• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje biljki - kalemljenje

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
jučer sam kalemio na đanarike trešnje,šljive bresve i kajsije.Neznam dal da sačekam sa kruškama i jabukama ili da i njih okalemim.

Sve nekako al što trešnju na Džanariuku :icon_scratch: :icon_scratch: :icon_scratch:.

Nema šta više čekati, sad je pravi momenat.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Sve nekako al što trešnju na Džanariuku :icon_scratch: :icon_scratch: :icon_scratch:.

Nema šta više čekati, sad je pravi momenat.
Nisam imao divlju trešnju pa sam probao na zelderiju,neznam dal će biti koristi.......između ostaloga prvi put kalemim pa nije ni čudo što nisam dovoljno informiran.Dal može uopće trešnja na đanariku ili zelderiju kako je zovu......
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
brle11@ neće to moći ići, samo uzaludan trud. Ne kalemi se trešnja na šljivu nikako. Što bi narod rekao pomješao si babe i žabe.

Otiđi u šumu sigurno ćeš naći divlje trešnje, ako ne, vidi u nekom rasadniku imaju li te podloge.

Takođe i breskva se ne preporučuje na Džanarici, može al to nije to. Skupi košpi od Vinogradarske breskve pa ih najesen posadi i biće podloge za breskvu koliko hoćeš, tako isto i sa košpama divlje trešnje.
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Evo jedna tresnja kalemljena na sljivu ( nije dzanarika neka malo krupnija sljiva ljubicaste boje) :(giggle):

E sad dal ce to sve funkcionisati vise godina i dal ce doziviti da rodi videcu to je bilo test kalemljenje :icon_mrgreen:

 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
brle11@ neće to moći ići, samo uzaludan trud. Ne kalemi se trešnja na šljivu nikako. Što bi narod rekao pomješao si babe i žabe.

Otiđi u šumu sigurno ćeš naći divlje trešnje, ako ne, vidi u nekom rasadniku imaju li te podloge.

Takođe i breskva se ne preporučuje na Džanarici, može al to nije to. Skupi košpi od Vinogradarske breskve pa ih najesen posadi i biće podloge za breskvu koliko hoćeš, tako isto i sa košpama divlje trešnje.

Hvala na odgovoru!Ja sam ove godine najviše pokušavao da savladam tehnike kalemljenja,znači isprobao sam više različitih metoda,a zelderije su mi bile pri ruci pa sam zato na njih i kalemio.Ako šta bude poslušat ću savjete od tatkodvd-a pa ću nagodinu na posao jer planiram saditi više vrsta voća.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,114
Evo jedna tresnja kalemljena na sljivu ( nije dzanarika neka malo krupnija sljiva ljubicaste boje) :(giggle):

E sad dal ce to sve funkcionisati vise godina i dal ce doziviti da rodi videcu to je bilo test kalemljenje :icon_mrgreen:



Jel to okuliranje sada napravljeno?
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Nije sad okuliranje napravljeno, to je od prosle godine kalem tamo negde 9-10 mesec otrpilike :icon_kidra:
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Ta slika je od pre 15-tak dana :p:

Kalemljeno je na granu stabla sljive.

Znaci za sad je sve ok pupoljak lepo zelen, kad krene vegetacija krenuce najverovatnije i pupoljak da raste a vreme ce pokazati ocel se osusiti ili radjati :)
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Ta slika je od pre 15-tak dana :p:

Kalemljeno je na granu stabla sljive.

Znaci za sad je sve ok pupoljak lepo zelen, kad krene vegetacija krenuce najverovatnije i pupoljak da raste a vreme ce pokazati ocel se osusiti ili radjati :)

Sada ništa ne kontam........kažeš kalemito lani u 9-10 mjesecu, zatim prije 15 dana...........
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
misoo83@ od toga kalemljnje nema ništa, trešnja ima problema inače sa kompatibilnosi, a kamo li na podlozi šljiva. Sretno...

Evo danas kiša, pa taman iskoristo da ukalemim neke stare autohtone sorte. Evo malo i slika.

Engleski spoj. Prvo zasjecanje.
p1040605a.jpg


Zatim spajanje
p1040608al.jpg


Vezivanje
p1040609c.jpg


Parafinisanje komplet spojnog mjesta i malo više
p1040618s.jpg


Kako izgledaju kalemovi sa korjenom.
p1040621y.jpg


Privremeno stavljanje u pjesak do momenta sadnje u rastilo.
p1040622kh.jpg
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
@ brle11

Kalemljeno jeste u 9-10 mjesecu, a to sto sam rekao slika je od 15 dana znaci da sam ovu sliku uslikao pre 15 dana a ne danas... :biggrin:

@ tatkodvd

Ma ja to kao malo ekspirimentisem pa sta ispadne ispadne ionako nisam imao podlogu tresnje da kalemim pase onda malo igrao :icon_biggrin:
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Tatkodvd hvala na iscrpnim objašnjenjima i fotografijama,vrlo si pedantan što se vidi i po ovim fotografijama.Mislim da sam savladao kalemljenje pogotovo ovaj engleski način,mada moram još poraditi na proizvodnji podloga,jer detaljno si sve opisao od početka do kraja.Hvala još jednom što si iskren i ne skrivaš znanje...malo tko bi to sve opisao te dodatno fotografisao.Velik pozdrav!
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Tatkodvd hvala na iscrpnim objašnjenjima i fotografijama,vrlo si pedantan što se vidi i po ovim fotografijama.Mislim da sam savladao kalemljenje pogotovo ovaj engleski način,mada moram još poraditi na proizvodnji podloga,jer detaljno si sve opisao od početka do kraja.Hvala još jednom što si iskren i ne skrivaš znanje...malo tko bi to sve opisao te dodatno fotografisao.Velik pozdrav!

Podloga se većina ljudi sjeti tek kad dođe vrijeme okuliranja ili kalemljenja. Prve sjemenke za podloge u sezoni bit će od divlje trešnje, pa već sada pronađi stablo sa kojeg ćeš ih skupiti :)
Pa onda redom, džanarike ili zerdelije (P. myrabolana), pa divlje kruške, vinogradarske breskve, divlje jabuke...I iduće, 2014. godine imat ćeš podloga koliko hoćeš :)
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Podloga se većina ljudi sjeti tek kad dođe vrijeme okuliranja ili kalemljenja. Prve sjemenke za podloge u sezoni bit će od divlje trešnje, pa već sada pronađi stablo sa kojeg ćeš ih skupiti :)
Pa onda redom, džanarike ili zerdelije (P. myrabolana), pa divlje kruške, vinogradarske breskve, divlje jabuke...I iduće, 2014. godine imat ćeš podloga koliko hoćeš :)

to bi sve bili sjemenjaci, koliko vidim kod tatkodvd-a na slici nisu sjemenjaci... više mi se čini da su neke reznice pustile korjen... kako ide sa tim podlogama?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
to bi sve bili sjemenjaci, koliko vidim kod tatkodvd-a na slici nisu sjemenjaci... više mi se čini da su neke reznice pustile korjen... kako ide sa tim podlogama?

To je podloga jabuke MM-106, dobijena nagrtanjem.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
To je podloga jabuke MM-106, dobijena nagrtanjem.

Kolega aterik je dobro primjetio,da ovo nisu sjemenjaci a velika je razlika između sjemenjaka i mm 106.Kako doći do podloge 106?
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Narezao sam grančica, stavio u najlon vrećicu i spremio u frižider, jel će valjat tako spremljene za cjepljenje, nisam dosad nikad spremao, al vrijeme ove godine koma pa rekoh da spremim ako ne stignem ranije cijepit.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Gustavo@ Čim bude prvi lijep dan kalemi ih odmah, nema šta više čekati. Dobro su uradio sa granama.


Evo takođe jedan prilog o mašinskom kalemljenju.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=n8Q0tStiDTo&feature=player_embedded[/YT]
 

Najnoviji postovi

Na vrh