• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje biljki - kalemljenje

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Ne treba biti megaloman. Jedna mala parcela za početak, a kasnije, ako ti se ovaj posao svidi - možda pola jutra - jutro. Kad se izvještiš, zarađivat ćeš sasvim solidno, a i sebi ćeš uvijek moći proizvesti sam sadnice točno određene sorte za podizanje novog voćnjaka...

Inače, probao sam i stratifikaciju sjemenki breskve u pijesku u podrumu, no puno puno bolja klijavost sjemenki bila je kad sam ih stratificirao vani, na način da sanduke sa pijeskom i sjemenkama zakopam u vrtu. I kad tako prezime na otvorenom...
ma ne mislim praviti rasadnik nego jednostavno napraviti koju sadnicu za sebe... što se tiče stretifikacije, za ovaj put je u podrumu a za nagodinu ide u sanduk... jedino mi nije jasno za jabuku, krušku i dunju dali to moraju biti divlje ili može sjeme iz mojih jabuka i krušaka?

a evo i mojih kliješta ili škara kako već...

nož je još uvijek oštar no užasno su prljava, pokušat ću to rastaviti i očistiti alkoholom...
 
Posljednje uređivanje:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
ma ne mislim praviti rasadnik nego jednostavno napraviti koju sadnicu za sebe... što se tiče stretifikacije, za ovaj put je u podrumu a za nagodinu ide u sanduk... jedino mi nije jasno za jabuku, krušku i dunju dali to moraju biti divlje ili može sjeme iz mojih jabuka i krušaka?

a evo i mojih kliješta ili škara kako već...
20130228153754.jpg

nož je još uvijek oštar no užasno su prljava, pokušat ću to rastaviti i očistiti alkoholom...

...generativne podloge su najbolje iz divljaka tj. iz sjemenki divlje jabuke, divlje kruške, džanarike (zerdelije), divlje trešnje i vinogradarske breskve...

...a takva mala parcelica od 10 x 20 m ili još i manja i nije baš pravi rasadnik, al može donijeti 2 tisuće i više eura, čak ako samo po 15 kn/komad prodaješ. Da ne govorim koliko zadovoljstva donese jer možeš sam proizvodit i onaj sortiment kojega u većini rasadnika nema...
 
Posljednje uređivanje:

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
...generativne podloge su najbolje iz divljaka tj. iz sjemenki divlje jabuke, divlje kruške, džanarike (zerdelije), divlje trešnje i vinogradarske breskve...

...a takva mala parcelica od 10 x 20 m ili još i manja i nije baš pravi rasadnik, al može donijeti 2 tisuće i više eura, čak ako samo po 15 kn/komad prodaješ. Da ne govorim koliko zadovoljstva donese jer možeš sam proizvodit i onaj sortiment kojega u većini rasadnika nema...
meni je to zadovoljstvo za sad na prvom mjestu... evo koštice breskve pucaju u subotu će u zemlju... :(happy):
20130228175037.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Odlično, košpe su spremne za sjetvu, a one koje nisu pukle (pošto ih nemaš puno) pažljivo ih polupaj nikniće i one.

Evo malo i mojih podloga od prošle godine.
p1030625q.jpg
 
Posljednje uređivanje:

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Odlično, košpe su spremne za sjetvu, a one koje nisu pukle (pošto ih nemaš puno) pažljivo ih polupaj nikniće i one.

Evo malo i mojih podloga od prošle godine.
p1030625q.jpg

Baš fino pedantno i uredno.
Nego pitanjce nebili se ovo moglo stavit pod foliju da je lakše održavat sobzirom da je navodnjavanje položeno po zemji...(samo naglas razmišljam) ili ima kakva caka da ne?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
gec67@ dobro pitanje, ali praktično ne izvodljivo. Razmišljo sam i o tome.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Pozdrav moram da pitam za ovaj nacin kalemljenja nesto mi nije jasno ovo cipovanje mozeli ono da se radi sada sa pupoljkom iz predhodne vegetacije ili samo u avgustu
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Da netko je spomenuo nekakvo okuliranje pa mi znatiželjni možemo li znati sto je to

i ja se okušo u cijepljenju ali nije tako jednostavno kako tu pise i kako je na yot
nadam se prvo da sam naso tresnju a ne grab a onda da ce se primit
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Okuliranje ti je kad kalemis podlogu sa jednim pupoljkom koji se stavlja pod koru al to se radi kad se kora dobro odvaja od drveta i kad drvo aktivno raste :icon_blackeye:
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Okuliranje ti je kad kalemis podlogu sa jednim pupoljkom koji se stavlja pod koru al to se radi kad se kora dobro odvaja od drveta i kad drvo aktivno raste :icon_blackeye:

TO JE SUPER ONDA MOGU I PREPOZNAT TREŠNJU PO LISTU :icon_rolleyes:
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
TO JE SUPER ONDA MOGU I PREPOZNAT TREŠNJU PO LISTU :icon_rolleyes:

U biti sve je isto za svaku voćnu vrstu.
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=FnjVXC1pgcA[/YT]
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Evo jedan dobar video mašine za kalemljenje :icon_idea:.



[YT]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LF0KpbGG4k0[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Zgodan video sa YouTube:



[YT]http://www.youtube.com/watch?v=IdIoEcCnqGE[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Zgodan video sa YouTube:



[YT]http://www.youtube.com/watch?v=IdIoEcCnqGE[/YT]

pozdrav moram da pitam imam vise vrsta podloga za kalemljenje dali se moze kalemiti iz ruke pa ih staviti u pjesak posto je na njivi mokra zemlja pa ih nemogu odma sadit i koliko bi dugo mogli kalemi ostat u pjesku dok ih nemognem sadit
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
.... Mogu ukalemljne stajati u pjesku 10-tak dan pa i duže bez brige. Samo kalemi što pre.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
.... Mogu ukalemljne stajati u pjesku 10-tak dan pa i duže bez brige. Samo kalemi što pre.

jučer sam kalemio na đanarike trešnje,šljive bresve i kajsije.Neznam dal da sačekam sa kruškama i jabukama ili da i njih okalemim.
 

Najnoviji postovi

Na vrh