• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

ivan20

Novi član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
12
Pozdrav prijatelji, budući da imate više iskustva od mene, koje bi bilo najbolje rješenje za ogradit plac za css( el. pastir, armaturna žica, okrajci od klada ili nešto četvrto9 ? Hvala na odgovoru :)
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Pozdrav prijatelji, budući da imate više iskustva od mene, koje bi bilo najbolje rješenje za ogradit plac za css( el. pastir, armaturna žica, okrajci od klada ili nešto četvrto9 ? Hvala na odgovoru :)


Sve zavisi šta želiš i kako želiš i šta imaš.
Ako imaš okrajke ogradi sa njima,ako imaš bilo šta od ovoga što si naveo dobro je,ako želiš fiksnu,čvršću ogradu za nekoliko sljedećih godina onda su to dobri materijali. Ako želiš ogradu koju ćeš moći pomjerati po potrebi onda je jedino,ujedno i najjeftinije rješenje električni pastir.

Čitam malo po netu i evo članka koji me razveselio:
http://www.glas-slavonije.hr/263760/4/Ipak-povratak-zirovanja-svinja-u-slavonske-sume

Povratak svinja u šume,kako to dobro zvuči !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ako se ovo realizira biće tek to ono pravo, kakve gluposti sa sađenjem nekakvih patuljastih hrastova u obliku grmova, ovo bi bio stvarno potez koji bi osigurao idealne uvjete za uzgoj CSS . Tada bi stvarno nadležne institucije dale do znanja da žele očuvanje CSS i to bi nama uzgajivačima omogućilo uzgoj CSS u punom značenju te riječi, jer ta pasmina bez šume jednostavno nije "ta pasmina"....
Ideja je odlična, konkretna i stvarno u interesu pasmine i nadam se da bude sprovedena.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

meteor

Novi član
Tu od
6 Ruj 2014
Poruka
8
Mnogo je stvari koje ne idu u korist seljaka,već mu otežavaju posao. Mnoge stvari nisu urađene da bi se očuvalo CSS,a mogle su biti, jedna od njih su i šume i žirovanje. Čisto sumnjam da država, ministarstvo žele sačuvati ovu zaštićenu pasminu,ne znam pod čijom je to jurisdikcijom, tko se od strane države bavi time?
Nije dovoljna samo činjenica što je to zaštićena,autohtona pasmina da bi se sa njom uradilo nešto na dobrobit njenim uzgajivačima i ovom društvu i ovoj državi.
Tko radi na promidžbi i komercijalizaciji, zapravo profitabilnosti uzgoja ?
Gdje je spas, u traženju stranih partnera, udruživanju, zadruživanju ili ?
 

tarantula

Novi član
Tu od
10 Tra 2015
Poruka
1
Mnogo je stvari koje ne idu u korist seljaka,već mu otežavaju posao. Mnoge stvari nisu urađene da bi se očuvalo CSS,a mogle su biti, jedna od njih su i šume i žirovanje. Čisto sumnjam da država, ministarstvo žele sačuvati ovu zaštićenu pasminu,ne znam pod čijom je to jurisdikcijom, tko se od strane države bavi time?
Nije dovoljna samo činjenica što je to zaštićena,autohtona pasmina da bi se sa njom uradilo nešto na dobrobit njenim uzgajivačima i ovom društvu i ovoj državi.
Tko radi na promidžbi i komercijalizaciji, zapravo profitabilnosti uzgoja ?
Gdje je spas, u traženju stranih partnera, udruživanju, zadruživanju ili ?

Nisam "doma" u svinjogojstvu, ALI !

SPAS JE : NE UZDAJ SE KUME UME, NEGO USE I U SVOJE KLJUSE !

Kakve zadruge i udruge, ništa od toga, sve su to interesne skupine koje rade u interesu nekoliko članova iz vrha udruge-zadruge,koji uglavnom izvuku korist za sebe, a ostali članovi su tu da plate članarinu i da verificiraju ove, radi kojih udruga postoji. Tako je u 90% slučajeva, čast izuzetcima za koje ja još nisam doznao... Živili :drink:
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Pošto nam je tema opet ne aktivna, izgleda kao da nitko nema više želju pisati ovdje,ali nadam se da to samo tako izgleda... Evo par slika jedne moje mlade krmače pred prašenje:
 

Prilozi

  • P4190579.jpg
    P4190579.jpg
    73.1 KB · Pregleda: 103
  • P4190581.jpg
    P4190581.jpg
    70.5 KB · Pregleda: 104

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Imam za prodati nazimicu CSS, majka i otac joj imaju papire, ali ja nemam OPG - samo evidencija svinja. Oprašena je u 7 mj prošle godine.
 

cevo

Član
Tu od
20 Tra 2014
Poruka
88
bjelovar65, da li ti slavonke pokusavaju sjebat ogradu? tako identicno sam i ja mislio napravit samo sa farmer zicom i koliko ih imas na kojoj povrsini?
 
Posljednje uređivanje:

Bjelovar65

Novi član
Tu od
25 Sij 2015
Poruka
10
Imam dva boksa veilčine cca 30x15m.U jednom imam dvije krmače i nerasta,a u drugom su pracsi.Jedan dio je čak ograđen i sa žicom za armaturu ali za sada nisam imao nikakvih problema sa provaljivanjem niti na jednom dijelu.U ovom boksu gdje su prasci ima i trave i sve ali gdje su krmače to je sve izrovano,nema niti travke,pa im zato stalno kosim.
20150511_091535.jpg
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Licenciran nerast na prodaju. Pb 286/47 organizacija 75 (Donji Miholjac). Uzgajivac Alba&Nigra Dalj. Spreman za pripust. Oko 100 kg. Cijena 3500 kn. U cijenu ukljucen nalaz na brucelozu te prijenos vlasnistva i izdavanje rodovnika.
 

zigzag

Novi član
Tu od
27 Velj 2012
Poruka
5
Pozdrav
nakon dugog informiranja,čitanja i razmišljanja došao sam na ideju da bih uzgajao crne slavonske svinje pa sam se javio tu jer u okolici Karlovca od kuda sam nitko nema te svinje.Njiva je ograđena 60x25 za početak,napravljen je svinjac sada mi jedino treba svinja zato sam se javio tu na forumu dali mi se može netko javit od ozbiljnijih uzgajivača na mail robert.bujan@gmail.com ili na facebooku Robert Bujan.Zainteresiran sam za kupnju mlade krmače koja nije legla ili mlade krmače sa odojcima a imam i još nekih pitanja _:)
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Bio malo u razgledanju Bjelovarskog sajma u Gudovcu, obišao sve, najbolje bilo pod šatorima sa muzikom,jelo se pilo, eto prošo još jedan kram(kirvaj) , bilo je tu i neke mehanizacije, bilo i životinja, bilo je svega, samo ne dostaje osmijeha na licima poljoprivrednika, teško će taj osmijeh nazad na ta izborana lica, teško i tko zna oće li više ikada!!!????
Moji kolege iz udruge uzgajivača svinja Bjelovar se opet dobro zabavljali, izlagali grla Landrasa, Jorkšira, Duroka, Pietrena sve redom primjerke na evropskom nivou, svaka čast, to je dokaz da se zna raditi,nećemo o ekonomskoj računici, čim se to spomene opet se smrknu lica nagrađivanih uzgajivača....
Bilo je i nekoliko primjeraka crne slavonske svinje, 4 krmače i dva nerasta,ako se ne varam, manje nego prijašnjih godina, ali bilo je. Prvu nagradu za krmaču dobio je jedan od pionira ovog posla, Nedjeljko Žigić iz Tomašanaca. Evo i slika prvonagrađenog grla, krmača je stvarno extra,pogledajte sami:
 

Prilozi

  • 20150912_160826[1].jpg
    20150912_160826[1].jpg
    44.7 KB · Pregleda: 139
  • 20150912_160808[1].jpg
    20150912_160808[1].jpg
    38.2 KB · Pregleda: 144
  • 20150912_160831[1].jpg
    20150912_160831[1].jpg
    45.7 KB · Pregleda: 142
  • 20150912_160829[1].jpg
    20150912_160829[1].jpg
    45.1 KB · Pregleda: 117

Najnoviji postovi

Na vrh