--------------------------------------------------------------------------------
Šljivovicu prave od kukuruza
Analiza rakija pokazala da pijemo bezbedne rakije, ali da polovina nema voće. Iako su deklarisane kao voćne, prave se od kukuruza, melase ili ječma
RAKIJE na našem tržištu su bezbedne za upotrebu, ali kod gotovo polovine uzoraka, odnosno 45 odsto, etanol nije voćnog porekla, kao što piše na deklaraciji, pokazalo je istraživanje Generalnog inspektorata Ministarstva poljoprivrede i Nacionalne organizacije potrošača Srbije NOPS.
- Sve rakije su u skladu sa važećim zakonima, bezbedne su za upotrebu i ne ugrožavaju zdravlje potrošača, ali nije dobro što je deo deklarisan kao voćni, iako to nije - rekao je Dušan Pajkić, direktor Generalnog inspektorata.
U kontroli kvaliteta voćnih rakija uzeto je 44 uzorka od 21 proizvođača i utvrđeno je da u 20 uzoraka rakije, poreklo etanola nije voće, već kukuruz, melasa ili ječam uz dodatu aromu.
Analiziran je kvalitet šljivovice, lozovače, zatim kajsijevače, viljamovke, kruškovače, dunjevače i drenovače. Uzorci su uzeti od deset odsto proizvođača u Srbiji i to iz prometa na području Beograda i u originalnom pakovanju.
Inače, najveći procenat rakija, kod kojih je utvrđeno da etanol nije voćnog porekla su šljivovice i lozovače.
KAZNE
KOD proizvoda, kod kojih je dokazano da etanol ne potiče isključivo od voća korišćene su sirovine, kojima se povećava količina gotovog proizvoda, što je zakonom zabranjeno. Prema Pajkićevim rečima, protiv svih proizvođača, čija rakija nije u skladu sa deklaracijom biće pokrenuti prekršajni postupci i predviđene su kazne od milion do tri miliona dinara za preduzeće, a za odgovorna lica od 300.000 do 500.000 dinara.
Pajkić je apelovao na prozvođače da vode računa kakvu rakiju prave i najavio da će Generalni inspektorat nastaviti kontrole koje će obuhvatiti i ostale gradove u zemlji, kao i ostale proizvođače, ali i one čija rakija je već kontrolisana.
- Kontrola je sprovedena upravo sada s obzirom da je vreme slava i da idu novogodišnji praznici - istakao je Pajkić.
Inače, među rakijama u kojima je utvrđeno da etanol nije od voća su “Navipova” rakija lozovača i “beogradska rakija” šljivovica, “Rubinova” prepečenica, “Prokupačka” manastirka, “Simeksova” lozovača...
Prema oceni Gorana Papovića, predsednika NOPS-a, cilj ove akcije je da se utvrdi odgovornost ne samo proizvođača, već i trgovaca, koji su u promet pustili rakiju, u kojoj etanol ne potiče od voća.
- To je klasična obmana potrošača, tražićemo od Tržišne inspekcije da te falsifikate povuče iz prodaje i uništi - rekao je Papović i dodao da više podataka o ispitivanim rakijama i utvrđenim nedostacima može se naći na sajtu NOPS-a
www.nops.org.rs.