• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Evo par slika upravo se vratio s polja da li bi ga trebao prignojiti jer ima svjetlije vrhove po listu ?
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    83.2 KB · Pregleda: 160

davor333

Član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
30
Danas sam bio u jednoj poljoapoteci, jedan čovjek radio sam i 10 kupaca. Tražio sam nešto protiv hrđe i protiv muhe, dobio sam Actara 25 wg i Equation pro, jesu to dobri preparati? Pitao sam dal ima i kaj drugo al nije imao vremena za neka dodatna pitanja.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Moze li mi netko reci koji tip zemlje je dobar ili los za cesnjak ako je obavljena analiza tla i ona recimo odgovara? Neki kazu da ne smije biti glinasto, ovakvo onakvo...

Moram poceti traziti zemlju u zakup pa da znam sto uopce da gledam i dam na analizu.

Hvala
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Moze li mi netko reci koji tip zemlje je dobar ili los za cesnjak ako je obavljena analiza tla i ona recimo odgovara?
Pjeskovite su meni najdraže, za češnjak pogotovo. Iako mi je polovina ove godine na glinastom tlu, ako mozes birati onda za češnjak definitivno pjeskulju...

jesu to dobri preparati? .

Nisu za češnjak, treba ti Rogor i Dithane ili neki bakarbakar od jeftinijih preparata.

meni se više sviđa onaj lijevi...:icon_wink:

I meni :)
Gorane,vidi razlike između te dvije vrste,desni je moj a lijevi taj tzv. zagorac.

Super izgledaju obe vrste. Vjerujem da bi bio zadovoljan i sa 'kraljevskim' :) kada bi odradio osnovnu gnojibu mineralnim gnojivima po nekoj preporuci. Ovako uz samo ovcji to ne ide. Vrsta koju imas (sa tvdrom stabljikom) je izuzetak, ona je jedina koja voli što više dušika, dakle totalna suprotnoat drugima.

.....

Kod mene je rana vrsta izvadjena, čak malo kasnije no inace ali dobro je. Iznenadjujuce je to sto se dao čupati a to je kvalitetnije od bilo kakve vadilice.
 

bafo

Član
Tu od
23 Ruj 2013
Poruka
30
poz
ja protiv hrđe koristim score i nemam nikakav prigovor.
evo i malo mojeg češnjaka.
 

Prilozi

  • IMAG0625.jpg
    IMAG0625.jpg
    81 KB · Pregleda: 178
  • IMAG0628.jpg
    IMAG0628.jpg
    75.5 KB · Pregleda: 166

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,672
Super izgledaju obe vrste. Vjerujem da bi bio zadovoljan i sa 'kraljevskim' :) kada bi odradio osnovnu gnojibu mineralnim gnojivima po nekoj preporuci. Ovako uz samo ovcji to ne ide. Vrsta koju imas (sa tvdrom stabljikom) je izuzetak, ona je jedina koja voli što više dušika, dakle totalna suprotnoat drugima.

To ćemo odraditi Ti i ja pokusno ujesen da vidim da li će onda biti drugačije.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Korijen izgleda zdrav i jak ,a to je najvažnije. Usput ,ako nekog muče širokolisni korovi ,kod mene se dobro pokazao Fluxyr ,ambrozija počne lijegati već sutradan, za tjedan od nje ostane samo crna mrlja a češnjaku ne smeta.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Skoro svaki puta kad idem iščupam jedan i razrežem ga. Ništa mekano, sve je bijelo i zdravo.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Dobro to izgleda, pripazi jedino na plemenjaču ako ima jutarnje rose.

Nego zar se nisi do sada javljao sa slikama i videom strojne sadnje?

To ćemo odraditi Ti i ja pokusno ujesen da vidim da li će onda biti drugačije.

Nema problema.
Inace, jel sadiš samo za sebe ili i prodaješ?
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
247
Jesi išao ponovo zaštitu od muhe, mislim da je sad vrijeme zbog temperatura ,kod mene na žutim pločama nema šta se nije nalijepilo ,a nisam baš siguran da prepoznajem baš tu muhu, pa će ići još jednom Rogor.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Ovo je 25 kg sađeno rukom, nekakva sorta češnjaka koja je tu u familiji, a vrhunska je. To je sada posađeno rukom, ostaje za sjeme i na proljeće sijem ga kao svoj, odvajam se od tate.

Ima pola jutra strojno posađeno, dobro se drži, ali ni blizu ovoga rukom sađeno.

Odlučeno je da se na proljeće plača radna snaga i sve se sadi rukom. Razlika je nebo i zemlja.
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Jesenski i proljetni sve sađeno ručno. Do sada nikakve bolesti ni sa čim špricano . Prihranu stavio preko lista sa megagreenom .
 

Prilozi

  • PICT0492.jpg
    PICT0492.jpg
    82.8 KB · Pregleda: 175
  • PICT0490.jpg
    PICT0490.jpg
    83.8 KB · Pregleda: 147
  • PICT0493.jpg
    PICT0493.jpg
    83.3 KB · Pregleda: 158

dobrava

Novi član
Tu od
31 Srp 2013
Poruka
4
Pozdrav
Molim za pomoć, češnjak je skoro do vađenja, a sad mi se pojavila neka bolest.
Dok ga izvadim, dolje kod korijena je sve trulo... da li je to siva plijesan ??
Dal mogu s kim to špricati ili više ništa tu ne pomaže ?? HVALA
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Pozdrav
Molim za pomoć, češnjak je skoro do vađenja, a sad mi se pojavila neka bolest.
Dok ga izvadim, dolje kod korijena je sve trulo... da li je to siva plijesan ??
Dal mogu s kim to špricati ili više ništa tu ne pomaže ?? HVALA
Danas i ja išao izvaditi koji češnjak da vidim kakvo je stanje i na par glavica je napola uvenaula vidim neke male crviće.
Nisam radio zaštitu nemam puno kako prošle godine nisam imao problema u luku računao sam i na ovu ali sam se zeznuo.

Evo par slika od danas ova manja je sađena na rano proljeće neznam datum a ova veća je krajem 11 mj ili početkom 12-og mjeseca nisam baš 100% siguran u par dana.

Koliko još vremena trebam pustit i dali još da prihranjujem ovo je samo za moje potrebe a češnjak je od Gorana.



 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Moglo bi se to sve na kraju pocrvati pa ti je moj savjet da ga izvadis već sada. Svakako izgleda kao da je uhvatio otprilike velicinu. Samo kad ga izvadis ostavi ga s cijelom stabljikom bar dvadesetak dana da sazori tako (a tako jos nesto i u skladistu naraste :) )
Inače ta vrsta ima jako dugu trajnost, do travnja iduce godine meni u vijencu traje.
Mi smo tu vrstu izvadili prije 8 dana, jesenski je sav vani, i rani i srednjerani...

Nisam shvatio, to su obe glavice od mog samo je taj manji sadjen u veljači?
Kad budes trošio taj sadjen na jesen pogledaj koliko ima cesnjeva, bas me zanima.

Pozdrav
Molim za pomoć, češnjak je skoro do vađenja, a sad mi se pojavila neka bolest.
Dok ga izvadim, dolje kod korijena je sve trulo... da li je to siva plijesan ??
Dal mogu s kim to špricati ili više ništa tu ne pomaže ?? HVALA

Nije botritis, bez slike se ne moze znati ali sta god je da je - prekasno je...
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
621
Odlično, to su baš dobre slike u tom slučaju :) Inače se kaže da jesenski češnjak proljetnom sadnjom ne daje normalnu glavicu, tj. bude bez češnjeva, kao kapula i brzo propadne.
Tvoj se ipak koliko toliko zametnuo češnjevima i biti će sasvim iskoristiv za konzumaciju. Iako se vidi da ima puno manje češnjeva nego onaj sađen na vrijeme.
Ne zaboravi mi molim te izbrojati češnjeve :icon_winkle:
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Ovaj veći ima 20 češnjeva, a ovaj što je sađen na proljeće isto je lijepo formiran samo ih je manje ima ih 12 češnjeva.

Glavice su dosta manje nego što sam ih bio dobio pa ću ostaviti još 15-20 dana pa ih tada vaditi.

Češnjak je super ima okus i ljutinu, za sada sam zadovoljan.





 

Najnoviji postovi

Na vrh