• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Destilacija voćnih rakija

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Moji to u kući prave, samo mjesto šećera stavljaju med plus pelin, karanfilćiće i još neku travu, ali bez kave. Ma to je liker, više za žene.

Čista šljivovica je zakon :partyman: .
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Moji to u kući prave, samo mjesto šećera stavljaju med plus pelin, karanfilćiće i još neku travu, ali bez kave. Ma to je liker, više za žene.

Čista šljivovica je zakon :partyman: .

orahovac je lijek za želudac
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Možda ali bez kave. Mislim da je orahovača lijek za štitnu žljezdu pošto orasi sadrže dosta joda.

Malo smo skrenuli sa teme samo da ne odemo u off...
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Dosta se lome koplja o tome koja je najbolja najcjenjenija i najskuplja rakija, od šljiva ili od krušaka vilijamovki
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
O ukusima se ne raspravlja.

Za svaku dobru rakiju bitne su sledeće stvari a to je:
- Da je voće (sirovina) 100% zrela i zdrava, bez trulih i suvih plodova
- Priprema koma i tok vrenja (temp., kvasci i dr.)
- Momenat pečenja odmah nakon završetka vrenja
- Pravilna destilacija (pečenje rakije)
- Sudovi za odležavanje i vrijeme odležavanja.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Dobio sam polovno hrastovo bure u kojem je rakija davno bila.Nasuo sam u njega vodu i u početku je curilo.Nakon tri dana nadosipanja vode konačno je prestalo da curi.Voda mi se čini bistra i neznam dal da sipam u njega rakiju ili da obavim proces ovinjavanja.Bojim se da rakija ne dobije neku čudnu boju ili okus, jer radi se o buretu od 50 lit.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
brle11@ uradi ovijanje u svakom slučaju, ne može da škodi. Najviše iz razloga jer ne znaš kakva je rakija bila u njemu i kakvo je bure, a i otklonićeš svaku smunju u vezi bureta. Drugo nije neki veliki posao.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Svaka im dala tako je jedan iz susjednog sela prodavo na njuškalu danas jadan ne zna kako kaznu platiti.
Iz straha čovjek više ni ne peče rakiju.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dobar provodnik topline i povoljno utjece na na nesto vezano za destilaciju...
hm...
Recimo da je od obicnog zeljeza mos mislit kako bi to bilo kada bi korodirao...


evo:
Kazan se radi iskljucivo od bakra iz vise razloga:
bakar je veoma dobar provodnik toplote
otporan je na dejstvo organskih kiselina koje se nalaze u prevrelom kljuku
pozitivno djeluje na okus i miris destilata
bolji je od bilo kojeg drugog metala (nehrdjajuci celik, aluminijum itd.)


evo jos nest da nadodam :
Kazan

Alambici su aparati za destilaciju cija zapremina kazana iznosi od 80 - 200 litara. Oni rade s prekidima, tj, njima se izvodi tkz. dvokratna destilacija.Njima se ne moze u toku jednog radnog ciklusa (jednom destilacijom) dobiti destilat (rakija) potrebne jacine (prepecenica), vec se dobiva sirova meka rakija, koja se podvrgava ponovnoj destilaciji i tako nastaje prepecenica



Zvonis sta kazes na ovo sto je netko napisao :

Postoji sprava koja se zove ratifikator!Ona se montira na luli i sadrzi nekoliko komora koje sluze da se na odredjenoj temperaturi izdvajaju stetne materije koje bi prilikom destilacije odlazile u rakiju.Ali da bi to bilo tako,mora da se konstantno odrzava temperatura izmedju 80 i 85 stepeni(ratifikator sadrzi i termometar)Dakle taj ratifikator izdvaja teske metale,metil alkohol i ostale stetne materije od kojih boli glava zbog kojih rakija mora da stoji u drvenom buretu kako bi te materije drvo upilo.Ali kad rakija stoji u buretu ona poprimi njegov miris i ukus i onda mirise na bure a ne na voce od koga se pece.Ako koristite ratifikator,rakija neuporedivo vise zadrzava aromu voca od koga se pece i moze se koristiti odmah posle pecenja(ne mora a i ne treba da stoji u buretu).La koristim to vec 5-6 godina i mogu reci da sam prezadovoljan.Ko ima para i voli rakiju toplo preporucujem!
Code koliki je ušur po kazanu kod tebe? Koliko koma treba pripremiti za jedno punjenje? Poz
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A ovaj ako bude sreće bez mraza, ne bi to bilo samo 275 :) To bi bilo po sorti toliko :) Zato pitam koliko ;)
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Bitno je da naši susjedi su malo pametniji od nas.
Ionako Liniću nikada dosta novaca od poreza.
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Pozdrav svima
Imam par pitanja: Dali se može (dali je dobro) razrijeđivati rakiju sa demineraliziranom vodom za glačala ili mora biti baš destilirana voda? Ako ne gdje se nabavlja ta destilirana voda? Dali se ta voda može proizvesti u rakijskom kotlu i koji je postupak? Unaprijed zahvaljujem:drink:
 

Najnoviji postovi

Na vrh