• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

vodnjan32

Novi član
Tu od
19 Sij 2014
Poruka
6
prije sest dana sam zatvorio nazimicu u boks i bacio joj jednu balu sjena ona je od toga napravila gnjezdo :icon_thumright: jutrs kada sam usao u stalu imao sam sta vidjeti:icon_fU::icon_fU::icon_fU: osam komada:(nod)::(nod)::(nod):
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Evo slika moga starijega nerasta , slikano pred par dana,vani sa jednom krmačom,koju su prasci sisali 60 dana(9 komada), nerast je star 3,5 godine i uskoro ide van ili u prodaju ili jaja van,he he he...
0ho6.jpg


52s6.jpg


82x9.jpg


j4is.jpg


rgnw.jpg
 
Posljednje uređivanje:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Prilično sam siguran da je to otac onog nerasta što je kod mene završio? Prekrasan je, pravo u tipu fajfera...
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
jel agresivan?

Nije agresivan, bez obzira na kljovu koja se vidi na slici br. 2, al namjerno mu nikad nisam lomio kljove, ako kod mene završi životni put,da imam uspomenu za na zid,ha ha ha...
Inače baš se ponaša kao pravi vođa i zaštitnički reagira na bilo šta nepoznato kad je vani sa krmačama,pravi alfa mužjak...

Prilično sam siguran da je to otac onog nerasta što je kod mene završio? Prekrasan je, pravo u tipu fajfera...


Da to je otac onoga tvoga, da i meni se dopada ovakav tip i linija, a i oprašen je u gazda Žigićevom svinjcu...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Nešta me mob zafrkava, ali navečer ću se potruditi da stavim sliku skulpture fajferice iz 1892., u doba kada je fajferica bila ona prava. Ima slika i na fajferica.hr, ali skulptura nije kompletna. Pa da vidiš o čemu ti govorim...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Evo skulpture fajferice iz njenog zlatnog doba. Napravio ju je akademik Frangeš Mihanović, koji je boravio na imanju grofa Pfeiffera i radio skulpture životinja koje su bile na imanju. Skulptura je izložena 1900. godine na svjetskoj izložbi u Parizu i osvojila zlatnu medalju. Načinjeno je 8 odljevaka a ovo je jedan od njih.



 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ovo na slikama vam je stara linija fajferice odnosno prije ubacivanja krvi Large blacka ili Cornvala. Pogledajte glavu točnije uši. U punom smislu poluklopave i poluoborene. Današnje uši nisu takve. Dakle krajnje je vrijeme da se napiše novi eksterijerni standard za fajfericu.
Usporedite sa ušima na Nikolinom nerastu na gornjim slikama koji je reprezentativni primjerak današnje fajferice.
 
Posljednje uređivanje:

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Poštovani članovi, kolege uzgajivači, suradnici, prijatelji, čast nam je pozvati Vas na redovitu godišnju izvještajnu Skupštinu Udruge uzgajivača crne slavonske svinje Slavonije, Baranje i Zapadnog Srijema „FAJFERICA“, koja će se održati 9.2.2014. (nedjelja) na Poljoprivrednom fakultetu u Osijeku, Kralja Petra Svačića 1d, Osijek sa početkom u 11 sati.

http://www.pfos.unios.hr/index.php/gdje-smo

www.fajferica.hr
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Nadam se da se na godišnjoj skupštini vidimo u što većem broju...

Evo, mislim da bi bilo u redu da podijelim svoje iskustvo sa tretiranjem prasaca Piperazinom (crijevno-želučani i crijevni nametnici) odmah po odbiću. Inače su prasci bili prva liga, njih 13, i tek nekoliko je imalo veće stomake, ali ništa značajno. Znači prasci 2 mjeseca starosti. Jutro nakon tretmana Piperazinom pun boks glisti, to još nisam vidio. Zapravo samo želim ukazati koliko je bitno držati se provođenja dehelmintizacije, jer osim glista koje vidimo, tu su i plućni vlasci koji mogu uzrokovati i veće probleme(upale pluća, nagla uginuća zbog ugušenja i sl.)

Na 13 prasaca sam dao 12 kn za jednu vrećicu Piperazina i dobio čiste prasce, koji će imati bolju konverziju i direktno bolje napredovat. Probat ću za 2 tjedna ponovit zbog ciklusa parazita i javim vam rezultat.

I bitno je prasad jedan obrok ispostit, jer aktivna tvar bolje djeluje na parazite u praznim crijevima...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Na koji način si ga primjenio kod prasaca???

Ja ga također koristim, ali kod teladi, dobiju ga u dudu prilikomnapajanja mlijekom.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
U smjesu im stavim. Preskočim popodnevni obrok i ujutro poližu smjesu.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
mene nešto zanima, možda glupo pitanje :icon_redface:.......kada su svinje vani, na otvorenom, jel nema opasnosti od trihinele????


a poljoprivredni fakultet je preko puta tvornice OLT
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Trihinela se prenosi u mišiću, dakle svinja mora pojest sirovo meso da bi se zarazila. Laički rečeno mora pojest živog miša ili štakora. To opet znači da ga može pojest na farmi kao i vani.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
mene nešto zanima, možda glupo pitanje :icon_redface:.......kada su svinje vani, na otvorenom, jel nema opasnosti od trihinele????


a poljoprivredni fakultet je preko puta tvornice OLT

Znam na sta aludiras ali totalno suprotno. Najveci prijenosnik trihinele po pitanju domacih svinja parcov iliti stakor se naravno nalazi i na otvorenih prostorima kao i na seoskim domacinstvima. Medutim, pitanje se postavlja dali svinja moze uloviti odraslog zdravog stakora i time se potencijalno zaraziti. Jako tesko. E sad u selu netko truje netko ne. Vi mozda ne ali vas susjed da. I takav omamljeni stakor dolazi u vas svinjac i crkiva te ga svinja pojede. Na otvorenom nema trovanja ako sami ne trujete. Dakle prije ce se svinja zaraziti u selu nego na pasnjaku. Ja osobno ne trujem bas zbog toga. Koristim terijera, zracnu pusku i lovke kojekake i odmah kupim i bacam sto strada.
Preko OLTa je faks.
 

MEDOLINA

Član
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
130
Trihinela se prenosi u mišiću, dakle svinja mora pojest sirovo meso da bi se zarazila. Laički rečeno mora pojest živog miša ili štakora. To opet znači da ga može pojest na farmi kao i vani.

Molim kolegu @abrikila da mi odgovori jer me zanima a stalno pazim.Dali je opasno-zarazno ako u hrani (kokuruz,zob) koju imam u skladištu u rinfuzi svinjama kod spremanja hrane sameljem suhi izmet od štakora?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
A da je nešto posebno opasno, nije... Ali nije niti dobro. Potrudite se da toga ima što je moguće manje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh