• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Claas

Dragan 87

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
74
Da li smatrate da vrijedi tih para?
Major je oko 40 000 evra, pocetni. Deutz 4080 isto tako. G serija deutz je slicna kao elios.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,657
Iskreno? Nikaj novoga ne bi kupil po tim cijenama i stanju tehnike (CR, katalizatori, cjevčice, elektronika).
Tražil bi nekaj malo rabljeno, s jednostavnijim motorom, bez struje. Powershift, reverzer na getribi, pa i EHR su već dokazane stvari.
 

Dragan 87

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
74
Hvala na iskrenom odgovoru. Sto se tice motora on nema fap filter? Ovi motori se dugo koriste pa se nadam da su provjereni. Kod nas je u najavi 40 % povrata i kada se izvrsi povrat pdv on ce izaci 45 % od ukupne vrijednosti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,657
Sto se tice motora on nema fap filter?
Ne mogu ti reći jer ne znam. Pogledaj na web stranicama Claasa. Sami motori su mehanički dobre konstrukcije (Fiat Power Train), a koliko su pouzdani radi dodane “ekologije”,ne bih ti znal reći.
Kaj sve ima od opreme ako joj je vrijednost 10t e? Prednju hidrauliku s kardanom? EHR?

Meni je to puno novaca za traktor te snage i gabarita. Lijep je, nema kaj. Ali to ti je model za drugi traktor a ne glavni, kraći i lakši je od Zetora 72/77-45 npr.
Vrlo brzo ga budeš “prerasel”. Ne znam kakvim se traktorom sada služite.
Govorim ti to iz iskustva, jer smo mi (bolje reći ja), napravili takvu grešku pri kupnji. Kad ”skačeš” s traktora od 40ks na kompaktni traktor 70ks, to izgleda kao ogromni skok, a zapravo nije. Takav traktor ne može puno više, jedino može brže. Znači i prije smo orali s dvije brazde, kao i sad…npr.

Ja bi radije gledal nekaj oko 3,5t i 100ks, klase Explorer, Zetor Proxima…jer su ne puno skuplji, ali puno moćniji.

Glede Eliosa i opreme: po meni su takve široke gume nepotrebne, dovoljne bi bile klasične 16,9 (ili 420/85)-30., svakako dvije brzine kardana (540/540E), a dalje prema vašoj odluci.
Ako ti ne smeta mehanički reverzer, ja bi odabral svakak powershift (Hi-Lo) umjesto mehaničkih polovički.
Ako pak želiš hidraulični reverzer (Power shuttle), onda uz njega dolazi (24+12 Hi-Lo). Polovljenje brzina u rikverc i nije toliko nužao ako se traktor ne koristi s priključcima u rikverc (recimo dvoredni silo kombajn)…
Ako postoji kombinacija guma 16,9-30/11,2-24, to je jako zgodno, jer je za kultivaciju ili špricanje dovoljno mijenjati samo zadnje kotače (12,4-36 ili 11,2-38) dok prednji ostaju.
.
 
Posljednje uređivanje:

Dragan 87

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
74
Sada imam samu explorer 70. Tezine su tu negdje. Dodatna oprema su: tegovi, klima, blatobrani plasticni naprijed i nazad, izvod hidraulicni za kocenje prikolice, vazdusni sic, rotacija, menjac 24x24, takodje ima zastita auspuha, rezervara,u tu cijenu su i gume upravo te sto si rekao. Sve mi je prilagodjeno ovoj velicini traktora do 80 ps, svi priključci. Koji si ti traktor kupio?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,657
Elios ima za 20cm manji osovinski razmak, otprilike je kao Zetor 5245., dakle korak natrag u odnosu na Explorera.
Razmisli o nekom većem, jer jednog takvog već imaš.

