• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Claas

B

branko

Guest
Bobo kaže:
Znaci da turbospojka ipak prenosi moment preko ulja ili cega vec?

Kako ne dodje tu d oproklizavanja, bas uslijed nekog velikog tereta...


Bas bih volio vidjeti kako se takva spojkoa ponasa kad bih npr. traktor upro u drvo pokusao krenuti ili ga srusiti...

isam bas supucen u ove novije tehnikalije, ali nedokucivo mi je sa sadasnjim "znanjem" kako tekucina prenosi moment tako dobro...

Neka skica bi cak bila dobra, ako netko ima da ne trazim sam...


neznam kak bi u tom slucaju s drvom ali znam kad stisnes kocnicu i bez dodavanja gasa pustis kuplung traktor se ne ugasi vec samo lagano pokusava krenuti, ili npr u trecoj obicnoj pustis plugove u zemlju i opet bez dodavanja gasa pustis kuplung a on lagano pocinje kretati. posebno je dobro kad radis s prednjim utovarivacem ili jos bolje s viljuskarom jer nema trzanja prilikom kretanja.
 
B

Bobo

Guest
Ok, za lakse poslove mi je jasno, ali ne kuzim na koji nacin tekucina/ulje moze dobro prenijeti snagu s jednog turbinskog kola na drugo, posto tu nema nikakve krute veze.

Ja sam se za taj sistem zanimao dosta i trazio po teh. enciklopedijama i ne sjecam se gdje, ali sam nasao podatak da se turbokvacilo koristi samo kod kretanja i stajanja, a kad traktor krene da se ukljucuje u igru lamelna spojka. U slucaju ukljucivanja lamelne spojke, turbinska kole se vrte jednakom brzinom ili se iz njega ispusti ulje da se kola ne "trose" kavitacijom ili da se sacuva trajnost tekucine/ulja. Pri kretanju i stajanju se tarne spojke trose pa je zato tu ugradjeno turbokvacilo da se produlji trajnost lamele...

Znam da je jos prije bilo govora o tome na ovom forumu, ali se ne mogu sjetiti kako je to zavrsilo :oops:


Dakle, ja kazem da nemam saznanja o nekim novijim tehnologijama i da se po mom znanju mora jos uvijek koristiti kruta veza (tarna spojka s lamelom) da bi se iskoristila puna snaga koju motor traktora moze dati. Zanima me na koji princip onda radi sistem s turbokvacilom i koju ulogu ima tarna spojka koja se nalazi iza njega. Ako nisu u sprezi jedno s drugim, tarna spojka tu nema nikakvu ulogu...
 
B

branko

Guest
sam princip djelovanja ne znam ni ja tocno, ali evo ti barem slike pa da vidis kako to mehanicki izgleda

obicna lamela

10903.jpg


turbospojka

6808.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Bobo, jednostavno.
Ako upreš u drvo u prevelikoj brzini, pustiš kuplung i dodaješ gas, motor će dići okretaje do granice klizanja spojke i neće krenuti. Bez trubo spojke bi se ugasil.
Ako si u manjoj brzini (traktor ima dovoljno momenta) dodaješ gas i traktor bude počel okretati kotače na mjestu.

Prosto k'o pasulj!
 
B

Bobo

Guest
@ZJ: Samo malo... dakle orem ja tako u nekoj visoj brzini... i kad odjednom naletim na ogroman kamen, ne moz' zamislit koliki i traktor se nece ugasiti, vec ce spojka proklizati... naravno. uzevsi u obzir da traktor ima dovoljno snage i da se plug nece polomiti...

Dakle, blesava stvar 100%...

@Branko, znam ja kako radi turbospojka i na koji princip i sve to, samo isto tako znam da se u njoj pojavljuju gubitci zbog viskoznosti ulja... nisam upucen u novije modele takvih spojki, tako da ne znam, mozda je to rijeseno na neki nacin drugi...

Samo jos da mi netko pametan kaze koja je onda uloga tarne spojke, kad preko ove ide svo opterecenje? Umijesto tarne se u tom slucaju moze koristiti obicna osovina... Kad se stisne pedala kvacila, ulje iz turbospojke se ispumps, nema medija za prijenos snage i traktor stoji. kako pustas pedalu kvacila, tako se ulje vraca nazad u turbospojku i malo po malo traktor ce krenuti... ne vidim svrhe onda u lamelnoj spojci na takvom traktoru...

Znam da sam citao (opet se ponavljam) da se turbospojka koristi samo pri kretanju, malim putnim brzinama i stajanju. kad se traktor ubrze onda se lamelna ukljucuje i rasterecuje uljnu...


Nemam pojma, moze biti da je to sve rijeseno i da se turbospojke koriste kao i lamelne...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Bobo, Bobo!
Pročitaj još jednom kaj sam napisal. Suhi kuplung služi pri šaltanju brzina i promjeni smjera.
Kaj se tiče ove turbo-spojke na Fendt-u ili Indosu, ona je zatvorena i napunjena određenom količinom ulja. Gdje ti vidiš da ima kakav dotok ili pražnjenje ulja na Brankovoj slici? Ona je hidrodinamička sa stalnom količinom ulja i UVIJEK prenosi moment (kad se motor vrti, naravno), no pitanje je koliko momenta može prenesti pri ler-gasu, no budi siguran da je iznad 1200-1300 sigurno već većim dijelom opteretiva (neznam, nemam takvog Fendta i nisam ga vozil, no jesam viličar).
Gubici na njoj su par postotaka snage sigurno, no prednosti koje ona daje opravdavaju tu cijenu.
 
B

Bobo

Guest
Aha, dakle tu se radi o stlanoj kolicini ulja... Sad su neke stvari jasnije...

Znam da sam citao da su se prve zemisljene turbo spojke koristile u malim putnickim vlakovima jer su se tarne jako brzo trosile pod teretom. U takvoj spojci se mogla regulirati kolicina ulja i samim time kolicina momenta koji se prenosi preko njega... Dakle, manje ulja, manje momenta...

Sad kad si napisao da je kolicina ulja stalna, onda je jasno sve, samo jos uvijek ne razumijem kolika tu mora biti viskoznost da ne dodje do proklizavanja... Ne mogu si uopce zamisliti to u glavi...

Niie toliko niti bitno, glavno da radi ;)
 
R

Ratarko

Guest
Moj Indos viličar stoji na mjestu iako je u brzini ... kreće tek kada malo dodam gas .
 
B

Bobo

Guest
Na vilicaru je takva spojka zakon... jer se cesto mijenja smijer, a tarna bi to tesko podnosila. Prednost je takodjer u meksem kretanju i stajanju...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
traktori Schluter 190 ks imaju takvu spojku već dvadesetak godina.Na nijednom nikada nije bilo kvarova mjenjača.
u spojku se sipalo atf ulje.
 
K

KRESO

Guest
sad ću možda ispasti glup Ali eto!
to turbo kvačilo jel je to na fendtu " turbomatic" ? :oops:
 
K

KRESO

Guest
ma nisam bio siguran ali kad sam gledao ove postove i onda igra rječi turbo-matik pa sam pomislio to je to :roll:
 
Z

zrine892

Guest
ma turbo kvacilo je prava stvar...Fendt 716 ..ima takoder uljno kvačilo i nemoze pod lerom raditi..takoder mora dati gasa da bi krenio...power za ubrzavanje i usporavanje takoder radi preko uljnog kvačila...
 
R

ROKI

Guest
Kažu slovenci: No, to pa samo gre ko ponorelo! :lol: Niti jedan MF njie bio na sajmu.
 
S

sapat

Guest
ROKI kaže:
Kažu slovenci: No, to pa samo gre ko ponorelo! :lol: Niti jedan MF njie bio na sajmu.
translejšn pliz.... ;) :lol:
a MF vjerovatno nije bio je bi onda se onda sajam vjerovatno proširio i na Austriju-Hrvatsku
:mrgreen: ;)
 
R

ROKI

Guest
U Sloveniji u Gornjoj Radgoni ove godine. Imam još slika reci što te zanima, možda imam.
 

Najnoviji postovi

Na vrh