• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje biljki - kalemljenje

B

branko 1

Guest
Okuliranje se radi u ljeti a kalemljenje u proljeće.

Koja je razlika u kvaliteti sadnica okulanata u odnosu na kalemljene voćke ?
Može li se okulirati i u proljeće ?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Nema razlike u kvalitetu sadnica. Ne okulira se u proljeće, eventualno na pupoljak iz tekuće vegetacije tamo krajem maja do sredine juna.
 
B

branko 1

Guest
Nema razlike u kvalitetu sadnica. Ne okulira se u proljeće, eventualno na pupoljak iz tekuće vegetacije tamo krajem maja do sredine juna.


................ukoliko bi okulirao npr jabuku u maju.Koliki bi prirast imala do jeseni ?

Kako izvodiš postupak parafiniranja ? Zanima me temperatura parafina ?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
... teško će to ići sa jabukom, obično se to radi samo sa breskvom.

A zašto ne kalemiš sad?

Temperatura voska (parafina) treba da bude: kad brzo umočiš prst da bude vruć, al da se ne opržiš. Otprilike oko 65 stepeni.
 
B

branko 1

Guest
... teško će to ići sa jabukom, obično se to radi samo sa breskvom.

A zašto ne kalemiš sad?

Temperatura voska (parafina) treba da bude: kad brzo umočiš prst da bude vruć, al da se ne opržiš. Otprilike oko 65 stepeni.


............ma i hoću.Nabavio sam 10-tak podloga M-9.Par sam stavio u matičnjak da razmnožim podlogu a neke sam mislio okulirati u ljeto.Danas sam promjenio mišljenje i čim vrijeme dozvoli kalemim.

Pošto sam podloge posadio, mogu li ih parafinirati kistom ili da ih vadim, kalemim pa opet sadim ?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
branko 1@ ako si ih tako posadio ne igra ti baš neku ulogu, ako ih budeš kalemio direktno svaku ćeš trgnuti, pa će opet doći na isto kao da si je vadio pa sadio. Moj ti je savjet izvadi je, ukalemi i cjeli kalem parafiniši. Pa opet posadi.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Re: Cjepljenje biljki (navrčanje)

pozdrav vocari mene zanima ovo okuliranje na budni pupoljak koliko je to dobar nacin kalemljenja i kada bi bilo najbolje vrijeme da se to uradi hvala
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: Cjepljenje biljki (navrčanje)

....Na to se samo u našim uslovima može kalemiti breskva, kalemi se sad sredinom ovog mjeseca.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: Cjepljenje biljki (navrčanje)

...ja imam Ruth šljive koje je bratić okulirao na budni pupoljak i super su :)
Prve godine bile su nešto manje, al' sada su lijepa trogodišnja stabalca
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: Cjepljenje biljki (navrčanje)

...ja imam Ruth šljive koje je bratić okulirao na budni pupoljak i super su :)
Prve godine bile su nešto manje, al' sada su lijepa trogodišnja stabalca

Naravno da može, ali podloga i plemka moraju biti u savršenom stanju i uz to treba imati iskustva. Drugo postoji mogućnost izmrzavanja takvih sadnica u toku zime, jer ne mogu dobro zdrveniti. Ja bih sačekao sredinu 8 mjeseca pa bi kalemio na spavajući pupoljak.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Re: Cjepljenje biljki (navrčanje)

....Na to se samo u našim uslovima može kalemiti breskva, kalemi se sad sredinom ovog mjeseca.

Hvala tatko onda je bolje sacekati osmi mjesec nego rizikovat
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Re: Cjepljenje biljki (navrčanje)

Naravno da može, ali podloga i plemka moraju biti u savršenom stanju i uz to treba imati iskustva. Drugo postoji mogućnost izmrzavanja takvih sadnica u toku zime, jer ne mogu dobro zdrveniti. Ja bih sačekao sredinu 8 mjeseca pa bi kalemio na spavajući pupoljak.

kojim nacinom,pod koru na T ili ima jos koji nacin
trebao bih i ja nesto sljive precjepit kao i tresnje

hvala
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re: Cjepljenje biljki (navrčanje)

Ja kalemim skoro sve na čip. Evo uspio sam naći i jedan snimak.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=X8cUG74wqgw[/YT]

Samo što ovu prozirnu traku preba bolje stegnutu oko pupa.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Kako se cijepe lješnjaci, jel isto na raskol ko jabuka, ima puno divljih lješnjaka oko mene pa bi nacijepio toga iduće proljeće, a u jesen bih posadio divljake.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Re:

Kako se cijepe lješnjaci, jel isto na raskol ko jabuka, ima puno divljih lješnjaka oko mene pa bi nacijepio toga iduće proljeće, a u jesen bih posadio divljake.

Najbolje na čip ili pod koru na spavajući pupoljak sredinom 8, pa do 9 mjeseca.
 

Najnoviji postovi

Na vrh