• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Crna slavonska pasmina svinja

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Jučer sam bio u županijskom uredu HPA da prijavim leglo.
A potrebno za prijavu legla je:
1-šifra uzgajivača(koju dodjeljuje HPA)
2-pripusnica(koju sam ispuniš,blok se kupi u HPA 60 kn)
3-rodovnik krmače i nerasta(ako imaš vlastitog)
4-obrazac iz registra mjesečnih promjena(također se kupi u HPA,60 kn)

Ne želim komentirat previše stručnost službenika u HPA,da nije Dominika,ja bi se navozo do S.Broda i potrošio goriva i vremena. Telefon je broj 1 alat u HPA,bez njega ne bi znali ništa.

Dominik,hvala još jednom.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Jučer sam bio u županijskom uredu HPA da prijavim leglo.
A potrebno za prijavu legla je:
1-šifra uzgajivača(koju dodjeljuje HPA)
2-pripusnica(koju sam ispuniš,blok se kupi u HPA 60 kn)
3-rodovnik krmače i nerasta(ako imaš vlastitog)
4-obrazac iz registra mjesečnih promjena(također se kupi u HPA,60 kn)

Ne želim komentirat previše stručnost službenika u HPA,da nije Dominika,ja bi se navozo do S.Broda i potrošio goriva i vremena. Telefon je broj 1 alat u HPA,bez njega ne bi znali ništa.

Dominik,hvala još jednom.

Zato će Udruga još malo preuzet te poslove i raditi to sa srcem i dušom.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Zato zauzmi svoj stav je.i im sve po spisku i ostavi papire za dva dana dođeš po njh sve gotovo nažalost sam sam tak se vucaral malo sim malo tam dok mi nije puklo onda kad oni počnu filozofirati ja pred njima nazovem njihovo sjedište i jako se brzo riješi slučaj ,ili ostavim papire i dođem za dva dana po gotove ako ne onda napravim rusvaj...
 
C

cvaba

Guest
dolazim iz baranje i imam par hektara zemnje traktor ali zanima me uzgajanje crnih svinja pa dali postoji neka udruga u slavoniji ili netko od koga bih mogao vise saznat o uzgoju
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
dolazim iz baranje i imam par hektara zemnje traktor ali zanima me uzgajanje crnih svinja pa dali postoji neka udruga u slavoniji ili netko od koga bih mogao vise saznat o uzgoju

Kao prvo, dobro došli.
Naravno da postoji, na pravoj ste adresi. Pročitajte malo prethodne postove u njima ima dosta korisnih informacija, kako o uzgoju, tako i o radu udruge. Nedavno je baš održana Godišnja skupština na kojoj je odlučeno da se djelovanje udruge širi na prostor Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema ali i čitave države, a ne kao do sad samo Osječko-baranjsku županiju.
 

Jura1

Novi član
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
15
Iznenadna smrt prasadi

Kod mene pomor, krmača se oprasila 12. 11. četiri dana prije, drugi put se prasila, prvi puta 6 kom i sve normalno. Igrom slučaja sam ugasio traktor, sijao sam tritikal i čujem nešto cvrči. Ja u svinjac, ona se sama oprasila 9 komada. Nažalost za njih 5 nije bilo spasa, nisam računao da će se prasiti očistio sam box, bacio malo slame tek toliko, nakosio joj trave.
Ajde ostanu 2 muška i 2 ženska praseta. Krmača je pažljiva i mali pošto ih je samo 4 rastu kao na germi. Prije 3 dana dođem ih nahraniti, vidim jedno prase sa strane, krepalo, sutradan još jedno, i potom mi ostanu dvije ženke, odvojim ih pomislio sam da ih je krmača likvidirala, jučer i jutros više ni jedne.
Prasci su bili ogromni sigurno preko 5kg, i dosta lijeni, rekao bi tromi i debeli samo su ležali u slami nisu bili istraživači.
Nisu kašljali nisu slinili, bez proljeva ili bilo kojeg znaka meni poznatog koji bi ukazivao na nešto, krmači je nakon poroda dva dana curila neka sluz ali nije imala temperaturu... ne znam strašno mi ih je žao.
Nadam se da nitko nije imao ovakav slučaj, ako je neka kaže svoja iskustva.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Jako žalosno kad se mučiš i onda ti se desi takva glupost šta se desilo sa ovima na početku koji su krepali jesu bili toliko slabi i loši ili nešta drugo a ovi su bili mjesec dana stari zašto su pokrepali nisu se valjda smrzli .
 

