• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

S

salinjo

Guest
Evo malo fotki s mog kolinja i jedan kratki rezime s obzirom da su mi ovo prvi vlastiti koje koljem nakon godinu i pol držanja.

Dakle, 17 mjeseci, cca 150 kg, ni dana u zatvorenom. Kukuruza gotovo da i nisu vidjeli, nisam ih tovio nego su bili na ispaši, dohranjivani starim kruhom, kominom masline, tropom (nakon pečenja rakije), zelenom lucernom. Da nije zadnje 2 godine bila suša kakva je bila, vjerujem da bi imali i 180 kg. Za iduću zimu sam ostavio 7 komada, sada su oko 60 - 70 kg ali imam više zasijane lucerne i stočnog graška za zeleno, a i valjda neće i 3. godinu suša pa se nadam da će imati 180 - 200 kg.

Debljina špeka na leđima 3 prsta (zaboravio sam staviti prilikom fotkanja).

Težina pršuta 8,6 kg/kom; plećke 5,2 kg/kom; pancete 5 kg/kom. Za sušenje sam ostavio sve što sam mogao: pršute, plećke, pancete, vratinu, pečenice i kosti te od ostataka dobio 12 kg mase za kobasice.

Ono što mene najviše zanima kao proizvod, pršut, je dosta manji nego što bi bio kod bijelih svinja te težine, ali s obzirom da je masniji i sa puno većim postotkom intermuskularne masnoće, vjerujem da će u pravim uvjetima moći zrijati 2 godine bez da se osuši.

Moj zaključak je da je ovo svinja koja stvarno malo traži i stvarno puno daje. Na hranu sam potrošio minimalno, na veterinara još manje, na struju i vodu ništa. Očistili su mi zemlju ispod maslina (u kršu) da nema niti travke. Tamo ću sada posijati bijelu i podzemnu djetelinu i eto još kvalitetne paše.

Najbitnije i najrelevantnije podatke ću imati kada proizvodi budu gotovi ali mislim da fotografije pancete dovoljno govore. Za pršute će trebati pričekati godinu i pol do dvije, ali bit će to slatko iščekivanje :)

Pozdrav.





 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Dali je netko od forumaša danas govorio u emisiji o CSS na radiju,oko 9 sati
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Naravno, pretsjednik (Dominik), tajnica i voditelj uzgojnog programa.
 
Posljednje uređivanje:

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Dali je netko od forumaša danas govorio u emisiji o CSS na radiju,oko 9 sati

Ne znam kakvo je to pitanje. Kao da je 10 udruga uzgajivača CSS. Jedna i jedinstvena.

Usput nema više emisija na tom linku Daljac. Ako netko želi šaljem putem Jumbomaila.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
E Dominik,nisam čuo dok je Mirjana govorila,pio sam kavu,a stari doletio iz spavaće,evo neki govore iz Vukojevaca o fajferici na radiju. :D Reko pali radio,ja totalno zaboravio.Taman si ti počeo divanit...

Mirjana je žena koja se rijetko viđa,toliko energije nisam još vidio i volje za radom,za suradnjom,ma žena je živa vatra,heheheh...

A moram i pohvalit našeg predsjednika,ima prekrasne fajferice,a najviše mi se sviđaju nazimice koje su već prodane.

A da malo pohvalim i svoje garonje. Mjesec i 5 dana stari.

prase_sisa.jpg


prasci_sisaju_svinjac.jpg


prasci_na_ogradi.jpg


riki_i_prase.jpg
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Ne znam kakvo je to pitanje. Kao da je 10 udruga uzgajivača CSS. Jedna i jedinstvena.

Usput nema više emisija na tom linku Daljac. Ako netko želi šaljem putem Jumbomaila.

Dominik,daj link
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Mirjana, Draženka i Vlado su imali završnu riječ a mene su ostavili zadnjeg pa nije bilo vremena za moju završnu pa ću ju sada vama ovdje napisati.

" Sa današnjim danom Udruga broji 22 člana od čega su 19 uzgajivača i 3 stručna člana. Pored dr.sc. Margete i već spomenutog Borisa Lukića, obojica sa Zavoda za specijalnu zootehniku Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku, radu Udruge se priključio i gosp. Željko Kucjenić iz Savjetodavne službe Brodsko posavske županije. Također moram spomenuti gosp. Vladimira Prpića iz HPA koji je ujedno i tajnik Središnjeg saveza udruga uzgajivača svinja ( SUS ) koji je sudjelovao na puno sastanaka i bio nam od velike pomoći.
Crna slavonska svinja je idealna svinja za obiteljska poljoprivredna gospodarstva. Ovisno o načinu ishrane i načinu držanja možete dobiti više ili manje masnu odnosno mesnu svinju. To je svinja malih potreba koja vrača višestruko.
Uvjet za članstvo je minimalno jedno umatičeno rasplodno grlo i naravno evidencija u Središnjoj bazi uzgajivača pri HPA. Stoga pozivam sve sadašnje ali i buduće uzgajivače da se priključe radu UCSS Fajferica. "
 
Z

zeleno zagorje

Guest
abrikili , da li je to na slici sa crnom sl svinjom hrvatski ovčar i da li treba malog psa staviti među svinje ili ovce da se prilagodi
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
abrikili , da li je to na slici sa crnom sl svinjom hrvatski ovčar i da li treba malog psa staviti među svinje ili ovce da se prilagodi

Ako želite dobrog, radnog hrvatskog ovčara, nikako nebi trebalo štene ostavljati da bude stalno s ovcama. Puštati ga među ovce tek kad naraste dovoljno da može pobjeći od ovce ukoliko ga pokuša udariti i samo kad ste Vi kod ovaca.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja sam stavil štene od nekih tri mjeseca sa kozama mješanac mama tornjak tata labrador i sa njima je odrasla kujica tak mi je predložil jedan koji se bavi dresurom i nisam požalil jedno na drugo su naviknuti i žive skupa kad su koze na paši ako pas osjeti neku opasnost bilo šta laje i koze odlaze stampedom u štalu onda pas ide u izvidnicu i kad vidi da nema ništa ponovo laje i koze izlaze van to sam vidil dosta puta i sasvim sam iznenađen na koji način dvije vrste životinja oćito komuniciraju jer zna lajati i bez veze a koze nejdu u štalu znači da i one znaju po lajanju kad treba zgibati...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Da Hrvatski ovčar je.Nije od malena sa svinjama, ali je odrastao kod nas i uvijek je s nama kad se radi s ovcama. Izuzetno je pažljiv prema mladuncima,kako prema janjcima tako i prema prascima. Jedino je agresivan prema ovnu koji mu se pokuša suprotstavit u radu. Hrv.ovčar ima već u krvi rad sa životinjama,nebitno kojima i samo ga treba naučiti na komande i poslušnost.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Ja sam stavil štene od nekih tri mjeseca sa kozama mješanac mama tornjak tata labrador i sa njima je odrasla kujica tak mi je predložil jedan koji se bavi dresurom i nisam požalil jedno na drugo su naviknuti i žive skupa kad su koze na paši ako pas osjeti neku opasnost bilo šta laje i koze odlaze stampedom u štalu onda pas ide u izvidnicu i kad vidi da nema ništa ponovo laje i koze izlaze van to sam vidil dosta puta i sasvim sam iznenađen na koji način dvije vrste životinja oćito komuniciraju jer zna lajati i bez veze a koze nejdu u štalu znači da i one znaju po lajanju kad treba zgibati...

To je druga stvar, on i treba da bude sa životinjama, tornjak, šarplaninac i te velike pasmine to su čuvari stada i služe da životinje ne bi neko ukrao ili napao kao što i sami kažete. A hrvatski ovčar je druga priča on je radni pas i treba da je uvijek uz gazdu, i kao što kaže @abrkili, sluša komande. Hrvatski ovčar je zadužen da vraća i tjera ovce, a ne da ih voli i bude stalno s njima a Vi trčite oko njih i vijate ih, onda šta će Vam pas.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
To je druga stvar, on i treba da bude sa životinjama, tornjak, šarplaninac i te velike pasmine to su čuvari stada i služe da životinje ne bi neko ukrao ili napao kao što i sami kažete. A hrvatski ovčar je druga priča on je radni pas i treba da je uvijek uz gazdu, i kao što kaže @abrkili, sluša komande. Hrvatski ovčar je zadužen da vraća i tjera ovce, a ne da ih voli i bude stalno s njima a Vi trčite oko njih i vijate ih, onda šta će Vam pas.

Upravo tako. Morate razlikovati takozvane ovčarske ( uvjetno rečeno ) i pastirske pse. Ovi prvi su usmjerivači stada a drugi služe isključivo za obranu od vukova...
 

Najnoviji postovi

Na vrh