• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
jao farmer to kod tebe dobro ograđeno,tu ne mogu samo tako dugoprstići doći i nešto maknuti,bit će delicija za iduću godinu
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Kakova su ti iskustva sa el ogradom za svinje i sam planiram nešto slično nagledao sam se videa i mislim da to dosta dobro funkcionira ameri imaju cijelu industriju na otvorenom
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Šta se tiće el ograde za sad se pokazala savršenom neprilaze blizu manji trošak ulaganja a ista svrha iako imam u planu staviti još farmer pletivo za svaki slućaj zbog divljači...
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Jesuli tu svinje 24 h na slobodi ili ih zatvaraš po noći u čvrsti objekat? Koja je divljać u pitanju zar i njoj ne smeta struja.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Svinje su po danu vani od jutra do noći onda ih zatvaram u svinjce jedino čega se bojim je divljih svinja da ne dođe do parenja jer ih ima a i divljih svinja na dvije noge kojih isto ima dok im ne skratim bar jednu...
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
845
Prekrasna slika kolega farmervg!
Ja si nekak mislim da ova čeka služi za 'omamljivanje' sa 7,9 prije nego kaj počne spremanje delicija! Hahaha šalim se malo.
 
B

bosniahos

Guest
Nisam prati temu od početnog pame zanima,ako ja uzmem utebe jednu žensku a umom kraju nema nerasta iste pasmine,dal se ondak treba vozat utebe ili uzet u veterinara za osimenit tj. ima li unjih simena odte pasmine.Smatram da bih se izguble pasminske vridnosti kad bih pripusta pod piatrena.Hvala.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Sjemena na zalost nema. Pasminske vrijednosti gubis da krizas sa bilo kojom pasminom iako je piatren najgora opcija.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ovo sa sjemenom da ga nema za Slavonsku svinju možda nije baš u redu da ga ima možda bi ljudi križali sa ostalim pasminama da dobe bolju kvalitetu mesa .
Šta se tiće same Slavonske svinje možda i bolje po meni se na ovaj način vodi bolja evidencija matičnog stada kad imaš svog nerasta,a i koliko sam primjetil bar meni je neki put teže kod ove svinje skužiti kad je spremna za pripust a nerast napravi sam posao .
Kad hraniš krmače nije nerast neki problem još hraniti kad nije više za pripust uvjek je dobar za kobasice, zrelo meso za najbolje delicije.....
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Ne bih se složio sa prvim djelom tvog posta i netreba baš toliko dizati spomenik CSS svinji dobra je dapače odlična ali samo u određenim uvjetima uzgoja dakako to je extenzivan ili polu extenzivan uzgoj. Ona je po mom mišljenju bitnija radi očuvanja genetske raličitosti očuvanja tradicije i svega što ide uz to da ne duljim. Da bi se sjeme isplatilo proizvoditi potrebna je potražnja za istim što je za sada ne isplativo prvenstveno zbog malog broja krmača te bi se tako vrlo brzo došlo do križanja u srodstvu što nije poželjno pogotovo u ovoj fazi stabilizacije same pasmine jer prijatelju svašta ljudi drže i prodaju pod CSS svinju ne trebamo bježati od toga.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ne radi se ovdje o preuvelićavanju kvalitete ove svinje iako ona to ima nego sam sa tom izjavom mislil na moguče parenje pojedinih mesnih pasmina sa fajfericom da se dobi bolja struktura mesa za izradu kobasica primjera radi ima jedan primjer gdje su ispitivali u Sisku križanje Turopoljske svinje sa landrasom nisam skros siguran moraču to provjeriti dobili su idealnu kombinaciju mesa i masnog tkiva za izradu kobasice mislim da je po tom nastal zaštićen brend Sisačke kobasice trebaću naći taj članak pa ga stavim ako uspijem zašto se nebi na taj način i križanje sa CS nebi isplatilo i dobili dobri rezultati...
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Ma to sa sisačkom kobasicom ti je nešto radila Braniteljska zadruga iz Crnca dok im je suseljanin bio na funkciji u ministarstvu polj. ali kako to kod nas biva "nesta para nesta i drugara" brendiranje tog proizvoda nije se temeljilo na uvođenju turopoljske svinje već su kobasice radili od svinja iz klasičnoga tova mislim da je zadruga kapitulirala a od brenda sisačkih kobasica nije bilo ništa već po onoj iz pjesme "plesala je samo jedno ljeto". Mnogi od zadrugara nisu turopoljsku svinju vidjeli ni u novinama. Kažem ti svašta se radi i ljudi najčešće LAŽU o porjeklu, o izvornosti, da nepričamo kad svakog pitaš njegovo je ekološko da ne može biti zelenije. Ne sporim da brendiranje proizvoda od CSS ima potencijala ali samo preko neke jake udruge i naravno plasman preko našeg prvenstveno kontinentalnog seoskog turizma. Hipotetski nisam zamjetio (barem kroz medije) da postoji jedeno seosko turističko imanje koje bi u svojoj ponudi nudilo uz smještaj, domaća pića i delicije spravljene od CSS ma ima tu love i prosperiteta ali samo kroz zaokruženu priču. Za probu probaju ukucati u tražilicu na You Tube npr uzgoj mangulice pa da vidiš kako Srbijanci propagiraju tu pasminu a kod nas sve nekako sramežljivo kao da smo ukrali pozdrav iz Siska
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ne bih se složio sa prvim djelom tvog posta i netreba baš toliko dizati spomenik CSS svinji dobra je dapače odlična ali samo u određenim uvjetima uzgoja dakako to je extenzivan ili polu extenzivan uzgoj. Ona je po mom mišljenju bitnija radi očuvanja genetske raličitosti očuvanja tradicije i svega što ide uz to da ne duljim. Da bi se sjeme isplatilo proizvoditi potrebna je potražnja za istim što je za sada ne isplativo prvenstveno zbog malog broja krmača te bi se tako vrlo brzo došlo do križanja u srodstvu što nije poželjno pogotovo u ovoj fazi stabilizacije same pasmine jer prijatelju svašta ljudi drže i prodaju pod CSS svinju ne trebamo bježati od toga.

Vidiš ja se ne bi s tobom složio u puno stvari. Crna slavonska svinja nije folklor kao što su mangulica i turopoljka ( ne umanjujuči vrijednost tih pasmina ) koje su izričito masne pasmine. Mangulica pogotovo koja je korištena samo za proizvodnju masti i dlake i kod koje ne možemo govoriti u današnje vrijeme o nekoj ozbiljnijoj komercijalizaciji i konkurenciji modernim pasminama barem u seljačkom zemaljskom uzgoju. Crna slavonska je nešto drugo. Ona je planski i selektivno nastala svinja kombiniranih svojstava koja je u svoje vrijeme bila top pasmina na području ovog djela Europe. Mi u UDRUZI se volimo hvaliti s tim da je ona plemenita pasmina. O kvaliteti mesa nemamo šta govoriti. Ni jedna pasmina svinja koje se uzgajaju u našoj državi ne može se mjeriti sa CSS po kvaliteti mesa a to najbolje znamo mi uzgajivači-prerađivači mesa pogotovo mi koji držimo i moderne pasmine pa možemo raditi komparacije kod prerade. Njezina jedina mana je mala mesna jedinica koja je trenutno od 30 - 33 %. Ona danas prasi normalno do 10 prasaca po leglu ( kao i neke moderne pasmine) i ima index prašenja 2 što ne odudara posebno od modernih pasmina. Cilj Uzgojnog programa UDRUGE je povečanje mesne jedinice na 45 % ( ne kvareči kvalitetu mesa ) s čime bi ona punopravno mogla konkurirati modernim pasminama u zemaljskom uzgoju.
Več 2,5 godine kako je osnovana Udruga uzgajivača crne slavonske svinje Slavonije, Baranje i Zapadnog Srijema " Fajferica " sa područjem djelovanja na cijeloj RH ne radi se stihijski već planski sa strukom ( PFOS) i Državom ( HPA ) a to govori i broj članova od preko 40 i broj matičnih grla blizu 400 koji se munjevito povečavaju.
Sjeme nije uopće teško proizvest već je pitanje isplativosti. Ovlaštene kuće bi trebale bar 1000 doza godišnje po nerastu da bi se držanje tog nerasta isplatilo. Ako danas imate 1000 krmača u selekciji, 1000 nazimica u pripremi i 1000 krmača koje nisu umatičene ispada da bi se jedan nerast mogao držati npr. u CUS-u u Osijeku ali svatko ko ima preko 5 krmača ima i svog nerasta. Radi se i na tome i u dogledno vrijeme će biti radi ljudi kojima se ne isplati držati nerasta.
Spomenik fajferici ne treba dizati - on je več podignut. Treba ga diči grofu Pfeiferu koji ju je stvorio.
Pajdo ne sramimo se svojeg a tuđe nečemo.
Pozdrav iz Viljeva.

mrw5.jpg
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Prvopraskinja sa leglom.





I na ovoj slici se vidi kako sam obnovio torove, jer su tovljenici poprilično devastirali žičano pletivo. Ovo bi trebalo biti neko vrijeme sigurno.

 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Jel ta CSS uspjeva i u Podravini??? :)

Nabavio bi par prasčića!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Tovljenici su bili točno godinu dana stari, vagnuli smo najlakšeg, imao je 117 kg. Meso prva liga, masti ćemo napokon imati do idućeg klanja. U prošloj godini su se fajferice pokazale u punom sjaju, kukuruza minimalno, pretežno zob i ječam a lucerne zelene u izobilju i na tome su došle do klanja, a sa rezultatima sam više nego zadovoljan.

Ova prvopraskinja je iz tog legla isto kao i tovljenici, a prasci su sad stari mjesec i pol...

@šanana:naravno, a kod tebe bi uživale, imaš zrna, imaš lucerne i zelene i suhe. Zaboravit ćeš koncentrate, a hranidba svinja postaje uživanje,a posebno uživaš u delicijama heheh...
 
B

bosniahos

Guest
Šana ako ne grišim, a ti pitaj Miku u P.Sesvete ima čovik,radi s mojim bratom u policiji.
 

Najnoviji postovi

Na vrh