• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dilema za izbor traktora

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jel to 100% sigurno da se Mahindra radi u kini??
Ja nebio bio siguran i mislim da je to potpuno kriva informacija.
Čutam po POLJOINFO forumu o Mahindri i nigde se nije spominjalo dase radi u kini, to je čisti Indijac!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mahindra je velika indijska korporacija. Radi i terence, navodno dobre. Ali izgleda da su kao i neki drugi izmjestili proizvodnju traktora u Kinu.
dobro si primjetio da su kinezi lijepo zamišljeni i da lijepo rade. Model Eurowolf je definitivno promašen, Yto se navodno sklapa u Srbiji i koristi neke dijelove od Prve petoletke, Foton se prodaje pod više imena (Foton, Europard, Eurotrak) i navodno su dosta popravili kvalitetu, ali i digli cijenu, Dong Feng je osnov hrvatskog Tubera, a prodaju da Danci pod imenom Impodan. Turski Yagmur (Agrifarm) je rađen po licenci Valpadane, ima original Lombardini i Perkins motore i sigurno je najkvalitetniji od njih, ali je i skuplji za vrijednost grijane kabine.
Europljani uglavnom imaju visoko turažne motore s malim momentom, a meni se više sviđaju sporohodni motori s večim momentom.
Od starijih mi se najviše sviđa Same Delfino 35. Jest da je zastarjela tehnologija, ali je dokazana i za manje gospodarstvo savim dovoljan traktor. Najveća mana mu je cijena. Traktor star 30 i više godina ima cijenu oko 6000 EURA, a za one malo mlađe (20 i koju godinu) traže i do 9 k EUR.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kakvo je stanje s traktorima od tri klipa, meni je prije svega bitna potrosnja jer traktor s 100-150 r.h. bas se i ne kvari a nije ni iskoristen bas najbolje oko mene dosta ljudi imaju traktore s 3 klipa i poprilicno ih dobro sluze, nemaju nekih kvarova, cak sto vise imaju manje kvarova nego ja s 560-tkom jer je onakvarljiva cak i kad stoji...prije svega mislim na kocnice koje su stalni izvor kvarenja.

Dakle zamjena za neki traktor od 3 klipa oko 50-55 konjacak i da je stariji, jer ce takav traktor kod mene biti iskoristeniji nego ovaj kod ovog samo nabijam sate u samomtransportu, nekako mi se cini da s njim i kad ga vozim praznog imam osjecaj da trosi kao da non stop imam zakacen plug.

Dakle sta mislite o traktoricima 3 klipa 50-60 konja...
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
potrošnja ti nema baš veze sa klipovima,za primjer 539 troši skoro isto ko i moj fiat od 65ks sa 4 cilindra
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
mogu ti reci iz vlastitog iskustva kako to izgleda. Obradivao sam nesto vise od 10ha povrca,tu ima jako puno prohoda traktorom,sa 539 i zetorom 5011,i islo je zadovoljavajuce. Zetor je i trosio manje od imt-a,a radio oko 1000 sati godisnje,imt oko 500. Nikakvih ozbiljnijih kvarova nije bilo,ali bih tad,u svakom trenutku dusu dao za traktor sa hidrovolanom i cetiri klipa.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Sa tri klipa ćeš teško silirati. Potrošnja nema veze sa brojem klipova, motor može imati istu zapreminu sa dva, tri ili četiri klipa. Samo što je motor sa četiri klipa dosta mirniji i "žilaviji".
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,251
Motor sa tri klipa se nikad ne vrti "okruglo"
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Dakle sta mislite o traktoricima 3 klipa 50-60 konja...

Na djelomičnom opterećenju motor s manje cilindara manje troši jer naprosto ima manje gubitke. Ono kaj ti poslije 560tke bude problem je vučna sila i robustnost jer su trocilindraši kraći.
Trocilindrični motor ti obično ima bolji moment na nižim okretajima, dok na višima mu fali daha.(u odnosu na 4 cilindrični motor).
Nemaš baš neki izbor trocilindraša u toj klasi, osim Fiata.
Za manju prosječnu potrošnju važno je da traktor ima veliku konačnu brzinu od bar 30km/h.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ja sam uvjek mislio da je traktor s manje klipova i manji potrosac, znaci postoje i traktori s 4 klipa koji trose gotovo kao i oni s 3 klipa, upravo ste mi razbili jos jednu zabludu.
Sta je onda to sto 560-tka ima pa vise trosi u odnosu na jednog fiata od 4 klipa koji trosi gotovo kao i 539, sta je to sto drasticno povecava potrosnju????
Da li bi meni onda bilo najjednostavnije rijesenje ugradnja onog HHO da li postoji tema ovde na forumu ko je to napravio jer sam vidio na njskalu da kosto oko 1800 kuna, to bih sebi mogao priustiti ali samo da to ne bude kupovina macka u vreci, vidio sam na "plodovi zemlje" da je neki tip to ugradio na stayer kazu da je potrosnja 30 % manja.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
hho -korist zanemarivo mala i zasad ne troši novac na to ,konstrukcije motora su zapravo ko svemir -zašto su nekad japanci istom kubikažom imali više konja a manje su trošili? Ovo ti je prekompleksno pitanje...Pozdrav.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Da li bi meni onda bilo najjednostavnije rijesenje ugradnja onog HHO da li postoji tema ovde na forumu ko je to napravio jer sam vidio na njskalu da kosto oko 1800 kuna, to bih sebi mogao priustiti ali samo da to ne bude kupovina macka u vreci, vidio sam na "plodovi zemlje" da je neki tip to ugradio na stayer kazu da je potrosnja 30 % manja.

Imaš ovdje nešto više o tom HHO uređaju:

http://www.hho.rs/informacije/sta-je-vodonik-generator-i-cemu-sluzi

http://www.hho.rs/pocetak

Na Poljoinfo forumu je dosta pisano o tome:
http://poljoinfo.com/showthread.php?5800-HHO-sistem-(gas)

Čak je i ovdje na ovom forumu bilo govora o tome:
http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=24428&page=2

Bojim se da je to sa tim HHO najobičnija glupost, prodavanje magle...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
sve je glupost dok god je gorivo jeftino. prijatelj si je ugradio hho u kangooa, a to mu je bio i završni rad na trećoj godini. njemu se isplati jer radi veliku kilometražu, a kengur nije traktor. mene zanima dali je itko trošio ulje iz friteze? mogo bi ga nabavit, samo kažu da je jako suho...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
O tom korištenom ulju iz restorana je bilo govora u nekoj poljoprivrednoj emisiji. Nisam mnogo obraćao pažnju al čini mi se da se ono poslije filtriranja mora miješati sa nečim, neide tako čisto u rezervoar.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ja osobno ne bih stavljao ulje u motor sa direktnim ubrizgavanjem. Za ostale bi se dalo razmisliti.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ja sam uvjek mislio da je traktor s manje klipova i manji potrosac, znaci postoje i traktori s 4 klipa koji trose gotovo kao i oni s 3 klipa, upravo ste mi razbili jos jednu zabludu.
Sta je onda to sto 560-tka ima pa vise trosi u odnosu na jednog fiata od 4 klipa koji trosi gotovo kao i 539, sta je to sto drasticno povecava potrosnju????
Da li bi meni onda bilo najjednostavnije rijesenje ugradnja onog HHO da li postoji tema ovde na forumu ko je to napravio jer sam vidio na njskalu da kosto oko 1800 kuna, to bih sebi mogao priustiti ali samo da to ne bude kupovina macka u vreci, vidio sam na "plodovi zemlje" da je neki tip to ugradio na stayer kazu da je potrosnja 30 % manja.

kao prvo,moras shvatiti da ljudi jako puno lazu,da svaciji traktor ide na zrak,i ima pojedinih marki traktora koji su na glasu kao mali potrosaci,a zacudio bi se koliko mogu popiti. mislim da se 539 i nikakav cetverocilindras ne mogu uspoređivati po potrosnji! pa veliki duplak je jedanput tezi od malog ferca,on treba snage i goriva da sam sebe pokrene! lijepo ti je jedan clan napisao,koliku god ti potrosnju svog traktora navedes,susjedov ce uvijek trositi manje.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
potrosnja goriva kod traktora vezana je uz radnu temperaturu motora, tezinu stroja i prijenos.
Ima jako velikih razlika medju traktorima u potrosnji, na osnovu ovih paremetara.
imt 560 jedan je od najlosije pogodjenih traktora po mojem misljenju, uopce.
Zracno hladjenje trosi manje jer je veca radna temperatura i gorivo se manje kondezira na stjenke cilindra.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,192
Ja imam 539 (tri cilindra) i MF 155 (55 ks 4 cilindra) i obadva rade sa potpuno istim prikljuccima, znaci plugovi 1x16, tanjurace 20 diskova itd.. I MF u svakom poslu manje potrosi od 539 zato sto 539 oranje obavlja sa skoro punim gasom, dok MF ide u visoj brzini na pola gasa.. Znaci isti posao naprave za isto vrijeme ali MF dosta manje goriva potrosi.. Jedino mi je taj MF jako neudoban pa rade radim sa 539..
 

Najnoviji postovi

Na vrh