• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Našao sam se prozvan, pa da malo pojasnim situaciju. Ipak su moje svinje u svinjcu, i najmanje mi se to sviđa, ali ne može sve preko noći bit rješeno.
A i većina drži u svinjcu, pa reko da stavimo karte na stol, koje su prednosti i mane svinjca i otvorenog prostora. I otvoreni prostor može bit jako štetan, ako svinje na minus 5 plivaju u blatu, pa i ono što pojedu moraju najprije potrošit na održavanje bazalnog metabolizma, laički rečeno održavanje tjelesne temperature, a onda tek mali dio obroka uspiju pretvorit u prirast.

Nije problem pisati teoriju, pune su je knjige, ali praksa je u svakom dvorištu drugačija.

Kad bi svatko od nas stavio na forum svoje uvjete držanja i hranidbe fajferice, za koju neki drže da živi i od vode i zraka, dok drugi prave obroke kao za hibride, bilo bi to prilično šaroliko prikazano, pa onaj tko bi se bavio fajfericom ne bi jadan znao što i kako. Iako se bavim tek 2 godine, već sam svasta probao, i na kraju se najbolje pokazala najjednostavnija filzofija, žitarice,lucerna, bundeve uz dodatak mineralno vitaminskog dodatka i što više boravka na suncu uz obavezno kaljužanje.

Uz svo dužno poštovanje, dr.Vlado Margeta nam je na predavanju opisivao hranidbu stočnim graškom u sjenaži.Odlična stvar, ali tko to može? Postoje uzgajivači sa preko 50 krmača, kojima je to MUST HAVE, ali iz nekog razloga to ne rade. Mi mali to financijski ne možemo osigurati jer je neisplativo i neodrživo, znamo da kad se bala otvori, mora se trošit da se ne kvari... I tako opet dolazimo do zaključka da je teorija i dobre namjere jedno, a mogućnosti i rezultat nešto sasvim drugo.

Nemojte mi zamjeriti što sam si dao slobodu da ovako javno dam svoj kritički osvrt na trenutnu situaciju našeg uzgoja. Nikome ne želim zlo, i pomoći ću koliko je u mojoj moći, ali nikad ne bježim od kritike, pa kom pravo kom krivo.

I žao mi je da nam se ne jave i drugi uzgajivači, gdje nam je nestao Tunja, isto je ozbiljan uzgajivač, volio bi da i on stavi koju sliku svojih rasplodnih grla. A isto da nam se pridruže i ostali uzgajivači za koje znam da prate forum, ali iz nekog razloga nisu članovi pa da rasprave budu još bogatije, i sadržajem ali i kvalitetom.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pitanje! Koliko treba svinja m2 prostora za trčkaranje. Drugo pitanje, jel je farmer žica 3 mm slaba za ogradu? Imam stari šljivik gdje bi pustio par komada. Ograde imam a imam i konstrukciju da bi bikove zaustavilo, sad je pitanje koliko trebam da ta ograda bude jaka. Koliko košta manja CSS? Pošto bi se ja baš igra sa prehranom i ne treba mi gotovo svinjče ;) Hvala
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Dobra je bilo koja farmer ograda, ali mora biti pastir... Ili ćeš ukopavat armaturu, a farmer ako ćeš ukopavat, onda ona sa autoputa ili ta tvoja 3 mm. One jeftine kažem, samo sa pastirom jer imam tu kombinaciju. Vrlo je mekana žica i loše zavarena.
Ma čuj, nema tu pravila, na 1 ha možeš imat i 30 prasaca, ako baš hoćeš neku normu. ja imam na 100 kvadrata 2 krmače, a moglo bi biti još svinja tu.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Abrkili evo jednostavno moram komentirati ovaj tvoj tekst neznam zašto se nerviraš šta neko drugi kaže pa ti hraniš sam svoje svinje najbolje šta možeš svom navedenom hranidbom sasvim zadovolavaš uvjete hranjenja.
Neka stručna literatura i kojekakvi radovi možda su i dobri ali u stvarnosti je sasvim nešta drugo
ti koji pišu radove ne hrane svinje ne čiste ne vrše pripust ne bore se sa problemima tak da slovo na papiru nekad je pusta riječ.Neću reći da sam veliki ili srednji uspješan uzgajivač CS svinje ali za svoj gušt 4krmače i nerast je sasvim uredu i ono šta imam hranim onak kak se ta svinja treba hraniti stim da je vani na paši od jutra do noći mislim da imaju idealne uvjete za uzgoj.Pogledaj razne televizijske priloge kad vidiš svinje do trbuha u blatu sa ispupčenim hrbetom i vidljivim rebrima a čovjek se hvali kak je veliki uzgajivač takve bi ja kaznil ili zabranil držanje svinja za mene je to patnja svinja treba jesti ne u kolićini kao intezivan tov ali samo od trave i korijenja neznam kak bude napredovala ..Znam kak izgledaju tvoje svinje tak da možeš biti ponosan a ne se nervirati na provokacije od toga se ne živi živi se od svog rada i truda nekad je bilo kakav prijedlog ili sugestija jako dobro došla ali provokacija ne samo ti radi svoj posao i pusti selo neka priča živ mi bio....
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Znao sam da će ispast kao reakcija na provokaciju. Nit smatram da netko provocira nit reagiram. Mislim da bi ovakvih komentara trebalo biti više, pa bi time dobili na težini rasprave i kvaliteti foruma, kao što je to nekad bilo na forumu...
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Znao sam da će ispast kao reakcija na provokaciju. Nit smatram da netko provocira nit reagiram. Mislim da bi ovakvih komentara trebalo biti više, pa bi time dobili na težini rasprave i kvaliteti foruma, kao što je to nekad bilo na forumu...

