• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
A ja sam mislio da mu vade krv pa da to ide u labaratorij....:)
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Evo dva nerastića koji idu u test :

2tz5.jpg


c5ci.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Jel to držiš i domaće bijele svinje s CSS-om, dal se slažu? Idu i van skupa?
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Da imam u toru par krmača landras sa crnima, te dvije landras isto pripustim pod CSS nerasta,ispadnu bijeli prasci, odlični,jedno ovo iza što se vidi je takav križanac,a kad bi toga križanca ponovo pripustio pod CSS opet bi dobio bijelu svinju sa jedva primjetnim sivim pjegama po ledjima, e kad bi to ponovo pripustio recimo pod crnog onda bi dobio nekoliko crnih,nekoliko tih musavih,a kad bi to išlo pod duroka onda bi dobio prasad kao na slici ispod,teško se dobiju šareni kao djetlići nego vidi kakvi....
Slažu se bez problema,mada ću uskoro odvojiti landras u posebne svinjce i u intenzivan način držanja...


2mp0.jpg


1ya4.JPG

Ovakvi križanci se mnogo razlikuju od CSS jer imaju kratku njušku a uši su im male i stoje gore kao kod duroka i jorkšira,ali jako zanimljive svinje ispadnu i imaju odličan prirast po Duroku, a kvaliteta mesa ne zaostaje mnogo za CSS, s tim da je nešto mesnatiji taj križanac od CSS,ima manje intramuskularne masti itd itd... Ali svakako odličan izbor za šunke,pršute i razne delicije od mesa,samo da još netko želi takvu kvalitetu i platiti onda bi se i pozabavio takvim višestrukim križanjem,al ovako vidio sam,znam šta je to i to je to...


A ovo je efekat pripusta čistokrvne Landras krmače pod CSS:

wp49.jpg
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
A odkud je ovaj smeđi prasac tu zalutao??? :) :)

Sviđa mi se ovo križanje. Uvijek imam doma po 2 bijele krmače, dal čisti landrac ili križane landras piatren i vidim da ih bude baš zanimljivo pripušuštati pod nerasta CSS kad si ga nabavim :)
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Pa čitaj gore što sam ti napisao.
Na krmaču ladras pustio se fajfer i dobilo se LF na takovu križanku LF opet je išao nerast fajfer i dobilo se LFF(majka ovih raznolikih) i na tako dobivenu krmaču išao je nerast durok i evo ga pojavilo se jedno na njega bojom.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Pa čitao sam, al nisam skužio :)
Znači na LFF si pustio duroka i dobili smo ove bijelo-crne i jednog smeđeg!, sad sam valjda skužio!
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Pa čitao sam, al nisam skužio :)
Znači na LFF si pustio duroka i dobili smo ove bijelo-crne i jednog smeđeg!, sad sam valjda skužio!

Da to je to, na početku osnova je bila landras krmača i išlo se dva puta sa
CSS nerastom-Fajferom i onda Durok...
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Da imam u toru par krmača landras sa crnima, te dvije landras isto pripustim pod CSS nerasta,ispadnu bijeli prasci, odlični,jedno ovo iza što se vidi je takav križanac,a kad bi toga križanca ponovo pripustio pod CSS opet bi dobio bijelu svinju sa jedva primjetnim sivim pjegama po ledjima, e kad bi to ponovo pripustio recimo pod crnog onda bi dobio nekoliko crnih,nekoliko tih musavih,a kad bi to išlo pod duroka onda bi dobio prasad kao na slici ispod,teško se dobiju šareni kao djetlići nego vidi kakvi....
Slažu se bez problema,mada ću uskoro odvojiti landras u posebne svinjce i u intenzivan način držanja...


Ovakvi križanci se mnogo razlikuju od CSS jer imaju kratku njušku a uši su im male i stoje gore kao kod duroka i jorkšira,ali jako zanimljive svinje ispadnu i imaju odličan prirast po Duroku, a kvaliteta mesa ne zaostaje mnogo za CSS, s tim da je nešto mesnatiji taj križanac od CSS,ima manje intramuskularne masti itd itd... Ali svakako odličan izbor za šunke,pršute i razne delicije od mesa,samo da još netko želi takvu kvalitetu i platiti onda bi se i pozabavio takvim višestrukim križanjem,al ovako vidio sam,znam šta je to i to je to...


A ovo je efekat pripusta čistokrvne Landras krmače pod CSS:

Znači to su malci od mog Duroka.Ljepi su nabiti.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
TEstiranje se prijavljuje svojoj matičnoj HPA kada je prase još malo,mislim da ne smije biti starije od tri mjeseca... Testiranje provodi HPA, dolaze njihovi stručnjaci iz ZG zajedno sa ljudima iz tvoje matične HPA i ocjenjuju nerastića, ako se ne testira ne može ići za rasplod,ustvari nemožeš dobiti papire za njegove potomke... Nerastić mora ostati kod vlasnika dok ne navrši 10 mjeseci starosti, e sad ne znam da li je 10 mjeseci ili koji manje ili više...

7 - 9 mjeseci.
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
nego mene zanimaju kritike za ova dva moja nerastića, starosti 4 mjeseca.


Još čekam kritike na račun mojih nerastova,one prave kritike,realne, nema veze pozitivne ili negativne, da znam gdje su s obzirom na tip,izgled,osobine,starost itd...
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Još čekam kritike na račun mojih nerastova,one prave kritike,realne, nema veze pozitivne ili negativne, da znam gdje su s obzirom na tip,izgled,osobine,starost itd...

Ja ću opet što sam ti već spočitavao. Trbušasti su ti uvijek. Trebao bi ih odvojeno držati i malo više celuloze u ishrani.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
To je i meni problem,imam nazimicu sad lijepa je, jaka, ali ima jak trbuh. Nije toliko ni debela, nego je bas nekako okrugla.

Dominik, kako ti hraniš nazimice i nerastiće? Bojim se smanjiti im hranu, da mi ne zakrzljaju, evo npr nazimica dobije 2 zidarske fangle šrota (40%kukuruz, 25% zob, 25% ječam i 10% stočno brašno) i četvrt bijelog kruha, sve skupa namočeno i izmješano u kanti. Dajem i svakome po pola kg suhe lucerne po obroku.
 

Jezerce

Novi član
Tu od
15 Ruj 2013
Poruka
22
Bok,
ja bih vas molila za savjet jer cijelo vrijeme razbijam glavu da li imam kakve koristi što imam svinje s papirima (osim naravno poticaj koji još nisam tražila a neznam ni dali ću)....imam dva mala nerastića još na sisi i malu nazimicu i uopće neznam dali da ih uškopim ili dam u testiranje jer šta ću s njima, di ću ih prodati, nisu dobri za moje krmače jer su u srodstvu...sve je to malo komplicirano. Za ovu malu nazimicu moram nabaviti novog nerasta s papirima ili da pustim da se međusobno pare ako je to uopće u redu?
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
OK , al mene ne muči njihov trbuh, to je još prasad stara 4 mjeseca,usukat će se oni kada počnu skakati,ako ne prije... Ja ih hranim obilno da se razviju u prave rasplodnjake i oni i nazimice,jer sam uvjerenja da im je taj period jako bitan da se razviju u zdrave i kvalitetne svinje,jer ako sada stanu i zakržljaju teško se kasnije pokrenu i jednostavno od njih nikada pravih rasplodnih životinja nema... Ovi će nerastići sa recimo 9 mjeseci imati oko 100 kg,trbuh se lako tada skine.
Recimo slično su mi izgledali nerastići i nazimice lani u Brodu na izložbi,isto su bili okrugli,sada su te nazimice pripuštene oko 120 kg, dugačke,prekrasne forme,bez trbuha, od njih očekujem prave krmače.
Hvala na komentaru kolege !
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
To je i meni problem,imam nazimicu sad lijepa je, jaka, ali ima jak trbuh. Nije toliko ni debela, nego je bas nekako okrugla.

Dominik, kako ti hraniš nazimice i nerastiće? Bojim se smanjiti im hranu, da mi ne zakrzljaju, evo npr nazimica dobije 2 zidarske fangle šrota (40%kukuruz, 25% zob, 25% ječam i 10% stočno brašno) i četvrt bijelog kruha, sve skupa namočeno i izmješano u kanti. Dajem i svakome po pola kg suhe lucerne po obroku.

krmače suprasne, nazimice i nerastići mjesec dana do pred prvi skok
- 40-30-20-10
- kukurz-ječam-grašak-zob

Krmače sa prascima
- se navedeno + posije

krmače nakon odbića do pripusta ( 5 - 10 dana )
- lucerna i voda

krmače nakon pripusta nekih 2 - 3 tj
- prva formulacija ali upola manja količina i lagano povečavam

nerastovi
- 30-30-20-20

Sve kategorije dobivaju u sezoni obilje zelene lucerne a preko zime suhu i bundeve ne puno.

Ovi će nerastići sa recimo 9 mjeseci imati oko 100 kg,trbuh se lako tada skine.

Zar ti se ne čini to malo izforsirano za crnu svinju. Ja kada hranim tovne svinje imam takve rezultate a to je peglaona.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Zar ti se ne čini to malo izforsirano za crnu svinju. Ja kada hranim tovne svinje imam takve rezultate a to je peglaona.

A gle tovne svinje sa 6-7 mjeseci postižu 100-120 kg, bijele mislim.

Neka ih, nemože im naškoditi, ja sam probao i sa oskudnijom hranom,al pazi njima vrijeme ide i one se tjeraju u neko doba svoga starosti,e sad, to doba dođe bila ona 60 ili 120 kg... Po meni je suludo pripustiti nazimicu sa 60 kg,jer ona će još rasti do poroda,ali ne mnogo i onda se prasi sa 80 kg, meni se čini da je to malo i da od takve krače nema nikada pravog grla,ona ostaje manjih gabarita. Ljudi su radi takvih stvari počeli misliti da CSS nije veća od 100 kg,jer u Gudovcu uvijek ima krmačica od 70-80 sa prascima, ada bude žalosnije to im je 4-5 leglo, a na starim slikama vidimo fajferice od 250-300 kg.
Ako ne pripustimo sa tih 60 kg, nego čekamo da dođe do 90 kg,a to je nekoliko mjeseci,jer takva životinja je zakržljala i teško prikuplja kilažu, e onda rikiramo da ne ostane bređa,jer ako se ona tjera i tjera,a nema pripusta često je kasnije problem da ostane bređa...
Al kažem, to je moje mišljenje i ja tako radim...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Dominik, znači sve iz odvojeno držiš i hraniš u zatvorenom prostoru?
A što s onim kaj pojedu vani na paši, ako idu van?
 

Najnoviji postovi

Na vrh