• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Dosta je jedno grlo, ali da bi dobio poticaj krmača mora u toj godini imati prašenje. A nakon prijave umatičenog grla dužan si 5 godina držat isti broj prijavljenih grla(krmača).
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ma naravno da ih držiš skupa dok se ne krenu prasit, a s prascima mogu biti i u boksu, a ne bi bilo loše da imaju mali komad zemlje za ispust, makar za kaljužanje u ljetu i da ne nabijaju papke u beton...

A najlakše za vodu, bure ili staru kadu ili bilo šta, samo izvučeš neku cijev i staviš pojilicu kroz ogradu i problem rješen... Otvorena voda, npr u valovu nije dobra, jer će ju odmah zaprljat i pokušavat će se kaljužat u njoj.
Što se tiće pojilice, misliš na klasične "dude"??
Uglavnom, sve do sada kako si mi objasnio mi se apsolutno sviđa i sve je vrlo lako izvedivo.
Pitao se te za vodu iz razloga što na tom starom, prvom salašu nema vodovoda, ali je veliki stari bunar u kojem uvjek ima vode več na 6 metara (500 m udaljeno od rijeke Drave) i voda stalo nadolazi. Iz tog bunara bi s električnim vitlom vadio vodu i to nebi bilo previše posla, a jednostavno.

I još pitanja:
Dali se recimo ujutro životinje puštaju iz bokseva van, a isto tako navečer zatvaraju unutra uz to da ih je moram natjerivati/istjerivati, ili znaju one več to one i same kad žele ući/izaći??
Pitam zato dali imaju potrebu i tokom noći biti vani pa da im se to ne zabranjuje, dali recimo krmače i tovljenici ostaju po noći vani spavati, dali je to sigurno zbog divljih životinja, ili s tim nebi trebao imati brige??
Sve me živo zanima, svaki detalj!

Kolega,naravno da bi uspjevala, kakva je razlika od Kloštra Podravskog,Koprivnice i recimo Slatine i Miholjca,Osijeka... Nikakva sve je to uz tok rijeke Drave više ili niže, a opet ako Crna slavonska uspjeva kod mene na brdu,obroncima Bilogore, između Koprivnice i Križevaca kako nebi kod tebe,uspijeva ona i po svim slavonskim brdima i gorama,oko Požege,Okučana,nije Slavonija samo ravnica.... Niti je svinja ravničarska životinja... Samo ti nabavi i kreni, da ja nisam jedini umatičeni u Koprivničko-Križevačkoj županiji, mada i kod Molvi u Gabajevoj Gredi bude uskoro jedan vrsni svinjogojac(do sada sa Landrasom) uskoro imao prašenje i matičenje Crne slavonske svinje,pa da se i mi organiziramo i udružimo na lokalnom nivou... Kolega samo napred
Neznaš kako mi je drago kad čujem ovakvu podršku za nešto!
Još jedan motiv više za početi s uzgojem!
Nikola, ti ih isti držiš vani u ograđenom prostoru, to bi se moglo doći pogledati k tebi?? Možda kod tebe i kupiti prve bređe nazimice ili krmače??
 
Posljednje uređivanje:

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Pogledat možeš kada god hoćeš,gosti su uvijek dobro došli kod mene ! ! ! !
Moje svinje su u svinjcu sa ispustom,koji nije prevelik,od nekih ajmo reć 400 kvadrata,ali imam prostora za veći jer živim na kvadratu od više od 10 hektara,u jednom komadu,omeđenom cestom sa jedne strane,šumom sa druge i potokom sa treće,sa četvrte je susjedova zemlja, jedan dio je pod nagibom,a ispod do potoka je nekih 2 hektara ravnica,sa tri prirodna površinska izvora vode, ima jedan bazen 6x6 m i bunar-cijev od fi 80 cm...
UPSSSS al sam se raspričao o zemlji....
Svinje su preko zime uglavnom u svinjcu,kad je lijepo kao sada idu u taj ispust-tor,naveče ih zatvorim,imam veliki boks za skupno držanje krmača... Nije to ništa na veliko imam 6 matičnih krmača i dva nerasta,stalno ima po nekoliko nazimica,prasadi za rasplod,onda ostavljenih za tov i to je to nekih 30-40 komada uglavnom,al planiram se ozbiljnije posvetiti tome,jedini problem mi je vrijeme,da imam vremena već bi ogradio veliki tor od hektar, to je odmah kraj sadašnjeg,kojeg bi ustvari proširio dalje u stari voćnjak koji inače nije u nekoj funkciji,al ima puno starih velikih stabala oraha,nešto šljiva,jabuka,sve visoko drveće i krošnjato koje bi im osiguralo dovoljno hlada u ljeti,a opet iskoristili bi se plodovi šljiva...
Ako stignem do ljeta ću ograditi, dopalo mi se kako je to kolega farmerVG ogradio sa pastirom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
E tak imam i ja stari vočnjak, neznam koje je točno veličine, ali za 2 krmače za početak bi bio sasvim dovoljno prostora, kasnije bi tu moglo 4 krmače s leglom bez problema boraviti, no i tu postoji pola rali za proširenje, to je sad oranica u nastavku starog vočnjaka.
Taj vočnjak za početak kanim ograditi i adaptirati staru štalu koja im bude svinjac s boksevima.

Kažeš 30-40 komada svega skupa, e pa prijatelju moj to je za moj pojam hrpetina svinja več :)
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Dosta je jedno grlo, ali da bi dobio poticaj krmača mora u toj godini imati prašenje. A nakon prijave umatičenog grla dužan si 5 godina držat isti broj prijavljenih grla(krmača).

Znači ako u tom periodu ugine umatičeni nerast,uštrojiš ga recimo, ili krmača ne može ostat bređa pa ide van,znači moraš kupiti krmaču,bređu nazimicu da bi i dalje imao isti broj umatičenih..... !!??
Ja imam dva nerasta i stariji će ove godine ići van,radi srodstva,znači i umjesto njega ću morati ubaciti jednu krmaču ?
Mislim nije problem,jer ionako imam u pripremi nekoliko nazimica koje bi ionako ove godine trebale imati barem jedno prašenje,al čisto da znam,valjda je matično grlo-matično grlo,bez obzira na spol,valjda to tako tretiraju...
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
ZIP ( Zaštičene i Izvorne Pasmine ) obvezatan broj je broj matičnih grla koje uzgajivač mora obavezno držati određeni period. E sad mi koji smo stari uzgajivači i koji smo prijavljivali potpore za 2012. godinu nas je zakačilo 5 godina a od lane koji su prvi puta pravili zahtjev znači za 2013. njih obvezuje 2 godine. Očito su shvatili da je 5 godina puno. Kada vam istekne period ovisno koji vas kači ponovno vam počinje teči novi period ZIP-a.
Nemojte brkati pojmove Tražena potpora za tekuču godinu i ZIP. To su dvije različite stvari. Kod potpore ste obavezni te godine držati grla koja ste prijavili. Dakle i broj i točno specificirana grla. Dakle inspektor vam može čak gledati i ušne markice dali su to ta matična grla iako to ne rade. Kod ZIP-a je bitan samo broj neovisno o spolu u određenom periodu.
Kod ZIP-a je jednostavno nadomjestiti životinju ali kod Tražene potpore za tekuču godinu ako vam ugine grlo ili ga morate skloniti zbog određenih razloga morate imati potvrdu dali od veterinara ( bolest - liječenje - eutanazija... ) ili područnog ureda HPA ( izlučenje iz određenog razloga - jalovost, niska plodnost...). Nikako nemojte prodavati takvo grlo dok ne prođe obvezatan period jel to se ne može opravdati. Ne možete tražiti potporu za grlo i onda ga prodati.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
šanana već kad ćeš staviti el.vitlo, zar nije bolje stavit el. pumpu, recimo rusku pumpu i amen? U bure napumpaš vode i iskopčaš dok te nema.

Da, idu klasične dude.

Jedno sam vrijeme puštao istodobno 5 prasaca iz jednog boksa, iz drugog jednu krmaču, iz trećeg nerasta i svi su se vraćali svatko u svoj boks navečer. Prasci se znaju zaletit nekad u tudji, ali ne iz neznanja, više znatiželja, istjeraš ga i vraća se u svoj boks. Samo ih anučiš da ih u boksu čeka neka nagrada(hrana) i nema frke.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
MA stavio bi ja pumpu u bunar, nije problem, ali problem je kakva je voda u bunaru pošto dugo nije korišten, kad to utvrdim onda budem znao više. Složim el. vitlo iznad i stavim veliku limenu kantu od 30 litara i začas se izvuče stara voda van pa dok naiđe nova budem znao na čemu sam, malo ga znači pročistim.
Nekak mi se više sviđa to s vitlom nego s potopnom pumpom.

Ma bitno je da se daju naučiti :)


Neznam gdje da pitam par stvari u vezi ograde.
Kaj bi bilo bolje, žičano pletivo, ili farmer pletivo?? Visina bi trebala biti 150 cm, več pripremam u šumi stupove od 2m, pola metra u zemlju, 1,5m iznad, imam ih več 30-ak, bagrmovi.
2 metra razmak stup od stupa bi trebalo biti ok?

Zanima me dal u žičano pletivo mora ići žica za napinjanje, pošto bi ja pletivo zabijao s U čavlima u stupove??
Za farmer pletivo navaodno netreba nikakva žica.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Ma puno ti je praktičnije farmer pletivo, uvijek ga možeš skinut. I fino ga zabiješ sa tim u čavlima u stupove. Ali ti je obavezno stavit pastira još s unutarnje strane.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
E tu nastaje problem u vezi pastira, neče mi financijski izaći. Dal je nužan pastir??

A ako se stavi žičano pletivo i napne s žicom, dal i onda treba pastir??


Još pitanje:
Što s malim muškim prascima koji se ostavljaju za tovljnike? Dal se isto štroje ko i pitome bjele svinje??
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
E tu nastaje problem u vezi pastira, neče mi financijski izaći. Dal je nužan pastir??

A ako se stavi žičano pletivo i napne s žicom, dal i onda treba pastir??


Još pitanje:
Što s malim muškim prascima koji se ostavljaju za tovljnike? Dal se isto štroje ko i pitome bjele svinje??

Da naravno štroje se,sve je isto kao i sa ostalim svinjama.

Ovo oko ograde; gle crna svinja jeste pitomija,tj. mirnija,smirenija uopće od danas modernih pasmina, jednostavo prirodnija je,nije joj narušen nervni-živčani sustav pa da šizi,grize repove itd.itd. što je kod današnjih aktualnih pasmina sve nažalost normalno. Ja imam tor ograđen okrajcima sa pilane,visine od 80 cm do 1 metar,ne više,stupovi na svakih 3-4 metra,sve je zavisilo kako dugačke okrajke sam imao-tako sam sparivao,uglavnom to je rekao bih "lagana" ograda,nisu nikad provalile,ali imam po 2-4 bijele krmače,landras koje su isto vani u toru sa njima, e one kad polude to preskoče što bi reko keks...

Farmer pletivo bi trebalo biti pojačano sa el. pastirom,da ga ne guraju nosom,jer kada bude okolo tora zeleno,a u toru suha prerovana zemlja,e onda mislim da ta žica više nije dovoljna da je koliko životinja smirena,jednostavno ju mami van,a i prasad može kroz farmer pletivo van,dobro oni se vrate,barem tako kažu kolege koji imaju i male prasce zajedno sa odraslima,ja to ne radim,za njih planiram imat jedan manji tor,sa okrajcima od zemlje bez razmaka do pola metra.

Savjetujem ti da umjesto pastira zabiješ po pletivu još tri okrajka,jedan skroz dolje na zemlju jedan iznad njega sa malim razmakom i jedan na sredinu,imaćeš malo više posla,al jeftinije je,jer okrajci su jeftini,a rješenje je sigurnije i riješio si i prasad...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Upravo sam o tom i razmišljal. Iz vana bi stavil farmer pletivo ono kockasto, najjeftinije me izađe, uzel bi visine od 1,5m, a s unutarnje strane sam mislio zabiti okrajke u 3 reda.

Neznam dal bi bilo bolje možda da okrajke isto stavim s vanjske strane, mada po meni su jači s unutarnje jer se pritišču sami po sebi na stupove ako bi došlo do kakvog otpora.

Napominjem, okolo su polja i šuma, ima dosta jelena, srndača i svinja i ostale prateče divljači :), mada ne prilaze naseljenim kučama, ali manje više sve je to pusto u tom zaseoku, idealno za uzgoj CSS, no moram napraviti ogradu da nebi divljač došla do mojih svinja.
Idea, pletivo + okrajci mislim da bi bilo bolje i čvršče od pastira.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kod mene je tor ograđen pletenom žicom sa tri strane, a jedna strana sa okrajcima visine 1 m. Okrajci su dosta slabi ali ih ne kidaju. Kada nestane trave u toru ovu žicu veliki probiju bez problema ali ne izlaze. Izlaze samo prasci, najedu se i vrate.

Stupove sam stavljao na 2,5 m, a okrajke nisam spajao na stupu koji su bili duži, već sam ih spajao daskom - okrajkom sa druge strane samo sam pazio da su iste širine zbog estetike tako da se spojevi ne poznaju.

Kada sam stavio pastira više nije bilo problema (jedino sa pastirom).
 
Posljednje uređivanje:

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
ŠANANA ti stavi pletivo po stupovima sa vanjske strane, a i okrajke zabi po pletivu iz vana,jer ako njih staviš iz nutrašnje strane imaš međuprostor širine stupa između žice i okrajka, a onda okrajak ne služi da ojača pletivo...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
OK Nikola, tak sam i sam razmišljao da bi bilo najbolje, tj. najbolje bi ojačalo pletivo.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Zaboravljate da svinje ruju, one će prerovat ispod ograde i izaći van... Nema bolje od pastira, ali on traži održavanje, i uklanjanje nagrnute zemlje sa donje žice.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
ma nebude prošla ispod ograde ako ju malo ukopam i razmak između stupova bude 2m, nebude ju mogla oliko napeti da se provuče ispod nje, a još bude i drveni okrajak zabijen dolje.
Na kraju me sve izađe jeftinije od pastira. Barem tak za sad mislim :)
 

tunja golub

Član
Tu od
10 Stu 2012
Poruka
57
dovoljna je jedna krmača za poticaj a smo da znaš da crna slavonska svinja ruje po istri u žminju tamo sam ljetos prodo dvje nazimice a ima ih i na otoku krku pa njihov sadašnji vlasnik kaže da su pocrnile što se previše sunčaju :icon_pidu:
 

Jezerce

Novi član
Tu od
15 Ruj 2013
Poruka
22
dovoljna je jedna krmača za poticaj a smo da znaš da crna slavonska svinja ruje po istri u žminju tamo sam ljetos prodo dvje nazimice a ima ih i na otoku krku pa njihov sadašnji vlasnik kaže da su pocrnile što se previše sunčaju :icon_pidu:

:(hi): da, ljetos su se sunčale tako da su postale duplo crne, a sad uživaju u blagoj klimi i ruju koliko žele http://poljoprivredni-forum.com/album.php?albumid=552
 
Posljednje uređivanje:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
ŠANANA zašto stavljati ogradu od 1,5 nema jednostavno potrebe dosta ti je i od 1m manji troškovi na žici i na stupovima šta se tiče okrajica dobre su ali ima i mana svinje se češu od ogradu i rasklimaju stupove znaju i potrgat okraicu ako je slabija ako nisi u mogućnosti imati ih pod cijelodnevnom kontrolom onda bi i žicu mogle potrgati ovo ti je iz vlastitog primjera otkad imam pastir nemam nikvih problema sa svinjama a sa pastirom bi si mogel raditi i pregone pošto nejdeš odma na veliku količinu svinja .
 

Najnoviji postovi

Na vrh