• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dilema za izbor traktora

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
sad otom potom cowboy ja ti tvrdim da je tako,a smijesno je to sto si rekao kad ukljucis prednju vucu da solac nema sta traziti pored duplaka,sad si sve rekao koliko se razumijes,dalje nebi da kometarisem bez potrebe je...
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Kao što se je več pričalo svaki ima prednosti i mane,al smiješno je uopće tražit dupljaku mane naspram solca
Ja živim u brdovitom kraju i imam običnu ragu IMT-ja,mada to sad nebitno,i koji god da posao idem radit fali prednja vuča,i ne vidim di sad tu solac ima bilokakvu prednost, pa da baš živim i na ravnom području opet bolje dupljak pa mu okači veči plug,veču prikolicu itd i naravno da če sa uključenom prednjom vučom lakše povuč od solca. a šumu nebi opće komentirao,ak netko glada da mu treba okretan traktor za šumu,tj solac,bolje da opće ne ulazi u šumu
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Radim i u brdu i u ravnici, radio sam sa solcem a sad radim sa duplakom. Prvo sam kupio jednog i radio skupa sa onim solcem a onda sam kupio i drugog duplaka a solca prodao.
Oko mene uglavno svi imaju solce i malo, malo idem nekoga izvlačiti iz blata, iz šume, iz njive itd.
Spustiti traktor bez ikakvog tereta niz brdo kad je klizavo, sa solcem je pravo umijeće i veliki rizik, a da ne govorim kad mu je još i prikolica sa teretom "za vratom".
Sa duplakom ideš bez brige.
Vratiti tu istu prikolicu u rikverc uz to isto, klizavo brdo, sa solcem je nemoguće, sa duplakom ideš bez problema.
Orati u strani gdje je izvezen stajnjak, sa solcem ili zalaziš (tako da brazdu svaki put vuče niz brdo) ili uz brdo ore jedva 10-ak cm duboko i to sa blokadom.
Duplak jednako duboko ore i niz i uz brdo i to bez blokade. Tamo gdje duplaku zatreba blokada solac nemože izaći ni bez plugova.
O tanjiranju, radu sa beračem za kukuruz ili rada sa prikolicom za stajnjak neću ni pisati...

E da... I nemoj porediti 7711 i 7745 ili 6911 i 6945, radim sa 7745 i 6945, primjera radi, plug sa kojim orem, 6911 nemože ni donijeti do njive!! (provjereno)
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
kaj god radil u ravnici ili na brijegu,duplak je uvijek bolji za poteči dok je prednja vuča uključena tko kaj god rekel,i u ravnici potpuno isti traktori(razlika samo kaj jedan ima prednju vuču,drugi nema) ponekad nemogu vuči istu težinu,evo na primjer jedan koji je kod nas,ima u selu dva TD90 i ovaj bez prednje vuče nemože orati sa istim plugom kaj ovaj duplak,naravno prednja vuča je uključena,pa se odma vidi razlika dok naprijed praktički vuče još jedan traktor..a u brdima da ni ne govorim..može se posao napraviti i sa solcem ali zavisi kakvi su uvijeti..solac je bolji za "lakše"poslove zbog njegovog večeg ainšlaga na odnosu na duplaka,ali kaj se tiče oranja,sjetvosprevanja duplak je dosta bolji od solca,naravno sa upaljenom prednjom vučom..
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
nlo1

Dobro ajde mi onda objasni zasto se danas rade samo dupljaci ( traktori snage vece od 100ks)? Ta tvoja teorija nema veze s vezom.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kaj onda svi koji imaju solce nemreju radit i trebali bi ih dat na kilu u staro gvozde?
Jesi siguran da se vise ne proizvode?
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Ne znam odakle vam samo volja na dvije stranice raspravljat da li je prva vuća bolja ili ne.Pa ne ugrađuje se valjda samo da traktor bude skuplji.Kao da raspravljate da li na traktorskim gumama baš trebaju onakve ripne ili je dobar i bez ripni.
Iz samog naziva dupla vuća se vidi i svrha i prednost.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Stvarno utaman 2 stranice
ali nlo1 neznam koliko zemlje radiš i sigurno nisi radio sa traktorom s prvom vućom
ja kad bi imo 5 rali zemlje i trebo traktor od 40ks sigurno bi i taj moro imati prvu vuču
u zadenjih 10 god imamo traktor s prvom vučom svega smo se 5 6 puta slepali a nekad svaki izvoz gnoja 10 x slepanje
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
a slusajte jednu stvar,ja sam na selu odrastao sto kazu amerikanci born and rise:)

