OSIJEK- Kolika će biti otkupna cijena ovogodišnjeg roda pšenice ovisit će o tržištu te otkupnoj cijeni u zemljama u okruženju, istaknuto je na današnjem sastanku na temu otkupa pšenice u Hrvatskoj gospodarskoj komori Županijskoj komori Osijek.
Pretpostavka je da će otkupna cijena u Hrvatskoj biti 15-ak posto veća od cijene u okruženju, kazao je Ljupko Tabaković, savjetnik ministra poljoprivrede. Dodao je kako je sadašnja cijena na burzi u Budimpešti oko 1,25 kuna po kilogramu, no da se uskoro očekuje određeni porast.
Predstavnici više udruga seljaka Slavonije i Baranje istaknuli su da očekuju da cijena pšenice bude od 2 do 2,20 kune po kilogramu, napominjući kako se po toj kalkulaciji cijene pšenice sada prodaju mlinsko-pekarski proizvodi.
Smatraju da uz cijenu i do 2,20 kuna za kilogram pšenice stoga ni brašno ni kruh ne smiju poskupiti, jer su već neopravdano poskupili budući da je prošlogodišnja otkupna cijena pšenica bila 1,05 kuna.
Paško Gašpar, potpredsjednik Skupštine Žitozajednice, istaknuo je kako kalkulacije pokazuju da prerađivači bez poskupljenja mlinsko-pekarskih proizvoda mogu otkupiti pšenicu po cijeni do 1,50 kune po kilogramu, a sve što je preko toga značilo bi dodatne troškove i nova poskupljenja.
Krešimir Kuterovac, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, istaknuo je kako je država osigurala dovoljan prostor za skladištenje pšenice, te svi proizvođači imaju mogućnost čekati s prodajom. U Hrvatskoj je evidentirano 65 silosa ukupnog kapaciteta 1,8 milijuna tona.
Žetva pšenice ove će se godine obaviti sa 140.000 hektara, što je daleko manje od prijašnjih godina kada se prosječno pšenica sijala na oko 200.000 hektara, kazao je Ernest Nad, voditelj Odjela za poljoprivredu u Županijskoj komori Osijek. Dodao je kako se ove godine očekuje proizvodnja od 650.000 tona pšenice.
Kuterovac je istaknuo i da je u proceduri zakon o tržnom redu koji treba biti donijet do kraja lipnja, dodajući kako će se primjenom toga zakona znati pravo stanje i bilanca tržnih vrijednosti, te procedure oko uvoza i izvoza pšenice.
Na upit o poticajima za pšenicu rekao je da ostaju na 2250 kuna po hektaru, ali da se ne može očekivati da će poticaji biti isplaćeni do kraja rujna kako su to tražili poljoprivredni proizvođači.
Tržni red treba postaviti, a kada žetva pšenice počne bit će jasne i cijene, istaknuto je na današnjem sastanku na kojem su bili predstavnici poljoprivrednih poduzeća i zadruga Slavonije i Baranje, udruga obiteljskih gospodarstava, Ravnateljstva robnih zaliha i Ministarstva poljoprivrede