• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Češnjak / bijeli luk

N

nikolalon

Guest
Evo kako smo mi pripremili zemlju,poslje je jos napravljeno gredica i uređene su malo ljepše...Uglavnom ovo je negdje na pola posla sa pripremom zemlje gnjoj je tu vec ufrezano i pocete gredice...
Fotografija0437.jpg
 
N

nikolalon

Guest
do kada je rok za sadnju češnjaka?

Nema određenog roka,jesen kad su vec niske temperature a i dobro je u zimi isto onako prvi drugi mjesec...Postoji rizik ako bude jako vlazno tlo da struhne jedan dio češnjaka u zemlji sto se nebi trebalo dogoditi ako se sadi kad se snijegovi dignu sa zemlje a jos je zima(rano proljece) samo lakše ga je sada posadit jer ima vise toplog vremena nego zimi...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
do kada je rok za sadnju češnjaka?

do sad je već trebao biti posađen ako je ozimi.jer čim tlo bude smrznuto nema sadnje jer se češnjevi ubadaju na dužina x 3 dubine.ako je smrznuto nema svrhe za sadnju jer ga nemožeš ubosti u led.
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Dragi moji vidim imate muke po češnjaku ???
mi smo posadili oko 4oo m2 jer smo toliko imali sjemena domaćeg vlastitog oko 7 kg baka ga godinama već sadi i obnavlja sama u vrtu, jedna glavica ima 10-12 dkg a jedan režanj oko 1-2 dkg! ovo što smo kupili isto domaći dosta sitniji ali dobar. zemlja mora biti u nagibu, prije sadnje tretirati češnjak fungicidom za lukovu muhu i još neke bolesti. Sadnja isključivo ručno a također i branje. Pratiti plodored tj. svakih 6 godina na isto mjesto saditi češnjak ne prije jer češnjak sve kvalitetno izvuće iz zemlje a ostavi loše, dobro je iza češnjaka posaditi rotkvicu jer opće je poznato da rotkvica pokupi sve štetno iz zemlje što znači ne jesti rotkvicu iz dućana već samo iz svog vrta!. Češnjak tretirati fungicidom još u proljeće svakako! Na 1 ha ide 800-1000kg češnja a prinos po ha je 5-8t.
Prije sadnje zemlju na ispitivanje da bi se vidjelo što fali od minerala i hranjiva te dodati umj. gnoj 7-20-30 a još bolji je 7-14-21 i to na 1ha 5oo kg.
Imamo prijatelje na agronomskom f. u Zg. pa smo dobili savjete za naše podneblje.
LJudi pokušaju i dode lukova muha ili kojekakve gljivice i sve propadne.....
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja sam prošle godine sadio doslovce sredinom 12 mj. Mislio sam sutra ali radnice u plasteniku kod susjeda i hladno je. Sadim ga na gredicu i foliju od paprike ;)
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Folija bi trebala biti bijela ne prozirna ni crna jer bijela ima najbolju propusnost topline na zemlju. kako zalijevate ?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Kako bijela ima uopće propusnost u odnosu na prozirnu? I kako je to bolje? :) Orošavanje ekonomično a sada će biti na dripu od paprike.
 
N

nikolalon

Guest
Dragi moji vidim imate muke po češnjaku ???
mi smo posadili oko 4oo m2 jer smo toliko imali sjemena domaćeg vlastitog oko 7 kg baka ga godinama već sadi i obnavlja sama u vrtu, jedna glavica ima 10-12 dkg a jedan režanj oko 1-2 dkg! ovo što smo kupili isto domaći dosta sitniji ali dobar. zemlja mora biti u nagibu, prije sadnje tretirati češnjak fungicidom za lukovu muhu i još neke bolesti. Sadnja isključivo ručno a također i branje. Pratiti plodored tj. svakih 6 godina na isto mjesto saditi češnjak ne prije jer češnjak sve kvalitetno izvuće iz zemlje a ostavi loše, dobro je iza češnjaka posaditi rotkvicu jer opće je poznato da rotkvica pokupi sve štetno iz zemlje što znači ne jesti rotkvicu iz dućana već samo iz svog vrta!. Češnjak tretirati fungicidom još u proljeće svakako! Na 1 ha ide 800-1000kg češnja a prinos po ha je 5-8t.
Prije sadnje zemlju na ispitivanje da bi se vidjelo što fali od minerala i hranjiva te dodati umj. gnoj 7-20-30 a još bolji je 7-14-21 i to na 1ha 5oo kg.
Imamo prijatelje na agronomskom f. u Zg. pa smo dobili savjete za naše podneblje.
LJudi pokušaju i dode lukova muha ili kojekakve gljivice i sve propadne.....
Recimo mi nismo tretirali protiv muhe i bolesti jer sadimo vec par godina češnjak za doma i nije nikad bilo bolesti ni muhe...A ja sam dobio informacije da mora zemlja biti odignuta (visoka gredica) da bi bila ocjedita.Mi smo 25kg posadili otislo nam je oko 500-550 kvadrata na toliko.Bio je dosta krupan a najvaznije da je bio domaći slavonac.Ako nam ne nikne barem znamo koga cemo trazit :D ali lijepo je isklijo nisam iso vec par dana na njivu da vidim jel iznico iz zemlje...
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Koji se herbicid može sada koristit u borbi protiv korova? Jel ide isti kao za luk? Goal-Verton?
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Kod nas još nije proklijao kažu bake da je to normalno ipak one znaju najbolje jer imaju iskustvo u tome bar 40 god. što se tiće muhe bolje sprijećiti dok nije kasno.
Nadam se da ćemo imati svi sreće sa češnjakom kako god da je tko sadio !! :supz:
 
A

antolovic.nikola

Guest
ja planiram ovaj tjedan posadit bijeli luk u plastenik. jel to kasno?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,499
Kod nas još nije proklijao kažu bake da je to normalno ipak one znaju najbolje jer imaju iskustvo u tome bar 40 god. što se tiće muhe bolje sprijećiti dok nije kasno.
Nadam se da ćemo imati svi sreće sa češnjakom kako god da je tko sadio !! :supz:

ni mojega nema još vani.....
 
A

antolovic.nikola

Guest
hvala na odgovoru.Sadim ga u plastenik da mi prije dodje mladi luk jel ce vrijedit sta da se i grije plastenik?
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
hvala na odgovoru.Sadim ga u plastenik da mi prije dodje mladi luk jel ce vrijedit sta da se i grije plastenik?
Zagrijavanjem plastenika se stvaraju se umjetni klimatski uvjeti tako da će se list vjerovatno ranije razviti, jer češnjak, tek kada završi sa fazom razvoja lista kreće u formiranje glavice češnjaka.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Zagrijavanjem plastenika se stvaraju se umjetni klimatski uvjeti tako da će se list vjerovatno ranije razviti, jer češnjak, tek kada završi sa fazom razvoja lista kreće u formiranje glavice češnjaka.

Zagrijavati plastenik zbog bjelog luka zar to nije malo preskupo.
 
A

antolovic.nikola

Guest
pa ja bi zagrijvo smo jedan mali plastenik da mi prije dođe mladi luk. ali ne cijelu posadjenu kolicinu. koliko je potrebno luku da izadje iz zemlje tj. da iznikne?
 
Na vrh