• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Destilacija voćnih rakija

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
kakva je čačanska najbolja za rakiju

Moja iskustva baš i nisu neka dobra , plod joj je dosta krupan bude i do 80 grama , vizualno izgleda jako lijepo međutim slador joj je jako slab ( brix)

Po mom mišljenju zakon je čačanska ljepotica , relativno rano sazrjeva ( početak osmog mjeseca ) znači može se dobro utržiti , a što ne prodaš odlična je za rakiju . Ostviš je na stablu da dobro sazrije , slador odličan. :partyman:

To su moja iskustva ;)
 
Posljednje uređivanje:

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
zcepic nema potrebe da čač. najbolja ide u rakiju, ona postiže jako dobru cijenu kao konzumna šljiva najviše zbog velike krupnoće ploda. Samo kod nje je malo problem rodnosti.

...a što se tiče da ide u rakiju kolega Žuti ti je fino objasnijo.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Svaka je dobra za rakiju,samo je stvar koliko je zrela a i koliko se to isplati...
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
koliko se to isplati...[/QUOTE]

e pa mogu ti reći da dobra rakija uvijek pronalazi put do kupca i po dobroj cijeni 40-50kn/l kako kad, rakija odležana 1 god. u hrastovim bačvama i žuta ko med, nema ko je nebi poželio. Ipak sam se odlučio za stanley šljivu po nagovoru agronoma, samo je trebam ostaviti da dobro sazrije
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
rakija

brle11@ pa nije baš svaka šljiva dobra za rakiju, pogtovo rane sorte. Zato prednst treba dati kasnim sortama šljive kao što je stenli može i kao konzum može i u rakiju.

zcepic@ odličan izbor sorte. Samo god stenlija koji ide u rakiju treba odvjiti košpe pre vrenja koma pa onda sve ostalo što ide.......
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
zcepic@ odličan izbor sorte. Samo god stenlija koji ide u rakiju treba odvjiti košpe pre vrenja koma pa onda sve ostalo što ide.......[/QUOTE kaže:
obavezno odvajam:)
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
koliko se to isplati...

e pa mogu ti reći da dobra rakija uvijek pronalazi put do kupca i po dobroj cijeni 40-50kn/l kako kad, rakija odležana 1 god. u hrastovim bačvama i žuta ko med, nema ko je nebi poželio. Ipak sam se odlučio za stanley šljivu po nagovoru agronoma, samo je trebam ostaviti da dobro sazrije[/QUOTE]

u teoriji to dobro zvuči samo što praksa daje puno drugačije rezultate mislim da je čačanska rodna,ljepotica puno bolja opcija od stenleya al na tebi je da odlučiš
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
e pa mogu ti reći da dobra rakija uvijek pronalazi put do kupca i po dobroj cijeni 40-50kn/l kako kad, rakija odležana 1 god. u hrastovim bačvama i žuta ko med, nema ko je nebi poželio. Ipak sam se odlučio za stanley šljivu po nagovoru agronoma, samo je trebam ostaviti da dobro sazrije

u teoriji to dobro zvuči samo što praksa daje puno drugačije rezultate mislim da je čačanska rodna,ljepotica puno bolja opcija od stenleya al na tebi je da odlučiš[/QUOTE]
a kad čač. rodnu opali šarka pa se više ne oporavi onda bi bilo jooj što nisam stenlija usadio, kad rakija i od čač rodne i od čač ljep. i stenlija odleži u hrastovim bačvama razlike su zanemarive, nesmije biti ni prejaka, mora biti pitka, a ne kad popiješ da otresaš glavom rukama i nogama koliko grize:madmana:
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
Rodna je dobra dok ne oboli od šarke, posle nikad više ne može dostići puni kvalitet, opadne dok je polu zrela. Ljepotica nije loša samo ima problem sa sušenjem stabla, opet stenli je nekako na sredini. Mišljenja sam ako zasad ide u rakiju treba najmanje imati 60-70% stenlija, a ostalo druge sorte.

A pisao sam o pojedinim sortama (moje mišljenje) http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=17856&page=70

A evo i malo literature o proizvodnji rakije,

http://www.scribd.com/doc/54136280/Jovic-Dr-Slobodan-Prirucnik-Za-Spravljanje-Rakije

Takoće i još jedan koristan priručnik.

http://baranja.hr/demo/wp-content/uploads/2011/04/ProizvodnjaRakije.pdf

...ako se sve ovo ispoštuje rakija ima da bude odlična.

Ja lično pečem od stenlija (skoro 90%), a ostalo ljepotica i nešto rodne. Svi kažu de je super, a i prodja to dokazuje. Ko je kod kupio jednu litru dosao je po još. Ali zato mora se povesti računa o sve, prvo da je šljiva 100 % zrela, odvajnje košpe, kvalitetan kom, pravilna destilacija i odvajenje mtilalkohola, odležavanje u hrastovim buradima, zatim razblaživanje pa ponovo odležavanje pa tek onda prodaja. :partyman:
 

zcepic

Član
Tu od
17 Tra 2011
Poruka
369
Rodna je dobra dok ne oboli od šarke, posle nikad više ne može dostići puni kvalitet, opadne dok je polu zrela. Ljepotica nije loša samo ima problem sa sušenjem stabla, opet stenli je nekako na sredini. Mišljenja sam ako zasad ide u rakiju treba najmanje imati 60-70% stenlija, a ostalo druge sorte.

A pisao sam o pojedinim sortama (moje mišljenje) http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=17856&page=70

A evo i malo literature o proizvodnji rakije,

http://www.scribd.com/doc/54136280/Jovic-Dr-Slobodan-Prirucnik-Za-Spravljanje-Rakije

Takoće i još jedan koristan priručnik.

http://baranja.hr/demo/wp-content/uploads/2011/04/ProizvodnjaRakije.pdf

...ako se sve ovo ispoštuje rakija ima da bude odlična.

Ja lično pečem od stenlija (skoro 90%), a ostalo ljepotica i nešto rodne. Svi kažu de je super, a i prodja to dokazuje. Ko je kod kupio jednu litru dosao je po još. Ali zato mora se povesti računa o sve, prvo da je šljiva 100 % zrela, odvajnje košpe, kvalitetan kom, pravilna destilacija i odvajenje mtilalkohola, odležavanje u hrastovim buradima, zatim razblaživanje pa ponovo odležavanje pa tek onda prodaja. :partyman:

valja i lakirati drvene bačve ili drvo mora disati
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
u teoriji to dobro zvuči samo što praksa daje puno drugačije rezultate mislim da je čačanska rodna,ljepotica puno bolja opcija od stenleya al na tebi je da odlučiš
a kad čač. rodnu opali šarka pa se više ne oporavi onda bi bilo jooj što nisam stenlija usadio, kad rakija i od čač rodne i od čač ljep. i stenlija odleži u hrastovim bačvama razlike su zanemarive, nesmije biti ni prejaka, mora biti pitka, a ne kad popiješ da otresaš glavom rukama i nogama koliko grize:madmana:[/QUOTE]

koliko ti je jaka rakija, dal si probao bagremovo bure ili od duda bure?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
valja i lakirati drvene bačve ili drvo mora disati

Može se lakirati, ali mislim da nema potrebe ako se bure drži u odgovarajućoj prostriji.

------------------

Što se tiče izbora drveta za bure hrast je broj 1, jer jedino on daje u razmjeni sa rakijom sve što joj treba. Preporuka slavonski hrast.

Ja lično ostvljam rakiju jačine 44 stepena. Samo da napomenem, rakiju jačine preko 47 stepeni se uopšte ne degustira na takmičenju. Jer se smatra da aroma i finoća rakije ne mogu biti izražene.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Može se lakirati, ali mislim da nema potrebe ako se bure drži u odgovarajućoj prostriji.

------------------

Što se tiče izbora drveta za bure hrast je broj 1, jer jedino on daje u razmjeni sa rakijom sve što joj treba. Preporuka slavonski hrast.

Ja lično ostvljam rakiju jačine 44 stepena. Samo da napomenem, rakiju jačine preko 47 stepeni se uopšte ne degustira na takmičenju. Jer se smatra da aroma i finoća rakije ne mogu biti izražene.


ne zbog toga nego sva alkoholna pića preko 45% zatvaraju okusne pupoljke koji se zatvaraju i ne osjetiš dalje ništa,neutralizira se kruhom i vodom,sudac sam za ocjenjivanje pa zato ovo pišem
kao što si napisao br.1 za bure je slavonski hrast,u zadnje vrijeme ljudi stavljaju 10% dudovih duga(letvice bureta) a ostale vrste drveta nisu pogodne jer ispuštaju tanin koji nije dobar za okus rakije-govorim o šljivovici
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
ne zbog toga nego sva alkoholna pića preko 45% zatvaraju okusne pupoljke koji se zatvaraju i ne osjetiš dalje ništa,neutralizira se kruhom i vodom,sudac sam za ocjenjivanje pa zato ovo pišem

Naravno, apsolutno se slažem.

kao što si napisao br.1 za bure je slavonski hrast,u zadnje vrijeme ljudi stavljaju 10% dudovih duga(letvice bureta) a ostale vrste drveta nisu pogodne jer ispuštaju tanin koji nije dobar za okus rakije-govorim o šljivovici

zvonis01@ da li to znači da u bagremovo bure uopšte nije dobro za odležavanje rakije? Pitam ovo pošto se dosta u literaturi navodi i bagremovo bure. Lično držim samo u hrastovom.

Postoji tu još jedna opcija što se tiče dudovog bureta. Da se rakija neko vrijeme prvo drži u dudovom buretu, pa se zatim prespe u hrastovo. Ovo nisam radio pa ne mogu ništa reći iz ličnog iskustva. Navodim ovo samo kao opciju jer pročitah negdje.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Naravno, apsolutno se slažem.



zvonis01@ da li to znači da u bagremovo bure uopšte nije dobro za odležavanje rakije? Pitam ovo pošto se dosta u literaturi navodi i bagremovo bure. Lično držim samo u hrastovom.

Postoji tu još jedna opcija što se tiče dudovog bureta. Da se rakija neko vrijeme prvo drži u dudovom buretu, pa se zatim prespe u hrastovo. Ovo nisam radio pa ne mogu ništa reći iz ličnog iskustva. Navodim ovo samo kao opciju jer pročitah negdje.

dudovo bure je izmišljeno za rakiju jer ga koristim već godinama a što se tiče tanina, u hrastu ga ima najviše bar ja tako mislim,jer živim baš u srcu hrastovih šuma....možda griješim
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
svako drvo pušta tanin,pitanje je samo koje ne kvari aromu rakije,a to je definitivno slavonski hrast i donekle dud.
pojednostavljeno-napravi gemišt od graševine i jamnice,graševine i saraj.kiseljaka i graševine i studenca,sve su mineralne dobre ali ne i za gemišt sa graševinom
vinari ne koriste uzalud slavonsku hrastovinu za bariq bačve,prvi je to skontao još napoleon
 

Najnoviji postovi

Na vrh