ja ne sporim prednju vucu,pa nema smisla je sporiti,a ovu pruci nlo ti nisi radio sa duplakom necu da komentarisem,forum je tu da se raspravljamo za to i sluzi...

vec sam rekao duplak je za brda,za lose uvjete,a odgovor sto se sad prave duplaci cu vam odgovorit jer cudo da ljudi koji ih imaju neznaju taj odgovor....
prave se zbog tezine prikljucaka,ja neznam ko da zivimo u kamenom dobu,pa treba nositi sjetvospremac od 6 ili 9 metara,znaci il prednji zadnji trap il tockovi na sjetvospremac pa ga vuci...

a neznam sto nebi poredio evo vozim 7011 i 7045 u koperaciji vozio sam i 7711 i 7745,potpuno isti traktori samo sto je duplak tromiji i vise trosi,vozim sa oba 5t prikolicu evo prije mjesec dana kad su najlosiji uvjeti bili sve odradio sa 7011 i uzorao kad ljudi nisu smjeli ni pomisliti na to...

kos mene je sve ravnica,sve zavisi kako si ko sta zamisli,ko ti je kao kod mobitela odmah je mogao izaci najbolji ali sta bi se prodavalo.sve je to biznis...
 

marko kt

Član
Tu od
15 Kol 2013
Poruka
159
kod mene je isto sve ravnica i tko nema traktor sa prednjom vucom je u problemima.uvijek negdje voda stoji.imo sam mf-a 75 ks bez prednje i cim malo mokrije bolje ide 539 sa plugom nego on.prednost bez prednje vuce je jednio sta je okretniji,a ne trosi 1lit manje goriva na sat i nije jaci 10 konja... a prednja je u plusu za sve ostalo,za prednji utovarivac,za povuc teret,za zaustavit se i sl....
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I vi stvarno raspravljate o nečem kaj je več odavno raspravljeno i dokazano!
To je volja :)
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
evo malo 2wd i 4wd,pa neka se raspravlja forum za to i sluzi...

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=pnIHaxHukv4[/YT]
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Da, i kaj taj video dokazuje? Da ni dupljak nije svemoguć. I da traktori nisu jednako opterećeni (plavi ima utege na zadnjim kotačima, crveni nema, plavi ima sav teret na zadnjim kotačima, dok crveni ima dasku koja mu oduzima adheziju zadnjih kotača...)
A zakaj nisu plavoga napeljali tam gdje je crveni ostal? Valjda zato jer ga nebi mogel izvleči od tam koliko bi potonul.
Je vidi se da je plavi išel u rikverc gdje crveni nije mogel...
Zaključujem da plavi ima pametnijeg šofera.
Zanima me bi li bila ista priča da su oba vlekla nekakav trupac iza sebe...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Prednje gume su mu oko 4000kn a pojede ih brzo.
Semerinzi hoće slinit ,a ako podrobis kaj u difu imaš ljepu igranku.

Ako su većinom brda onda je bolje uzet dupljaka al inače i solac može jako puno napravit i potegnut.

jesi se ti malo bunike napapao ?

Daj to dokumentiraj.


