• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

cirkular za traktor

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Ma nije potreban broj , svrha foruma je javna rasprava tako da što više ljudi jedni drugima pomognu
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
na banseku imam kliznu plocu na kojoj se rezu drva, ali mi cesto zajebu pilu kad rezu, pa se mislim da nije do toga, jer ona tacno ravno ozi drvo na pilu, a pio stolu kad klizi drvo se okrece prilagodjava pili. Mislio sam to sad skinuti i onako samo ploci da se gura drvo, pitanje je koliko to tesko klizi po ploci, jedino da je na plocu staviti inox lim pa da lakse klizi. Sta mislite.
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Neznam kakva je tvoja klizna ploča ali ja isto koristim klizna kolica i nemam skoro nikada problema , s tim da ja imam i valjke za pomicanje cjepanice ustranu pa mi je lako prilagoditi smjer rezanja.

Na čistoj ploći isto ide dobro ako malo podmažeš rabljenim uljem , inaće se treba dobro upeti.
Ja sam dogradio kolica na svaki bancek koji sam napravio jer mi je dosadilo biti mastan i crn...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Gledao sam tvoj video, i vidio sam da imas valjke i oni zasigurno pomazu da se drvo pomjeri prema smjeru rezanja. Vrlo rijetko da mi pila reze ravno, uvijek kad odrezem drvo vidim da se vrati u jednu ili drugu stranu ovisno od pile po nekoliko cm, (znaci naspana je u stranu) . Jeli to do ostrenja ili sta bi moglo biti, tanja drva reze dobro, ali sva deblja preko 25 cm vec krivi i optercuje stroj-
Jos da dodam cini mi se da mi se pila vrti prebrzo imam nekih 30m/s brzinu
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Bude i kod mene da vuće u stranu ali imam uvjek pri ruci brusnu šajbu pa samo malo takneš tu stranu zuba na koju vuće , ako pretjeraš možeš ju odmah skinuti,zato je bolje tri puta dirnuti po malo nego jednom previše.

To se dešava najčešće zbog oštrenja ali i zbog razmetanja , inaće ja sam sebi oštrim, varim i razmećem testere..

Što se tiće okretaja ja imam oko 900-1000 u minuti , promjer kotača je 60 cm...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ma i ja sumnjam u ostrenje, stavim je i odmah vuce u stranu, jel se svaki zub razmece ili kako vec. Pomazu li oni drveni usmjerivaci , mada sumnjam ona sam mora ici ravno. Juce sam rezao i dok izdaje iz debelog drveta sva iskirvuda rez napravi osmicu kroz drvo,
kod mene su kotaci oblozeni gumom, promjera 800, pilla je duga 6m, a tockovi se vrte nekih 700 okr.
 
Posljednje uređivanje:

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Naravno da može biti do oštrennja , da ti sad ne objašnjavam jer bi potrajalo a tebi ne znači ništa, ali kod tebe je u pitanju ravnomjerno razmetanje , imao sam u prošlosti i previše takvih problema a i nedavno ali ih sad znam riješiti :mrgreen::mrgreen:
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Problem je u tome da šajba za oštrenje mora biti strogo na sredini u trenutku brušenja , i to recimo bude dok je šajba nova i velika ali kad se smanji recimo na pola počne zube koji su s nutarnje strane više brusiti i zbog toga testera vuće u suprotnu stranu .
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
izgleda da trebam imati i svoju ostirlicu, ko ce m dozvoliti da mu sad pametujem kako se ostri, a cinjenica je da ovako ne ide
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Eh baš zato ti i nisam htio pisati jer je mala šansa da će te taj koji oštri poslušati.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ma problem je to kad doneses kuci pile a pola ih tupi, odnio, cekao, platio a nema posla
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
To je istina , ja sam u prvoj godini počeo sam oštriti testere , ne smijem ni napisati kako:oops: druge ili treće sam napravio oštrilicu i koristio ju jedno 5-6 godina predprošle u jesen sam nabavio orginal tvorničku i tek od nedavno nemam nekih većih problema s oštrenjem .
Teška je to škola ,jer taman kad misliš da nešto znaš iskrsne novi problem kojeg još nisi imao...
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
mislio sa m da sam pile unistio pa zato ne ide, onda kupim, novu udehol, i prvo ostrenje i ona nije valjala
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
mislio sa m da sam pile unistio pa zato ne ide, onda kupim, novu udehol, i prvo ostrenje i ona nije valjala
probaj promjeniti majstora koji oštri pile pa vidi hoće li ti se to opet dešavat
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
evo kako izgleda moj "nagibni" cirkular za traktor, promjer šajbe je 650 mm , pokazao se odličan za moje potrebe :
 

Prilozi

  • IMG_0096.jpg
    IMG_0096.jpg
    66.7 KB · Pregleda: 693
  • IMG_0097.jpg
    IMG_0097.jpg
    69.6 KB · Pregleda: 1,274
  • IMG_0098.jpg
    IMG_0098.jpg
    61.3 KB · Pregleda: 1,832

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ljudi pozdrav,evo imam sljedeći problem.Uskoro idem u sječu ariša,max debljina trupca je oko 45 cm.Zanima me izrada manje pilane,jer većina profesionalaca takve tanke trupce ni ne želi uzimati,a meni se čini dobra prilika za uštedjeti koju kunu.Po vama kaj bi bilo najbolje,delati brentu ili da iskoristim postojeći cirkular snage 2,5 kW trofazni pa slagati kolica na njega i probati kružnom pilom 600 mm raspiljivati?Ako brenta,da li bi mogli poslužiti kotači od Tomos APN-a,pošto ih je lako namontirati ,a zadnji ima i lančanik odmah.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Za taj prečnik testere lagano zaboravi na motor od 2.5 kw , a čisto sumnjam da bi se i sa APeNovim točkovima usrećio jer im je gaz polukružan :blackeye
 

Najnoviji postovi

Na vrh