• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijena Pšenice 2009.-2010.

A

agrocro

Guest
Re: Cijena psenice 2009

zsolin kaže:
Gdje si cuo da je u srbiji 1,3kn? to nije tocno.
U makedoniji je 1,45kn a u srbiji je oko 0,75kn-ali imaju kojekakve pogodnosti npr pola zita za traktor,pa dio za robne rezerve i slicno.
Ali 1,3kn nije.
Ali vjerujem da je cjelokupni proces proizvodnje u srbiji jeftiniji sto znaci da i psenica moze biti jeftinija.
Ali tih 80lipa sto nude nama je ne nisko nego potpuno neprihvatljivo-iako vjerujem da se i na tu cijenu moze naci koji biser da ce na tv izjaviti da je solidno zaradio-cudima nikad kraja.

evo sinoc su govorili..tj. nedjelja navecer da je u srbiji 1,3 kn kila zita...to je bilo u sklopu emisije da su namirnice opcenito jeftinije kod njih i da se nasi potrosaci sve vise odlucuju ici preko puniti vrecice i srpski proracun..sto se mene tice i uredu su jer ovoj vladi netreba dati ni jedne lipe u proracun kad nas potcjenjuju na ovaj nacin...
onoj smjesnoj kosorici samo je bitno da su povlastene mirovine od 15 tisuca kuna redovne kojekakvim lazljivcima kao sto je i sama pa da ima tko glasati za nju!!

ali dobro ovo nije tema,, nego ja sam za to da se udruge stisnu..da napokon mozemo na cestu da im kazemo da ce hranu poceti cjeniti ili ce biti gladni...briga nas za turiste jer svejedno oni primorci i dalmatinci koji se bave turizmom neplacaju porez drzavi i zgrcu lake eure na crno...dok mi molimo nekoga da nam bar vrati sto smo ulozili...
 
V

vla

Guest
Re: Cijena psenice 2009

Cena zita u Srbiji:
-trzisna cena: 9.5 din /0.73 kn
-drzavne robne rezerve su otkupile odredjenu kolicinu po 13 din/kg/ 1 kn, ali placanje za 60 dana i ogranicene kolicine
-istu cenu racunaju kod kupovine novog traktora Belarus do 50% vrednosti traktora predajom zita, a ostalih 50% vrednosti traktora subvencionisani kredit.
 
M

MaliBrko

Guest
Re: Cijena psenice 2009

Mislim da je ovo prava Hrvatsla SRAMOTA
Cijena pšenice 0.78 kn na obračunu u Žito d.o.o. kooperacija Slatina
Ljudi slobodno kažite svoje mišljenje o ovom sranju.
pa mislim da mi nepomaže ni prinos od 7540kg po hektaru da se pokrijem
SRAMOTA :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
 
S

strongboy

Guest
Re: Cijena psenice 2009

ja sam iz makedonije i pre dva dana sam predao psenicu.cena psenice je 113.45 eura po tonu.kolko to dodje u kuna ja ne znam.ta je cena za isplatu odmah nakon predaje psenice.a cena od 129.6 eura po tonu je ako pola sume dobijes odmah a ostatak nakon 6 meseci.al kako se kod nas pre godinu -dve stvorilka velika guzva oko isplate, i namesto 6 meseci, ljudi su cekali i vise od godinu dana, svakodnevno odlazeci kod odkupljivaca, gubeci svoje vreme, novac i zivce, ja sam odlucio da ipak pare uzmem odmah. i onako naredne godine necu uopste sejati zitarice.mozda samo 0.2 ha kako bih dobio dobro seme za neku narednu sjetvu.inace ove je godine prinos bio rekordni.na moju zmelju zitarica slabo uspeva.i prosek joj je oko 2000 kg/ha.ove je godine na nekim njivama bilo i preko 4000kg/ha/al sve u svemu prosek je oko 3500kg/ha ,sto je za nase prilike vise nego odlicno.al nazalost uopste nesiplativo...jer sa 113 eura bruto zarade po hektaru, to je prava mizerija...
 
B

Bobo

Guest
Re: Cijena psenice 2009

113€ po toni po trenutnom tecaju iznosi 825kn po toni, sto ce reci 82lp/kg...

Neka sredina izmedju onoga sto nam jedni nude 76lp/kg i onoga sto nam drugi nude 95lp/kg... I to sto kazes pare odmah to se kod nas ceka po mjesec i vise dana i to cesto bude u ratama Tako da i mi dobijemo pola sad, pola kad se sjete i to po jednoj te istoj cjeni. Kad im zaracunas kamate na cekanje, samo se nasmiju...

Dakle, u istoj smo kasi...
 
Z

zekan7711

Guest
Re: Cijena psenice 2009

cuo sam da su ck mlinovi objavili cjenu od 82lp/kg
to je sramota
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: Cijena psenice 2009

ma treba im blokirati ulaz pa da ne mogu ući a ni izaći dok se ne predomisle.
 
A

agrocro

Guest
Re: Cijena psenice 2009

josip123 kaže:
ma treba im blokirati ulaz pa da ne mogu ući a ni izaći dok se ne predomisle.

slazem se jer sa kriminalcima se mora ponasati divljacki inace u suprotnom ako sutimo dovodimo svoj rad i egzistenciju u pitanje :!: oni se mole da mi presutimo pljacku kao i uvijek...
na ovakav nacin RH poljoprivreda proci ce kao brodogradilista, pliva i sve ostalo sta su unistili..kod nas sve sta je u vladinim rukama propada na ocigled...dok oni lagodno zive u gradovima, mesetare dionicama i zemljistem koje su kupili po povlastenim uvjetima mi cemo biti jadni, tako je do sada bilo..

jel zna netko sta je sa onih vladinih 15 lipa po kilogramu zita :?:
 
A

agrocro

Guest
Re: Cijena psenice 2009

evo u cetvrtak imaju udruge sastanak s vladom na kojemu bi se konacno definirala cijena.. :!:
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: Cijena psenice 2009

nadam se da će se cijena konačno definirati,a ako ne onda se nadam da ćemo uspjeti organizirati najveći prosvjed u hrvatskoj do sada i na njega pozvati i građane da nas podupru u našim zahtjevima jer i oni ispaštaju dok kupuju mlinarsko pekarske proizvode po nerealno visokim cijenama a znaju tko na tome najviše zarađuje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Re: Cijena psenice 2009

Bojim se da dok se definira cijena i organizira prosvjed, neće više biti pšenice u silosima...

Jel' se sjećete afera od prije nekoliko godina kad je "nestala" pšenica iz robnih rezervi??? I kaj se dogodilo? NIKAJ!!!
Pojeo vuk magare...
 
Z

zekan7711

Guest
Re: Cijena psenice 2009

ljudi da sad u spici sezone zatvorimo granice i da ni jedan turist ne ude u zemlju :mrgreen:
dobili bi 2,20 a ne i 1,25kn :scratch
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Re: Cijena psenice 2009

Danas sam kupio bijeli kruh (800 g) u Međimurju po 8,00 kn. Ako niti kila kruha košta 8 kn onda mogu definitivno dati 1,25 seljaku za pšenicu. Razlikom do 8 kn se namire apsolutno svi u tom prokletom lancu.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,797
Re: Cijena psenice 2009

veliš kruh 8kn.
ja dobim 0.82l,toliko da ima mlinar,to je
1,64kn+pekar=2,46+ trgovac =3,28kn za kruh.
gdje odlazi 4,72kn
jel ako mi dobimo 0.82l/kg onda je realno da i ostali tak imaju,pa nek se pokriju sa tim.
naši troškovi se moraju pokrit tom cjenom i moramo radit a neko bere novce.
jel pošteno bi bilo da u tom lancu imamo svi isto jel svi imamo troškove
i za 1kg.pšenice da mi imamo 2kn.bili bi sretni sa svim troškovima proizvodnje.
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Re: Cijena psenice 2009

Netko moj si je dobar s jednim pekarom koji inaće ima izvrstan kruh i sve ostalo.
Uglavnom, on kupuje brašno iz Čića, V.G, po 1,80 po kili sada, dalje, u kruh stavlja 0,40 kg brašna, veli da ga ne košta više od tri kune sa svim režijama, radnicima itd. a zaradi još najmanje 3.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Cijena psenice 2009

robi kaže:
Netko moj si je dobar s jednim pekarom koji inaće ima izvrstan kruh i sve ostalo.
Uglavnom, on kupuje brašno iz Čića, V.G, po 1,80 po kili sada, dalje, u kruh stavlja 0,40 kg brašna, veli da ga ne košta više od tri kune sa svim režijama, radnicima itd. a zaradi još najmanje 3.
E to je onda brašno od moje pšenice, jer ta pšeica koja se tu melje dolazi iz siska iz Mlina i Pekare d.o.o- isti gazda gospodin Plodinac.
 
