• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

Tu od
23 Pro 2014
Poruka
317
Pitanje za Gorana!!!

Imam nekih 1000 kvadrata parcelu na raspolaganju na kojoj godinama nista nije sadjeno. Posto vidim da se bavite uzgojem bijelog luka, imao bih par pitanja za Vas.

1. Sta mislite o sadnji bijelog luka u proljece?
2. Da li je prevelik zalogaj da odjednom zasadim 1000 kvadrata, a imam frezu i mnogo prikljucaka?
3. Da li je pametno posaditi bijeli luk u leje, onako tradicionalno kako ljudi rade, jer i za leje imam solidan alat da ih napravim, a kontam da ga ne bih trebao okopavati ako je u lejama, a luk bih posipao sjeckanom slamom, pa ni trava ne bi rasla mnogo. Imam i navodnjavanje za nuzdu.
4. Ukoliko moze u leje, kakvi razmaci su preporucljivi od biljke do biljke?

Leje bih pravio sirine oko 1 metar, a izmedju svake kanal za hodanje..
Sta mislite o sorti cesnjaka Bosut, proizvodi ga ns seme?

Unapred sam Vam zahvalan!
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
620
Nemoj meni persirat molim te a možda bi ti i više značilo iskustvo nekog iz Slavonije jer:
1. Nemam dobro mišljenje o isplativosti proljetnog, osim u slučaju da ga osoba prodaje na malo te treba imati češnjaka tokom cijele godine. To je jedina vrsta koja može trajati do svibnja iduće godine.
2. Što se tiče obujma posla, tih 1000m2 pod lukom nije nimalo zahtjevno, mehanizacija gotovo nikakva i ne treba ali na toj površini može biti između tone i tone i pol luka a viđamo svake godine da je nekima problem prodati i 100kg, tako da...
3. Kako god vam je lakše
4. Ja sadim 30cm između redova i 15cm unutar redova, ostali sade dosta gušće ali meni se ovako pokazalo najbolje...
Bosut je dobar, no više ga gotovo i ne sadim jer vjerujem da imam dosta boljih vrsta. U BIH su poznati lokaliteti i vrste češnjaka osim Bosuta, ramski i proljetnji iz šireg područja Ljubinja.
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Zaželio sam se malo diskusije pa da se javim da sam još živ . Kod mene tek danas okopnio snijeg . Češnjak se dobro ukorenio i pomalo izlazi .Kako je kod vas jeste li sve planirano posadili ..MIJO I VINKOVCI ništa već duže ne pišete , kako je, što se radi niste valja odustali od češnjaka , Gorane kako kod tebe. Ispričavam se što druge ne spominjem po imenima ali svi ste mi važni kako je kod vas. Mislim da se za ovu godinu posadilo manje češnjaka jer ih je dosta zakasnilo zbog vremena i to oni koji malo sade za svoje potrebe.Pozdrav svima iz Josipdola .
 

ličan

Novi član
Tu od
14 Lis 2012
Poruka
27
Josipdolac lipi pozdrav.Posadio sam češnjak jesenas poveći komad na svom imanju u Tounju.S obzirom da je to blizu tebi zanima me dal moram na štogod pripaziti u ovo vrime jer za sada češnjak izgleda izvrsno.Kad mogu očekivati napad štetnika??Hvala unaprid na odgovoru.
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Kod nas nema štetnika osim onih na dvije noge, svejedno pripazi kada prigrije ima puno činbenika od sorte i drugo ako živiš u Tounju nadam se da ćemo se upoznati . Možeš se javiti kroz privatne poruke.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Zaželio sam se malo diskusije pa da se javim da sam još živ . Kod mene tek danas okopnio snijeg . Češnjak se dobro ukorenio i pomalo izlazi .Kako je kod vas jeste li sve planirano posadili ..MIJO I VINKOVCI ništa već duže ne pišete , kako je, što se radi niste valja odustali od češnjaka , Gorane kako kod tebe. Ispričavam se što druge ne spominjem po imenima ali svi ste mi važni kako je kod vas. Mislim da se za ovu godinu posadilo manje češnjaka jer ih je dosta zakasnilo zbog vremena i to oni koji malo sade za svoje potrebe.Pozdrav svima iz Josipdola .
Poz. Josipdolac,češnjak već niče naveliko,neki su i 6-7cm, ali točno me strah kak će to sve ispasti zbog tolike vlage. Danas je valjda prvi dan od sadnje da na njivi nije blato,ovaj vjetar prosušio malo. Ja sam baš zbog puno vlage već preventivno išao Folikurom,nadam se da će znalci potvrditi da nisam pogriješio.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
620
Dobro su napravio naravno iako nije problem vlaga sada dok je temperatura zemlje niska, ali ako bude tako u kasnijoj vegetaciji onda će biti problema...
 

sokol

Član
Tu od
11 Srp 2014
Poruka
87
pozdrav iz Zagreba!
mi smo posadili oko 75 k,.lijepo se primio oko 10 cm visine a Goranov rani je i 20 cm :)
pošpricali smo sa eko pripravcima kao Equisetum ,algovital ..za ojačavanje biljke....
Došlo nam je lijepo ,sunčano vrijeme i vjetar..pa se baš zemlja lijepo posušila..danas planiramo malo proći "biciklićem" da dobije zraka ..
Mogu reći da je taj "bicikl" prava stvar...kad se sjetim motikanja prošle godine,muka mi ...
 

davor333

Član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
30
Pozdrav svima, jel zna tko dal ima tih bicikala negdje za naručiti gotovih ili je to sve sam svoj majstor?
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Mtd, koja je širina između redova,može li se s čim kultivirati ili samo ručno kopanje ?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,605
Ne bi znao koja je širina ali bi za nuždu išla uska freza.Inače,dok ne napravim onaj famozni bicikl za okapanje ide se motikom.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Baš,sam razmišljao da ,kad bi se na tom biciklu iza pluga dodao mali točkić sa nekakvim podešavanjem dubine,dakle da on bude graničnik ,da bi to bilo puno lakše gurati. Neznam,možda je to već neko napravio ali nisam vidio..
 

Lora

Novi član
Tu od
25 Sij 2014
Poruka
16
Pozdrav svima, jel zna tko dal ima tih bicikala negdje za naručiti gotovih ili je to sve sam svoj majstor?

Lani ga nisam mogla nigdje naći. Jedino ga je bilo u Vrgorcu u poljoapoteci Jamatva. Oni su mi ga poslali u svoj dućan u Zadru gdje sam ga predignula. Možda bi poslali i na kućnu adresu, trebalo bi pitati. Cijena je bila između 350 i 400 kn. Bez njega bi odustala od poljoprivrede.
 

davor333

Član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
30
mi kupili od Protok Vinkovci ,preko neke sjemenarne u ZG-u.
oko 300 kn....
032/331-035

Evo, ako tko treba cijena kod njih 315 kn + cca 40 kn dostava. Evo linka https://vimeo.com/121344814
Jel netko naručivao i dodatni plug i ono kao frezica (vidi se pred kraj videa) to je još po 90 kn... Zanimaju me iskustva s tim dodatnim nastavcima, ovaj osnovni model uzimam sigurno...
 

sokol

Član
Tu od
11 Srp 2014
Poruka
87
pozdarv DAvor 333,
mi smo uzeli i taj dodatni plug i ne vrijedi ništa .
Ovaj osnovni napravi sve što treba ,skine korov i prorahli ..tak da je ovo bačenih 90 kn...ali ovaj osnovni vrijedi tisuće kuna pa mi onda nije zao..taj ko fol plug bi mogao raditi u nekakvoj možda pjeskovitoj zemlji.
Zasad mu nismo našli primjenu ..pa eto..
pozdrav
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh