001 češnjak izgleda super...
jel ima kod vas znakova truleži ili hrđe ?Ja sam mislila da nemam ali kad su Slavonci
objavili kako je ima (truleži)išla sam gledati i ipak je ima .
S obzirom da nam je hrđa i trulež prošle godine stvorila veliki problem stavili smo prije 10 dana Folicur (jedino od kemije) jer ima još dosta do kraja a karenca je 21 dan za češnjak.
Nakon toga smo prihranili po preporuci sa Eko Rastom jer ima veliki postotak silicija +algovital +Ektrasol (bakterije).
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Jel pričaš o bijeloj truleži ili nekoj drugoj? I gdje si čula da je ove godine problem s njom?

Jer i ja bi takodjer rekao po onome sto vidim u susjedstvu da je ima više nego lani iako je ova godina za sada sa manje kiše. Ona se lako uocava ali dok se uoči već je kasno za išta. Zato je najkvalitetnija mjera tretiranje zemlje nakon sadnje i naravno plodored.
Postoji i biološka zaštita, korištenjem npr. Trianuma ili Trifendera iako ja u nekoj drugoj kulturi nisam bio zadovoljan. A možda je gljivicama prošao rok trajanja, tko zna...
 

sokol

Član
Tu od
11 Srp 2014
Poruka
87
da mislim po onom kako su je opisali i ono što sam zamjetila ,radi se o bijeloj truleži .Udruga češnjak je objavila da je ima valjda zbog vlažne prošle godine.
Prošle jeseni prije sadnje češnjaka (na tom dijelu je bila pšenica) smo htjeli ufrezati trifender ali smo umjesto toga Thiofer,i koristimo ga ispočetka svakih 15 dana a sad kad je više posla ne stignemo ali barem 1 mjesečno ga folijarno stavljamo.
koja su tvoja iskustva sa Trifenderom?
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Ima smisla, dobar dio gljivica bijele truleži bi pocrkao da prošlo ljeto nije bilo onako vlažno jer one ne podnose sušu i temperature iznad 35C čini mi se (zapravo i manje)...

Nisam bio zadovoljan, radili smo preventivu protiv fusariuma u dinji zafrezavanjem. Iste godine je susjed u jagodi za istu bolest pustio kroz sistem kap po kap i kaze da je bilo dobro.
Pratim što Petulla piše u drugim temama, i da se naslutiti da je jako zadovoljan korištenjem tih/takvih gljivica pa pretpostavljam da je kod mene nešto pošlo po zlu, ili sama aplikacija ili problem u preparatu...
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Dali je netko vršio prihranu sa Megagreen i jeli to dobro
Gorane imaš li ti kakvo iskustvo sa tim .
 
Posljednje uređivanje:

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Nemam nažalost.

Budući da nije skupo i da ne možeš pretjerati u primjeni, nemaš šta izgubiti. Pola nasada tretiraj time a pola nemoj i postavi slike ovdje da vidimo razliku.
Tako sam recimo ja na pokusna dva reda koristio dobiveni Tradecorp Zn kao startno gnojivo zalijevanjem češnjeva nakon sadnje i razlika je bila poprilicna. Ne znam cijenu doduše, sumnjam da je jeftino. Ono se takodjer koristi u ekoproizvodnji.

Ono što se meni čini je da češnjak premalo toga može folijarno primiti. S druge strane uvijek vidim rezultate prihranom granularinim ili vodotopivim gnojivima. Ili korištenjem tih folijarnih (prvenstvene namjene) kroz sistem ali onda je problem njihova cijena u usporedbi sa 'normalnim' gnojivima...
 

sokol

Član
Tu od
11 Srp 2014
Poruka
87
pozdrav Gorane ,
evo fotke proljetnog.
prije par dana smo stavili u granulama organsko NPK 5:10:10.
i jučer smo ga folijarno sa Eko rastom (ima svega unutra,najviše Silicija ,K,MG,itd )+algovital+ Ektrasol .
Pa ćemo vidjet..
šta ti kažeš?
 

Prilozi

  • proljetni čeÅ¡njak.jpg
    proljetni češnjak.jpg
    82.6 KB · Pregleda: 241

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
I nije nešto, no nikad on nije kao jesenski, ja ga sadim na jesen pa bude dosta jači. Imaš na slici u drugom redu desno onaj žuti češnjak to ti je plava plijesan, penicilium. Ako ih imaš puno takvih onda možeš svakoga takvog malo zaliti sa kaptanom 0.2%. Kontaktni je ali ni netreba bolje.

Koji je naziv tog organskog 5-10-10? Ima li štogod na internetu o njemu?
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Gorane hvala na savjetu .Moram priznati da sam tražio savjet kad sam već izvršio prihranu sa Megagreenom pred 5 dana sada vidim da je odličan i u 5 dana se vide velike promjene . Kao kila ide na 200 litara vode ja sam stavio 33dk. na 100 litara i pošpricao češnjak i krumpir, tako da kilu imam za 3 špricanja.
 

Prilozi

  • PICT0492.jpg
    PICT0492.jpg
    83.5 KB · Pregleda: 357

sokol

Član
Tu od
11 Srp 2014
Poruka
87
I nije nešto, no nikad on nije kao jesenski, ja ga sadim na jesen pa bude dosta jači. Imaš na slici u drugom redu desno onaj žuti češnjak to ti je plava plijesan, penicilium. Ako ih imaš puno takvih onda možeš svakoga takvog malo zaliti sa kaptanom 0.2%. Kontaktni je ali ni netreba bolje.

Koji je naziv tog organskog 5-10-10? Ima li štogod na internetu o njemu?


Čovječe ,koje oko ...kako si to zamijetio ,ja ništa ne vidim na slici
mi ćemo ako Bog da na jesen isto proljetni pa ćemo vidjet...
ovo nadam se da će malo ojačati

Gnojivo je Bioilsa Pro Eco 5:10:10
 
Posljednje uređivanje:

hrastovac

Član
Tu od
13 Ožu 2015
Poruka
76
dane001@ja nisam vidio bolji češnjak,neznam šta vi ostali mislite ali ovaj način sadnje sa slamom je odlična ideja. Jel to lako vaditi?
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Čovječe ,koje oko ...kako si to zamijetio ,ja ništa ne vidim na slici
mi ćemo ako Bog da na jesen isto proljetni pa ćemo vidjet...
ovo nadam se da će malo ojačati

Gnojivo je Bioilsa Pro Eco 5:10:10


Možda se i varam ali eto potrazi ovog što sam ga označio, iščupaj ga :)
Ove slike što stavite u privitak posta su premale velicine, bolje bi to bilo uploadati u punoj velicini na neki od ovih sajtova pa samo zalijepiti link.

Ako nekoga zanima kako izgleda sclerotium:

image hosting websites

A kad već stavljam slike, jedna od mog bicikliste (jedini koji je ugazio na gredicu ove godine :) )

upload img
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh