• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
A gle tovne svinje sa 6-7 mjeseci postižu 100-120 kg, bijele mislim.

Neka ih, nemože im naškoditi, ja sam probao i sa oskudnijom hranom,al pazi njima vrijeme ide i one se tjeraju u neko doba svoga starosti,e sad, to doba dođe bila ona 60 ili 120 kg... Po meni je suludo pripustiti nazimicu sa 60 kg,jer ona će još rasti do poroda,ali ne mnogo i onda se prasi sa 80 kg, meni se čini da je to malo i da od takve krače nema nikada pravog grla,ona ostaje manjih gabarita. Ljudi su radi takvih stvari počeli misliti da CSS nije veća od 100 kg,jer u Gudovcu uvijek ima krmačica od 70-80 sa prascima, ada bude žalosnije to im je 4-5 leglo, a na starim slikama vidimo fajferice od 250-300 kg.
Ako ne pripustimo sa tih 60 kg, nego čekamo da dođe do 90 kg,a to je nekoliko mjeseci,jer takva životinja je zakržljala i teško prikuplja kilažu, e onda rikiramo da ne ostane bređa,jer ako se ona tjera i tjera,a nema pripusta često je kasnije problem da ostane bređa...
Al kažem, to je moje mišljenje i ja tako radim...

Gle. Nema govora da nazimicu od 60 kg treba pripuštat. Ali da važe sa 10 - 11 mjeseci 110, 120 kg to je po meni puno. Zlatna sredina je najbolja. 80 - 90 kg je najbolja težina za pripust po meni. Stare su oko 10 -11 mjeseci i one su kako mi kažemo lasaste, utegnute nisu zamaščene. Da te pitam koliki ti je prosjek prašenja? Jel znaš da je zamašćenost trupa obrnuto proporcionalna plodnosti?
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Gle kolega,vidio si nekidan moje krmače,ja nemam predebele krmače, a plodnost mi je OK, morao bi zbrojiti sva legla i prasad pa podijeliti po krmačama,ali imam krmača koje othrane po 9 komada,meni dosta,imam i dvije koje su oko 5 othranjenih po leglu, al te idu van,njima nije hrana kriva za to ... A opet plodnost,meni je na izložbama zanimljivo gledat one podatke o grlu, recimo 6. prašenja,oprašeno 45 i othranjeno 45, nema mrtvorođenih,uginulih itd... Tako da treba rezultate uzimati sa rezervom...
A nije problem za hranidbu,kada ne budem imao hrane,usukat će se,he he he...
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Dominik, znači sve iz odvojeno držiš i hraniš u zatvorenom prostoru?
A što s onim kaj pojedu vani na paši, ako idu van?

Kao prvo držim u zatvorenom trenutno. Prije su bile vani. Ne držim sve odvojeno. Krmače skupno. Sa prascima odvojeno iako nekad sparivam kasnije određene. Nerastovi odvojeno obavezno.
A vani se isto to da izorganizirat.

A opet plodnost,meni je na izložbama zanimljivo gledat one podatke o grlu, recimo 6. prašenja,oprašeno 45 i othranjeno 45, nema mrtvorođenih,uginulih itd...

Objasnim sutra. Idem spat.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Ne treba to objašnjavat, to je i ludom jasno kao dan, falsifikat...

Al nema nema veze, šta ja imam od takvih stvari ili bilo tko...
Svatko radi po svom moralu..

Odem i ja spavat
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ne treba to objašnjavat, to je i ludom jasno kao dan, falsifikat...

Al nema nema veze, šta ja imam od takvih stvari ili bilo tko...
Svatko radi po svom moralu..

Odem i ja spavat

Nije toliko falsifikat koliko je stvar tehnicke prirode. Kad uvatim vremena objasnim.
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Moj zaključak o tome je sljedeći: Prilikom prijave legla i mjesečnih izvještaja u ured HPA,koji predaju svi uzgajivači koji se bave rasplodnim materijalom, jednostavno ljudi prijave da je oprašeno i othranjeno onoliko koliko je ustvari othranjeno, ne pišu mrtvo oprašene, uginule do odbića itd,nego samo preživjele, pa onda ljudi u HPA nemaju točne podatke, a ne mogu niti imati,jer kada bi htjeli sve to imati bez gazdinih korekcija i uljepšanja situacije morali bi imati svog čovjeka koji je kod uzgajivača na svakom prašenju i da dalje prati,al to je suluda ideja,ali svi znamo da su takve stvari nemoguće jer mora biti gubitaka i mrtvooprašenih, a ovako ljudi često vole situaciju prikazati idealnom ,a toga u životu i poljoprivredi nema... Neke stvari se moraju odraditi na povjerenje,al očito kod nas se to ne može, čak niti kad je riječ o svinjama... Kažem to je meni zanimljivo pogledati i odma ti taj podatak govori o gazdi dosta toga,al inače to je imaginarna stvar, koja može samo malo popraviti opći dojam grla,al ne može popraviti mane istog grla,al dobro,svako ima neko svoje veselje...
Kvalitet je kvalitet bez obzira čiji je,od milog i dragog ili od mrskog i crnog i tu nebi trebalo biti nikakve dileme, e kad to bude tako onda će igra biti poštena, ne pričam samo o životinjama nego o kompletnom društvu od vrha do dna, jednostavno da se realnost verificira,samo to.
Kada malo gledaš sve to kroz neki period možeš shvatiti dosta toga, samo neki osobni interesi, neki sitni lobiji ja bi rekao . . .
Al mislim da će biti bolje,barem u svinjogojstvu,moramo vjerovati u to, ako radimo za napredak pasmine i njenu popularizaciju onda radimo i za sebe,dugoročno gledano.
 
Posljednje uređivanje:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Nikola, ima tu i jedna druga strana. Ja kad dodjem u HPA jedva uspijem i leglo prijaviti, jer voditeljica ureda jednostavno ne zna što treba napraviti, koja je procedura. Dođem po rodovnik, tj prijepis za nerastića, oni ne znaju da je taj nerastić bio u testu, nije ocjenjen, a pred mojim očima bilo ocjenjivanje, došao čovjek iz HPA i ja potpisao testiranje.
Kad god pitam što me zanima, dobijem odgovor u stilu pa šta ja znam, trebala bi nazvat i pitat, i izgubis volju tad za bilo kakav daljnji oblik komunikacije sa službenicima, čast iznimkama.

Dođem u Brod i ne napravim posao jer ona trenutno ne zna, pa nek dođem drugi put. To je 70 km putovanja bajo, a ne pita se ona hoću li ja moći doći, jer u auto ne ide bunarska voda.
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Takvi su bili i kod mene u HPA, Ali sam ih ja malo pomalo priveo redu,tako da je sada sve ok.Prije nego ideš ,u HPA nazovi ih da se dogovoriš ,šta trebaš da te ne vozaju na foru, neznam,moram pitat .dođi drugi put,nego ljepo izdiktiraj sve šta trebaš da se pripreme.Moraš bit uporan,
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Čižmešinkin, ti ideš k ovima u Đurđevac, jeli??
Ako je tako onda budu valjda pripremljeni i za mene :) jer ja jedino kaj ne volim u tom cijelom poslu je ta papirologoija i hodanje okolo. No zato imam dobu ženu koja zna s tima i takvima, to bude njezin dio posla, več vidim :)
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Čižmešinkin, ti ideš k ovima u Đurđevac, jeli??
Ako je tako onda budu valjda pripremljeni i za mene :) jer ja jedino kaj ne volim u tom cijelom poslu je ta papirologoija i hodanje okolo. No zato imam dobu ženu koja zna s tima i takvima, to bude njezin dio posla, več vidim :)

da da u Đurđevac,neče biti nikakvih problema,sve znaju.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
E to to!!
Nikak da te pitam, dal ti imaš kakvog CSS materijala?? ili samo mangulica i bijele domaće, a ako sam dobro skužil imaš i duroka?
Na kojem si točno dijelu Novoga Virja? može i na pp, došel bi do tebe pogledati malo dok budem tu na Bakovcima blizu :)
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
veliki je problem u njihovoj nemarnosti i neodgovornosti.prije dvije godine sam prijavio leglo i tad su mi rekli da treba povjerenik izać na teren to utvrdit i pregledat.par mjeseci sam ih zvao i čekao da dođe povjerenica i nikad nije došla.u međuvremenu mi je ta krmača uginula i ostao sam bez svih mogućih papira za CSS. Držim ih i sad i imam mlade nazimice,ali papira nema,zahvaljujuć djelatnicima HPA.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Uporan budi i opet sve ispočetka, šteta da ih doma držiš, a da se nezna za tvoj uzgoj u HPA!
Obrisao bi ja njima....maaaaa!!
 

dado 1

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
185
ma ne vrijedi,to je ovdje javašluk samo takav,pa već sam pisao o tome kako mi nisu htjeli prijavit svinje kad sam ih dovezao od Dominika,sto problema sam imao.Ali unatoč svim mojim pozivima za prijavu legla,redovno mi šalju obavijest da moram prijavit leglo.I kome se onda žalit.Nije ni čudo što nam je županija svako malo udarna po aferama.
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Kod mene u Križevcima HPA oduvijek odlično radi,nema nepoznanica,ako šta nije jasno ja uredno pitam bilo koga od njih ili šefa i cure u uredu ili terence i sve se zna,evo moje pohvale tim ljudima,koji su stvarno ljudima od pomoći,a koliko vidim tako je i u Bjelovarskoj HPA,jer radim na terenu oko Bjelovara,Čazme... često se srećem sa ljudima iz te HPA, isto ljudi odlično poznaju materju i posao koji rade,al ovdje tako mora biti,jer ova dva HPA ureda imaju stoke,ovaca i svinja,pod selekcijom,kontrolom mliječnosti itd itd... više od svih slavonskih županija,jer su ovo izrazito stočarske županije oduvijek, ovdje se nije imalo previše zemlje pa se uvijek stočarilo,ovdje je baza najboljeg simentalca, visokokvalitetnih svinja landrasa, pietrena,jorkšira...
Ovo sa selekcijom crnih svinja njima nije nikakav problem,jer papirologija je ista kao i sa ostalim pasminama pod selekcijskom kontrolom...
Sve je jasno,procedure su iste,krmača se natjera,pišem pripusnicu,bilo o prirodnom bilo o umjetnom pripustu,onda na kraju mjeseca se obavezno prijavljuju u HPA sve promjene,prašenja,izlučenja... Znači jad se oprasi vidi se to,oni u razumnom vremenu dolaze markirati odojke i šta već treba,tako da tu nema problema, jedino što je teren dosta veliki i možda fali jedan čovjek na terenu...

ALI
Ja nisam niti jednom riječju prozvao HPA selekcijsku službu,da oni nešto tu fulaju...
Pročitajte slobodno...
Problem je što oni moraju jedan dio posla odraditi vjerujući farmeru,znači na povjerenje, e tu je problem,jer svako voli da njegova krmača nema mrtvo oprašenih,pa onda da je othranila sve bez uginuća i to u svim leglima i sve krmače tako,e jbg... to nije realno
Problem je što oni neke inpute dobiju od uzgajivača koji mogu,a i ne moraju reći istinu,al to je to,takvi smo,šta da radimo...
Al sve u svemu još to super i šljaka
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Dobro, Nikola imaš sreću da je ljudima iz HPA u tvom uredu stalo do uzgajivača. Nisu ni kod mene svi aljkavi, ima odličnih i sposobnih ljudi. Ali, dovoljan je jedan rukovodeći da poremeti cijelu ekipu kao što i je.

Daj mi reci Nikola, jel kod tebe oni sami dođu pogledat leglo i markirat nazimice i nersatiće ili ih moraš posebno zvati? Vidio sam u Gudovcu da svi prasci pod krmačom budu markirani selekcijskim markicama, pa mi nije jasno čemu markirati sve, kad uvijek nesto ide u tov, a samo najbolji u rasplod.
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Gle kolega @abrkili;
Ima uzgajivač obavezu prema HPA,od mjesečnih izvještaja do godišnjeg popisa o pripustima plotkinja(obrazac 2.) i godišnjeg izvješća o obavljenim pripustima(obrazac 6.).

Kad sve to ide svojim redom to je skoro princip automatizma...
Oni vide da si ti imao u tom mjesecu odbijeno recimo 17 odojaka od dvije krmače,nekada oni nazovu i pitaju da li imam nešto za markirat među tim odbijenima,jer kroz koji dan idu u moje selo kod nekoga recimo na mužnju krava,tj. kontrolu mlijeka,pa da obavi i mene,nekada ja nazovem njih da se dogovorimo da mi pomarkiraju i da budem kod kuće.... Sve stvar dogovora,moramo biti korektni i mi prema njima,jer moramo shvatiti da nismo mi jedini s kojima imaju oni posla,a opet i oni moraju shvatiti nas i jedni se drugima prilagoditi,jer cilj je zajednički: odraditi posao.

Ovo za Gudovac, gle naravno da se ne markira svako prase u svakom leglu,ali i može,zašto ne!? Ako želiš platiti selekcijsku markicu,možeš ih sve markirati,pa kasnije poštrojiti ili dati na klanje,tvoj izbor...
Markira se po odbiću.
U Gudovac se voze krmače sa leglima,to si vidio tamo.
E sad, po zakonu o prometu svinja, nesmije svinja izaći bez markice van sa gospodarstva.
To prase mora imati tvoju markicu,bijelu,ali za Gudovac se markira i selekcijskim markicama cijelo leglo,barem sam vidio tako da imaju i bijele markice i crvene, to je razumljivo da se označe tako za sajam...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Ma sve ok, ali recimo ja ni ne znam za te obrasce koje ti nabrajaš. A niti mi itko spominje to u HPA, iako tamo idem već 2 godine. Zar ne bi bilo logično da kad prvi puta dođem i prijavim se kao uzgajivač da me netko uputi u proceduru? A pokušao sam i sam pitati pa ne dobijem baš neke jasne odgovore...

Misliš da meni nije stalo do nekog normalnog odnosa sa službom, pa naravno da je, ali to je za neke ljude teška i neostvariva misija.

Reći ću ti samo da gospođa koja vodi ured u S.Brodu ima debelu pozadinu i ne boji se pritužbi...

Znam da ovo čita jako puno ljudi, ali nek se zna, ja se nemam čega sramiti nit se koga moram bojati.
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Pa nek se čuje istina,šta je je...
Čega da se bojiš u 21. stoljeću...

A o obrascima;
-to ti je u pravilniku, moraš to znati i imati te obrasce,formulare,pripusnicu,kao svaki uzgajivač uzgojno valjanog materijala, bez obzira na pasminu...
U pripusnici dolje zadnja rubrika ti piše redni broj u popisu o prirodnom pripustu,da bi znao redni broj,moraš voditi popis...
Kažem iste papire vode i ljudi koji imaju landras,durok,jorkšir pod selekcijom,pa tako i mi za CSS.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Ja imam samo mjesečni egistar promjena i blok potvrda o pripustu. Žalosno je da nakon dvije godine saznam da ne vodim pravilno registar kao uzgajivač.
 

Najnoviji postovi

Na vrh