Mi smo 2002.g. htjeli zamijeniti Štore 404 sa Same Argonom 70, ali sad imamo oba. Same je premali. Trebal je biti bar Dorado 75 ili Explorer 70.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Meni je stvarno velika sramotno za proizvođača, pogotovo ozbiljnijeg da mu je rotacija dodatna oprema, kako uopšte prođe homologaciju bez rotacije. A i ostale sitnice. Pa kupiš Kineza i dobiješ u standardnoj opremi i rotaciju, i plastične blatobrane, i tegove, i utičnicu za kočnice prikolice, i zaštitu za auspuh i klimu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
  • Like
Reactions: ZJ

Dragan 87

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
74
Elios ima za 20cm manji osovinski razmak, otprilike je kao Zetor 5245., dakle korak natrag u odnosu na Explorera.
Razmisli o nekom većem, jer jednog takvog već imaš.

Mi smo 2002.g. htjeli zamijeniti Štore 404 sa Same Argonom 70, ali sad imamo oba. Same je premali. Trebal je biti bar Dorado 75 ili Explorer 70.
Sama se prodaje. Znaci treba mi nesto da samu zamijeni

Meni je stvarno velika sramotno za proizvođača, pogotovo ozbiljnijeg da mu je rotacija dodatna oprema, kako uopšte prođe homologaciju bez rotacije. A i ostale sitnice. Pa kupiš Kineza i dobiješ u standardnoj opremi i rotaciju, i plastične blatobrane, i tegove, i utičnicu za kočnice prikolice, i zaštitu za auspuh i klimu
Tako je. A kada bi uzeo prednje poluge i prednji pto, ehr, hidraulicni reverzer i powershift ja mislim da bi bio oko 125000
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,657
Tako je. A kada bi uzeo prednje poluge i prednji pto, ehr, hidraulicni reverzer i powershift ja mislim da bi bio oko 125000
Ovo bi bil pametni odabir.
Dobro, napiši onda kaj je sve osnovna oprema, jer iz ovoga mi se ne čini baš nešto.
Dolaze li kuke s kuglama na stražnjim polugama? Vertikalno pomična kuka za prikolicu?

Fućkaš utege, blatobrane i rotirku, kupuj ono kaj ne možeš naknadno dograditi.
Umjesto utega ja i radije kupil PH s kardanom (em je samo po sebi teško, a lako dodaš "bačvu" naprijed), Hi-Lo mjenjač i 3 para izvoda hidraulike...

Ali velim, meni je to premali traktor u odnosu na ovog kojeg imaš. Pretpostavljam da su u ravnici.
Pogledaj i onog Zetora s Deutz motorom i istom getribom kao kod Eliosa. Ili pak MF-a, iako mislim da je kod njih 3-cilindraš u toj klasi, nešto od CNH ili Deere - a, pa usporedi.
Previše je novaca u igri sa bi se zeznul.
 
Posljednje uređivanje:

Dragan 87

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
74
Za prikolicu ide spustajuci pufer. Hi lo menjac rucni sam stavio i 2 para izvoda su u standardu.
U majora je ista transmisija i menjac i prva vuca????
MF 36 serija koji je isti traktor cijena 135000 KM. Case A75 sa tri klipa u osnovi je 90 000 a ima 12x12 menjac i osnovna oprema. Tako da je jos laksi. Znaci ti mislis da elios ne moze u radovima zamijeniti samu. Motor vidim da ima dosta vise njutn metara a i težina je tu negdje( u 100 kg)
Znaci je li elios ima istu transmisiju kao Major???????‽? On je oko 80 000 ali izgleda dosta jeftino i slaba je oprema od sica pa na dalje
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,657
Pod Hi-Lo se podrazumijeva šatanje bez kuplunga, dakle powershift. Ovo kaj si ti odabral su mehaničke polovičke, s kuplungom, i to bi trebalo biti u osnovnoj opremi.

Nisam rekel da ga ne može zamijeniti, već da je to kraći, kompaktni, traktor. Traktori od 75ks na više obično imaju i 34" zadnje kotače i osovinski razmak od oko 2250-2350mm.
Kažem da je taj traktor kratak i da može otprilike raditi isto kao i Zetor 5245 (3320), samo brže radi veće snage, dok si svojeg Explorera mogel usporediti s Zetorom 7745(6340).

Navodim ti ove primjere čisto da imaš osjećaja o čemu se radi.
 

Dragan 87

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
74
Mislim da je u standardnoj opremi 12x12 pa nema polovljenja. A kazi mi, transmisija i prva vuca ista kao u majora?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Sama se prodaje. Znaci treba mi nesto da samu zamijeni


Tako je. A kada bi uzeo prednje poluge i prednji pto, ehr, hidraulicni reverzer i powershift ja mislim da bi bio oko 125000
64000 eura za traktor od 75ks, pa stvarno pregone sa tim cijenama. Pa kada će tako mali traktor zaraditi te pare??????????
Fabrike i distributeri su izgubili kompas načisto :eek:
 

Dragan 87

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
74
Sve prati jedno drugo. Polovni traktor star 30 godina cc 80 ps ako je dobar cijene su i do 30 000 KM. Je li to realno za vozilo staro 30 godina???

Žao mi je sto u prepisci nemamo nekoga sa vec takvim traktorom da mi da vise informacija iz prve ruke i savjeta
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,657
U osnovi je ista, 12+12. Dalje su nadogradnje. Pogledaj si OVDJE.
Zetor ima čak ojačanje šasije od zadnjih truba do zvona.
 

Dragan 87

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
74
U osnovi je ista, 12+12. Dalje su nadogradnje. Pogledaj si OVDJE.
Zetor ima čak ojačanje šasije od zadnjih truba do zvona.
Hvala.
Sto se god vise informisem sve cu se teze odluciti sta da uradim :(. Prvo sam gledao seriju 4e DF pa onda eliosa. Iza df on mi je djelovao mnogo mnogo bolje. A sad vise ne znam :)
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,544
Što više inflormacija budeš dobival to buš teže odabral.
Trebal bi znat što hočeš i što trebaš i to nači u šumi novih strojeva.
 
  • Like
Reactions: ZJ

Dragan 87

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
74
Za proximu dodatna oprem: prednji i zadnji tegovi, vozacevo sjedalo, podesivi volan, radio, rotaciono svjetlo, kacenje u tri tacke, alternativno kopcanje, veci rezervoar, hidraulicne kocnice za prikolicu, zracna instalacija.... Sve ono sto moj same od prije 30 godina
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,657
Sigurno je Claas u redu kao izbor. Jel bolji od SDF-a, teško je reći, jer su nastali u istom "selu" (sjeverna Italija). Na, u osnovi, istoj getribi izrađivali su JD serije 5010 (mislim) i nisu baš bile riječi hvale za njih.

Ono kaj ti pokušavam cijelo vrijeme reći da gledajući Eliosa ideš na manji traktor nego kaj si imal. Nisam rekel lošiji, nego manji i nježniji.

SDF, odnosno Deutz je isto kompletno talijanski traktor (ako ne gledaš turske modele). Jedan model Claasa (viđen na sajmu, ne znam model) je u osnovi Same Explorer, sa Claasovom kabinom, tak da je danas vrlo teško odabrati...a cijene rastu u nebo.

Meni su Deutzove oznake čudne, pa se budem referiral na SAME.
Ono kaj je nekad bil Explorer kao tvoj, sad je ugurano u Dorada. Dakle, getriba za 70ks, sa 100ks motorom.
Isto ti je s ovim Claasom, samo je Dorado 95, s 4-cilindra, duži i ima veći volumen motora. Jedino 4-cilindraši počinju s 95ks...
 

Dragan 87

Član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
74
Atos je explorer ali su u claasu mnogo skuplji nego sdf. Gledam na sajtu sdf ima same dorado 95 i 105 ps( ja pretppstavljam da je ovo jos skuplje), dorado cvt i natural( on je turski, ako ne grijesim ili df 4e serija)?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh