• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cijene zitarica u zetvi 2008

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
udruge seljaka
Slavonski seljaci traže 2,20 kuna za kilogram pšenice
Predstavnici slavonskih udruga seljaka dogovorili su cijenu pšenice koju će predložiti mlinarsko-pekarskoj industriji. Traže 2 kune i 20 lipa za kilogram. Smatraju da će tako moći pokriti troškove, a i cijenu smatraju opravdanom zbog nedostatka pšenice na svjetskome tržištu.

Ne misle da će to izazvati poskupljenje kruha jer već je sada, tvrde, ta cijena uračunana u cijenu brašna.Uz to, od Vlade traže ukidanje zabrane izvoza pšenice te donošenje zakona o skladišnici. Tako bi se zajamčila sigurnost pšenice pohranjene u silosima za one seljake koji žito ne žele odmah prodavati, nego će čekati rast cijene pšenice u rujnu, rečeno je u vijestima HRT-a.


Postovani kolege ratari-prvi puta cujem nesto sto potpisujem i prvi put cujem da su se nase udruge dogovorile sto ce traziti!!!
A ne kao prije :
Jedna udruga trazi 1,05 druga 95lipa a treca je zadovoljna sa 85lipa....
 
R

Rajtek

Guest
Ja sam dobio OVU informaciju od čovjeka bliska Todoriću, da on bude plaćal 2 kn po kG....
 
B

Bobo

Guest
Hahaha...

Ak bude 2Kn s poticajem, bit cemo sretni... Naravno +PDV ;)

Pa dok ti od te 2Kn odbiju troskove susenja, pa primjesa, pa porez na budale... 1.6Kn/kg kao i do sad, pazite sto vam kazem.

Nitko se nece buniti, i cijena ce svakako biti ispod 2Kn, a vi pricajte sto god hocete...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
e obrisi tvoj post!!
Nebudemo zadovoljni za 2 kn sa poticajem! ! !
Nesmjes to nikome reci!
Sa tavkim stavom rusimo cijenu!!!
Al ozbiljno to kazem!

Pa da covjece jel ti vidis kakve su firme -otkupljivaci...kakav kapital imaju?
A mi zadovoljni sa par supa i strojeva za cca500.00kn.....
JA NISAM ZADOVOLJAN!!!!!!
Nemojte prodavat ispod 2.2kn+pdv+poticaj!
Izracunajte si prinos + ovo gore pa racunajte u cega cete ulozit te novce i znaci zacrtajte da cete toliko dobit i GOTOVO!
Nista ispod toga!!!
 
B

Bobo

Guest
Covjece, politika igra prljavu igru... Tu se tjesi da neces dati ispod, kad svi vrlo dobro znamo da ces biti prisiljen, kao i mi ostali...

Tu nema govora.

SAMO I JEDINO da svi imamo stav kao i ti da jednostavno kazemo NE DAM I BEZ 2.5Kn/Kg MI SE NE POJAVLJUJ U DVORISTU, Onda bi nesto i bilo, no Realno gledano, Hrvatski seljaci se jos isu navikli da su oni u biti ti koji diktiraju cijenu, a ne politika...

Gnojivo nam je poskupilo 30% i za koji dan opet ide gore jos 30%, pa to je necuveno i to se moze samo u Hrvatskoj...


Davnih sam ja dana rekao da ec sve poskupjeti, i da ce nam otkupnu cijenu tako nastimati da nam odnos ulozeno/dobiveno bude kao i do sada na rubu isplativosti (Kad se radi o malim povrsinama) No svi bi voljeli vise zaraditi, ali se ne bune dok god su u nekakvom plusu...

Ovoj drzavi treba netko tko ce reci seljacima da ce otkupna cijena biti 1kn/kg i da se poticaj ukida, pa bi vidio reakcije! A do tada ce svi sutjeti i trpiti sve sto im se kaze.

Prije koju godinu su njih 20-ak zablikirali autoput, i rekli da bez 1.20Kn/Kg ne idu nikud, ali su preko noci NESTALI!!! PROPALI U ZEMLJU!!! Netko im je dosao, priprijetio da se maknu, i morali su podvijenih repova otici kucama...

Dok god se cijela zemlja ne digne, nema nista od toga, pazi sto ti kazem... 2Kn s poticajem uracunatim, i jos na to razni odbitci. Nece se nitko buniti, pazi sto ti sad pisem. Ako se itko i bude bunio, to ce se "pomesti pod tepih" i na to ce se zaboraviti...

Da netko moze kod nas organizirati masovni prosvjed i da se seljake uputi da ne predaju zito u silose, no tu moc u ovoj drzavi nema NITKO, jer svima na vrhu pase kako je sada i tako ce i dalje biti...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Bobo kaže:
......
Realno gledano, Hrvatski seljaci se jos isu navikli da su oni u biti ti koji diktiraju cijenu, a ne politika...
Pa da, cak ni jedan forum ne moze funkcionirati :twisted:
A sto se tie cijene, mislim da je Bobo u pravu. Sve je podeseno tako da mali budu u malooom plusicu. Malo se larma, malo demonstrira, malo kakti pregovara i, na kraju, popala maca. Moze se ovdje licitirati ovakvim ili onakvim cijenama ali odluke se donose negdje drugdje. Mene osobno kao potrosaca psenice u kruhu nervira los, nekvalitetan kruh kojega jako skupo placam, odnosno, placao sam dok nisam kupio pekac ;)

Nego kako u drugim zemljama funkcioniraju burze polj. proizvoda? Kako kod nas funkcionira burza ribe? Kako funkcioniraju one aukcije stoke, sto smo ih gledali na televiziji? Jesu li prodavaci zadovoljni?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Ja si racunam zito npr 2kn i onda +10% jecam znaci da bi jecam bio 2,2+pdv
To je nemoguce...tj stvvarno sumnjam jer gledam na tisup da je jecam oko 1,6-1,8.
Pa kao onda ovi koji su kreditirali jecam su rekli cjena psenice +10%.
Aj sta mislite o tome? Hoce li jecam biti 2,2 ili ne?
 
B

Bobo

Guest
Samo malo, jel nije jecam bio Zito+20%

Sve u svemu, ne znam kako ce bitdok ne predamo u silose, a svi znamo da poslije jeb... nema kajanja!

Ove godine sve sto mogu drzati kod kuce, ostavljamo, pa da vidimo tko ce izvuci deblji kraj batine... U najgorem slucaju mozemo dobiti jednako koliko i u zetvi, no cisto sumnjam.
 
A

actros

Guest
kod nas u okolici zagreba ekipa ide okolo i nudi već sada 1,5 kn po kg za kukuruz u klipu...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
to je pozitivo!
A o kakvoj je ekipi rijec?
sutra sam cuo najavu za plodove zemlje:
Dali je opravdan zahtjev seljaka za psenicu 2.2kn!

Recite mi dali se pekare pita jeli opravdan trosak od 6kn za 0,7kg kruha?
Ili dali se bilo koga pita kad prodaje dali je cijena opravdana?
ne!
Samo nas jeb...u!
 
B

branimir

Guest
16. lipanj 2008.| Tomislav Petrov
Nova rekordna cijena kukuruza

Nakon što su poplave u SAD-u zaprijetile smanjenom prinosu kukuruza u tom najvećem svjetskom proizvođaču i izvozniku te time i agregiranoj ponudi na svjetskim robnim burzama, kukuruz je na čikaškoj robnoj burzi dosegnuo 7,9150 američkih dolara po bušelu.

To je 33-postotni porast cijene kukuruza u protekla dva tjedna i 86-postotni porast cijene kukuruza unazad godinu dana. Razlog ovog uzleta je rekordna potražnja za kukuruzom koja je uzrokovana različitim razlozima. Prvi je povećanje životnog standarda u Kini i Indiji koje je dovelo do povećane potrošnje mesnih proizvoda u tim zemljama, a time posredno i do povećane potražnje za stočnom hranom čiji je kukuruz neizostavan sastojak. Drugi razlog je taj što je više od trećine američke godišnje proizvodnje kukuruza namijenjeno za proizvodnju etanola (biogoriva) koji je supstitut sirovoj nafti.

Cijena soje uzletjela je na najvišu razinu tijekom prethodna tri mjeseca. Poplave na američkom srednjem zapadu najteže su od 1993. godine i vjerojatno će uzrokovati stotine milijuna američkih dolara štete, barem prema National Weather Service. Američke zalihe kukuruza mogle bi se smanjiti 53 posto, na najnižu razinu u prethodnih 13 godina prije žetve sljedeće godine, izjavilo je američko ministarstvo poljoprivrede 10. lipnja.

Rekordne cijene sirove nafte, pšenice, riže i soje pokrenule su globalnu inflaciju, prisiljavajući vlade da počnu razmišljati o povećavanju ključnih kamatnih stopa unatoč usporavanju gospodarstva. Rast cijene hrane i goriva uz globalnu kreditnu krizu najveća je prijetnja stabilnosti svjetske ekonomije. “Pritiske povišene inflacije širom svijeta uzrokuje rast cijena hrane i goriva. Inflacija smanjuje proračun domaćinstava, osobito najsiromašnijih, a reže i dobit poduzeća”, izjavio je David Cohen, direktor azijskih ekonomskih prognoza u poduzeću Action Economics u Singapuru. “Visoke cijene hrane su već prisutne, a na visokim razinama će i ostati”, izjavio je Peter Brabeck-Letmathe, čelnik Nestle SA, najvećeg svjetskog proizvođača hrane.

