• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Cjepljenje soje

R

Ratarko

Guest
Danas sam se malo za zafrkavao sa sojom.
Na ovih par slika se vidi kako ja umuljavam ( cjepim ) soju prije sijanja.

Ova prva slika je cjepivo za soju u svojoj vrečici , nije velika vrečica , kao čips..
Obrisan neispravan link.

Uzmem amper i sojino cjepivo zamješam sa dvije litre vode.
Obrisan neispravan link.

Onda u korito ( koje koristim za svinokolju stavim ) 100 kila soje te pospem te dvije litre vode sa razmješanim cjepivom po soji ...
Obrisan neispravan link.

Nakon par minuta mješanja soje dobije se ovako nešto.
Na svakom zrnu soje bude malo cjepiva a to je i bio cilj .
Obrisan neispravan link.

Mješanje soje sa cjepivom se mora raditi u prostoru koji je zaštičen od direktnog utjecaja sunčevih zraka , ja to radim u polju u prikolici sa ceradom koja je svojom zatvorenom stranom okrenuta prema suncu . Rezultati sa sojom mi budu svake godine jako dobri pa sam zato htio podjeliti sa svima ovaj jednostavan način cjepljenja soje . Jedna osoba može napraviti oko tonu soje na ovaj moj sistem za jedan sat ...

Kako vi drugi to radite , da li koristite mješalicu za beton možda , kod nas neki ljudi tako rade ?
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Danas mi je prijatelj iz Slavonije rekao da nebi bilo loše zamješati
kukuruz u neki insekticid ili nešto, zaboravil sam kak se zove.
Ide litra toga na 100 kila sjemena.
On če to raditi sutra u mješalici za beton.
Poslije to izvadi van na najlon da se malo posuši.
Vjerojatno ču to i ja napraviti.
Meni su lani dosta pojele vrane , barem mislim da su to bile one.
Tamo gdje je bilo zrno ostala je samo rupica.
Kak ga nađe ispod zemlje nije mi jasno. :cry:
 
R

Ratarko

Guest
O pa da , radio sam i ja to prije ...
Radio sam sa insekticidom Promet sa kojim se umulja sjeme a li mislim da bi bio bio bolji Gaucho insektisid .

Vidim da se čudiš kako su ti životinje pronašle posijano zrno ...
Gledao sam jednog fazana kako ide točno po redu od sijačice i traži kukuruz ali i vrane se vole sa tim zanimati . Ovo sa rupicom u zrnu ti nije vrana napravila nego zemljišni nametnici , crvi i kompanija :(
 
P

paor

Guest
ako je rupica u tlu, onda jest vrana ili fazan, gaucho je dobar, ali jako skup, najbolji je Mesurol (ide ga otprilike deci/25000zrna),

robi

ako si u zadnjih 20 g. sijao nekakvu leguminozu (prim. djetelinu), onda na toj parceli ne moraš cijepiti soju, probaj na jednom dijelu, nečeš primjetiti razliku, ispitano
 
R

Ratarko

Guest
Moja greška , krivo sam pročitao , mislio sam da je rupica u zrnu , to je onda crv i to zrno neče niknuti ali ako je rupica u tlu i zrno komplet fali to je vrana ili kako sam ja vidio kod sebe - fazan ! Kako god okreneš , ne valja .

Nakon što sam vidio rezultate cjepljenja soje prošle godine na svojoj njivi , ne odustajem od toga . Vidim da se kužiš u tematiku tako da ti ne moram obješnjavati prednosti kad ih ja znam samo iz prakse , nisam agronom i nemam nikakvu potrebnu školu za to .
 
K

KRESO

Guest
ono sa mješalicom nije loše ali kako to napraviti u polju :scratch
ja radim ovako uzmem plastično bure industrijsko ono plavo oko 120l u njega stavim soju vodu i cjepivo,zaklopim sa poklopcem i koturam ga jedno 5metara tamo nazad i gotovo ;)
 
M

matija

Guest
KRESO kaže:
ono sa mješalicom nije loše ali kako to napraviti u polju :scratch

e za to ti treba agregat ;)
 
K

KRESO

Guest
ma ovako je bolje ...ovako nitko nezabušava vako onaj koji je kraj prikolice taj kotura bure ....he,he to ti je mješalica na žgance :mrgreen:
 
R

Ratarko

Guest
KRESO kaže:
ono sa mješalicom nije loše ali kako to napraviti u polju :scratch
ja radim ovako uzmem plastično bure industrijsko ono plavo oko 120l u njega stavim soju vodu i cjepivo,zaklopim sa poklopcem i koturam ga jedno 5metara tamo nazad i gotovo ;)

Tvoj način mi se sviđa :D
Kako bude izmješano i da li soja bude ujednačeno prekrivena sa cjepivom ?
Da ima neka pregrada u buretu da malo zaustavlja/skreće soju zasigurno bi bilo još bolje , ha :idea: :?:
 
K

KRESO

Guest
bude dobro d i osim što ga koturam još ga i brebacujem malo za svaki slučaj i bude prva liga i namiksam dva bureta dok se sijačica ne vrati tako da je stalno svježe ,što je i bitno zar ne?
 
R

Ratarko

Guest
Pa da , najbitnije je upravo to da ne bude na izvoru svjetlosti/suncu a kod tebe je zatvoreno u buretu/mraku .
 

Ä‘uka

Član
Tu od
2 Sij 2008
Poruka
94
sutra mi stižu bakterije za cijepljenje graška pa ču isprobati jedan od ovih vaših načina ako neće biti kiše ili snijega :D
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,418
Ako hoćeš miješati mješalicom u polju dodaj gore najobičniju remenicu na osovini sa dva kućišta i na kraju kardanski priključak, tada samo mijenjaš remenje ovisno da li hoćeš da radi na elektromotor ili na traktor. 5 minuta posla.Tako smo mi napravili kada smo gradili klet u vinogradu. Prikopčaš traktor, uključiš kardan i pičiiii... :D
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
jaako dugo se nije o ovome pisalo, zanima me radi li netko to, i koje su prednosti, sta se dobiva cijepljenjem, koliko kosta smjesa za 100 kila sjemenske robe?
sijem s tavana i uvijek jedna dio nove da imam za sjeme, i redovito je bolja ova moja s tavana nego ta sjemenska koju kupim, agrotehnika je ista, za nju cak i bolja.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja imam miješalicu na sijačici,istresem sijeme i bakterije,malo promiješam i odmah sijem.Vrhunska sijačica,svaka čast tko je to izmislio.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Ja ću ove godine stavljati bakterije
A izmjesati ću doma u mjesalici i staviti u dambo vrecu i na polje...
Valda bu dobro...
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Na polju nemogu miješati , pa sam mislio u hali doma i na prikolicu na polje i pokriveno ceradom.
Tako i kolega radi samo kaj ju on vrati u papirnate vrece a ja bi u dambicu pa bi mi lakše bilo.
Imace prije smo mjesali u maloj samohodnoj mjesalici...
A kako ju vi mjesate...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Miješalicom kod kuće u turi po 400kg i pick-up dovozi na mjesto sjetve tako da vrlo kratko vrijeme prođe od cijepljenja do sjetve.Gdje je soja bila unazad dvije godine i ne treba cijepiti jer se bakterije zadrže u tlu.
 
Na vrh