• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Destilacija voćnih rakija

H

Hrvach

Guest
Pozdrav rakijaši:partyman:
Kotao u kojem ja pečem nema mogućnost miješanja,ali ima na dnu neku ko rešetku sa rupicama promjera 3-4mm kroz koje prođe tekućina od tropa (koma),a veliki komadi ostanu gore pa nema kaj da zagori. To je dignuto od samog dna kotla nekih 8-10cm i od kad pečem nikad mi se nije dogodilo da se je zagorilo. Ove godine sam radio rakiju od višnji i dale su mi cca. 12-13l rakije na 100l tropa. Prema mojim iskustvima više od šljive bistrice. Napominjem da su bila maraska višnje koje imaju više soka i malo više šećera od ostalih višnji. Makar sam još relativno mlad, imam tek 20g pečem rakiju sam već 5 godina i svako ko je probao kaže da je super. Ako nekoga zanima više za ovu rešetku nek kaže pa ću skicirati kak to izgleda. Uglavnom jako jednostavno za napraviti, treba vam samo dobra volja i 15-20 min vremena.
 

vilebrequin

Novi član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
26
O pa ta rešetka je odlična stvar, neka skica i kratki opis dobro bi došli. Imam neku ogromnu staru krušketinu od koje svake godine uleti 4-5 kotlova rakije i volio bi se riješit te muke oko zagaranja. Lani sam ispekao puno kotlova rakije od šljiva i bez obzira kako jako ložio nikad mi nije ništa zagorilo.
 
H

Hrvach

Guest
Skica će doći kasnije! Na 10 cm od dna kotla se stave držači za rešetku ili ako kotao već ima suženje pa kraju to netreba. Uzme se komad inox ploče ili bakrene ploče (glavno da materijal ne utječe ne rakiju) ploča se izreže na promjer koji treba i na njoj se na gusto izbuše rupice od 3-4mm tak da curi sok na dno,a gusto ostaje gore. Na sredini rešetke se može postaviti ručka za lakše vađenje. Da pojednostavim, to treba izgledati ko poklopac za lonac s rupicama. koji dođe na dno kotla. Inače meni je želja cijepiti stare sorte kruški i ostalog voća jel su mi ove nove sorte "preumjetne". Nema kruške do stare tepke ili do jabuke petrovke ili božićnice. Nažalost došlo je takvo vrijeme da je to postala sramota u voćnjaku i te sorte su pred izumiranjem, barem u mojem kraju.
 

vilebrequin

Novi član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
26
Sve je jasno iz opisa, ne treba skica, to je nešto otprilike kao ono sito na dnu perilice za posuđe.
Mene kao totalnog amatera rekreativca koji se ne bavim tim stvarima iz komercijalnih razloga nego iz gušta zanimaju gotovo isključivo te stare sorte. Ne želim biti rob voćnjaku a da ne govorim o tome kakvo su zaštitna sredstva zlo po okoliš i zdravlje ljudi, tako da uopće ne koristim nikakva sredstva za tamanjenje ovog, onog. Idem na sistem ono koliko bude bude, bez špricanja i za osobne potrebe bude uvijek dovoljno. Naprimjer ta kruška od koje pećem rakiju je nekakva stara sorta, nemam pojma koja jer se uopće ne kužim u nazive, jedino mi jedna stvar nije bila baš jasna pa sam se raspitao kod susjeda. Stablo je ogromno, promjera četrdesetak centimentara staro xx godina a pri dnu se vidi po razlici u strukturi kore da se radi o cjepljenoj voćki. Nije mi baš bilo bistro kako to da su cijepili voćku a plod je neki jadan mali neugledan gotovo kao divlja kruška. E onda mi je susjed sa puno godina za vratom prosvijetlio pamet pa kaže kako je to neka sorta koju su koristili isključivo za pečenje rakije. Jabuka petrovka mi je isto jedna od omiljenih, imam jedno stablo u voćnjaku, sasvim dovoljno za cijelu obitelj, bude danima dovoljno za pojest, za pećenje kolača i još se nešto naribanih spremi u zamrzivač. Ista priča je i sa šljivama, imam jedno 3-4 vrste, jedna jako slatka koju koristimo za pravit pekmez a ostale tri za rakiju. Naravno sve te i jedemo.
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Još lakše je da se ispod kotla stavi obični lim tako da vatra ne udara direktno u kotao nego u taj lim isprobano funkcionira na svim vrastama koma sigurno nikad ništa neće da zagori.
 
M

m123

Guest
mene zanima kako vi pripremate kuške za kom, ja ih sameljem, budu skorz kašaste, nema šanse da bi se zadržale na tom situ, sve bi se iscjedilo do dna kotla, samo vi mal orazrjedite, i pravite mješaonu u kotrlu, to vam je sigurnije rješenje.
reci mi kako pečeš krušku? jel iz prve vadiš rakiju ili je vraćaš, ja izvadim 3 kotla pa svu tu rakiju ubacim u 4. i onda je to to, barem mi tako radimo
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pošto sam se umješao u raspravu pa da i nastavim ja nemam šljive pečem samo jabuku i krušku obavezno i jedno i drugo posve sameljem bude kao dječja kašica nema niti jednog krupnijeg komada. A sve voćne rakije osim šljive moraju da se prepeku ili ostaju mutne. Prvu litru koja iscuri obavezno vraćam nazad ili bacam i držim dok ima alkohola tj. dok gori posle kad je kom gotov sve vraćam nazad u kazan stim da dodajem jedan dio vode i sad obavezno bacam prvu litru i rakija curi preko lonca na taj način izdvajam sve ono što ne valja moja rakija nikada se ne osjeti u grlu nego samo u želucu a po meni naljepša rakija je od vinogradske breskve. Ovako ja radim normalno je da svi ne radimo isto.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Pošto sam se umješao u raspravu pa da i nastavim ja nemam šljive pečem samo jabuku i krušku obavezno i jedno i drugo posve sameljem bude kao dječja kašica nema niti jednog krupnijeg komada. A sve voćne rakije osim šljive moraju da se prepeku ili ostaju mutne. Prvu litru koja iscuri obavezno vraćam nazad ili bacam i držim dok ima alkohola tj. dok gori posle kad je kom gotov sve vraćam nazad u kazan stim da dodajem jedan dio vode i sad obavezno bacam prvu litru i rakija curi preko lonca na taj način izdvajam sve ono što ne valja moja rakija nikada se ne osjeti u grlu nego samo u želucu a po meni naljepša rakija je od vinogradske breskve. Ovako ja radim normalno je da svi ne radimo isto.

ajoj siki:madmana:
-dovoljno ti je pola litre i ne baciti nego vratiti u patoku
-ko gori? vatra ili rakija, kupi gradmetar (30kn) i pusti rakiju da ide do cca 45%alk ili cca18G, dalje sve u patoku dokle god ima alkohola (ili drva)
-ne dodavaj vodu
-to su ti babje vračke
kad tako ispečeš patoke za cijeli kazan onda patoku vrati nazad i baci prvu litru, i opet hvataš do 17-18G, takvarakija bude 50-60%alk, i to riješiš destiliranom vodom
 