7.5 -20 8pr Petlas sam platio ~750kn po komadu namontirano s pdv-om kupljeno u hr

pogresno cowboy,samo nevidim po cemu si zakljucio da nikad nisam radio sa duplakom? sa zetorovim i imt jesam sa jon derom i fiatom deutzom nisam,jesam jedino sa case-om od kolege...

a to sto neko ima duplaka pa mu se on svida i nece da odustane od neke teorije to je drugo i normalno,raditi sa 7745 ili ti sa 7711 ili 7011 i 7045 sto su ustvari svi isti traktori.... je skoro potpuno isto(necu detaljisati)

sta sam htejo reci je to da nema prevelike razlike osim kad zatreba prednji pogon,ali i on ne pomaze u strani i kad je kisa blato klisko,dzabe samo prokliziva kao i ovaj bez prednje...mozes krenuti u sumu ali samo nakratko,u pojedinim situacijama solac izide gdje duplak nemoze...(to je primjer vezan za sumu)

zakljucak bi bio da je dobar prednji pogon ali je dobar traktor i bez njega,znaci ne moze se reci ovaj valja ovaj ne itd...

Pa po asvaltu, po ravnom, za košnju, prevrtanje sijena, baliranje, sijanje, za sušaru, miješalicu hrane i sl dvorišne poslove ti ne treba prednji pogon....

Za šumu, oranje, razvažanje stajnjaka, u svim brdovitim terenima, na mokrome, u baltu i sl JE UVIJEK duplak u prednosti...

U obitelji su zetor 4712, štore 404, univerzal 445DT, Same laser 90, znam što govorim. Ima poslova kojim solac nemože prismrdit a po drugoj strani ima onih koje je nespretno radit s duplakom...

Što se tiče ajšlaga, jedan zetor 7711 i jedan duplak kao same explorer~70ks imaju isti ajnšlag (radijus okreta cca8m), s time da same ima prednje kočnice i prednju šperu što je u nekim situacijama neprocjenjivo. Istočnjaci s prednjim ogonom imaju loš ajšlag, npr zetor 7745 ima 11m...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Postoji cijeli niz poslova za koje je 539 nenadmasan.
Narocito kad se bavis mjesovitom poljoprivredom (malo povrce, malo ratarstvo,...)
Treba izbor traktora prilagodit stvarnim potrebama.
Kod nas postoje ljudi koji rade dosta usluzno i to godinama a najveci im je traktor 70ks bez prednje vuce.
Baliraju, beru, oru,...skoro sve poslove.
Njihov je odgovor da s dobrom organizacijom duplak njima nema potrebe, jednostavno skuplji je u radu (kumulativno, odrzavanje, potrosnja, ucinak-okretnost)...i to je skoro potpuno tocno.
Ja osobno bi volio imat traktor 60ks do 160cm sirine i 1800kg bez prednje vuce, brz (50km/h) i jak na kardanu (za medjurene radove, sjetvu,...)
i 90 ks duplak...
S tim da mi duplak moze bit i stariji i neudobniji...jer ce puno manje radit, a 60ks mi mora bit vrhunski.
To bi mi pokrilo sve cime cu se ikad bavit u poljodjelstvu...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Nema ti skoro razlike u okretnosti za dupljaka i običnoga 60 takvog kakvog tražiš.
Evo ti primjer:
imali smo Štore 402 - krug okretanja 7m
nakon kaj mu je dodan prednji pogon - krug okretanja 9m, težak oko 1800kg
Same 70ks DT - krug okretanja 8m, težak oko 2500kg s kabinom, oko 2300 bez.
Ovakav jedan ti može zadovoljiti sve potrebe: zamijeniti i većega i manjega.
50km/h nema u toj klasi, a teško da ih ikad i bude. naime, za 50km/h moraš imati jednodjelne felge, ogibljenu prednju osovinu i veći osovinski razmak (kaj ovi malci jednostavno nemogu imati).
Ovaj moj i na 40km/h poskakuje i teško ga je tak brzo voziti. Za veće brzine jednostavno mora biti dulji.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
ja nemam međuredne obrade, i generalno mi ne treba jak kardan eventualno za nešto frezanja i nešto malčiranja. Zato imam brdine i oranja i transporta po brdinama, šume na takvim mjestima da ne možeš normalno hodat. transporta imam puno jer mi je kompletno gospodartvo udaljeno od kuće 15km...
moj idealan izbor
carraro-agriplus-85-slika-31277222.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Nama otpal iz razmatranja, završili na Sameu.
Jednostavno, ne sviđa mi se kak su riješili neke stvari.
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh