• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dilema za izbor traktora

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Konkretno radi čega?

meni je deutz motor njegov najjači adut...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I meni se sviđa taj Cararo, konkretno model AgriUp 70, deutz motor, mali, a jak traktor, nizak, stabilan, univerzalan!
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
@ZJ
Ja sadim krumpit, nesto radim i usluzno.
Usluzni potencijal mi je ogroman ali morao bi prema Splitu, Kastelima, Klisu, treba mi stroj koji razbaciva umjetni gnjoj, freza, sadi 2 reda krumpira ili 5 redi kapule u jednom prohodu.
Takodjer treba frezat medjuredno, zagrtat i polivat u jednom prohodu.
Ja to sada radim sa 539 i ti gabariti su mi super, al mi je traktor spor, nejak, narocito na hidraulici.
Ne vjerujem da bi ijedan duplak okretao kao 539.
A kad ujdes u vrtle, prakticki traktor se treba vrtit u radijusu medjuosovinskog razmaka.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Pa dobro, ne baš ko 539...
No, Same ima prednje kočnice, te kočenjem jedne strane kočiš i prednji kotač, pa se onda zakreće na malo mjesta.
Landini Alpine ima tzv. FastRun, koji ubrzava prednji most dvaput, pa se i bez kočnica okreće na manje mjesta. Sličan sistem ima i Kubota...
Ima strojeva, smo nema novaca :)
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Ima sigurno, mada nisam prucavao koji su to traktori.
Koje su cijene ovog Samea?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Konkretno radi čega?

meni je deutz motor njegov najjači adut...
Traktor nije samo motor.
Na Carraro traktoru Agri UP (Agriplus) sviđa(lo) mi se:
- zaseban reverzer
- jak zadnji most
- elektrohidraulično uključivanje prednjeg mosta
- sinkronizirani kardan (za pogon prikolice)
- niska silueta traktora
- relativno dug (kao Zetor dupljak) osovinski razmak
- tlačni filter hidraulike
- smještaj komandi hidraulike
- relativno mekana pedala kuplunga
- ručna kočnica djeluje na sva 4 kotača
- zadnje kočnice s više diskova

nije mi se sviđalo:
- prijenosni omjeri brzina: polovičke previše krate osnovne brzine, pa je efekt kak da traktor ima 12 a ne 24 brzine. Ovo mi je najveća zamjerka. Pogledaj sličan opis OVDJE
- smještaj ručice polovički
- kočenje prednje osovine uključivanjem kardana
- LS prednji diferencijal (klizna špera s automatskim uključivanjem)
- smještaj spremnika goriva. Pogotovo na modelima s kabinom.
- način prebacivanja 540/540E (moraš zaustaviti traktor, izaći van i prebaciti ručicu)
- mehanički aktivirane kočnice (problemi kao na IMT-ima?)
- nemogućnost montaže originalne prednje hidraulike (pogotovo mehanički pogonjenog kardana), jer je jako nizak prednji kraj. Neki su to riješili hidrostatičkim prijenosnikom
- preuska kabina. knap i za vozača, a za suputnika nema mjesta
- zastupnik i servisna potpora u to vrijeme (Leško).

Najbolja je kombinacija bila Deutz Agrolux 70 / Agroplus 75. Deutz 913 motor i transmisija od Argona/Dorada.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
zivisic- kod mene je 539 otpao iz meduredne obrade,zamijenio ga je zetor 5011. Zetor je jednako toliko okretan,hidraulika je jaca (premda malo nepreciznija),potrosnja dosta manja, veci izbor brzina,preglednost jednaka, stavio sam mu uske gume i nemam nikakvih problema u povrcu, a s tim gumama sad mogu i u krumir sa sadilicom,kultivatorom,spricom,kombajnom...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
mozda ne bi tej zetor bio los.
Mada sam Zetorom 7245 radio, rikverc je strasno spor, traktor je dosta trom i spor opcenito, jedino sta je ugodan.
Mislim da u nas ljudi vole Zetora jer je ugodan za radit, relativno pouzdan (jer je lijen) i drzi cijenu.
Ne znam dobro sta sve nudi svijet traktora ali meni se ucinio 540 sa fiat motorom zanimljiv.
Taj motor se vrti vise pa bi trebao traktor biti brz, hidraulika je mozda dovoljno snazna, jedino je nadgradje neudobno i nakaradno...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
tocno,rikverc je kod tih starijih modela sporiji,ali se naviknes... po meni je veci plus izbor brzina za unaprijed,jer,recimo kod sadnje kupusa ili paprike,539 mi je uvijek bio prebrz u prvoj sporohodnjoj i na leru,dok sa zetorom se moze i u drugoj sporoj... takoder je i puno laksi na volanu,a ne propinje se tek tako... maximalna brzina mu je nesto malo veca nego kod 539,ali moze puno vise povuci... a potrosnje je drasticno manja,jer 539 pije ko smuk! imao sam i 542 noviju liniju,takoder se ne moze usporediti s 5011,osim sto je brzi u transportu,ali i jako nepregledan,a volan jedva okreces.
 

marko kt

Član
Tu od
15 Kol 2013
Poruka
159
5011 je super sta se tice preglednosit jel na visokom sjedis i udoban je dosta,okretan i mali je potrosac za razliku od 539 i ima bolje kocnice,rucni karadan.al opet mana sta je spor na cesti i spor rikverc.al opet 542 ima sam manu sta nije tak okretan i udoban.a 540 sa fiat motorom je jako dobar stroj ima snage i malo trosi ali je isto spor sta sam se iznenadio...i kad sam prodavo 540 onda me puno ljudi pitalo zasto sam stavljo fiat motor na njega :icon_rofl: jos ima ljudi koji neznaju da postoji mala serija...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
kako moze bit taj sa fiatom spor?
Kaze mi covik u Kninu sta ga ima da doslovno leti...kaze mozda i 50km/h da ide 2700okr/min
Vuce s njim Burgoin TB2 bez tarupa...covik je ozbiljan poljoprivrednik, nije zafrkant.

Treba mi tih 40km/h imam puno seljakanja za to usluzno...
Mislim da bi mi idealno pasao Zetor sa nekim talijanskim motorom...al ozbiljno!
samo Zekanu malo podsisat blatobrane...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
540 s Fiat motor nije ništa brži od običnog 540, jer Fiat motor na tom traktoru je prigušen na pumpi zbog toga da bi bio usklađen sa ostatkom traktora. Mada uvjek se može otvoriti na pumpi, to majstori bošisti znaju i do koliko smije, ali pitanje je samo kak se bude ostatak traktora ponašao s time.
Inače taj motor je jako živ na gasu i ima okretaja koliko hoćeš i smatram da bi ga se moglo još malo otvoriti.
u originalu mu je 1. brza malo sporija nego na 539/540, a isto je trobrzinac mjenjač, pa recimo sve površinske poslove osim oranja, može odraditi u 2. direktnoj, jer motor ima snage koliko hoćeš.
Da 540 ima malo bolje kočnice i na taj Fiat motor da se stavi mjenjač s 5 brzina, garantiram da ide preko 40 kmh, ali onda postaje i opasan po život :)
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Kolega @zivisic, ako tražiš brze traktore, onda nemoj gledati IMT, uzmi neki zapadno Europski, i budeš imao brzinu 40 km/h, al nemoj se nadati da češ tom brzinom stalno voziti po cesti, ipak je to traktor. Večina priključnih vučenih vozila je atestirana do 25 km/h, ako imaš koji priključak na polugama, i on poskakuje pri svakom nailazku na neravninu. Ja sa svojim rijetko kad vozim punim gasom, jednostavno nema potrebe za tim.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Javio mi se jedan ozbiljan musterija za moju 560-tku vec je bio dva puta da pregledava traktor i navodno je rekao da me ceka da dodjem kuci da prevedem i da odradiom kupoprodaju posto trenutno nisam kod kuce nego vani...dakle vjerovatno ce biti neke trgovine tu pa vidjecemo opet...medjutim se pojavio jedan fiat kojeg bih uzeo radi se o modelu fiat 640 dt....solac, oko 6 000 rs...

Kakvi su to traktori mene interesira sta dobijam ili sta gubim u odnosu na IMT 560 da li su veci ili manji potrosaci, eto onako opcenito....da li cu moci raditi s njim sve kao i s 560-tkom.

evo traktora

http://www.pik.ba/artikal/10608770/fiat-640/
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
@steyr01
volio bi imat tu brzinu na raspolaganju pa cu koristit kako budem moc.
prikljuci su mi vecinom noseni, imas li koji zapadno europski 50ks za predlozit?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Emy...ovaj Fiat je daleko kvalitetniji i pouzdaniji traktor od IMT-a, motor ti je malo jači, no podrazumjeva se ako je sve u ispravnom stanju.
Jedini je problem u odnosu na IMT je skupoća djelova, za Fiat su dosta djelovi skuplji.
Kaj se tiće potrošnje, zaboravil budeš kad natičip u Fiata, stvarno puno manje troši od IMT-a iste ili slične snage.
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
ma šanana se zabunil fiat netreba nikakve dijelove samo filtere ulje i mast a to je ista cijena ko i za imt
 

Najnoviji postovi

Na vrh