www.poslovni.hr
 
K

kikoporto5820

Guest
Ma i ta poljoprivredna emisija je prodana i ispolitizirana samo ribare i masline uzdižu a nas jebu ko malu djecu najbolja je tema kako je ribarima preskup plavi dizel a nama nije šta nama je to ništ kada kupujemo traktore od 60 + tisuča eura nas mogu prat i krasti teško zarađen novac
sjednu na onaj brod bece mrežu i onda pol dana kartaju niti ih briga jel če biti leda ili če biti poplave ili suša i još nešto seru seronje jedne ljene :twisted:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
imas pravo!
Ta emisija trebe promijenit naziv u "Plodovi mora sa maslinama"
....
niko nama seljacima nepomaze!!
Al evo razmisljam sada o cijeni i gledam svasta po netu i zakljucujem da cijena ce bit 2.kn...
jer svi govore da u svijetu ce ici jos 20 30% gore do kraja godine a ako nam plate 2kn bumo prodali pa njima ide tih %%...
Tako mislim!
Jos malo priprema na kombaju po pocinjemo jecam vrsit...bitna je cijena ali bome i urod!
Nadam se srednjem prinosu u prosjeku....
 
B

Bobo

Guest
Jos cu vam jednom napisati da cijena nece biti visa od 1.70+PDV, a vi sad mislite sto god hocete...

Dok god se ne udje u EU, nasi politicari mogu kako god hoce... uvoz/izvoz i slicne manipulacije, a kad se granice otvore, vjerujem da ce biti bolje, posto ce ostalima biti u interesu kupiti jeftino, tako da se ne bi trebali cuditi kad za koju godinu dodje par njemaca, francuza i ostalih kod nas po zitarice i kukuruz, a onda ce cijena biti dobra, posto vise nece nasi politicari voditi glavnu rijec, vec mi samo, posto cemo moci raspolagati sa svojim usjevima kako god pozelimo, i necemo biti primorani prodavat drzavi.

Ako je u drzavnom interesu da kod nas ostaje nase zito, onda ce povisivat cijenu, da ne moraju sve uvozit. A ako se sve bude uvozilo, JAO SI GA ljudima koji zive u gradu i svu hranu moraju kupovati, a poljoprivrednici bi mogli trljat ruke...

Do tada zivi i zdravi bili i drzte se, jer 2kn ove godine za zito vidjeti NECETE... OSim ako tu ne zbrajate PDV, koji cete svejedno placat na nekom drugom mijestu...
 
K

kikoporto5820

Guest
Bobo za koga ti navijaš za nas seljake ili za državu izgleda da i tebi netko podmazuje đepove :evil: :lol:
 
B

Bobo

Guest
Hahaha...

Da meni netko podmazuje dzepove, ne bih ja krpao staru ladu (koju BTW vozim na plin) i ne bih imao dva IMT traktora u dvoristu, te samo jedan NOVI prikljucak kupljen u zadnjih 10 godina...


Ako bas hocete da navijam za seljake, prihvatite cinjenice onakve kakve jesu, posto ne vidim razloga da se samo 20% od svih poljoprivrednika zivcira, jer ako se i onih 80% ne digne nema smisla...

Kako cujem od kolega koji rade 100 i vise hektara, i imaju svoje strojeve sve, da im 1.60kn/kg pokriva SVE troskove ako urod bude neki osrednji. Kod nas ce urod biti nadprosjecan ove godine, posto je kise bilo bas kad smo ju trebali, a cijena ce biti malko vislja od tih 1.60kn, i to je to. Oni se buniti nece na cijenu od 1.80kn, pa ne vidim razloga zasto bih se i ja bunio, jer sam prihvatio cinjenicu da male poljoprivrednike zele UNISTITI, i da na "velikima" svijet ostane...
 
A

Alen

Guest
Potpuno podržavam bobin tekst.....

Nesmijem ni čitat odma mi tlak raste!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
U sustini i ja mislim kao Bobo. Samo ne mislim da se "zeli unistiti" male nego je zivot takav kakav je. Jednostavno treba prihvatiti cinjenicu da od ratarenja na relativno malim povrsinama nema akumulacije vec jednostavno prezivljavanje. To je kao kad bih se zelio baviti veleprodajom automobila, a imam prostor za staviti dva auta. Mozda na tom prostoru mogu prodavati igle, ali aute sigurno ne. itd itd
 
B

Bobo

Guest
Tako je... mi se svake godine pokusavamo sto vise prosirivati i kupovati zemlje po selu, jer treba neki klinac i raditi. da nemamo duhana, stigli bi jos ovoliko povrsina obraditi bez problema...

Europi ne treba proizvodjac koji trzistu moze ponuditi 5 tona psenice... ne isplati se s tim zezat...
 

Najnoviji postovi

Na vrh