• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijene zitarica u zetvi 2008

K

kikoporto5820

Guest
dečki ovdje se priča o ozbiljnoj temi cijeni žita a vi tu pišete o cijenama usluga :? :?
ako nebude 2 kn mislim da pušimo svi ja očekivam 10 vagona pa mi nije isto ako bude 1.30 ili 2 kn
 
B

Bobo

Guest
branimir kaže:
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/zakoni/2008/odluke/173hrv.htm

Evo zajamčena cijena za otkup kukuruza roda 2008. u BIH je 0,33KM/kg . 1KM je trenutno 3,67 KN . Dobar početak

Hmm, zar KM nije vezana za Kn i da je stalni tecaj 1:4?!?
 
B

branimir

Guest
Podatak sam pruzeo od Hrvatske narodne banke pa ako lažu oni ...

Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Vidi vraga... Ali kako je prije bilo da je odnos KM:KN bio 1:4 te da je KM bial vezana ze tecaj kune.

Ocito sam se prevario i ispricavam se...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
evo upravo sada sam procitao u novinama ,jedan pripadnik neke nase udruge seljaka kaze kako je izjava od 2kn za psenicu nerealna i da su nam samo mazali oci sa tom cijenom zbog poskupljenja gnojiva i goriva.
Kaze da je u madarskoj sada cijena psenice 1,30 i da mi isto ocekujemo takvu cijenu.
E PA ZBILJA JE LUD.
Posto mi neide bas najbolje njemacki dali netko sa foruma moze istraziti kakva je cijena u njemackoj?
Zasto da se mi uvijek ugledavamo na cijene u losijim drzavama?
Zanima me cijena u njemcakoj.....help!
Daj ljudi pocnite okolo pricat od 2,5 kune a ne o 1,3....to nam je cisti gubitak!
Idemo u prosvjede ako bude ispod 2,5kn!!!
Ove godine imamo priliku zaraditi zbog poskupljenja nemoj mo biti naivni!!!!!
 
B

Bobo

Guest
Ako se moze po TISUP-u ravnati, trenutna cijena zita u Hrvatskoj je 2.13kn (Srednja cijena u razdoblju od 1.5 do 31.5)
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Cijena je toćna, moj š. je prije par dana prodal po 2 kune.
U njemaćkoj je 300 eura.
Ja svoju šenicu nebum dal ispod 2 kune u žetvi, ako bu manje ostavim ju doma.
 
S

seljaček

Guest
Naravno ako bu ispod 2 kn ostaje doma u 10 mjesecu bude cijena 2,50 do 2,75 kn/kg samo treba malo pričekat. U okruženju nema pšenice nemaju odakle uvest, morat če platit tržišnu cijenu ili budu mljeli na suho.
 
B

Bobo

Guest
Planiramo i mi svu psenicu sto imamo ostaviti kod kuce, i malo cekat s prodajom. Ak se ne bude isplatilo, jeb.. ju ja!

Mora jednog dana sve sjesti na svoje mijesto, i tu nema pogovora. Ne znam do kad misle seljaci sutjeti, ali treba malo i zube pokazati.

Veliki poljoprivrednici su UVIJEK u velikom plusu, i sta njih boli neka stvar za prosvjede, kad ce oni i ovak i onak zaraditi. Mali poljoprivrednici su "problematicni" ovoj drzavi, pa se nas i zele rijesiti...


Mislim da ce otkupna cijena ove godine biti dobra, te da ce se neka ozbiljnija zarada i pokazat.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Sto to znaci "mali" i "veliki" kad o psenici govorimo? 2Ha, 10Ha, 30Ha, 100Ha? 10t, 50t, 150t, 500t?
 
K

kikoporto5820

Guest
ja sam čuo isto da neče biti više od 1.30 kn opet če nas zajebati kupit če od nas za bagatelu a za par mjeseci če ju mazati po 2.50 kn i koje opet popušio nego mi seljaci e pa zato narode uzmimo sudbinu u svoje ruke i napravimo blokade ako treba idemo s traktorima u ZG pa nek vide da nas ima neka vidi cijeli svijet kakvo je stanje u državi, ako francuzi mogu pred svoj parlament iskipati prikolicu stajnjaka zašto se i mi nebi borili za sebe
dosta je bilo raditi za preživljavanje red je i da mi malo zaradimo ako može iči nafta, gnojivo, struja, voda .... gore i pa mogu i naši krvavo proizvedeni proizvodi
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Naravno! IDEMO U ZG svi u traktore ako ponude manje o 2 kn!
U srijedu je sastanak otkupljivaca i nasih predstavnika ,koji su veliki pa je njima svejedno!
Planiram imati 7vagona i meni igra veliku ulogu 50lipa -+....
Pogotovo jer imam i 23ha kukuruza pa ako nas sad sjebu za zito budu u za kukuruz!

TREBA STAT NA KRAJ OVOME !!!

Ljudi nemojte nista prodavat...sve u skladiste ako bude losta cijena...
Isto treba i pricu prosirit sto je vise moguce.

Ali samo me je strah nasih nedruzenih udruga...
uvjijek jedni galame na druge u uvlace se otkupljivacima i ministru itd...cini mi se da se nadaju upasti u vlast pa se uvlace!!!
 
S

seljaček

Guest
ni u kojem slučaju nesmijemo davati žito ispod 2 kn rečeno je da je uljana repica 3,5 kn na svjetskom tržištu a nama su je plačali po 1,7 i to sa negodovanjem.pšenica je lani bila mizerija a sada 2,5 kn ko tu koga j... sa žitom u silose i nek se malo zamisle šverceri ako ide na tržište onda direktno ponuditi mlinarima po mogučnosti malima izbjegavati agrokor i slične ...... koji su nas do sada prcali .
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Kolika će biti cijena pšenice?
Na svjetskom tržištu vrtoglavo rastu i cijene žitarica. Ratari u Hrvatskoj nadaju se znatno višoj otkupnoj cijeni nego lani.

Iako veliki domaći otkupljivači ne žele izlaziti s točnom cijenom pšenice, sigurno je da će biti barem 50 posto veća od prošlogodišnjih 1,50 kuna.

Za slavonske i baranjske ratare realna cijena je 1,80 kune po kilogramu. Doda li se tome i poticaj od 2.250 kune po hektaru, prosječna cijena kilograma pšenice mogla bi biti oko 2,15 kn.


evo danas na dnevniku to bilo.

Ma muka mi je od tih koji pregovaraju za nas!!!
Opet oni racunaju poticaj u cijenu psenice!
Drzava nas potice da proizvodimo i za to je poticaj -nesmjemo racunat cijenu psenice sa poticajem!
U njemackoj ce kao i svake godine do sada dobiti 4800kn poticaja + trzisna cijena.
Dali misli netko da ce njemcima ove godine umanjiti poticaj zbog cijene psenice?Ja mislim da nece!
Ja svoju psenicu nedam ispod 2.5 +22%...
Siguran sam da cu to dobiti 30-40 dana nakog zetve.
Pa nece oni na mojoj muci zaradivat!
 
S

seljaček

Guest
Potpisujem ! Spremiti u skladišta i pričekati 30-60 dana da tržište proradi ovi veliki l..... bi mogli ponudit ispod 2 kn za kg što je nerealno, na txt htv1 čitam da računaju sa 2250 kn poticaja ja ga ne koristim jer imam malo pšenice 2,5ha za svoje potrebe hrane za svinje, al neznam da je netko dobio puni poticaj još za ništa nisam dobio puni iznos poticaja. Uvjek 40-60 % od obečanog iznosa lani su isto digli seljake sa pšenicom otkupili po 1kn a onda u listopadu več digli 2kn a sad več cilja prema 3 kn zato budite oprezni nedajte se j.... bez one stvari.
 
B

branimir

Guest
HRANA JE ROBA
Kukuruz i soja postavljaju nove rekorde
Autor/izvor: Mladen Car seebiz.eu

Ponedjeljak je počeo kao i svaki drugi novi radni tjedan. Lijeni, pospani, nezainteresirani brokeri „mršavo“ su kupovali/prodavali terminske ugovore(futures) na robnim burzama znajući da ih pravi posao čeka tek u utorak. Neki su imali dovoljno hrabrosti i kladioničarskim nervom zauzeli „duge“ (kupnja) pozicije u ključnim robama (soja i kukuruz).

Utorak je servirao mjesečni izvještaj američkog ministarstva poljoprivrede (USDA) o napretku u sadnji poljoprivrednih kultura te stanje već posađenih usjeva. Objavljeni brojevi bili su dosta „bikovski“, manje površine posađenih usjeva i loše stanje izniklog zrna, no nagli ulazak ajkula (fondovi i banke) na tržište spriječila je vijest da će komisija koja nadgleda trgovanje poljoprivrednim robama stegnuti obruč oko špekulanata, tražeći još detaljnije izvještaje o ulaganjima u hranu.

Do četvrtka „igrači“ su potiho, na prstima, kupovali soju i kukuruz poticani lošim vremenom koje je zahvatilo većinu poljoprivrednih država SAD-a. A onda su se napokon oslobodili straha i u potpunosti izvrnuli džepove, kupujući sumanuto kukuruz i soju. Zbog toga su postotci porasta cijene na tjednoj razini dosegnuli brojku deset.

Čak je i pšenica kojoj je žetva u SAD-u u tijeku i rezultati su odlični (količine i stanje uroda), „posudila“ optimizam od prethodne dvije kulture i napumpala cijenu preko 5 posto. Gledano samo u 2008. pšenica je dosta u minusu, preko 40 posto. Točka sloma bila je krajem veljače kada je dobijena cjelovita slika o urodu i stanju zaliha. Tad je cijena dosegla skoro 500$ po metričkoj toni, no sada se vrti oko 300 zelembaća.

Riža. U srijedu je pala do donje granice dozvoljene pravilima robne burze, a već u četvrtak se poput feniksa katapultirala na gornju granicu. USDA je objavila podatak da je tjedni izvoz te slabo raspoložive robe porastao tri puta u odnosu na tjedan prije. Vjerovatno su kupci bili iz Azije, gdje je to glavna živežna namirnica i nestašica stalno prijeti tržištu. D

onedavno uopće nisu gledali prema Americi, što zbog skupog prijevoza preko Pacifika te vrste riže koju SAD proizvodi, a koja nije baš omiljena u Aziji. Kad sila stisne, navike se brzo mjenjaju.

Morgan Stanley, jedan od pet bankarskih stupova Wall Streeta, analizirao je perspektivu soje u sljedeće dvije godine. I već pogađate, očekuju se još veće cijene. Povećanje će varirati između 10 i 15 posto, gledajući prosječne cijene. U goroj varijanti, gdje svjetska potražnja za sojom u 2009. raste oko 6 posto, zemljište pod sojom će se morati povećati za 18 posto.

Toliko zemljišta na brzinu može naći samo Južna Amerika. Ali oni imaju velikih infrastrukturnih problema (ceste). Zato u izvoznoj cijeni soje Brazila i Argentine, transport do luke podiže cijenu za četvrtinu, onemogućujući snižavanje cijene usprkos povećanju proizvodnje. Čak kada bi te potrebne ceste „pale s neba“, drugi tihi ubojica je iza leđa. Rastuće cijene umjetnih gnojiva.

Plus, tu su nezadovoljni argentinski seljaci koji su ušlu u otvoreni rat protiv države negodujući zbog visokih nameta. Ako pobijede, možda će i Brazilci pokušati isto. Sumirajmo sve ovo izjavom mnogih agro-eksperata: „Visoke cijene su tu i ostaće takve!“
 
B

branimir

Guest
Ovo je stranica američke udruge proizvođača kukuruza , valjalo bi pročitati . Na stranici u privitku imate 40 stranica PDF dokumenta o globalnom stanju žitarica i procjena za 2008 od strane američke vlade.
Uglavnom što se kukuruza tiče ameri neće imati za izvoz jer im kukuruz i nije nešto ove godine ali smatraju da će imati dovoljno za svoje potrebe ... Nadam se da vas večina koliko-toliko snalazi s engleskim . Pozz

Obrisan neispravan link.

NCGA Watching Crop Projections, Confident Growers Can Meet Demands (6-10-08)

With Tuesday’s release of the U.S. Department of Agriculture’s latest World Agricultural Supply and Demand Estimates, the National Corn Growers Association said that while there is reason to be concerned about the weather’s impact on the corn crop, growers are confident they can still produce an adequate crop.

“Thanks to a very successful 2007, we started this year off with a significant level of beginning stocks that can help see us through a season of reduced production,” said NCGA President Ron Litterer, a grower from Greene, Iowa.

In its report, the USDA increased its projection of carry-out from the current crop marketing year to 1.433 billion bushels, based on reduced exports this year. While the planted and harvested acre projection remains the same as the May report, the yield was reduced by 5 bushels an acre due to “slow planting progress, slow crop emergence, and persistent, heavy rainfall across the Corn Belt.”

Click here to view the USDA’s World Agricultural Supply and Demand Estimates.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Jucer "surfam" teletekstom HRT-a i natrcim na prvoj stranici na vijest "Cijena psenice".
Ukratko tamo pise otprilike ovako: cijena psenice ove godine ce biti 1.80 kn sto sa poticajima od 1250kn po Ha daje cijenu od oko 2 kn

Otkud informacija, tko ju je dao i tko ju je stavio na teletekst, ne znam.
 

Najnoviji postovi

Na vrh