• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

cirkular za traktor

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Al na svakom koyi i ntn kaj sam kupoval je pisalo na lezaju japan,tak da nemremsumnjat,al opet kak velite sve se kopira.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
I na plotu piše, pa se neki našpranjili ....
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
552
Pozdrav ljudi novi sam na forumu,vidim ima ljudi znalaca,imam banzek na struju pa bih ga prepravio na traktorski pogon preko remenica nabavio sam osovinu s lezajevima i izvodom za kardan imam staru remenicu koja je promjera 250mm i sirine 17mm nju cu postavit da bude pogonska na tu osovinu, sad me zanima kolika mi treba gonjena remenica sto ide na osovinu kotaca banzeka fi kotaca je 60cm traktor je torpedo 48ks ja bih da u radu bude oko 1000okretaja motora traktora,??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,054
Reci jesi li zadovoljan brzinom banzeka "na struju". Jel dobra, prevelika ili premala?
Ako jesi, pročitaj podatke s natpisne pločice motora i izmjeri remenice.
Bez toga nebu dobrog izračuna.
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
552
Malo je spor i nema snage jer je monofazni 1420 okr/min.0.75HP 5.7A na njemu remenica 60mm.,a na bansegu bila 200mm. cim jace poguram drvo on staje to je motor sa stare mjesalice za beton.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Uuuuuufff,misljenja sam da je pogonska remenica premala i da ti jedan remen bude premalo ako budes rezao deblje komade,,,
kod mene je recimo omjer 4,5 : 1
odnosno pogonska remenica 450 mm a gonjena nesto malo iznad 90mm sa dva remena 17 sirine,,,
vrtim to sa 539 na prosjecno oko 700 do maximalno 750 obrtaja,,,
traktor to i ne osjeti i nikad ne primjecujem bio kakvo opterecenje kod normalnog reza,,,
problem nastaje jedino kad drvo u sebi ima "feder" pa pocne stiskatti pilu (tad klize remeni, namjerno)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,054
A jel se dovoljno brzo pila kreće na tanjim drvima?
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
552
za tanja je dobro i da ne guram jako al kad je normalno kaljano onda moram polako pa to traje.
 

MAX

Član
Tu od
9 Ožu 2008
Poruka
126
mozda i nije dobra tema ali moram postaviti pitanje.
kupujem pilu za cirkular mio standard c 500, (nije bio u upotrebi 15 god) , zanima me s čime je lakše piliti drva za ogrijev vidija ili obična? fi 42 je sada na njoj taj promjer bi i kupio ma da ide gore fi50
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,054
Vidija ti je dulje oštra, pa ako imaš čisto drvo, vez pijeska, kamenja, čavli i slično, bila bi bolji izbor. Nedostatak: nemreš ju doma brusiti, ak ispadnu zubi treba ju dati na popravak..., kaj sve nije jeftino.

Standardna pila je jeftinija, treba ju češće brusiti, ali zato to možeš doma turpijom ili malom brusilicom. Ak pogodiš čavel ili kamen, popraviš (razvedeš i nabrusiš) ju doma sam.

Mi doma imamo samo obične pile, dok je vidija pila samo na ručnom cirkularu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
I vidija (ako sam dobro upučen) zahtjeva veči broj okretaja da bi pružila sve svoje prednosti u odnosu na klasičnu pilu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,054
Ne nužno, jer se svaka pila može vrtiti 60...80m/s, ali većinom se vidije vrte pri tim brzinama.
Jedino kaj većina pili ispod 50m/s, pa tu vidija nema nikakvih prednosti.
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Moje misljenje i savjet; kupi si obicnu pilu za cirkular, vidija je mozda bolja ali drva moraju biti cista ... i obicnu pilu lako nabrusis a kod vidije kad otpadne plocica imas problem ...
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,058
Hmm tu mogu i ja rec nesto imam vidiju kupio sam novu bosch lani fi 550 ispilila je nekih 100 kubika,tvrda graba i hrasta i jos nije ni taknuta,da je vidija losija nebi je stavljali na profi cirkulare a nije ni skupa ja sma za moju dao 500 kn
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Onaj koji jednom stavi vidiu na cirkular nikad više neče stavit obične.Prednosti:ne čuje celo selo da piliš drva,zaboraviš da treba oštrit šajbu,puno tanji rez-manje piljevine,moje iskustvo sa vidiom- nikad više obične šajbe.Loša strana je pretanak rez pa treba pazit da ne dolazi do stiskanja šajbe.Moje mišljenje nezavisno od mišljenja drugih članova je, vidia je zakon i okretaji ak su za običnu dobri i vidia če dobro pilit.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,295
Ja imam par komada vidia pili i par komada običnih, podjednakog promjera.
Vidia definitivno bolja, ali probal sam ju stavljati na cirkular koji ima veči broj okretaja. Tu je pokazala svoje prednosti
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Za drva mislim da su okr. od 2500-3000 savim dovoljni za šajbe oko 450-550 mm koje po mojem mišljenju zadovoljavaju za naše kučne potrebe.Veče okretaje trebaju stolari (imaju manji promjer šajbe i puno više zuba za iveral).
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,058
Ja imama fi 550 i sa ac ga vrtim na nekih 2800 okretaja sajbe i 900 motora ma to je milina
 

MAX

Član
Tu od
9 Ožu 2008
Poruka
126
Hvala vam svima na savjetima i komentarima. uzet cu vidiju.
javim vam kad je isprobam. hvala još jednom
 

Najnoviji postovi

Na vrh