• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Claas corsar

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Evo od skoro sam i ja nabavio kombajn, prvi u biografiji

Claas corsar , godište 1978 , kosa 2,5 metra , bunkeraš , motor DETZ 4 klipa
Stanje mu je onako , osrednje , moglo bi se reći da je očuvan za svoje godine

Od nedostataka prva je uočena poluosovina koja je stradala odmah sutri dan nakon istovaranja sa kamiona koji ga dovukao , prethodni vlasnik je imao problem sa lijevom poluosovinom jer mu se vjerovatno povukla iz mjenjača i skresala ricnove koji ulaze u diferencijal , onda je on to izgleda samo gurnuo u mjenjač ali mu je opet stradalo i na kraju je gurnuo ricnove još neka 3mm samo da ga proda

Ali nema veze , zahvaljujući našem članu foruma @ćira92 koji mi je POKLONIO obje poluosovine problem je riješen te kombajn sastavljen i pokrenut

Čak sam ga isprobao sinoć i zaradio je prve pare u soji , čovjek kojem sam vršao je super zadovoljan iako je unaprijed bio upozoren da nikada nisam ni sjeo na kombajn a kamoli vršao

Evo i koja slika a volio bih da se jave vlasnici i sličnih kombajna jer je CLAAS u to vrijeme izbacio nekoliko kombajna sa različitim imenima koji su veoma slični u osnovici
 
Posljednje uređivanje:

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Kolega drago mi je da je poluosovina odgovarala... Bolje da je dam tebi nego da zavrsi na strug,greota a tebi je potrebna... Drugu cuvaj u rezervi..

Mada nisam hteo bas sve delove da ti dam,ali neznaci da necu kad ti zatrebaju nego tad da dodjes ponovo da se jos malo druzimo,ali sad da ostanes vise u goste!!!!!!

I da da vozis sporije malo nisi na trci... :icon_weed:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ajde postavi sliku kombajna, da vidimo kako izgleda.....


sviđa mi se što imaju jedan hidr. razvodnik sa 3 položaja, pa jednom ručicom djeluješ na vitlo, heder i varijator........
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Čudno , postavio sam slike u prvi post ali izgleda nespretno pa ih nema :(n):
Evo slike sada

Nego baš ta ručica hidraulike je po meni mogla biti i bolje riješena , nekako mi se teško privići da jednom ručicom komandujem na tri komande a da to nije recimo kao komanda na bagerima , ali valjda se priviknem
Nespretno rukujem sa njom ako u isto vrijeme treba da podignem kosu i recimo usporim varijator , neznam šta bi prije od to dvoje da uradim

Soju sam radio sa donjim sitom 8mm i prilično čisto je vršio ali sam u situ primijetio da ima mnogo pozabadanog smeća , e sad možda je gornje sito bilo previše otvoreno pa je dosta propadalo , gornje sam otvorio onako otprilike , možda na 3/4 od oka

Od sita imam samo 8 i 16mm , po vašim preporukama koja sita se najčešće koriste da bih mogao na vrijeme da ih pribavim ?
Znači vršao bi :ječam,pšenica,zob pa evo i soja je neplanski ušla u spisak

Još jedno pitanje , kada usporavam varijatorom nekako mi se čini da varijator prebrzo reaguje , znači bukvalno cimne pri usporavanju , dali taj hidraulični vod ima neku prigušnisu ili nešto slično da se može podešavati reakcija povrata ulja iz njega ?
Ubrzavanje ide glatko mnogo ''linearnije''
 

Prilozi

  • IMG10137.jpg
    IMG10137.jpg
    40.1 KB · Pregleda: 355
  • IMG10139.jpg
    IMG10139.jpg
    48.2 KB · Pregleda: 303
  • IMG10140.jpg
    IMG10140.jpg
    49.4 KB · Pregleda: 301
  • IMG10136.jpg
    IMG10136.jpg
    45.7 KB · Pregleda: 281

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Trebalo bi da ima prigusnicu taj vod... Ne bi trebalo tako naglo da reaguje... Kod mene je onako normalno koliko brzo ubrzava isto tako i usporava...

Sita nabavi od 8-12mm Najcesce se koriste...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja imam sito 12mm okruglo i duguljasto, al neznam koje su dimenzije te rupe......njega koristim za ječam i pšenicu, a sa 12mm sam išao u soju i suncokret......

meni isto dosta brzo odreagira hidraulika, čak i motor malo zadimi kada ga usporim varijatorom na nizbrdici, kada kao treba jače zakočiti motorom.......

neznam kakav je kod tebe pogon bubnja, ja imam sa bitera lanac, pa mjenjam lančanik na bubnju, imao sam za pšenicu i ječam od 18 zubi, a za suncokret i soju treba duplo manje okretaja, pa sam pravio veći lančanik od 40 zubi, i tako dobro funkcionira.......i naravno, treba produžiti lanac......

kod tebe je servo volan???? ja imam mehanički......


