• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Ma jednom kad kreneš sa CSS nema stajanja. Još kad se učlaniš u udrugu pa te budu vukli kao mene po sajmovima i događanjima, nema nazad, samo se širiš. Ja sam ovce izbacio iz štale, napunio svinjama, punim sad drugu kod bake i još ograđujem pašnjak za tovljenike...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Svaka čast Antune, pa to kako pišeš bi i meni bio neki cilj!

Imam još pitanje: Kako se ponašaju te svinje slobodne na ispustu nekih pola rali veličine za početak kad ih treba uloviti, prvenstveno mislim na malu prasad i tovljenike?
A čak i krmače kad se tjeraju pa bi ih trebalo vozizi na pripust ako nebi imao nerasta doma za početak??
Dal se muška prasad isto škopi ko i kod bjelih svinja koji se ostavljaju za tovljenike??
Dal to krmača dozvoli??, vjerujem da je pravi cirkus poloviti ih takve male po pašnjaku/ispustu :) :) :)

Dominik.
Takav bi i bio moj način uzgoja.
Imam več gotove zidane objekte koji imaju iza oko 1 ral prostora za ispust, a mogao bi i napraviti drvene objekte iza, razne su kombinacije moguće, sve koliko budu financije dozvolile.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
To su prilično mirne svinje, a ako si s njima svaki dan u kontaktu ne moraš ih hvatati, dolaze same tebi jer nauče da im nosiš hranu. Kad ih pustiš van, onda shvatiš zašto je za svinje betonirani svinjac pakao. Osobno nisam s krmačama nikakvih problema imao, kad su se prasile, bio sam kraj njih, jednom sam vukao prasce iz krmače sve do jednoga i nikakvih problema. Evo jučer sam pustio baš jednu krmaču van u tor a prasci ostali, pa sam morao njih 7 jednog po jednog nosit van, skičali su ali ona samo digne glavu da vidi što se događa i dalje ruje zemlju. Ali kad pas priđe prascima, onda je agresivna, brani leglo. Isto i nepoznatim osobama ne da blizu prascima.

Zapravo ti je sve kako ih naučiš. Isto i s nerastima. Imam sad mladog nerasta kojeg sam naučio da se propne na ogradu i jede mi iz ruke. Ovome prošlome sam slobodno mogao dignut usnu da mu diram kljove.

Gle, najveći trošak u svim granama stočarstva je hrana, pa i u svinjogojstvu. Fajferica najbolje od svih svinja na našem terenu iskorištava voluminoznu hranu, što je najjeftinija hranidba. Dakle, ako imaš lucerne ili sjenaže graška, uz zrno žitarica i držanje na otvorenom da se slobodno kreću, imaš savršene uvjete za proizvodnju kvalitetnog svinjskog mesa.

A još kad probaš meso, zaboravit ćeš da postoje druge pasmine svinja.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Dali voli fajferica kukuruznu silažu?? Dali ju smije jesti.
Ja sam znao svojima tovljenicima landrasa davati malo silaže, bili su ludi za time :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Zašto ne, samo slabije je probavljiva, ipak je ona namjena za preživače. Ja sam davao ljetos čitave zelene stabljike s klipom, nisu ništa ostavile, ali su balegale ko bikovi od toga, heheh
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
mene zanima kako do đubreta od tih svinja? vjerujem da ga bude jako malo, pošto su većinom vani...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
itp...
pa imaš đubreta iz objekta u kojem borave noću i u kojem se prase, barem ja tako mislim


abrkili...
heheh...ma toga bi svejedno dobile svako prolječe i ljeto dok je onakva lijepa, mlada i zelena stabiljka.
Ja sijem na prolječe 2,5 rali Lucerne, tak da bude i finog sjena i sjenaže.

Budem otišao drugi tjedan do ova moja dva salaša, jedan od drugog su udaljeni 100 metara, pa budem napravio par slikica.
Jedan je zapušten, ali ima veliki, stari vočnjak i štalu koja bi se lako renovirala za skrovište svinja, vočnjak tak i tak planiram ograditi i to bi bilo idealno az držanje fajferice. Uz štalu se veže i stari veliki štagalj i ima još nekih starih šupa za srušiti i stara kuča, dosta dobra je na tom salašu!
A na drugom salašu samo treba ograditi vrt, sve ostalo je tamo.
Punica bi mi pazila za početak na to sve, a ako se posao uigra, selim se tamo!

Još pitanja:
Dal svinje brzo unište taj prirodni pašnjak u vočnjaku, recimo da bude 2 krmače s prascima za početak?
Dal svaka krmača mora imati u objektu u kojem boravi noću svoj boks u kojem spava i prasi se??
Ako je tako, mogao bi imati toliko krmača koliko bi bokseva mogao smjestiti u postoječu štalu/objekt?
Dali prasci stalno borave s krmačom ili jednom kad se odbiju krmača mora biti sama??
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Đubreta imaš onoliko koliko svinja držiš na betonu.

U biti, ako se svinje drže samo na pašnjaku, onda djubre i ostaje na pašnjaku. E problem je kad se drže dugo na jednom dijelu pašnjaka, to je onda tor, i tu se vegetacija 100% uništi. To je loše održavanje pašne površine. Idealno bi bilo pregonsko pašarenje, samo teško da tko ima uvjeta za to. Lane sam na jedan manji dio pašnjaka puštao krmaču s prascima, to su doslovno preorali, i samo sam na proljeće to potanjurao poravnao drljačom i obnovio pašnjak DTS-om.

Šanana bilo bi najbolje krmaču s prascima držat odvojeno do odbića, a onda prasce spajaš s drugim leglima, a krmače pripuštaš pod nerasta. Sprasne krmače držiš skupa sve do pred prasenje. Tući će se u početku, ali ništa strašno. Ja tu nemam puno iskustva, jer su mi krmače odvojene skroz, samo ti prenosim što sam vidio kod drugih.

A prasce kad odbiješ i kad krmača zasuši, mogu kasnije biti s njom, jer ih ona neće više primiti na sisu... Tako da možeš sve komplet držat na istom pašnjaku poslije odbića
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja sam im stavil brnice ili kak već to zovete na nos tak da ne ruju nego samo pasu jedino mi je nerast problem njemu se nesmije stavit pa onda on pravi nered ali nije tak strašno...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ovo treba svakak nagraditi i diviti se pogotovo ženskom svjetu koji ima takvu volju čestitke
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Svaka čast Martini, ali i njenoj majci bez koje svega toga ne bi bilo!

Zanima me gdje je naša udruga mladih poljoprivrednika, tzv. HUMP? Organiziran od strane polj.komore, naveliko i naširoko hvaljen... Ne vjerujem da je udruga ugašena, ali da netko dobro koristi članstvo za osobne boljitke to sam siguran.

Mladi nerast, 7 mj., jučer ocjenjen.



 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Šanana bilo bi najbolje krmaču s prascima držat odvojeno do odbića, a onda prasce spajaš s drugim leglima, a krmače pripuštaš pod nerasta. Sprasne krmače držiš skupa sve do pred prasenje. Tući će se u početku, ali ništa strašno. Ja tu nemam puno iskustva, jer su mi krmače odvojene skroz, samo ti prenosim što sam vidio kod drugih.

A prasce kad odbiješ i kad krmača zasuši, mogu kasnije biti s njom, jer ih ona neće više primiti na sisu... Tako da možeš sve komplet držat na istom pašnjaku poslije odbića
Meni je bitno samo da mogu sve skupa biti vani na istom pašnjaku, a kako bi se koja krenula prasit, morao bi ih pozatvarati, nemam neku drugu ideu.

Pod tim odvojeno misliš da je zatvorena u svom boksu, ili da svaka sprasna krmača ima svoj tor za ispust?

Ovo za poslije odbića mi je jasno i tu nema nikakv problem.

Imam pitanje vezano uz vodu!
Dal moraju te svinje imati neka pojilišta na ispustu i u boksevima?? Puno vode troše tokom ljetnih mjeseci??
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Ma naravno da ih držiš skupa dok se ne krenu prasit, a s prascima mogu biti i u boksu, a ne bi bilo loše da imaju mali komad zemlje za ispust, makar za kaljužanje u ljetu i da ne nabijaju papke u beton...

A najlakše za vodu, bure ili staru kadu ili bilo šta, samo izvučeš neku cijev i staviš pojilicu kroz ogradu i problem rješen... Otvorena voda, npr u valovu nije dobra, jer će ju odmah zaprljat i pokušavat će se kaljužat u njoj.

Nema šta, Petrovićke su u svim dnevnicima, RTL, HRT.. Svaka im čast! Ovo je veliko postignuće za našu mladu poljoprivrednicu, ali i za fajferice, jer sad kad se pročuje u Europi što imamo i koliko to vrijedi, ogromna je to stvar.
 

tunja golub

Član
Tu od
10 Stu 2012
Poruka
57
pa evo da ima svakakih mudraca i kod nas neki su u drugom selu od mene osnovali udrugu uzgajivača mangulice i sad je trebaju uvest iz mađarske furaju se da će je držat u šumi ali od te ljubavi nema ništa da svinje smiju u šumu nebi moje bile kod kuće već bi ih ja tero svaki dan u šumu i nazad a probajte naći na googlu slavonsku čordu
http://organic-food-croatia.jimdo.com/
 
Posljednje uređivanje:

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Jel ta CSS uspjeva i u Podravini??? :)

Nabavio bi par prasčića!

Kolega,naravno da bi uspjevala, kakva je razlika od Kloštra Podravskog,Koprivnice i recimo Slatine i Miholjca,Osijeka... Nikakva sve je to uz tok rijeke Drave više ili niže, a opet ako Crna slavonska uspjeva kod mene na brdu,obroncima Bilogore, između Koprivnice i Križevaca kako nebi kod tebe,uspijeva ona i po svim slavonskim brdima i gorama,oko Požege,Okučana,nije Slavonija samo ravnica.... Niti je svinja ravničarska životinja... Samo ti nabavi i kreni, da ja nisam jedini umatičeni u Koprivničko-Križevačkoj županiji, mada i kod Molvi u Gabajevoj Gredi bude uskoro jedan vrsni svinjogojac(do sada sa Landrasom) uskoro imao prašenje i matičenje Crne slavonske svinje,pa da se i mi organiziramo i udružimo na lokalnom nivou... Kolega samo napred
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Koliko treba krmača CSS za poticaj?

Mislim da nema praga za to, ako imaš i jedno umatičeno grlo(krmača ili nerast) i ako imaš prašenja u godini možeš tražiti poticaj...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja bih za početak kupio jednu pa bih vidio dalje, pa ako su dobre za ražanj sa njima bih zamijenio bijele.
 

Najnoviji postovi

Na vrh