R

Rajtek

Guest
Re: Cijena psenice 2009

Evo kaj se događalo zadnjih dana u udruzi....

UDRUGA POLJOPRIVREDNIH
PROIZVOĐAČA SREDIŠNJE
HRVATSKE

Moslavačka 13
10 310 Ivanić Grad

Kontakt osoba: Kunovec Stjepan 091/5800-666
Fax: 01/2888-686

Posavski Bregi, 01.08.2009.

OTVORENO PISMO UDRUGE POLJOPRIVREDNIH
PROIZVOĐAČA SREDIŠNJE HRVATSKE


Upravni i Nadzorni odbor Udruge poljoprivrednih proizvođača središnje Hrvatske na svojoj sjednici razmatrao je nastalu situaciju u poljoprivrednoj proizvodnji, a posebice efektima pregovora o otvrđivanju tržišne cijene pšenice i uljane repice koji su se odvijali u resornom Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja u nazočnosti ministra poljoprivrede, ministra financija, dopredsjednika vlade RH, predstavnika kupaca i prerađivača, te poljoprivrednih proizvođača od kojih je proteklo više od mjesec dana, a rezultata nema.

U očekivanju smo sazivanja završnog sastanka pregovora o utvrđivanju tržišne cijene pšenice i uljane repice kao što je bilo najavljeno od strane dopredsjednika vlade RH gospodina Polančeca nakon završetka žetve, a što su svi sudionici pregovora i prihvatili.

U međuvremenu, iako konačan dogovor o cijeni nije postignut, kupci i prerađivači nekordinirano izlaze sa cijenama budući da se ne mogu usuglasiti oko jedinstvene otkupne – tržišne cijene što dovodi do totalne anarhije u otkupu pšenice i uljane repice te zbunjuje poljoprivredne proizvođače.

U nastojanju da se stanje u poljoprivrednoj proizvodnji dovede u okvire rentabilnosti za sve sudionike u proizvodnom lancu, a budući da su sve kalkulacije glede utvrđivanja troškova proizvodnje pšenice i uljane repice poznate, udruga poljoprivrednih proizvođača središnje Hrvatske donosi sljedeće zaključke:
 da tržišna odnosno otkupna cijena pšenice po kojoj će proizvođači fakturirati predanu pšenicu bude 1,25 kn/kg
 otkupna – tržišna cijena uljane repice bazirana na troškovima proizvodnje po kojoj će proizvođači fakturirati predanu uljanu repicu bude 2,50 kn/kg
 da resorno ministarstvo donese konačan zaključak o načinu i dinamici isplate zaostalih potpora u 2008.godini u visini od 205 000 000 kn ili 15% do punog iznosa potpora planiranih i obećanih poljoprivrenim proizvođačima na osnovu donešene tržišne cijene kukuruza u jesen 2008. godine i povećanja potpora za 1. 000 kn/Ha
 utvrđivanje dinamike isplate potpora za kulture zasijane u jesen 2008. godine i proljeće 2009.godine, a sukladno zakonu o potporama
 da resorno ministarstvo utvrdi datum sastanka sa prerađivačima i proizvođačima potencijalnim ugovorima jesenske sjetve za utvrđivanje zaštitne – tržišne cijene uljane repice i pšenice čija je sjetva na pragu te cijenu soje prije predstojeće žetve, a na osnovu poznatih pokazatelja troškova ulaganja po trenutno važećim cijenama repromaterijala na domaćem tržištu
 od resornog Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja te Vlade Republike Hrvatske zahtijevamo da pristupi izradi programa strategije razvoja poljoprivrede i poljoprivredne proizvodnje u Hrvatskoj za naredni period od 5 do 10 godina odnosno do ulaska u EU u nastojanju proiciranja strategije i na poljoprivrednu proizvodnju po ulasku u EU

Temeljni okvir za izradu strategije jesu resursi obradivih zemljišnih površina od cca 900 000 Ha, potrebe 4 500 000 hrvatskih građana, za sve poljoprivredno prehrambene proizvode te utvrđivanje proizvodnih kvota pojedinih ratarskih kultura ili regionalizacija poljoprivredne proizvodnje radi izbjegavanja nekontrolirane proizvodnje i hiperprodukcije pojedinih kultura što dovodi do totalne propasti hrvatskog seljaka i poljoprivrednog proizvođača.

Predsjednik udruge:
Kunovec Stjepan
 
A

agrocro

Guest
Re: Cijena psenice 2009

koliko god razmisljao da ce se dogovor na zadovoljstvo svih strana postici dolazim do zakljucka da naravno mi proizvodjaci jedini ovisimo o drzavnim novcima..
mogu se oni dogovoriti i na 1,50 za kilu ali tko ce nama to platiti???
ova administracija sigurno nece..
sve mi se cini da svatko uzima svoje,, jer kako stvari stoje imati cemo vrlo skoro prijevremene izbore na kojim ce ovi aktualni nestati sa politicke scene i to trajno...

u svoj toj prici nasi ce novci nestati na ocigled i mi cemo to gledati i sutjeti kao i do sada... :!:
 
S

seljak03

Guest
Re: Cijena psenice 2009

Slažem se sa vašim komentarima ali imamo jedan VELIKI problem ništa ne činimo da nešto promjenimo. Ja prdlažem blokadu svih otkupnih stanica, mlinova, pekara, blokadu cesta tj. auto-puteva (dok je stranaca) da vide stranci kakvu imamo vlast.
POSEBNO SAM LJUT NA MAVROVIĆA KOJI DAJE TAKVE IZJAVE DA JE TO STRAŠNO NJEGOVU BI IMOVINU TREBALO KONFISKOVAT PA DA VIDI MALO KAKO JE TO KAD TI NEKO UZIMA TRUD MUKU I ZNOJ A TI NEMOŽEŠ NIŠTA. SRAM DA GA BUDE NE VRIJEDI NI KOLIKO JE CRNO POD NOKTOM KOD gospođe Vlatke Pokos.

PITAM SE ŠATA BI SE DESILO KADA BI SELJACI FAKTURIRALI SVOJU ROBU PO CIJENI KOJU SAMI ODREDE DALI BI KUPAC MORAO TO ISPLATITI?
JER MI MORAMO PLATITI REPRO MATERIJAL KAKO NAM PRODAVAČ ODREDI. ŠTO ZNAČI MI SMO SADA PRODAVAČI I MI KROJIMO CIJENU.
 
A

atomizer

Guest
Re: Cijena psenice 2009

u kojem god smjeru išla ta trakavica oko pšenice ali bitno se ne riješava a to je šta če biti za iduču sezonu.ja sam manji proizvođač i sva sam polja lani zapustio dok sam vidio šta se tu radi.jednostavno treba bojkotirat tu proizvodnju pa nek uvoze kolko im srce želi kad naše je skupo.čemu svjesno stvarat gubitak.razumijem stočare da siju kad njima treba za ishranu stoke.nema strategije oko proizvodnje žitarica i ja jednostavno ne želim to raditi jer neznam uvjete pod kojima idem u proizvodnju.ima tu pun .urac posla za ministarstvo da srede to čudoređe.zbog čega sijat polja kad znamo da iz godine u godinu se priča ponavlja.pekari i prerađivači su največi problem i njima treba odrezat muda.
ima jedan veliki minus kod same organizacije pojloprivrednika šta se tiče sindikata.kao prvo to je previše sindikata.kao drugo svako svoju kozu tjera.nema sloge i dokle god vlada takvo stanje nemožemo se izboriti za svoje interese.jedni druge ne podržavamo bez obzira kojim vidom se proizvodnje bavimo.bojim se da nažalost na kraju neče od svih tih sastančenja biti ništa.trebalo je u samom startu sve zablokirat i to apsolutno svi izači na ceste.pregovaralo se sa njima več godinama i uvijek smop deblji kraj izvukli zar nam nije več jednom jasno da s njima nema pregovora.kupuju vrijeme dok mi pasemo fore!
 

Najnoviji postovi

Na vrh