kada gledam tvoj kombajn, sve je isto kao i na mom, samo je corsar nešto veći......
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Na zadnjoj slici kaj si bral pare, pa ti je ostala jedna stotka na hederu.:icon_fU:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Nisam detaljno gledao ali onako usput gledajući nisam primijetio nikakvu prigušnicu mada mi nije nikakav problem da je dodam ako ona rješava stvar pošto imam nekoliko originalnih podesivih prigušnica
Jer teško mi je da malo usporim , znači baš naglo djeluje

Sita ću da nabavim čuo sam da negdje oko Šabca ima radionica ili preduzeće koje radi perforirane limove , u Rumi sigurno ima već sam pitao , kvadratni metar takvog lima košta 10e za okrugle rupe a 15 za duguljaste , rade sve po želji a imaju i dosta na lageru

Pogon bubnja je isto na lanac , nisam brojao zube i imam samo lančanik koji je na njemu , za soju sam korpu podesio na najveći zazor i nije je lomilo

Kod čovjeka sa drugih foruma @CVEJAPo sam vidio da ima 4-5 lančanika različitog prečnika i može da bira obrtaje , nije mi problem nabaviti lančanike i lance ali bi volio da znam koji mi trebaju da ne nabavljam napamet

Kod mene je servo pomagač postavljen negdje iza desnog točka , tamo pored vjetra , volan je u jednu stranu veoma lak a u drugu ide malo teže , to ću takođe remontovati

Zahvat kose je 250cm

Evo još koja slika
 

Prilozi

  • IMG10138.jpg
    IMG10138.jpg
    64.3 KB · Pregleda: 281
  • IMG10142.jpg
    IMG10142.jpg
    64.6 KB · Pregleda: 253
  • IMG10141.jpg
    IMG10141.jpg
    40.6 KB · Pregleda: 230

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Savo, netreba ti prigušnice. Ubaci pločicu s rupom, uostalom ti to več znaš kak.
Mislim da razlika u brzini reagiranja varijatora dolazi radi zapremine cilindra u jednom i drugom smjeru
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Ma znam nije problem ali tamo je jednosmijerni cilindar integrisan u varijator koliko vidim

Na zadnjoj slici kaj si bral pare, pa ti je ostala jedna stotka na hederu.:icon_fU:
Prva lova je zarađena , biće potrošena zna se kako , na jelo i piće i koji litar nafte :icon_super:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ja sam mislil da je dvosmjerni. U tom slučaju bi u razvodniku na toj komandi morala biti prigušnica. Barem sam tak videl na Faru.
 

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Savo sad polako da zaradi jednog "Na dugmice"... Recimo jednog Claas Dominatora 108 sl MAXi.. :icon_super:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Ako si ucio da kombajniras u Soji posle ce ti sve biti lakse.. :eek::
Zašto je soja tako nezgodna ?
Ja sam išao drugom otprilike na prvoj trećini varijatora , najviše su mi smetali oni podizači pologa na kosi , trebao sam ih skinuti

A ovi ''na dugmići'' mnogo skupi a i teško naučiti za šta je koje dugme :icon_weed:
Ipak se ja držim hardcore mehanike :(think):

@muha , pa to sam i pitao , mislim da bi ta prigušnica mogla biti bilo gdje sakrivena , možda neko zna
 

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Komplikovani dugmici posle treba vazdan da pitas zasta je koje dugme.. :icon_weed:

Pa pricali smo zasto je teska soja da se radi.. Najvise zobog toga sto je JAKO nisko sece + ako je zakorovljena parcela 9kao neke posle poplave) = muke samo tako!!!!!!!!!!!!

Mota se oko vitla ma 100 cuda... Najlakse mi je u Suncokretu... Heder SKROZ uvis i samo delji!!!!!!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Evo i Ivan je vršio sucokret sa svojom aždajom , kod mene nema suncokreta , veoma rijetko i dole u semberiji ga viđam
 

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
U Suncokretu bar nema problema da ces zemlju da pokupis hederom.. :icon_weed:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Jeli moguće da sam ga natrpao zemljom i da je ta zemlja zaglavljivala elevator ovršene mase odnosno onu spiralu na njegovom vrhu pošto sam primjetio da je nešto tu a meni izgleda kao zemlja
 

cira92

Član
Tu od
11 Sij 2014
Poruka
368
Pa moguce je ako su udario hederom u zemlju!!!!! I ako kombajn to povuce unutra,hoce zemlja i u bunker da stigne!!!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Pa u bunkeru sam je i zatekao , kasnije nešto razmišljam da ta zemlja i nije mogla da napusti kombajn , kroz sita propada a vjetar je nemože izduvati

A normalno da sam udarao hederom u zemlju jer sam kosio jako nisko po mraku bez svjetala a svijetlio sam uz pomoć telefona , nisam ni znao da farovi ne rade:(devil):
 

Najnoviji postovi

Na vrh