• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dilema za izbor traktora

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Ma dečki u pravu ste ali nažalost naše želje i mogučnosti se razilaze pa se kupi kaj se može :mur::mur:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Kodnas se kaze ako traktor onda zetor
ako zena onda pemica
ako auto onda skoda
i da vidis kak si naebo

ja zenu,hvala bogu, nemam,ali imam dva zetora,i vec trecu skodu,i nije mi zao! :)
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
po mom misljenu je najbolje da kolega 560 zamijeni sa zetorom,ako hoce sa magarca na konja,po mogucnosti 6011 il neki te klase sa kabinom,ima da se preporodi u odnosu na 560...

zetor nudi sve sto jedan traktor treba da nudi od 70tih godina pa sve do sad,a marka se prepoznaje u sve i jednom dijelu svijeta...

znaci prodaj tu 560 za 8000km doplati 2000km kupi sebi zetora od 60ks sa kabinom,hidrulicnim volanom, prednjim amortizerima,grijanje hladenje...

vidim da se spominju izlazi hidrulike,pa moj zetor 7011 ima 4 izlaza hidrulike,ma zetori su jedna stahota to nisu traktori vec kamioni...

to je moje misljenje... a uvijek imas paru u njemu...
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Cowboy, rasprava nema smisla jer neke stvaro ne razumiješ. Imali smo davno Zetora i to je poglavlje završeno.
Nemam ja nikaj protiv istoka, već time naglašavam tehnološki nivo. Koji je od zapadnih ostal 50g na istoj tehnologiji? Koliko je pred 50g. bil ispred vremena, toliko danas kaska.
Ne velim da je Zetor loš, već da nije u rangu MFa, Fendta, Deerea, kak ga vi vlasnici doživljavate.
Najveće su im prednosti u jednostavnosti, dostupnim i jeftinim dijelovima
Za siromašna tržišta dovoljno, ali tu sva priča završava.

Sve je to tačno i sve ja to znam, samo trebaš imati u vidu da BiH tržište i jest siromašno, da kupujemo traktore stare 20 - 30 god. pa i starije. Kod nas kad neko uzme traktor 90 i neko godište kažu: "dobar, skoro pa nov"!
Bilo koji traktor tih godina je već dao sve od sebe i vrlo brzo treba ulagati u njega.
Za Deutz-a je samo komplet karika 200 € a za Zetora za to para uzme sve sklopove. Za generalku na Deutz-u , John Deere-iju ili Fendt-u čovjek mora podići kredit na par godina. Za Zetora je dovoljno da proda jedno tele!
Ovdje je jedan komšija uzeo Fendt-a duplaka, neznam koja je oznaka, malo nakon kupovine je morao mijenjati nešto u mjenjaču... Dijelove je našao u Austriji i koštali ga 3000 €, sad dok radi sa njim stalno strijepi nad tim mjenjačem!
Za Zetora bi vjerujem za to para izmjenio sve u mjenjaču samo kućište da ostane staro i sigurno nebi više mislio o tome jer je sve novo. Kod ovog Fendta sve je staro samo neka osovina, zupčanik i par ležaja su novi.
Moguće je da će ovaj polovni mjenjač Fendta izdržati dosta duže nego onaj novi na Zetoru. Ali isto je tako moguće da mu već sutra opet nešto "ode". Šta će onda: -dići još jedan kredit (sa 17% kamate),
-prodati 2 od svojih 5 krava,
-ili prodati traktor na otpad...!?

Nemamo mi standard ni kao najsiromašnije zemlje Istoka, kako i čime onda održavati zapadne traktore!?

Za traktor je pitao Emy, ako se dobro sjećam čovjek ima 5 ili 6 krava. Odakle da održava Deutz-a ili Fendta starog 25 i više godina!?
Ostaje mu jedino Massey, Fiat ili Zetor. Od ove trojice Zetor nije najkvalitetniji ali je zato najlakši za održavanje i nudi najviše opreme, osim toga ne gubi na cijeni i uvijek ga može prodati ili zamjeniti.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
u pravu si cowboy! stvar je u tome i da su i fiat i massey stariji traktori,za starije traktore su dijelovi skuplji,teze ih je nabaviti... a ako ista zaškripi,kako kazes,zetor se brzo i skupo proda,i novci se vrate. zato sam se i ja odlucio za njega.nije ni kod nas bajna situacija,i dugo se zivjelo iznad mogucnosti,pa i kod kupnje traktora se gledalo na marku,a ne na isplativost,zato je danas vecina poljoprivrednika u velikim problemima,a novi razvikani traktori se kvare,i jeftino prodaju sa malo radnih sati. covjek prodaje jd-a 6930 kojega je masno platio,i preplatio s velikim kamatama,u 1500 radnih sati se nakupilo toliko kvarova da je postalo neisplativo ga odrzavati. a sto je 1500 sati za traktor 150ks? nista! sad ce na njemu popusiti velike novce,i kupiti zetora 7341 s kakvim je godinama radio i napravio 7500 sati u kojima je promijenio dvije lamele! taj 7431 je bio prodan sverceru,skinuli su mu 4000 sati,i prodali ga opet u blizinu tog covjeka kod kojeg je bio,i jos radi i ide.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,241
Sve to kaj ste rekli stoji, ali fulali ste bit onoga kaj sam napisal: nije Zetor jedini izbor, a da nebu preskup.
Pogledajte kaj sam napisal u ovom postu.

Sa svakim rabljenim je rizik. Netko profitira, netko zgubi. I na lošeg Zetora se može potrošiti 2...3 tisuće eura.

Gogo uspoređuješ kruške i jabuke. Ak je tvoj sused trebal traktor od 150 konja, Zetora nije mogel niti kupiti.
Svaka marka ima loših primjeraka. On nije imal sreće a nije očito bil dovoljno uporan da probleme riješi ili traži da ga zamijene. Ili se počel kvariti kasnije?
No, to nema baš nikakve veze niti s kreditom niti kamatama.
 
Posljednje uređivanje:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
imal je 7341 i radil s njim. postal mu je premali,uzel je jos zemlje i na kredu uzel tog jd-a,plugove,rotosem... sve novo,i s max opreme. splet nesretnih okolnosti i opet se vraca na staro. ne usporedujem ta dva traktora,nego hocu reci da je jd ipak ime,slovi kao pouzdan i nepoderiv traktor,a eto kaj se događa. tako je i s ostalima. a u uputstvima zetora lijepo pise da ce ti traktor izdrzati 6000 sati.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
I sta nakon 6000 h ??
Moj imt ima blizu 12000 h to je duplo
a jd je sigurno jedan od najbolih i to sto ti pises je slucaj koji ako je istina može se ponovit za 1 / 10000
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
pa i imt-u u prirucniku pise 6000sati,i vidis da ide duze.

rekao je gazda da je grdno pogrijesio kupujuci tog jd-a. kaze da u svakoj seriji valjaju samo jedan do dva prva modela,posto motori idu sve jaci,a kompletno podvozje,prednji trap,hidraulika i getriba ostaju isti. on je imao najjacu sesticu,a trebao je uzeti najslabiju sedmicu. opet u seriji sedam podvozje i sve ostaje isto,a motori idu sve jaci,tako i u manjim serijama.
drugi kolega ima claas aresa,150ks,full oprema. traktor je kupljen nov,u gudovcu je vozio čobankovića u njemu,za njega i sijacicu je dao 100 000e. kupljen je 2006. godine i sad ima 5200rs,i kolega kaze da je vrijeme da pocne razmisljati o zamjeni,jer claas nece vise dugo. a daleko od toga da je bio neodrzavan,ili siljen. radio je s trobrazdnim vogel plugom,i 3m rd sa obicnom amazone sijacicom,te gruberom.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
recimo da je to švapski sistem. traktor je dizajniran da traje 5-8 godina,u to vrijeme on napravi 5-8 tisuca radnih sati,uz malo srece te zaobidu neki teski kvarovi, bacas ga i kupujes novi. samo sto to kod nas ne ide tako,mi jos mislimo da budu traktori prevaljivali 20 000rs.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Da li se švapski traktor pod tim uvjetima , cijenama i poticajima isplati u Hrvatskoj poljoprivredi?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
a i moje pitanje je retoricko. iz moje prespektive se ne isplati,osim u ponekim slucajevima. jer ja ne volim kad se nafta pali u uzaludnim povorkama po cesti.
ima nas koji bi ju znali pametnije potrositi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Jedna (prva) dilema kod odluke o kupnji traktora snage 35 do 45 KS (obavezno 4WD):
1. Novi kinez (Foton, Impodan, Dog Feng, Mahindra) ili stariji Europski (Universal, Štore, Zetor, Same Delfino). Ovaj zadnji po snagi sigurno zadovoljava potrebe, to znači da novi ne bi bili jači od 40 KS.
Godišnje za odraditi 50 do 100 h s prikolicom, plugom, frezom.
Svako mišljenje je dobro došlo.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
po meni kineze zaobidji u sto sirem luku. mahindra je indijac i koliko cujem od kolega koji je imaju da je jako dobar a jeftin traktor. ili ova druga kombinacija polovnih traktora a tu ih ima velik izbor. po meni posto posla nema previse univerzali je jako dobar i pristupacnu cenu ima.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
vidim na sto ciljas. Ja prvenstveno govorim o traktorima do 100ks,jer je to podrucje mojih potreba,dok na primjerima velikih strojeva hocu pokazati da ime ne znaci nista osim vece cijene.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Hvala vica.
Mahindra je indijac, ali se radi u Kini i skuplji je od ostalih kineza.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako verujes nikad nisam proveravao gde se pravi ali sam gledao jednu reportazu o mahindri kao najvecoj fabrici u indiji i sta sve proizvode. ali postoji mogucnost kao i mnogi da se i tamo radi. ovih ostalih kineza nisam nikog cuo da se iole pohvalio. lepo su zamisljeni i lepo rade ali vrlo kratko traju. kvalitet delova velika o.
 

Najnoviji postovi

Na vrh