vilebrequin

Novi član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
26
U mojem siromasnom iskustvu nisam imao slučaj mutne rakije!
Kruške od kojih sam pekao rakiju usitnio sam na stroj za malčiranje granja. U budučnosti planiram napraviti neko pomagalo za usitnjavanje krušaka a ove godine sam se snašao s time što imam, s malčerom jer nije mi se dalo ručno usitnjavati kruške. Samo pečenje radio sam na istu foru kao što radim i šljive, odvajam srednju frakciju i tu ne štedim, prestanem dosta rano s uzimanjem te srednje frakcije tako da odvojim rakiju prije nego joj se počne kvarit okus i miris. Ono što odvojim bude jačine nekih 22-24 gradi i ostavim da to odleži a poslije po potrebi razrijedim destiliranom vodom. Sve ono sto uhvatim poslije srednje frakcije na kraju prepečem i to bude tak tak, nisam s time baš oduševljen jer nema onaj fini miris i okus kao ona koju ulovim direkt iz srednje frakcije. Čini mi se da bistrina friške rakije ima veze s time što jako polako pečem, nastojim da curi što laganije, čim krene jače počne ići mutnija.
Za odvajanje prvijenca koristim jednu staklenu bocu od pola litre, u nju stavim malo destilirane vode i onda to sve skupa s bocom stavim u veliku staklenku. U malu bocu piknem traktir i prva rakija curi u tu vodu. Kad nivo rakije naraste počne se preljevat preko grla boce u veliku. Poslije samo tu malu bocu izvadim i u njoj se točno vidi na spoju vode i rakije sloj od nekoliko centimetara mutne "masne" rakije koja je očito metilni alkohol, to naravno bacim
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
postupak ispravan,samo "masna" rakija nije metilni alkohol nego patočno ulje,i metilni i etilni alkohol se miješaju sa vodom tako da ih vizualno nemožeš razlikovati
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ajoj siki:madmana:
-dovoljno ti je pola litre i ne baciti nego vratiti u patoku
-ko gori? vatra ili rakija, kupi gradmetar (30kn) i pusti rakiju da ide do cca 45%alk ili cca18G, dalje sve u patoku dokle god ima alkohola (ili drva)
-ne dodavaj vodu
-to su ti babje vračke
kad tako ispečeš patoke za cijeli kazan onda patoku vrati nazad i baci prvu litru, i opet hvataš do 17-18G, takvarakija bude 50-60%alk, i to riješiš destiliranom vodom

Gospodo moja pa na kraju sam napisao da ja radim ovako i da svi neradimo isto. Neznam zašto vi pečete rakiju ali ja ju pečem ne da bi zaradio na njoj nego zato sto mi je to zadovoljstvo i da kažem nikada ne pijem alkohol vrlo rijetko popijem čašu piva. Imam gradomjer bez njega nebi znao kakvu rakiju sam ispekao rakiju puštam dok ima alkohola a neznam način na koji vi dobijete bistru -prozirnu rakiju kad pečete jabuku ako ju nećete prepeć.
Moja rakija kad je hladna ima 21grad i rekao sam da nesmijete osjetiti rakiju u grlu nego u želucu a rakiju od 18 gradi nikada nebi pekao.

@ Zvonis ja rakiju pečem u kotlu od osamdeset litara nema mješalicu i kao što sam napisao pečem iz zadovoljstva i za svoje prijatelje a ne za prodaju ti to radiš sa drugačijim kazanom i za druge svrhe a niukom slučaju nemožeš reći da ovaj način nije ispravan kao što ni ja nekažem za način na koji ti i drugi radite.

A rakiju me je učio peći moj pokojni otac još dok se vas većina nije ni rodila.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Gospodo moja pa na kraju sam napisao da ja radim ovako i da svi neradimo isto. Neznam zašto vi pečete rakiju ali ja ju pečem ne da bi zaradio na njoj nego zato sto mi je to zadovoljstvo i da kažem nikada ne pijem alkohol vrlo rijetko popijem čašu piva. Imam gradomjer bez njega nebi znao kakvu rakiju sam ispekao rakiju puštam dok ima alkohola a neznam način na koji vi dobijete bistru -prozirnu rakiju kad pečete jabuku ako ju nećete prepeć.
Moja rakija kad je hladna ima 21grad i rekao sam da nesmijete osjetiti rakiju u grlu nego u želucu a rakiju od 18 gradi nikada nebi pekao.

@ Zvonis ja rakiju pečem u kotlu od osamdeset litara nema mješalicu i kao što sam napisao pečem iz zadovoljstva i za svoje prijatelje a ne za prodaju ti to radiš sa drugačijim kazanom i za druge svrhe a niukom slučaju nemožeš reći da ovaj način nije ispravan kao što ni ja nekažem za način na koji ti i drugi radite.

A rakiju me je učio peći moj pokojni otac još dok se vas većina nije ni rodila.
iskreno, jabuku nisam pekao i neznam zašto se muti
šljiva se muti malo ispočetka dok ide metil i kasnije kad krene patoka
ako se u međuvremenu zamuti nešto nij u redu s kazanom,ili je došlo do ješanja s vodom, ali puno puta sam vidio štos sa bocom u loncu a u njoj obična voda
rakija kad se smješa sa običnom vodom se zamuti

a iskreno i rakija od 18G je prejaka,a 21:rolleyess:
viski je oko 40%,ustvari nijedno piće nisam vidio jaće od 42%
što mislim da je ok, jer jači alk ti neda da osjetiš sve ono ljepo,a i ako osjetiš ubrzo zaboraviš:oops:
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
@siki
dragi moj forumski kolega,moj djeda je zidao od blata ,kreča i svinjske dlake pa ja ne kažem da je to jedino ispravno,imam kazan kao i ti bez mješalice,ali sam školovani destilater i državni sudac za ocjenjivanje voćnih rakija i samo želim pomoći argumentirano u procesima destilacije,i nisam baš ni tako mlad da pričam bez veze.
mentori su mi bili stručnjaci koji su magisterij i doktorat dobili na rakijama,ali sve možeš i ugguglati sa temom koja te zanima pa pročitaj što kaže svijet ili pročitaj temu od početka
@ilegalac
totalno si u pravu što se tiče jačine destilata,jer sve jače od 45% ti zatvori okusne pupoljke na jeziku i onda ti je svejedno što piješ,neutralizacija okusa se vrši kruhom i vodom
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
@siki
dragi moj forumski kolega,moj djeda je zidao od blata ,kreča i svinjske dlake pa ja ne kažem da je to jedino ispravno,imam kazan kao i ti bez mješalice,ali sam školovani destilater i državni sudac za ocjenjivanje voćnih rakija i samo želim pomoći argumentirano u procesima destilacije,i nisam baš ni tako mlad da pričam bez veze.
mentori su mi bili stručnjaci koji su magisterij i doktorat dobili na rakijama,ali sve možeš i ugguglati sa temom koja te zanima pa pročitaj što kaže svijet ili pročitaj temu od početka
@ilegalac
totalno si u pravu što se tiče jačine destilata,jer sve jače od 45% ti zatvori okusne pupoljke na jeziku i onda ti je svejedno što piješ,neutralizacija okusa se vrši kruhom i vodom
moji mentori su dobili cirozu jetre na rakiji:finga:
 
H

Hrvach

Guest
moji mentori su dobili cirozu jetre na rakiji:finga:

:lol::lol::lol::lol::mrgreen: Najjača izjava dana!! J...š mentora koji nije u životu popio cisternu rakije i pijan lego kod punice umjesto kod žene...

U mojem kraju se većinom rade jake rakije 19-21 čak i 22 grada, pred 2 godine sam napravio šljivovicu od 18 gradi i većina komentara je bila da je to voda ,a ne rakija:supris: Ja inače slabo pijem rakiju i najviše kaj je popijem je kad ju pečem. Iskreno ne volim kad je tak jaka da mi sve utrne kud prolazi ali opet ne volim niti kad ju ne osjetim.
 

vilebrequin

Novi član
Tu od
24 Ruj 2010
Poruka
26
postupak ispravan,samo "masna" rakija nije metilni alkohol nego patočno ulje,i metilni i etilni alkohol se miješaju sa vodom tako da ih vizualno nemožeš razlikovati
Ovo za patočno ulje nisam imao pojma, hvala. Eto uči čovjek dok je živ, a meni je sve to s rakijom novo jer sam počeo tek nedavno.
Uglavnom brzo mi je bilo jasno da ljudi rade svakojake gluposti, pogotovo ona priča kako stari uvijek znaju sve najbolje ne vrijedi jer vidim da upravo oni često imaju najviše bisera.
I sam spadam u one starije al jasno mi je kako se mnoge stvari danas rade na drugačiji i bolji način pa se treba jednostavno prilagodit vremenu u kojem živimo.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
"braćo pijanci"-ne zaboravite do kraja mjeseca prijaviti kazane u carini-da vas nebi oni prijavili pa će biti:madmana::axe::butthead:
 

Najnoviji postovi

Na vrh