• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Deutz-fahr Top liner

  • Temu pokrenuo zrine892
  • Datum prvog posta
R

Ratarko

Guest
Naravno da jesu .
Ima u mojoj okolici takvih kombajna koliko ti srce želi i to po više komada kod pojedinog vlasnika . U mojem selu ima samo jedan ali pratim ga pozorno kako radi od kada je došao , prije pet godina . Nema nekih zamjerki na te strojeve . O kvaliteti motora , hidromata i samog izvršaja nemam riječi , sve 5 , izvršaj 4 . Zamjerke se mogu uputiti na boju i lim , nije baš za 5 , ocjenio bih sa 3 .
Također nema nikakvih problema sa elektronikom koja i nije opsežna .

Moj savjet je KUPUJ !
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Mmmmmmmm odmah se sjetim onog tetkovog Toplinera sto je izgorio,koji je to stroj bio. Onaj je izgledao jos bolji
 
R

Ratarko

Guest
zvona kaže:
Mmmmmmmm odmah se sjetim onog tetkovog Toplinera sto je izgorio,koji je to stroj bio. Onaj je izgledao jos bolji

Hmm , istina da se lakše zapali DF ili recimo ĐĐ kombajn od drugih zbog zrakom hlađenog motora odnosno veče temperature koja bude oko u i oko samog motora . To sve dođe zbog nemara vlasnika . Dok sam imao Zmaja u toku dana bih nekoliko puta bio kod motora da ga čistim od prašine odnosno pregrijavanja . Sa DF kombajnom nema potrebe iči pregledavati motor , danima , tako da dođe i do zapaljenja pljeve oko turbine ili auspuha . Ma to bi mogla biti jedna cijela nova tema ako mene pitaš .
 
B

Bobo

Guest
Zmajevi su uredno izgarali od statiskog elektriciteta... Sad su ljudi pouceni tim iskustvom stavili lance na svoje kombajne da ih uzemlje, jer se boje da im se kombajni ne zapale...

Nema niti jedan a da ne vuce komad lanca po zemlji ;)

I ja da imam kombajn, vukao bih lanac, toliko da budem mirniji dok radim na njemu i da ne gledam preko ramena stalno.


Da se kombajn zapali zbog toga sto je zrakom hladjeni motor topliji od "vodenjeka" je jako mala sansa, no moguce. Moze se vise pregrijavati, ali temperaturu postici da se zapali i najsusa slama je tesko postici na taj nacin...


Nemam pojma kako "disu" zracnjaci na kombajnima, ali sam sa "vodenjacima" (zmajevi) radio cesto puta, i nikada problema s pregrijavanjem, a kombani su zadnji puta bili oprani i ispuhani 1968.g. ...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo , može se zapaliti svaki kombajn zbog pljeve , bez obzira na tip hlađenja motora , kažem kod zračnog je samo mogučnost još veča zbog siline zraka koji prolazi kroz motor i kovitlanja prašine koju to uzrokuje !
Pljeva ti padne na auspuh ili negdje blizu turbo punjača i to je dovoljno za vručeg ljetnog dana iako to nije pravilo jer bi več svi kombajni izgorili do sada . Pa meni se jednom pljeva na Zmaj-u zapalili na alnaseru .
 
B

Bobo

Guest
Heh, ja zaboravio na auspuh i na turbo...

Uglavnom, ako se tebi zmaj tako zapalio, onda bi svi ovdasnji kombajni odavno poizgarali. Ne znam sto ih sprijeceva da se en zapale, ali i kod nas zna biti jako jako vruce, a motoru kombajna se uoko 3 sata popodne ne mozes pribliziti ni na 2 metra...

Kod ovog sto mi je repicu vrsio na zmaju je raslo zito koliko nije mario za kombajn. I kod slamotresa, i na grlu, pa cak jedno vrijeme i u kabini. O kolicini pljeve na tom kombajnu ne zelim niti pricati...


A ovi sto su se masivno zapaljivali su bili zmajevi 780 koji su radili na obliznjem kombinatu. Vjerujem da je i staticki elektricitet tu dosta pridonijeo, ali i cinjenica da topli zrak od motora nema kud ici, jer je vozacu pod nogama... Na svom kombajnima je motor daleko od svake pljeve i na prozracnom mijestu baz zbog odvodjenja topline i samim time poboljsanog hladjenja...
 
R

Ratarko

Guest
Eh , moja greška ovo sa Zmajem .
Nisam napisao da mi je alnaser/anlaser ostao uključen nakon što sam ga upalio a kako nisam primjetio odvezao sam se gotovo dva kilometra od kuče i onda u kabini osjetim da nešto smrdi . Izađem van i vidim da mi se dimi iz motora , bio je samo dim , bez vatre ali osjetio sam . Alnaser više nije palio , istopio se .
 
B

Bobo

Guest
Ah to... to se zna dogoditi vrlo cesto...


To mi uopce nije strani pojam, pogotovo na IMT-u i na ZMAJ-u...

Dosta ljudi mi je pricalo da nisu dugo prali svoje "ferce" i da je doslo do nekog spoja i da se traktor po noci tako upalio i dok nije iscrpio akumulator ili dok anlaser nije izgorio, oni su "verglali"...

Sad jedan susjed kojem se to dva puta dogodilo na 539 uvijek ostavlja traktor u leru preko noci i pere ga stalno...

Cak i zice koje vode do anlasera ima tako naprevljene da se mogu brzo iscupati, kad mu se to ponovno dogodi.

Napominjem da je traktor bio kod elektricara, ta je anlaser pregledan da nema kakav kratki spoj, takodjer je i bravise promjenio, no jos uvijek nema mira po noci ;)
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Dođeš ujutro i traktor 200 metara u polju nađeš, ili u Slavoniji 2000 metara. :D :D :D :D :D
 
B

Bobo

Guest
E, vis, dogodilo se da je susjedov traktor u sred noci upro u zid garaze i ni makac od njega... Sva sreca da je zid bio od betonskih blokova ;)

Uglavnom, poucen njegovim iskustvom, i ja sad traktore ostavljam u leru preko noci :?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ja ostavljam svakog u brzini :scratch :cekic: :cekic: :cekic:
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ratarko stvar je u tome sto je tetak uvjek prije svakog kretanja u zetvu ispirio filtere isprasio motor i sve sto je potrebno da bi toga dana bio siguran.Kod njega nije bio faktor nemarnost.
da ne imenujem u selu ima jedan narandasti DD 1620 star ko biblija a urednost cista nula prljav, mastan,prasnjav i njemu nikad nista,on kada ide kuci iz zetve na hederu zna imati slame da nastrajis za nekoliko krava
 
B

Bobo

Guest
mario kaže:
Ja ostavljam svakog u brzini :scratch :cekic: :cekic: :cekic:

To se na pravim traktorima nece nikada dogoditi, ali na IMT-u se zna dogoditi, pogotovo ako ga ne peres...

Moj 539 ne najprljviji i najneodrzavaniji traktor na svijetu, pa se nikada nije sam upalio. Nekada nece upaliti niti kad ja hocu, i sta da mu radim ;)

Uglavnom, nije se to dogodilo samo mom susjedu, nego jos dosta ljudi u okolnim selima, kao da se radi o nekom "pozeskom trokutu" ;)

Od kako sam cuo te price, od onda traktori spavaju u leru i pod kocnicom...
 
R

Ratarko

Guest
Imamo i mi jednoga Top Liner kombajna u susjednom selu koji je kupljen vani a gorio je . Čovjek ga sredio i radi več tri sezone kao sat . Ima ih dva komada . Kažem vam da se vole zapaliti ti DF kombajni ali nisu jedini . Vidio sam ( na netu ) slike da se i neki novi bijesni JD kombajni vole samozapaliti ali tu nije pitanje slame i nemarnosti nego je izgleda elektronika ili tako nešta ??? Možda Axial zna nešto više o tome sa onoga foruma o kombajnima , još nisam uhvatio vremena da se malo posvetim tome forumu :cry:
 
S

Simon1980

Guest
Pa da ne otvaram nove teme pitao bih vas; da li ima kod vas Dominatora 98 ili nešto slično (claas) i ako ima; kakve su izkušnje sa pregrijavanjem motora?
 
M

marko_18

Guest
ja imam 4075 TOPLINER-a...kak on malo troši na jedan hektar potroši 11 litara nafte.....a učinak veliki sa kosom 5.40 metara i
bez forsiranja za pola sata riješim jedan hektar......ima redni šest cilindrični motor 224 ks.... :D :D :D :D :D :D
 
R

Ratarko

Guest
marko_18 kaže:
ja imam 4075 TOPLINER-a...kak on malo troši na jedan hektar potroši 11 litara nafte.....a učinak veliki sa kosom 5.40 metara i
bez forsiranja za pola sata riješim jedan hektar......ima redni šest cilindrični motor 224 ks.... :D :D :D :D :D :D

A slike , ja kažem da ga nemaš ;) hehe a ti sada dokaži suprotno :D :D :D
 
M

marko_18

Guest
sutra ti ga bum poslikal i imam slike na aparatu od košnje repice pa ti ih sutra stavim pa buš videl...
 
R

Ratarko

Guest
marko_18 kaže:
sutra ti ga bum poslikal i imam slike na aparatu od košnje repice pa ti ih sutra stavim pa buš videl...

Jedva čekam :D , nemoj zaboraviti .
 
Na vrh