• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ma nije da ja nevolim pastira, ali mi je problem financijski, no ako bi ga uspio kupiti nema sretnijeg od mene :) No sad trenutno nije u planu.

Zašto ograda 1,5m, pa više zbog onoga iz vana, nego zbog ovoga kaj bude unutra! Možda i red bodljikave žice gore!

Ako nađem povoljno žičano pletivo, mislim da je ono puno jače od farmer pletiva pa bi radije uzel njega. Pošto pastira u početku nebude.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ma nije da ja nevolim pastira, ali mi je problem financijski, no ako bi ga uspio kupiti nema sretnijeg od mene :) No sad trenutno nije u planu.

Zašto ograda 1,5m, pa više zbog onoga iz vana, nego zbog ovoga kaj bude unutra! Možda i red bodljikave žice gore!

Ako nađem povoljno žičano pletivo, mislim da je ono puno jače od farmer pletiva pa bi radije uzel njega. Pošto pastira u početku nebude.

Pastir riješiš za 200 e a žica pocinčana. Mislim da investicija nije neka u odnosu na efekat.
Što se tiče ovog iz vana. Ako misliš na divljake tu ti ne pomaže žica nikakva. Vepar probija sve. A isto vrijedi i za ljude.
Farmer nije dobar jel prasci prolaze kroz njega.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja sam pokraj tora imao ograđeno samo pastirom i nije bilo nekih problema.
Moraš voditi računa o visini žice, ako je visoka prasci se provuku ispod, a ako je niska svinje nabace trave ili zemlje na žicu pa dalje nema napona.

Već sam pisao ako je sama pletena žica, nju probiju bez većeg problema.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Eh, pa moji su bravce hvatali jer su probili pletenu žicu, iako je bila pojačana armiranom žicom 6mm u 3 visine... I to na stupovima od metar razmaka. Njima je dosadno i sve živo razje... A neki dan mi se nerast skoro ugušio jer je kroz armaturnu mrežu gurnuo glavu i to na metar visine i tu se objesio. Sva sreća pa stric preklane starom dao kliješta za sjeć željezo i brzo se rješio problem.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Moraš sve znat, ne samo ono ružičasto. Svinje su jako inteligentne životinje i brzo nauče koja je najslabija točka ograde i tu će probit. Vjerojatno nisi nikad držao životinje na otvorenom pa ne znaš u šta se upuštaš. Zapamti samo jednu stvar, tu nema brljanja i fušarenja, nego ograda se mora napraviti odmah kako treba. Jedan pastir ti je trošak vrijednosti jednog bravca, a štednja na ogradi može te skupo stajat...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Znam, svjestan sam toga svega. I bolje da znam sada sve na početku...
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Kakva bi bila ograda od pocinčanog pletiva i bagremovih stupova, s tim da razmak između stupova bude svega 1,20 m i da se u visini zemlje pribiju cijelom duljinom ograde debele hrastove planke s nutarnje strane i još 3 reda žice kao ojačanje?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Viš, viš...ima kod mene dosta povoljno armaturnih mreža 5 mm, moram vidjet točne dimenzije pa kad bi se to raskomadalo na oko 1m-1.25m visine ili več kak bi pasalo, koliko bi pokrilo površine ograde i naravno cjena na kraju.
Na armaturu se može sa vanjske strane stavit gusta žičana mreža u visini od pol metra i tu prasci nemogu nikud.
 
S

Sara

Guest
Pozdrav!
Već duže vrijeme razmišlja da počnem sa uzgajanjem crnih slavonskih svinja. Znate li možda je li se još dijele poticaji za uzgoj? Ako se dijele, koliko su i gdje mogu nabaviti pasminu i je li za dobivanje poticaja potreban neki poseban certifikat ili "dokaz" da se radi o izvornoj crnoj slavonskoj svinji?
 

tunja golub

Član
Tu od
10 Stu 2012
Poruka
57
Eh, pa moji su bravce hvatali jer su probili pletenu žicu, iako je bila pojačana armiranom žicom 6mm u 3 visine... I to na stupovima od metar razmaka. Njima je dosadno i sve živo razje... A neki dan mi se nerast skoro ugušio jer je kroz armaturnu mrežu gurnuo glavu i to na metar visine i tu se objesio. Sva sreća pa stric preklane starom dao kliješta za sjeć željezo i brzo se rješio problem.
e moj imenjače, mogo nerast završit u kobasicama prije kastracije ako je nestašan metni mu klipu i imaš svoj mir
:icon_axe:


Pozdrav!
Već duže vrijeme razmišlja da počnem sa uzgajanjem crnih slavonskih svinja. Znate li možda je li se još dijele poticaji za uzgoj? Ako se dijele, koliko su i gdje mogu nabaviti pasminu i je li za dobivanje poticaja potreban neki poseban certifikat ili "dokaz" da se radi o izvornoj crnoj slavonskoj svinji?
pa kad kupiš nazimicu na njoj imaš ušnu markicu sa prigojnim brojem i kad se ona oprasi tada TRAŽIŠ RODOVNIK I PRIJAVLJUJEŠ LEGLO
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tunja golub

Član
Tu od
10 Stu 2012
Poruka
57
Armatura zakon. Ja sam ju imao 4-5 godina. Nema probijanja ni podizanja. Jedino što sam imao oko 15 cm pa su mali prasci prolazili. Da je stavit 10 x 10 al ta je preskupa.

http://www.njuskalo.hr/sve-ostalo/armaturne-mreze-ograda-pasnjak-oglas-7367698

10 x10 x 5 milimetara = 300,00 kuna. Ja ju kupujem ovih dana i zatvaram jedan tor 20 x100 metara, što znači da me dužni metar košta 25 kuna. Idem sa pragovima od pruge za stupove i mislim da tu neće biti problema, a to mi nije ni preskupo jer i pragovi su jeftini 12,50 kn /komad:pig:

Molim te, piši u skladu s pravilima.
Ovaj sam t post ispravil za primjer, jer je rečenice neodvojene točkom teško čitati. I rečenica počinje uvijek Velikim slovom. Hvala
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Koja je dimenzija mreže 10x10x5mm??

Još nakraju izađe takva mreža najbolja, probit ju neče samo tako, a nemam brige s pastirom.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Šanana, ajde da se ne bavimo više teorijom, pravac kod Nikole i tovari nazimice... Sve smo ti već rekli. ;) Tor ćeš već pomalo ogradit, ni mi nismo imali savršene uvjete i po malo se sve to radi u hodu, dok prodaš pa uložiš i tako.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Apsolutno se slažem s tobom, masu stvari se bude rješavalo u hodu kad i ako krenem, za sad sam još uvjek u fazi prikupljanja potrebnih informacija.

Ako se ne varam prvih godinu-dve uzgoja nema zapravo nikakve prodaje, dok se stado malo ne proširi i utovi, zar ne?? Al pašnjak mora od prvog dana biti sređen, a još je u šikari.
Prve svinje planiram tek na prolječe, oko 4. mjeseca, do tad budem po malo sve pripremil, barem jedan manji dio za početak.
Mogo bi je uzet i prije, ali morale bi biti zatvorene u svinjcu, a to mi se nekak ne sviđa za bređe nazimice da budu zatvorne.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
E pa zato farmer žica i pastir, relativno najjeftinije, jer kvalitetan pastir može trajati godinama i tu je njegova isplativost.

Postoji opcija da se stavi žica na 2 visine, na donjoj bude nula, pa ne smeta da ju prekriju zemljom, a na gornjoj faza. Stavi se na razmak od max.10 cm i kad svinja proba kroz ogradu mora dodirnut obje, pa je udar jači. A zahvaljujući inteligenciji, kad se jednom nauče, može se dogoditi i da pastir neko vrijeme ne radi, svinje neće pokušavat kroz ogradu.

Isto je i s ovcama, nikad ne probije stara ovca, nego janje koje ne zna što je pastir i u većini slučajeva ili na tu ogradu ne bude spojen pastir, ili ga zaboravim uključit, ili ga ne nosim van jer mislim da neće probijat, pa onda kasnije naganjam ovce okolo...

Šanana, kad se odlučiš, računaj kad ćeš dobivati legla, da ti se poklapa prašenje sa 12-im mjesecom, jer tako dobivaš godišnjake za klanje, a prašenjem u ljetu dobivaš lijepe odojke za Božić. Naravno, govorimo o ekstenzivnom tovu i držanju gdje je godišnjak 100-120 kg, a prase od 5 mj oko 30 kg.
 

Najnoviji postovi

Na vrh