• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje biljki - kalemljenje

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Ovo je moj alat za kalemljenje u zrelo. Specijalne škare, nabavljene u Njemačkoj. Podloga i plemka moraju biti jednake debljine, umetnu se unutra i jednim stiskom na podlozi napravi utor (u obliku tupog V ili nepravilnog U), a na plemki pero ili jezičac koji u mm točno pristaje u utor na podlozi. Savršeno oštar rez:

DSCF0001_zps259389ee.jpg
 
Posljednje uređivanje:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
de mi reci ove škare za kalemljenje,kažeš u zeleno(kada je to točno i koje voće) ja sam mislio ovih dana naručiti jedan primjerak iz Hong Konga.Ja sam mislio s njima kalemiti sada u ovo vrijeme voće......a i za lozu ako si probao.Napiši još koju u vezi ovih škara ako ti se dade...pozdrav
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...nisam napisao u zeleno već u zrelo. To znači da su to škare za klasično kalemljenje koje se obavlja upravo sada. Princip rada vrlo je jednostavan. Na odabranoj podlozi odabere se mjesto na kojemu je ona podjednake debljine kao i plemka koju želimo kalemiti na nju.Stave se i jedno i drugo u škare, čvrsto se stisne. Na podlozi ostat će utor u koju će savršeno pristajati jezičac koji ove škare načine na plemki. Taj jezičak plemke onda se utakne u utor na podlozi i spojno mjesto obavije se voćarskom gumicom ili likom. I to je sve. Primitak praktički 100%.
...takav alat za kalemljenje primjenjuje se ponajviše u rasadnicima gdje su podloge sve jednogodišnje. Nisu, doduše sve baš potpuno iste debljine, no zato se na nekima cijepi nešto više ili niže tako da mjesto cijepljenja na podlozi bude otprilike iste debljine kao plemka...
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Breskvar@ nisu loše te makaze, de mi reci kako se oštre kad se istupe ili moraju novi noževi.

Ja lično imam kalemarske noževe i kalemim na engleski spoj

a evo ako nekog zanimaju slična klještat za kalemljenje imaju u Srbiji.

http://www.migros-kg.co.rs/Images/OpremaZaKalemljenje.htm

Takođe video kako rade: http://www.migros-kg.co.rs/Images/Video_makaze3T.htm

Ja sam mislio s njima kalemiti sada u ovo vrijeme voće......a i za lozu ako si probao

Loza posle kalemljenja mora da se grije u posebnim prostorijama, da bi kalus srastao. To je već zajebancija određena temperatura, vlaga itd.
 
Posljednje uređivanje:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
...

...ja uglavnom okuliram, a ne kalemim tako da će kod mene proći godine i godine dok ih bude trebalo oštriti :D
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Neznam pošto je taj model u Srbiji to su Talijanske i one su dosta skuplje nego što ima primjera na e-bayu po cc-a 30 dolara bez poštarine.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Takođe i ja uglavnom okuliram tj čipujem u avgustu. Ali uvjek bude u proljeće za ukalemiti 300-400 komada.

Neznam pošto je taj model u Srbiji to su Talijanske i one su dosta skuplje nego što ima primjera na e-bayu po cc-a 30 dolara bez poštarine.

To ti je isto kao i sa makazama za rezidbu imaš i od 5 i 50 evra. Ako je to nešto hobi 10-20 komada godišnje onda je to ok.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
.... rano je još kalemiti, tamo negdje za 15-tak dana trebal bi otprilike početi, pod uslovom da se proljepša vrijeme.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Breskvar@ nisu loše te makaze, de mi reci kako se oštre kad se istupe ili moraju novi noževi.

Ja lično imam kalemarske noževe i kalemim na engleski spoj

a evo ako nekog zanimaju slična klještat za kalemljenje imaju u Srbiji.

http://www.migros-kg.co.rs/Images/OpremaZaKalemljenje.htm

Takođe video kako rade: http://www.migros-kg.co.rs/Images/Video_makaze3T.htm



Loza posle kalemljenja mora da se grije u posebnim prostorijama, da bi kalus srastao. To je već zajebancija određena temperatura, vlaga itd.

ovo je prava stvar, + jos mozes i precjepivat dosta debele grane s njima
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Ovo je moj alat za kalemljenje u zrelo. Specijalne škare, nabavljene u Njemačkoj. Podloga i plemka moraju biti jednake debljine, umetnu se unutra i jednim stiskom na podlozi napravi utor (u obliku tupog V ili nepravilnog U), a na plemki pero ili jezičac koji u mm točno pristaje u utor na podlozi. Savršeno oštar rez
slične takve smo prijatelj i ja kupili prije par godina na viroexpu... moram otići do njega da vidim jel to još u životu... naravno da ih nikad nismo koristili jer sa njima možeš raditi samo na mladim podlogama a mi smo uglavnom cijepili na nekoliko godina stare voćke onako više iz radoznalosti...
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
.... rano je još kalemiti, tamo negdje za 15-tak dana trebal bi otprilike početi, pod uslovom da se proljepša vrijeme.
kakve su šanse za uspjeh u cijepljenju ako se podloge sad presade i za 2-3 tjedna kalemi na njih?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
kakve su šanse za uspjeh u cijepljenju ako se podloge sad presade i za 2-3 tjedna kalemi na njih?

Podloge povadi u svakom slučaju. Najbolje ti je da kalemiš iz ruke odnosno prvo ukalemiš pa onda posadiš kad stigneš, a kalemove složiš u pjesak ili u vlažnu piljevinu ako nećeš saditi odmah.
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Podloge povadi u svakom slučaju. Najbolje ti je da kalemiš iz ruke odnosno prvo ukalemiš pa onda posadiš kad stigneš, a kalemove složiš u pjesak ili u vlažnu piljevinu ako nećeš saditi odmah.
podloge se nalaze u kantama sa pijeskom a plemke su u frižideru... vrijeme mi nije dozvolilo da ih posadim gdje želim (previše vlage)... ako sam dobro shvatio za 15 dana ih mogu kalemiti i saditi na mjesto?
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
slične takve smo prijatelj i ja kupili prije par godina na viroexpu... moram otići do njega da vidim jel to još u životu... naravno da ih nikad nismo koristili jer sa njima možeš raditi samo na mladim podlogama a mi smo uglavnom cijepili na nekoliko godina stare voćke onako više iz radoznalosti...

Ako imaš komadić zemlje, barem 10 x 20 metara, moja ti je preporuka da svakako počneš skupljati koštice za podloge tijekom ljeta, a na jesen ih stratificiraj kako sam opisao u pijesku i imat ćeš iduće sezone dovoljno podloga da podigneš nekoliko ha voćnjaka. I to sadnica prve klase...

Računaj, to ti je oko 8 redova po 20 m duljine, 8 - 10 sadnica po dužnom metru, nekih 150 - 200 sadnica po redu. A nije loša računica niti ako ih prodaš...

Vrlo često sadnice iz ovakvih malenih rasadnika budu kvalitetnije no u mnogim renomiranim rasadnicima...
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Ako imaš komadić zemlje, barem 10 x 20 metara, moja ti je preporuka da svakako počneš skupljati koštice za podloge tijekom ljeta, a na jesen ih stratificiraj kako sam opisao u pijesku i imat ćeš iduće sezone dovoljno podloga da podigneš nekoliko ha voćnjaka. I to sadnica prve klase...

Računaj, to ti je oko 8 redova po 20 m duljine, 8 - 10 sadnica po dužnom metru, nekih 150 - 200 sadnica po redu. A nije loša računica niti ako ih prodaš...

Vrlo često sadnice iz ovakvih malenih rasadnika budu kvalitetnije no u mnogim renomiranim rasadnicima...
odavno sam u pijesak zakopao koštice breskve... još su u podrumu, samo da vrijeme posluži i idu u vrt... imam zemlje nekoliko hektara, koju dajem u rentu no nikad se ne zna...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
odavno sam u pijesak zakopao koštice breskve... još su u podrumu, samo da vrijeme posluži i idu u vrt... imam zemlje nekoliko hektara, koju dajem u rentu no nikad se ne zna...

Ne treba biti megaloman. Jedna mala parcela za početak, a kasnije, ako ti se ovaj posao svidi - možda pola jutra - jutro. Kad se izvještiš, zarađivat ćeš sasvim solidno, a i sebi ćeš uvijek moći proizvesti sam sadnice točno određene sorte za podizanje novog voćnjaka...

Inače, probao sam i stratifikaciju sjemenki breskve u pijesku u podrumu, no puno puno bolja klijavost sjemenki bila je kad sam ih stratificirao vani, na način da sanduke sa pijeskom i sjemenkama zakopam u vrtu. I kad tako prezime na otvorenom...
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Inače, probao sam i stratifikaciju sjemenki breskve u pijesku u podrumu, no puno puno bolja klijavost sjemenki bila je kad sam ih stratificirao vani, na način da sanduke sa pijeskom i sjemenkama zakopam u vrtu. I kad tako prezime na otvorenom...

Ja sam čak pravio i frižider sa određenom temperaturom, ali takođe se bolje pokazalo ovo sa sandukom,
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
zanima me kada je najbolje vrijeme za kalemit krušku i jabuku s obzirom da one kasne u odnosu na koštićavo voće.
 

Najnoviji postovi

Na vrh