• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Destilacija voćnih rakija

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

zvonis01 kaže:

evo iz radione prof,Baltazara izašao kazan,kombinacija njemačkog i klasičnog kazana


Moželi nekakvo objašnjenje :?: :scratch Kako to funkcionora :scratch Kolika je zapremina u litrama :?:
Ja sam se dosad koristio samo sa klasičnim slavonskim kazanima za pečenje rakije tako da mi je ovo skroz nepoznato :scratch
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

ako zatvorim lijevi i desni ventil,imam klasični kazan,ako zatvorim srednji radi kao rektifikator,tj,para ulazi na lijevoj cijevi u posudu sa 0,7 l vode koju zagrijava i otapa teže alkohole i nastavlja put sa desnom cijevi do hladnjaka gdje se kondenzira u tekućinu.upotrebom rektifikatora dobijamo jaču i čišću rakiju ali sa manje arome,kao votka,a otvaranjem srednjeg ventila dobijamo aromu,e sad zamisli koje su tu sve kombinacije moguće potpunim ili djelomičnim otvaranjem.klasčni kazan imam ali sam želio imati i njemački da vidim prednosti i nedostatke,ali on košta 20 000 eura na više ovisi o zapremini.ovako sam u suradnji sa jednim kolegom iz australije napravio ovaj da vidim zašto ovi traže tolike novce i da radim pokuse jer destilacija mi je opsesija,poslije ukrajinki,heheheh :partyman: :heart:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,128
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

zvonis01 kaže:
ako zatvorim lijevi i desni ventil,imam klasični kazan,ako zatvorim srednji radi kao rektifikator,tj,para ulazi na lijevoj cijevi u posudu sa 0,7 l vode koju zagrijava i otapa teže alkohole i nastavlja put sa desnom cijevi do hladnjaka gdje se kondenzira u tekućinu.upotrebom rektifikatora dobijamo jaču i čišću rakiju ali sa manje arome,kao votka,a otvaranjem srednjeg ventila dobijamo aromu,e sad zamisli koje su tu sve kombinacije moguće potpunim ili djelomičnim otvaranjem.klasčni kazan imam ali sam želio imati i njemački da vidim prednosti i nedostatke,ali on košta 20 000 eura na više ovisi o zapremini.ovako sam u suradnji sa jednim kolegom iz australije napravio ovaj da vidim zašto ovi traže tolike novce i da radim pokuse jer destilacija mi je opsesija,poslije ukrajinki,heheheh :partyman: :heart:

Zvonis pripremi kom,razlicitih sorti sljive, i slobodno mozes doci na pokuse kod mene....usput izdestiliras i koji kazan meni i vuk sit ovce na broju.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

može,ti pripremi dvije ukrajinke :butthead: ,ja kom :partyman: i da vidiš veselja :rolleyess: :drinkers:
namjeravam raditi pokuse od svih vrsta voća,naročito tropskog jer ga mogu nabaviti,u malim količinama
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,128
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

znam znam.....ali kud bas ukrainke?moze neke nase domace snaše?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

ma naše umaraju pričom a ove ništa ne razumijem osim "onog"hehheh
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,128
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

hehe
lukavno!
dobro si to utvrdio,onda i ja ulazim u taj "klub".......
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: DESTILACIJA VOĆNIH RAKIJA

A što su Vam loše one časne sestre iz Codeovog susjedstva? :scratch :lol:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,128
Tema zamrla?
Pošto je doslo vrijeme pecenja rakijice evo malo novih nacina:

Posto se prica o destilaciji "kazan na kazan" provukla kroz vise tema mozda nebi bilo lose da u ovoj temi prodiskutujemo o tom nacinu destilacije i o njegovim prednostima i nedostacima.

Za one koji nisu u toku, destilacija kazan na kazan podrazumeva sledece:

- Prvi kazan se destilise dok na luli ne potece cita voda, znaci do 0 % alkohola i ne odvajaju se frakcije.

- U drugi kazan se sipa komina i doda se celokupan destilat iz prvog kazana. Iz drugog kazana se odvaja prvi litar prvenca u poseban sud, zatim se u drugi sud hvata destilat do zeljene jacine odnosno dok alkoholmetar ne pokaze npr. 48 % alkohola u sudu u koji se hvata srednja frakcija i to je gotova rakija. U treci sud se hvata patoka dok na luli ne pokaze 0 % alkohola.

- U treci kazan se sipa komina + prvenac i patoka iz drugog kazana i opet se hvataju tri frakcije, kao u drugom kazanu. Taj ciklus se stalno ponavlja s tim sto se u sesti kazan na sipa prvenac iz petog kazana vec se baca i zapocinje se novi ciklus od 5 izdvajanja prvenca i njegovog vracanja u svaki sledeci kazan...


Moram napomenuti da je moj drugar pekao kajsiju na ovaj nacin i dobio je fantastican destilat! Rakija sa 50 % alkohola, potpuno bistra sa cistim mirisom i ukusom, kao da jedes pekmez od kajsija... Jedina razlika je sto patoku nije hvatao do nule na luli vec je prekidao na 5 % alkohola.


Ono sto mene zanima i muci, a mislim da je alambik to pomenuo, je stalno povecavanje udela patoke sa svakim sledecim kazanom! Da li je obican kazan za destilaciju "sposoban" da kvalitetno odvaja frakcije bez obzira sto se udeo patoke stalno povecava? Da li se ovaj ciklus moze ponavljati u nedogled ili nakon odredjenog broja ponavljanja treba odvojiti (baciti) patoku i krenuti iz pocetka kao sto se radi sa prvencem nakon 5 ciklusa?


Sta mislite o tom nacinu?




Evo da nadodam jos malo o esterifikaciji:
eakcija esterifikacije je povratna i ravnotežna reakcija, pri čemu su u ravnoteži prisutni kako reaktanti tako i produkti (voda, etanol, viši alkoholi, metanol, esteri i kiseline). Ravnoteža te reakcije se lako pomiče u smjeru nastanka estera povečanjem koncentracije alkohola ili smanjenjem količine vode. U našoj situaciji zbog toga što se molekule u parnom stanju nalaze u slobodnom i nevezanom obliku, a večina hemijskih reakcija se odigrava u tečnom stanju, tek kondenzacijom se stvaraju povoljni uslovi za reakcije hidrolize i esterifikacije. Esterifikacija je važna kod alkoholnih pića odnosno voćnih rakija iz razloga što esteri iako količinski ne prestavljaju najzastupljenija jedinjenja u aromatskom profilu, sigurno prestavljaju to u kvalitativnom pogledu. Izuzetak je rakija dobijena od šljive sorte požegača (mađarica ili bistrica, kako je ko naziva) gdje se može desiti, ako se poklope sve okolnosti, da esteri čine gotovo polovinu aromatskog profila. E sad, u esterskom aromatskom profilu potrebno je da učešće etil acetata ne pređe kritičnu granicu i da postoji proporcija u prisutnosti mnogobrojnih ostalih estera koji isparavaju i kondenzuju se na temperaturi od 54 do 134 stepena. Kao kod večine jedinjenja u destilatu ovo su temperature masovnog i gotovo potpunog isparenja koje se dešava i u nešto manjem obimu i tokom nižih temperatura, što je temperatura bliža tački isparenja to je i obim isparenja ili kondenzacije veči. Za esterifikaciju kao i ostale hemijske reakcije bitna su dva faktora, temperatura i vrijeme trajanja reakcije. Za vrijeme trajanja je sve jasno, nema se šta posebno reći i ostaje da je suština u tome da brzine hemijske reakcije zavisi od temperature.
Sa povećanjem temperature za 10 stepeni brzina reakcije se povećava 2 do 3 puta. Pokušat ču to što jednostavnije i objasniti.
Molekuli mogu biti u normalnom i aktivnom stanju i samo ovi drugi mogu učestvovati u hemijskoj reakciji. Aktivirano stanje se postiže upijanjem toplote. Da bi se reakcija odigrala neophodno je da se sudare dva molekula, ali, neće svaki sudar dovesti do reakcije, sudar će biti efikasan samo ako se odigra kada su čestice reaktanata u odgovarajućoj orijentaciji i sa dovoljnom kinetičkom energijom. Da bi se reakcija odigrala neophodno je da se sudare dva molekula koji imaju energiju aktivacije. Energija aktivacije je energija koju molekuli moraju imati da bi mogli hemijski da reaguju. Upijanjem toplote molekuli dostižu maksimalnu potencijalnu energiju. Tada postaju nestabilni odnosno hemijski aktivni. Do reakcije dolazi kada se sudare aktivni molekuli. Sa povišenjem temperature sistema raste broj aktivnih molekula, a time i vešestruko veča količina stvorenih estera. Odakle sad situacija da se esterifikacija tako intenzivno dešava u fazi kondenzacije?
Dešavala se ona i u fermentaciji i u toku procesa zagrijavanja šire u kazanu za destilaciju (a dešavat će se i u toku dozrijevanja destilata) samo što su u tim situacijama postojali otežavajući faktori, u prvom slučaju izraženo niža temperatura i ono što je presudno u drugom slučaju, otežavajući faktor, veća koncentracija vode u širi, dok u procesu kondenzacije ima povoljne uslove i većom temperaturom (ako je obezbjedimo) i većom koncentracijom alkohola, a manjom koncentracijom vode. E sad iz tih razloga usaglašeno ide zahtjev za laganim i ujednaćenim tempom destilacije, i preporučuje se da hladionik treba da obezbjedi da rakija koja izlazi iz hladionika ima temperaturu između 15 i 17 stepeni a voda koja izlazi sa površine hladionika ima temperaturu oko 65 stepeni i da njena temperatura prema dnu tabarke ravnomjerno pada. Ako postignemo samo jedan od sva tri podjednako važna zahtjeva, nismo obezbjedili gore navedene uslove reakcije. Za obezbjeđenje potrebnih uslova kod našeg hladionika-kondenzatora i tabarke na raspolaganju imamo: unutrašnju zapreminu kondenzatora, dodirnu površinu kondenzatora sa vodom, zapreminu vode za hlađenje, širinu vodenog stuba određenu prečnikom tabarke i brzinu protoka vode. Normalno bitna je i visina kondenzatora a samim tim i tabarke.
Unutrašnja zapremina kondenzatora bitna je zbog mogućnosti da primi sva pristigla destilaciona isparenja jer ako bi ta zapremina bila manja onda bi pare brzinom isparavanja bile tjerane brže kroz temperaturni režim i skratilo bi se vrijeme reakcije a vremenom postignuti zahtjevi u tabarci bili bi narušeni i teško održivi. Ovde bi odgovor mogao glasiti, možemo smanjiti brzinu isparavanja, što je pogrešno jer presporo isparavanje iz koma (a pogotovo uz neke druge nepovoljne okolnosti) stvara i više furfurala i benzaldehida koji je prekursor otrovnog i kancerogenog etilkarbamata.
Dodirna površina je bitna iz razloga što se kondenzacija dešava na stjenkama hladionika i veća površina znači ravnomjernost i veći kontakt sa traženom temperaturom (65..60...55...50..pa sve do 15 ili 17 stepeni) a ujedno lakše održavanje stabilnosti sistema i usaglašavanje sa ostalim faktorima.
Zapremina vode za hlađenje je bitna iz razloga što ćemo stalnom i neprekidnom manjom brzinom protoka obezbjediti i manju kolebljivost temperatura, kao i što ćemo i širinom vodenog stuba obezbjediti manji uticaj okolne temperature zraka odnosno smanjiti da uticaj prenosa toplote sa tabarke na okolinu utiče na teperaturu na hladioniku. A pored ovog imamo još i situaciju kada završimo destilaciju jednog kazana, kada se prekida dotok alkoholnih para i protok vode u tabarci a potrebno je dočekati destilacione pare iz slijedećeg kazana sa bar približnim temperaturnim parametrima, nedovoljna i prekomjerna zapremina tabarke i širina vodenog stuba odnosno blizina hladionika stjenkama tabarke to ne mogu postiči ni približno.
Za one koji se stvarno razumiju u termodinamiku, konvenciju toplote i njihovu primjenu u praksi, pretpostavljam da nije nerješiv problem na osnovu ulaznih parametara i ovakvog željenog temperaturnog režima postaviti sve elemente, da budu lako održivi i sa što manje oscilacija


Sa time gore napisanim bolje se odrazava na destilat ako u procesu dobijemo jace koncentriran destilat,a njega dobijemo korestenjem deflegmatora.
@zvonis:
Zasto onda tvrdnja da se moze dobiti aromaticnije pice na klasicni kazan?
 
Posljednje uređivanje:

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
kada već kopiraš postove sa komšijskog foruma,čiji sam član,evo ti kopija odgovora renomirane firme
Da, radi se o renomiranom i ozbiljnom proizvođaču kazana za rakiju. O njihovoj ozbiljnosti govori i tekst koji se može pročitati na njihovim stranicama.

If using an alembic, we recommend a slower speed.
While a less efficient and slower process, this method results in a finer, more aromatic brandy.
The reflux still, on the other hand, allows for a speedier production rate and is very efficient.
Unfortunately, its speediness destroys many of the elements that give brandy its distinctive character traits. So, if wondering which method and still to use, first decide what you consider most important in making your brandy.

A slobodan prevod bi glasio.
Ako koristite alembic, preporučujemo sporiju destilaciju.
Iako manje efikasan i sporiji proces, on rezultira finijom i više aromatičnom rakijom.
Kazan sa rektifikacionom kolonom, sa druge strane, omogućuje bržu proizvodnju i veču efikasnost. Nažalost, njegova brzina uništava mnoge elemente koji rakiji daju prepoznatljivost i kvalitet.
Dakle, ako se pitate koji način (kazan za destilaciju op.a.) koristi, najprije odlučite o onom što smatrate važnijim u izradi svoje rakije. (bržu proizvodnju i veču efikasnost ili na drugoj strani kvalitet op.a.)
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,128
Procitao sam to,ali mi to nikako nije jasno.....

Htio bih malo strucnije pojasnjenje,ali nema ga.

Isto tako kaze se da je sirova rakija(odnosno meka) dobivena na klasicni kazan,i mora se prepeci .
E sada zasto ne onda koristiti deflegmator i imati to u jednom toku?

mogli bi se ja i ti malo udruziti u tome,i experimentirati..kako smo i pricali.
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
za kraj sezone sam dogovorio sa nekim forumašima druženje kod mene u voćnjaku i proizvodnju soka od šljive,ako te zanima javim ti datum pa ćemo razglabati uz rakiju i nešto na ražnju
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
Pozdrav svima
Imam jedno jednostavno pitanje:nakon koliko vremena se može zapoćeti destilacija od završetka fermentacije.Da li može odmah ili nakon određenog vremena.Ima li to veze s aromama
Unaprijed hvala za odgovor
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
nema veze sa aromom,ali nakon završetka fermentacije je najbolje odmah destilirati jer kvasci počinju jesti šećer iz komine,a o tome ti ovisi količina destilata.možeš jedino hermetički zatvoriti posudu sa kominom jer kvasci ugibaju uslijed nedostatka kisika
 

branko64

Član
Tu od
2 Sij 2010
Poruka
209
nema veze sa aromom,ali nakon završetka fermentacije je najbolje odmah destilirati jer kvasci počinju jesti šećer iz komine,a o tome ti ovisi količina destilata.možeš jedino hermetički zatvoriti posudu sa kominom jer kvasci ugibaju uslijed nedostatka kisika

Hvala za odgovor.Sad me zanima koje kvasce stavljati u breskvu i gdje ih kupiti
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
609
...

Imam pitanje za stručnjake rakijaše...:)Pošto s eovih dana temperature spuštaju i do ispod 10 ujutro ,bar tako najavljuju jel se bude prekinulo vrenje komine?
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Hvala za odgovor.Sad me zanima koje kvasce stavljati u breskvu i gdje ih kupiti

pitaj u trgovinama sa vinarskom opremom,ako ne nađeš koristi pekarski digo kvasac 2-3 kocke na 100 kg ploda,rastopi u toploj vodi sa par kila bresaka ,dobro izmješaj i ostavi pola sata,kada počne pjeniti,pomješaj sa ostalim voćem
 

zvonis01

Član
Tu od
2 Ožu 2009
Poruka
792
Imam pitanje za stručnjake rakijaše...:)Pošto s eovih dana temperature spuštaju i do ispod 10 ujutro ,bar tako najavljuju jel se bude prekinulo vrenje komine?
neće stati u potpunosti,ali na 15 stupnjeva se jako usporava vrenje.biti će još toplih dana
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
pitaj u trgovinama sa vinarskom opremom,ako ne nađeš koristi pekarski digo kvasac 2-3 kocke na 100 kg ploda,rastopi u toploj vodi sa par kila bresaka ,dobro izmješaj i ostavi pola sata,kada počne pjeniti,pomješaj sa ostalim voćem

jeje...to se zove bomba za kominu!
Samo ja izdrobim 2-3 kocke kvasca u šoljicu za čaj, pospem 2-3 kafene kašike šećera, i počnem kašikom da gnječim kvasac...za 30-45 sekunde postane sav tečan...neznam zbog čega...al bude tečan! I to dodajem u manju posudu sa svežem voćem...i nakon sat dva - sve to sipam u kominu...
Prosto se dešava expazija u vrenju... dan-dva moraš biti prisutan, i redovno mešati u buretu, jer će da izkipi...al na kraju daje rezultat!
Pozdrav Joe!
 

Najnoviji postovi

Na vrh