Jura1

Novi član
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
15
Jako žalosno kad se mučiš i onda ti se desi takva glupost šta se desilo sa ovima na početku koji su krepali jesu bili toliko slabi i loši ili nešta drugo a ovi su bili mjesec dana stari zašto su pokrepali nisu se valjda smrzli .

Ovi prvi 5 se pothladilo i krepalo, jer kažem prasila se 4 dana ranije. Mislim da se ostala četvorka nije mogla smrznuti, jer je u svinjcu dosta njih, i velikih i malih. Još su i sisali, sve je normalno izgledalo, samo su odlazili jedan po jedan. (sumnjao sam u krmaču). Čitao sam u literaturi i nigdje se ne spominje iznenadna smrt normalne prasadi, samo kržljave, one koje nisu na vrijeme posisale kolostrum, proljev s escherihiom itd.

A nema mi druge idemo dalje, puno opreznije
 
S

salinjo

Guest
Pozdrav...

nakon reportaže koja je bila emitirana pretprošlu nedjelju u Plodovima zemlje, zvalo me nekoliko prijatelja koji bi probali sušiti pršute, pancete i ostale proizvode od Crne slavonske, držane na pravi način. Kako ja imam samo 2 za sebe, obećao sam se raspitati pa evo...ako netko ima za prodaju, nekoliko komada od minimalno 150 kg neka se javi na PP...
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Evo par slika i od mene. Klao sam par komada CSS,težine oko 130 kg,starosti nekih 12-13 mjeseci,i evo kako to u polovicama izgleda:

img5714c.jpg
img5715h.jpg
img5710b.jpg
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Lijepo za pogledati to si držal vani na ispaši više nego tovil ako se nevaram...
 

nikola75

Član
Tu od
16 Stu 2009
Poruka
210
Da tak nekak,oni su imali od proljeća ispust van,e sad ispaše i nisu,davalo im se košene trave i djeteline preko dana,a od 9 mjeseca su bili zatvoreni u boksu.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ova vaša tema nije mi dala mira pa sam danas uzeo ova dva muškića,budemo vidjeli kako bude ako se pokažu ok ,znam gdje ima za ubuduče,uglavnom svaka čast na trudu kolegama koji to ozbiljno rade:partyman::partyman:

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ajkula jeli to štakor ili prase:lol:šala mala zanimljivi su jesu li to čistokrvni Slavonski...
 
Posljednje uređivanje:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Gdje si ih kupio ako nije tajna? Jel mi se čini ili su im repovi kupirani?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ma uzeo sam ih tu na području opčine Veliki Grđevac,ima neki zanesenjak koji ih uzgaja ali po meni osobno u neadekvatnim uvijetima ili možda i griješim,ma drugi praščić ima rep,izgleda da je ovaj ostao bez repa u gužvi,budemo vidjeli dogodine kakvi budu,jutros vidim da pobiru kukuruz ko ludi
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Zna se dogoditi da krmača stane na rep kada su mali pa on otpadne. Uglavnom repove ne bi trebalo rezati. Po repu se kasnije vidi puno stvari: raspoloženje svinje, dali ima nametnike...
Malo mi čudne uši imaju i jako kratke njuške al to ne mora ništa značiti.
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Zna se dogoditi da krmača stane na rep kada su mali pa on otpadne. Uglavnom repove ne bi trebalo rezati. Po repu se kasnije vidi puno stvari: raspoloženje svinje, dali ima nametnike...
Malo mi čudne uši imaju i jako kratke njuške al to ne mora ništa značiti.

izgledaju ko da ima duroka njima.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Kažem može a i ne mora biti. Ne možeš na osnovu eksterijera suditi o takvim stvarima. Jedino genetska analiza rješava takve probleme.
 

Najnoviji postovi

Na vrh