• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje biljki - kalemljenje

W

wajbul

Guest
Zanima me dali netko zna nešto o škarama za kalemljenje,dali što vrijede?
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Cjepljenje biljki (navrčanje)

Pozdrav svm forumašima ...evo ja se u nekoliko zadnjih godina bavim vočarstvom imam oko 600 vočaka ajbuka trešanja i bresaka i sad oko kuce imam opar rašeljki(bar mi to tako zovemo) to je sablo pogodno za cjepljenje tj navrčanje neke mladice u mene najčešće trešnje i vec sam to radio par puta i mogu vam reci da bude najveci urod skoro duplo nego na obicnim kupljenim trešnjama ..pa me zaniam može li se ta biljka tzv rašeljka ikako razmnožiti .--- hvala
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Zanimljivo, ali što je zapravo rašeljka? Nisam shvatio iz teksta kakvo je to stablo, neka divlja voćka izrasla iz koštice? Odakle su te stigle koje imaš oko kuće?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Pozdrav svm forumašima ...evo ja se u nekoliko zadnjih godina bavim vočarstvom imam oko 600 vočaka ajbuka trešanja i bresaka i sad oko kuce imam opar rašeljki(bar mi to tako zovemo) to je sablo pogodno za cjepljenje tj navrčanje neke mladice u mene najčešće trešnje i vec sam to radio par puta i mogu vam reci da bude najveci urod skoro duplo nego na obicnim kupljenim trešnjama ..pa me zaniam može li se ta biljka tzv rašeljka ikako razmnožiti .--- hvala
Ako ćeš razmnožavati od mladica (zrela reznica) sada je vrijeme pravo. Odreži mladice (rez mora biti na jednogodišnjem ili dvogodišnjem drvu), stavi malo hormona i u rahli supstrat (zemlja, riječni pijesak, humus) i redovito zalijevaj. Rašeljka se tako dosta lako razmnožava.
Ili ako ima ploda, skupi plodove, i pusti neka meso ploda potpuno se osuši (može i na suncu; nemoj čisititi i prati koštice). Kada je sve suho, stavi u neku kutiju i čuvaj do siječnja i onda stratificiraj u vlažan pijesak. Ako želiš možeš ih okulirati već iste godine (srpanj/kolovoz) ili slijedeće proljeće, navrtanje u zeleno.

p.s. Kod mene ima rašeljke u šumi samonikle (velika stabla) te svako proljeće od sjemenki (koje su pojele ptice i izbacile sa izmetom) izrastu nove stabljičice. Upravo ih sada čupam i sadim u lonce, te ću ih navrtati u travnju. :D

Zanimljivo, ali što je zapravo rašeljka? Nisam shvatio iz teksta kakvo je to stablo, neka divlja voćka izrasla iz koštice? Odakle su te stigle koje imaš oko kuće?
Nepravilno je zovu divlja trešnja; jedna od vrsta iz roda trešanja, sitnog ploda.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Kako misliš malo hormona i što je to rahli suptrat ..reci mi tocno kako se to kniževni zove da mogu kupiti u poljo ljekarni...

Te sto imam oko kuce su vec stare s dobirm panjom rašeljke tako da je iz njih rod bolji ...

Da li si siguran da je to divlja trešnja
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Kako misliš malo hormona i što je to rahli suptrat ..reci mi tocno kako se to kniževni zove da mogu kupiti u poljo ljekarni...

Te sto imam oko kuce su vec stare s dobirm panjom rašeljke tako da je iz njih rod bolji ...

Da li si siguran da je to divlja trešnja

Ja eto nisam čuo takav naziv za divlju trešnju, zanimljivo u svakom slučaju. Pa ti bi trebao znati da li je to trešnja ili što već? Divlja trešnja se zna što je- Prunus avium, a sad da li je
rašeljka to isto ili nešto drugo?
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Ako ćeš razmnožavati od mladica (zrela reznica) sada je vrijeme pravo. Odreži mladice (rez mora biti na jednogodišnjem ili dvogodišnjem drvu), stavi malo hormona i u rahli supstrat (zemlja, riječni pijesak, humus) i redovito zalijevaj. Rašeljka se tako dosta lako razmnožava.
Ili ako ima ploda, skupi plodove, i pusti neka meso ploda potpuno se osuši (može i na suncu; nemoj čisititi i prati koštice). Kada je sve suho, stavi u neku kutiju i čuvaj do siječnja i onda stratificiraj u vlažan pijesak. Ako želiš možeš ih okulirati već iste godine (srpanj/kolovoz) ili slijedeće proljeće, navrtanje u zeleno.

p.s. Kod mene ima rašeljke u šumi samonikle (velika stabla) te svako proljeće od sjemenki (koje su pojele ptice i izbacile sa izmetom) izrastu nove stabljičice. Upravo ih sada čupam i sadim u lonce, te ću ih navrtati u travnju. :D


Nepravilno je zovu divlja trešnja; jedna od vrsta iz roda trešanja, sitnog ploda.
stvarno bobo kako se zove taj hormon i di ga se može nabaviti
svake godine mi fali pokoja sadnica a imam "zaperaka"
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ja eto nisam čuo takav naziv za divlju trešnju, zanimljivo u svakom slučaju. Pa ti bi trebao znati da li je to trešnja ili što već? Divlja trešnja se zna što je- Prunus avium, a sad da li je
rašeljka to isto ili nešto drugo?
Rašeljka je Prunus mahaleb.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
stvarno bobo kako se zove taj hormon i di ga se može nabaviti
svake godine mi fali pokoja sadnica a imam "zaperaka"

ma ima toga u poljoapotekama,imena su različita,neki ga zovu rizomon ili tako nešto
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
stvarno bobo kako se zove taj hormon i di ga se može nabaviti
svake godine mi fali pokoja sadnica a imam "zaperaka"
Ma ima ih u svakoj agrariji; dovoljno je pitati hormon za zakorijenjavnaje; čak ima i tri vrste, ovisno o vrsti mladice (zelena, poludrvenasta i drvenasta).
Mala kutijca, čini mi se da je od Unichem Agra.
:partyman:
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Rašeljka je Prunus mahaleb.

Da u pravu si ... to je to i kod nas ti je najbolja podloga za navrčanje trešnje breskvi i višnji ...može i jabuka ali nemam ih mnogo ..i kao što sam vam vač rekao daje puno više ploda
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Da u pravu si ... to je to i kod nas ti je najbolja podloga za navrčanje trešnje breskvi i višnji ...može i jabuka ali nemam ih mnogo ..i kao što sam vam vač rekao daje puno više ploda

ti kalemiš breskvu i jabuku na divlju trešnju ???:confused:
a da to patentiraš
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Da na divlju trešnju... i breskve su puno bolje i veče

nikad čuo ni vidio:prayer:
a ja mislio da se mogu kalemiti samo voćke u daljem ili bližem srodstvu,
a kod tebe jabuka i trešnja:confused::scratch

karlo brzica možda najveći stručnjak u hr u vočrstvu, pa to nigdje u knjigi ne spominje


da to nije nešto kao s onim alternatorom:mrgreen:
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,286
Ide i marelica na divlju šljivu....ali ne traje dugo i sklona je bolestima.
 
Na vrh