• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Izuzetno cijenim vaš rad i želim vam samo napredak i prosperitet, dozvoli da se čuje i drugo razmišljanje jer nije dobro da svi mislimo jednako to se zove jednoumlje, pajdo.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Šanana pa tebi je blizu Čižmešinkin,mislim da i on ima,tamo kod njega je raj za takav uzgoj,pravi mali El dorado je kod njega za životinje:cool2::cool2:
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Izuzetno cijenim vaš rad i želim vam samo napredak i prosperitet, dozvoli da se čuje i drugo razmišljanje jer nije dobro da svi mislimo jednako to se zove jednoumlje, pajdo.

Jbg dirnuo si u osinje gnjezdo. Spominjes Srbe i mangulicu. Pa oni ce slagat, smuljat, iskrivit cinjenice samo da dokazu kako mast mangulice ima " pozitivni holesterol koji u krvnim zilama ponistava negativni" sto je naravno glupost. Marketing. A ti u ovoj "svetoj temi" degradiras pasminu u dvije recenice.
Naravno da se ovo zove jednoumlje. Nama treba jednoumlje. Jedino tako funkcioniramo. Zato sto smo takvi. Jednoumlje temeljeno na cinjenicama i radu.
Ako je ovo isprika za tvoju neinformiranost, prihvaca se.
 
Posljednje uređivanje:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Jajo koliko imaš komada CSS na svome gospodarstvu, koliko godina uzgajaš CSS i kakva su tvoja iskustva u uzgoju CSS??

Mislio sam nabaviti CSS pa što ti misliš dali CSS ili landras. Nabavio bih za potrebe svoga domaćinstva. Bitno mi je da su uvjeti držanja i ishrane što jednostavniji tj. da izbjegnem koncentrate, tople svinjce, česte veterinarske posjete kao što sam imao sa drugim plemenitim pasminama.
Želim samo kvalitetno meso pa makar i u manjoj količini.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
@šanana:naravno, a kod tebe bi uživale, imaš zrna, imaš lucerne i zelene i suhe. Zaboravit ćeš koncentrate, a hranidba svinja postaje uživanje,a posebno uživaš u delicijama heheh...

Ma imam jedan salaš u blizine Drave, tu bi možda od ljeta radio nešto, ogradio sve komplet pa probao sa tim autohtonim pasminama css-a i mangulice.
Zanima me dali mogu te dvije pasmine živit skupa u istom prostoru ili se ne podnose pa bi morale biti obavezno odvojene??

Vjerojatno ste več pisali, ali daj mi objasni ovaj naziv "fajferica"??

Šana ako ne grišim, a ti pitaj Miku u P.Sesvete ima čovik,radi s mojim bratom u policiji.
E neznam ti takvoga u P. Sesvetama...al svejedno hvala.

Šanana pa tebi je blizu Čižmešinkin,mislim da i on ima,tamo kod njega je raj za takav uzgoj,pravi mali El dorado je kod njega za životinje:cool2::cool2:
Da, relativno mi je blizu i moram otići do njega pogledati to i pitati ga neke stvari u vezi uzgoja, kod njega bi možda i nabavio prve svinje, koje bi držao na drugom gospodarstvu par km dalje od njega, planiram svašta, treba se ozbiljnije posvetiti nečem vezanim uz poljoprivredu, godina je dugačka, a te dvije vrste svinja su mi postale baš zanimljive, još kad bi našao i dobar plasman za prodaju, možda čak i na jadran.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Nemam ništa protv mangulice, ali ne vidim smisao držanja mangulice osim nekog hobija ili iz ljubavi prema toj pasmini, zbog nekog sentimentalnog razloga. Osim ako nemaš pašnjak i šumu gdje će oni živjeti kao mangulice u prošlim vremenima.

A ako želiš svinju koja može iskoristit pašnjake, voluminoznu hranu, koja ne traži lampe ni grijanja, a koja će dat normalnu količinu kvalitetnog mesa i masti, onda je to fajferica, planski stvorena baš za takve uvjete i namjene.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Fajferica je zapravo Crna slavonska svinja, jel??

Što se tiće mangulice, baš mi je zanimljiva svinja i volio bi ih imati na tom ograđenom pašnjaku nekoliko za početak ,da vidim ja to kako se ponašaju, pa i one bi trebale biti jako dobre za meso, kaj ne?? Znam da nisu baš prirastom nešto posebno, ali kvaliteta bi trebala biti odlična, barem tako čujem, no dok ne probam neču ništa tvrditi.

A CSS, vjerujem da bi u mom kraju bilo interesa, jer ipak je to vrhunsko meso, imale bi paše i svih žitarica i kukuruza i djeteline, ograđen prostor i skrovište.

Da ne spamam tu sad previše, pratim temu mangulica i ne vidim čemu bi bio toliko problem držanja mangulice, trebao bi neko stručno mišljenje i objašnjenje, zar je problem plasman, ili reprodukcija ili nešto treće??
 
B

bosniahos

Guest
Pa kako neznaš,Mike sa foruma,ja sad živim u Slatini pa neznam detalja ali ono što znan šunka je ka mermer a opet slasna.Kad dođem kod rodbine i kuma utvoj atar znat ču dal drži bratov kolega,mada san mišljenja da drži jer njegova mater nebi odustala odnjih.Ima trgovinu na tržnici u Split.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Ne kažem da je mangulica lošijeg mesa, ali je fajferica (Crna slavonska) bolja u pogledu konverzije hrane u mišićno tkivo. Mangulica je masni tip svinja, a fajferica je mesno-masni tip. Da ti bude još jasnije, današnji hibridi su isključivo mesni tipovi.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
E to to, jasno mi je sve.
Volio bih početi sa obadvije pasmine, ali da prevladava fajferica.
Slobodni uzgoj obadvije pasmine u ograđenom prostoru skupa ako može, ali bez nerasta obavezno, jedino neznam koliko je problem zbog pripuštanja krmača i nazimica ako nebi imao svojeg nerasta.
To bi morao s kolegom čižmešinkinim dogovorit i vidjet kakve su tu opcije.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Ma Dominik sve ok, pisana riječ može biti i nedorečena a često i neshvaćena. Stvarno mi nije bila namjera uvrijediti vas iskrene uzgajivače i entuzijaste daj Bože da ih je više. Dozvoljavam si s obzirom na godine (skoro pola stoljeća) da mogu nekom pomoći i sa pokojim savjetom a zašto ne i pokojom kritikom. Svi se mi moramo naučiti komunicirati i ponekad priznati da nismo u pravu ne se odmah dizati na zadnje noge, susjede sam spomenuo samo iz razloga što većina razumije što pričaju nisam htio spominjati Mađare jer malo tko od nas barata tim jezikom. Svi se mi moramo držati one stare "Ljubi svoje makar i balavo bilo"
Mislim za "pohvalu" je da netko na otoku Krku uzgaja CSS al nisam čuo da netko u Slavoniji uzgaja Boškarine, kolega iz Dalmacije želi iskoristiti CSS da bi stvorio heterozis faktor križajući ga sa pietrenom ili tako nekako, prijatelji nisam baš zapazio da netko kaže baja ostavi se čorava posla to jednostavno ne ide i to nije podneblje za uzgoj te svinje. Opet ću ponoviti CSS je vrlo vrijedna svinja ali u svom da se izrazim nogometnim žargonom rangu takmičenja. Svježi primjer jedan centar kod mene je u ponudi imao kulen u crijevu salamu od CSS i čvarke ajde pogodi koliko se prodalo? gotovo pa ništa. Na brendiranju treba raditi dugo vremena i nadasve biti konkurentan cijenom danas je to osnovni kriterij. U mom kraju je izumro pašnjački extenzivni uzgoj svinja ili je na izdisaju govorim o Lonjskom polju recimo na nekim poljima više na žalost NEMA svinja osim divljih. Ne mogu se oteti dojmu da je stočarstvu unaprijed osuđeno na propast i da sve što se događa nije slučajno.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Jajo koliko imaš komada CSS na svome gospodarstvu, koliko godina uzgajaš CSS i kakva su tvoja iskustva u uzgoju CSS??

Mislio sam nabaviti CSS pa što ti misliš dali CSS ili landras. Nabavio bih za potrebe svoga domaćinstva. Bitno mi je da su uvjeti držanja i ishrane što jednostavniji tj. da izbjegnem koncentrate, tople svinjce, česte veterinarske posjete kao što sam imao sa drugim plemenitim pasminama.
Želim samo kvalitetno meso pa makar i u manjoj količini.

Ma gledaj sarkazam nas neće dovesti nigdje, moja preporuka je uzmeš CSS ako posjeduješ te uvjete koje spominješ naoružaj se strpljenjem jer češ prvu svinju staviti u kobasice i kulenove za cca 2 godine. Osobno sam imao par krmača čisto iz znatiželje bilo je sve ok dok nisam trebao prodati odojka ili utovljeno svinjče, sto prigovora. Kod mene ti ljudi nemaju baš love (Sisak i okolica) sve su firme uništili ljudi nigdje nerade (uglavnom) većina nas je bila u ratu i nismo se stigli "dokopat" pustih hektara državne zemlje i sada razvijati svoja gospodarstva i egzistenciju za sebe i djecu. Proizvodimo uglavnom za svoje potrebe jer je višak proizvoda nemoguće prodati ako nešto prodaš ljudi traže meso a ne mast cijena tovljenika je bila oko 15 kn/kg tako da su trebali za nekog prosječnog tovljenika odvojiti oko 2000 kn a šta ti je jedno svinjče. Što se veterinara tiče ja uglavnom sve sam rješavam.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
@ŠANANA imao sam sa mangulicama crnu svinju - krmaču (CSS križana) i nije bilo problema. Sada u jednom boksu imam tri stokilaša - jednog poštrovljenog mangulicu sa dvoje bijelih i ne tuku se. Mislim nabaviti jednu nazimicu ili krmaču CSS koju bih držao zajedno sa mangulicama.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ovo sa prodajom si u pravu Jajo situacija je loša ljudi nemaju novca pa kad kupuju
onda je to kupovina u trgovačkim centrima uvozno jeftino meso.
Zato se treba prebaciti u prodaju gotovih proizvoda lakše se prodaje nije lako doći do tržišta ali se treba ubacivati u sve strane kad jednom uđeš vrata se sama pomalo otvaraju još kad je roba dobra sa nekom umjerenom cijenom ide nije uvjek lako ali druge solucije nema ...

Šta se tiče CS svinje nekom se ona može dopadati nekom ne tak da tu nije potrebna neka usporedba po meni ima sasvim dobar omjer mesa i masti ,šta se tiće njenog držanja zbilja su sasvim mala ulaganja na kranji učinak .
Neka svako od nas sam sebi zadovolji dušu onim najisplativijim to je jedino bitno
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
@Šanana: Ja ti preporučam da si uzmeš za početak 2 sprasne nazimice, ako već ne želiš nerasta. Najbliži uzgajivač CSS ti je naš forumaš nikola75, iz Velikih Sesveta. Ima jako lijepe i uzgojno vrijedne svinje pa ti svakako preporučam da ga kontaktiraš.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Pa tako sam i ja razmišljao da uzemem dve bređe svinje, jednu stariju krmaču, a jednu nazimicu, ili pak dvije nazimice iz istog legla.
Ako bi se to dobro pokazalo uzeo bi kasnije i nerasta, no mislim da nerasta CSS ima čižmešinkin, a on mi je tu na 25 km, dok nikola75 mi je nekih 55 km od mene, dosta daleko.

Ono što mene najviše interesira je prodaja prasadi i tovljenika, nebi ja to doma klao pa radio delicije za prodaju, osim za vlastite potrebe, možda nekad u budučnosti i za prodaju.
Najviše me zanima prodaja prasdi i gotovih tovljenika, bojim se da ih neću moči plasirati, morao bi razgovarati s ovima nakupcima preko kojih prodajem bikove i kupcima dolje na Jadranu, koji također voze bikove od mene i ljudi iz mog kraja dali bi bili zainteesirani za takvo što i kakve cjene bi mogi ponuditi.

Znam da ih mogu uzgojiti, imam znanja i volje, imam puno prostora i mogu osigurati brdo hrane i kroz nekoliko godina bi mogao doći do prilično velikog broja CSS, ali jedino se bojim tog plasmana i prodaje, dali bude zainteresiranih za to.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Mislim za "pohvalu" je da netko na otoku Krku uzgaja CSS al nisam čuo da netko u Slavoniji uzgaja Boškarine, kolega iz Dalmacije želi iskoristiti CSS da bi stvorio heterozis faktor križajući ga sa pietrenom ili tako nekako, prijatelji nisam baš zapazio da netko kaže baja ostavi se čorava posla to jednostavno ne ide i to nije podneblje za uzgoj te svinje. Opet ću ponoviti CSS je vrlo vrijedna svinja ali u svom da se izrazim nogometnim žargonom rangu takmičenja. Svježi primjer jedan centar kod mene je u ponudi imao kulen u crijevu salamu od CSS i čvarke ajde pogodi koliko se prodalo? gotovo pa ništa. Na brendiranju treba raditi dugo vremena i nadasve biti konkurentan cijenom danas je to osnovni kriterij. U mom kraju je izumro pašnjački extenzivni uzgoj svinja ili je na izdisaju govorim o Lonjskom polju recimo na nekim poljima više na žalost NEMA svinja osim divljih. Ne mogu se oteti dojmu da je stočarstvu unaprijed osuđeno na propast i da sve što se događa nije slučajno.

CSS se uzgaja na Krku, u Vodicama, Pirovcu, Vodnjanu... Podneblje je fantastično za tu svinju. Zime su puno blaže odnosno oscilacija temperatura je manja. Kontinent je ustvari najnepovoljniji za svinjogojstvo. Razlika temperatura je 60 stupnjeva. Od +40 do -20. Pa ako to ona izdrži onda će izdržati i priobalje.
To što neki nude proizvode od CSS u trgovačkim centrima je prodavanje magle. Svi znamo da u tim proizvodima nema mesa od CSS jer nema tovljenika ni za kučne potrebe a kamoli za industriju. A znate zašt je tako i do kada će biti. Dok se ne brendira meso i proizvodi i dok ovlaštena ustanova ne ubode injekciju u taj proizvod pa kaže to nije od CSS i ne može se tako zvati. Al i na tome se radi.
Konkurentan treba biti kvalitetom i količinom a sa time ide i cijena.
A što se tiče pašnjačkog uzgoja on nije presudan u uzgoju. Poluekstenzivni je još i bolji.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Ako kod tebe ljudi još uvijek rade tradicionalnu svinjokolju, ne boj se plasmana. Ove godine se nije moglo naći tovljenika koliko su ljudi tražili. Bili su po 15 kuna čak. Također odojaka za ražanj za božić, kad su mi dolazili ujutro u pola 7 u dvorište uoči Badnjaka tražit onda šta da ti pričam. Činjenica je da svinja u Hrvatskoj ima jako malo, ono što je ostalo je po velikim farmama, a to su druge ekonomske sfere. Reći ću ti provjeren podatak, da je populacija najpopularnije pasmine, a to je landras pala za 90%.
Ali ću ti reći i da je fajferica jedina pasmina svinja u HR koja bilježi kontinurani rast, i da sad imamo preko 1200 umatičenih krmača,a vjerojatno još toliko što nije prijavljeno, to smo sigurni. Danas je taj porast toliko skokovit, da po meni možemo za 2 godine bez problema biti na 2000 umatičenih krmača.

Mislim da ti podaci govore sve, i da nemaš što razmišljat i čekat. Čak nemoj čekati da ogradiš taj salaš, već si uzmi već sad sprasne nazimice i dok ogradiš salaš, imaš već čordu svinja, a i proširit će se glas i nemaš brige za plasman.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Poluekstenzivni uzgoj?
Misliš ograđen prostor na otvorenom sa skrovištem unutra??

Abrkili
Iz tvojih usta u Božje uši!!!

Nije baš da se radi previše tradicionalna svinjokolja, ali kolje se dosta, to svakako, kod nekih više, kod nekih manje.

Neču znati ako ne probam.
 

Najnoviji postovi

Na vrh