Treba realno sagledat stvari, treba uvažavati druge i njihov rad i trud, treba realno davati kritike, pozitivne,negativne nema veze kakve su, bitno da su na mjestu, a ne da su to podbadanja i omalovažavanja iz nekih sitnih,niskih pobuda... Ne treba biti egoista...
Treba komentirati i razmjenjivati iskustva,iskreno, nismo mi konkurencija jedni drugima,jer tih naših CSS ima toliko malo da si još 10 godina ne budemo konkurencija...
 
Posljednje uređivanje:

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Ne pratim forum 3 dana, a kad otvorim ono čuda od aktivnosti iako je zatvaranje zimske brazde i sjetva u tjeku :icon_pray:

Trnava i nikola75 svaka čast, odlične svinje. Trnava od koga je mladi nerast, jesi uzeo u Negoslavcima?

Nerasta sam uzeo od Dominika i za sad sam i više nego zadovoljan (što eksterijerom, što njegovim "radom" i mirnoćom).
Na žalost moram utvrdit da u Negoslavcima po mom mišljenju nema ništa za mene, jer ne mogu uzeti suprasnu nazimicu koja je već počela naljevat a ima maksimalno 60 kg!? :(

To što je moj nerast bio najskuplji na njuškalu a više nije za prodaju samo potvrđuje da svaka roba ima kupca (pa i ona najskuplja)! :drink:
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Obavještavam vas da od 1.4.2014. vrijede nove cijene usluga HPA. Cijene su puno manje nego do sada. One nama najzanimljivije a to su za izdavanje rodovnika i prijenos vlasništa za odraslog nerasta npr. koji je i najskuplja kategorija iznosi ukupno 150 kn ( PDV uključen). Sve ostale su jeftinije.
 
Posljednje uređivanje:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Svi stupovi su zabijeni, samo da malo probunarim po Photobucketu




Ograđeno je cca 4000 "kvadrata", od toga dio šume sa debelom hladovinom :)
 
Posljednje uređivanje:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Stočarska izložba je u sklopu jesenskog sajma. Na proljetnom samo konji budu...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Evo mojih krmača na ispaši
xg2nrkks4jl0f77g0u2c.jpg

08sqiilg56oc18fzst9l.jpg
 
Posljednje uređivanje:

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Jel' bi u praksi funkcioniralo ograditi im prostor samo el. pastirom? Obzirom da je u neposrednoj blizini mojeg budućeg obora šuma i divljih svinja ima kao u priči...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Kao šta vidiš kod mene je samo el.pastir svinje su uza samu šumu divljih svinja ima i kod mene ali za sad nemam problema sa njima po noći ih zatvaram po danu su vani od jutra do noći ali ako imaš ikakve mogučnosti stavi i neku ogradu bar farmer pletivo 1m visine ja imam u planu samo dok financije za to dođu na red...
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Kolega @farmerVG ;
-ovaj ograđeni prostor kod tebe je prekrasan,šuma okolo,zelena površina, svinje pasu,ma milina. Ja sam imao u planu ograditi isto sa elektro čuvarom nekih hektar površine, plus još jedno jutro(ral) to su nekada bili voćnjaci koji su sada prorijeđeni sa visokim orasima,krošnjatim, sa starim šljivama i nekoliko jabuka,ima izobilje hladovine, a sve je pravi pašnjak,staviti ekipi brnice i imaju milinu i uživanje. Samo sam ja mislio po stupovima staviti armaturnu mrežu,na nekih 40 cm visine,al samo u tor gdje bi išle mlade nazimice i prasad sa nekih 25 kg,pa da ne odlaze, ako bude vremena i volje to ću realizirati u sljedećih nekoliko mjeseci... Ako uradim stižu sličice
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh