kakva je čačanska najbolja za rakiju
koliko se to isplati...
e pa mogu ti reći da dobra rakija uvijek pronalazi put do kupca i po dobroj cijeni 40-50kn/l kako kad, rakija odležana 1 god. u hrastovim bačvama i žuta ko med, nema ko je nebi poželio. Ipak sam se odlučio za stanley šljivu po nagovoru agronoma, samo je trebam ostaviti da dobro sazrije
Rodna je dobra dok ne oboli od šarke, posle nikad više ne može dostići puni kvalitet, opadne dok je polu zrela. Ljepotica nije loša samo ima problem sa sušenjem stabla, opet stenli je nekako na sredini. Mišljenja sam ako zasad ide u rakiju treba najmanje imati 60-70% stenlija, a ostalo druge sorte.
A pisao sam o pojedinim sortama (moje mišljenje) http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=17856&page=70
A evo i malo literature o proizvodnji rakije,
http://www.scribd.com/doc/54136280/Jovic-Dr-Slobodan-Prirucnik-Za-Spravljanje-Rakije
Takoće i još jedan koristan priručnik.
http://baranja.hr/demo/wp-content/uploads/2011/04/ProizvodnjaRakije.pdf
...ako se sve ovo ispoštuje rakija ima da bude odlična.
Ja lično pečem od stenlija (skoro 90%), a ostalo ljepotica i nešto rodne. Svi kažu de je super, a i prodja to dokazuje. Ko je kod kupio jednu litru dosao je po još. Ali zato mora se povesti računa o sve, prvo da je šljiva 100 % zrela, odvajnje košpe, kvalitetan kom, pravilna destilacija i odvajenje mtilalkohola, odležavanje u hrastovim buradima, zatim razblaživanje pa ponovo odležavanje pa tek onda prodaja. artyman:
a kad čač. rodnu opali šarka pa se više ne oporavi onda bi bilo jooj što nisam stenlija usadio, kad rakija i od čač rodne i od čač ljep. i stenlija odleži u hrastovim bačvama razlike su zanemarive, nesmije biti ni prejaka, mora biti pitka, a ne kad popiješ da otresaš glavom rukama i nogama koliko grize:madmana:[/QUOTE]u teoriji to dobro zvuči samo što praksa daje puno drugačije rezultate mislim da je čačanska rodna,ljepotica puno bolja opcija od stenleya al na tebi je da odlučiš
valja i lakirati drvene bačve ili drvo mora disati
Može se lakirati, ali mislim da nema potrebe ako se bure drži u odgovarajućoj prostriji.
------------------
Što se tiče izbora drveta za bure hrast je broj 1, jer jedino on daje u razmjeni sa rakijom sve što joj treba. Preporuka slavonski hrast.
Ja lično ostvljam rakiju jačine 44 stepena. Samo da napomenem, rakiju jačine preko 47 stepeni se uopšte ne degustira na takmičenju. Jer se smatra da aroma i finoća rakije ne mogu biti izražene.
gdje se danas može naručiti bure željene litraže i vrste drveta?
ne zbog toga nego sva alkoholna pića preko 45% zatvaraju okusne pupoljke koji se zatvaraju i ne osjetiš dalje ništa,neutralizira se kruhom i vodom,sudac sam za ocjenjivanje pa zato ovo pišem
kao što si napisao br.1 za bure je slavonski hrast,u zadnje vrijeme ljudi stavljaju 10% dudovih duga(letvice bureta) a ostale vrste drveta nisu pogodne jer ispuštaju tanin koji nije dobar za okus rakije-govorim o šljivovici
Naravno, apsolutno se slažem.
zvonis01@ da li to znači da u bagremovo bure uopšte nije dobro za odležavanje rakije? Pitam ovo pošto se dosta u literaturi navodi i bagremovo bure. Lično držim samo u hrastovom.
Postoji tu još jedna opcija što se tiče dudovog bureta. Da se rakija neko vrijeme prvo drži u dudovom buretu, pa se zatim prespe u hrastovo. Ovo nisam radio pa ne mogu ništa reći iz ličnog iskustva. Navodim ovo samo kao opciju jer pročitah negdje.