• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Dilema za izbor traktora

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Na rx 170 traktoru s motorom tam ima termostat u uljnom hladnjaku radi bržeg grijanja kabine jer u malom hladnjaku kruži ulje iz motora
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
To nije logika, s vremena na vrijeme kad upregneš traktor u opterećenje, nafta ispari, ali kratke ture opet dodaju novu naftu u ulje. Pregledaj ti njemu razinu ulja neposredno nakon 2-3 dana oranja pa reci da nije ništa potrošio... Ne pišem ja da motor ne može trajati i bez termostata, ja kažem da koliko god trajao, puno duže bi izdržao da ima termostat, naravno uz jednako održavanje. Ako ga vozis tako već 15 godina, onda ga dobro održavaš... Jedna opaska, jel ne čuješ razliku hladnog motora u radu i toplog? To ti sve govori... Ja kad god sam na traktoru, krajičkom oka pazim na temperaturu, nije to toliko teško za pratiti da bi zbog toga skidao termostat.

Moj puno ljepše radi dok je hladan, nego kad dođem sa oranja :LOL:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
da je termostat potreban imali bi ga i zračno hlađeni motori... :p

Mislim da se to nemre uspoređivati. Kod zračno hlađenih rashladni zrak djeluje na vanjsku površinu cilindra, a kod vodenog hladi kroz kanale koji su bliže unutarnjoj stijenki cilindra.

Mene zanima ima li neki traktor elektromotor na ventilatoru (kao kod auta) ili svi imaju remenski pogon. Moj traktor ima ogroman hladnjak i treba mu, unatoč termostatu, dosta vremena da se ugrije. Čini mi se da temperaturu iznad 70 (na izlazu iz termostata) postigne jedino u malčiranju za jako toplog vremena.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Mislim da sam videl negde elektro motor kao dodatak na nekom traktoru. Ovi manji možda i imaju ali veliki mislim da ne.
Imaju visko spojku pa preko temperature i struje uključuju ventilator.
Možda i tvoj tak ima. Probaj jel možeš rukom okrenuti ventilator kod ugašenog motora. Ako se on vrti a motor ne onda ima.

Sliku termostata na kakvog sam naletel bum stavil samo dok ju najdem.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nisam probal okretati ventilator kod ugašenog motora, ali vrti se odmah po paljenju i ne staje. Vjerojatno je bez spojke.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Sliku termostata na kakvog sam naletel bum stavil samo dok ju najdem
Evo obečane slike.
S ovakvim termostatom M20 nema brige 🤭



 

vidanje

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Kako je ovo uopste radilo a da se ne pregreje?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Pozdrav,

Imam dvoumicu u vezi kupnje traktora. Imam izbor između Internacionala 845xl 80ks i Case IH 956xl 95ks.

Znam da nisu baš najsličniji po snazi, a ni po veličini, ali nikako da se odlučim koji bi bio bolji izbor. (Cijenom su oba tu negdje, malo skuplji je 956xl, ali zanemarivo).

Za početak bi mi trebao za 2.5m rotodrljaču, pomogućnosti sam mislio trobrazni plug, ali mogao bi i 2x16'' plug, te nešto malo rad u šumi. Kasnije bi se prilagođavao traktoru.
Ne znam ni koliko bi razlika u potrošnji bila pošto je jedan 4, a drugi 6 cilidra.

Koliko bi profitirao/neprofitirao da uzmem veći, s obzirom na navedeno.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Kao velikog fana IHCa,bez dvoumljenja 6 cilindara.
Vozio sam jednog i drugog,ali ovaj veći daje osjećaj snage;)
Pod uvjetom da su u istom ili sličnom stanju.
Za 2.5m roto branu,3 brazde plug,95ks i 6 cilindara je pun pogodak.
Nisu poznati kao potrošaći,sa većim ćeš posao odraditi brže,i da ne kažem bezbrižnije.
Roto branu budeš mogao do kraja "pričepit" sa većim,plug budeš vukao i u lošijim uvjetima...
Imam i manual na kompu,mogu ti poslati za 956 i 1056xl.
Za 956xl pazi da ne iskače iz brzina(druga i treća su kritične).
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Neko je pisao da je kod 956 problem reparatura pvp, odnosno da je skupa, oko 10000 kuna . Kak je onda za 856 ?
IHC 956
Kad sam kupovao plug taj gazda ima mislim 844 ili 845, tak nešta. Strojčina od traktora.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,861
Nisam siguran ali pričalo se da paše od starih kadeta uz sitne preinake.
Nove su oko 1700e,za reparaciju neznam.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Tamo je trebalo pisati IHC 956 💔. Neznam kak nema srčeka 😂. I samom mi je želja jednog takvog jednog dana.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Kao velikog fana IHCa,bez dvoumljenja 6 cilindara.
Vozio sam jednog i drugog,ali ovaj veći daje osjećaj snage;)
Pod uvjetom da su u istom ili sličnom stanju.
Za 2.5m roto branu,3 brazde plug,95ks i 6 cilindara je pun pogodak.
Nisu poznati kao potrošaći,sa većim ćeš posao odraditi brže,i da ne kažem bezbrižnije.
Roto branu budeš mogao do kraja "pričepit" sa većim,plug budeš vukao i u lošijim uvjetima...
Imam i manual na kompu,mogu ti poslati za 956 i 1056xl.
Za 956xl pazi da ne iskače iz brzina(druga i treća su kritične).

Da dobro bi mi došao manual.
Vozio sam prosle godine ihc, i stvarno mi se svidio, i zato mi je sad izbor ihc.
Mjenjač je kod jednog i drugo dobar, ne vidim nikakvih problema. Razlika je što 845 ima stariti tip, gdje je ručka brzine prva, a reverzer, te brza i spora naprijed, druga, dok kod 956 je obratno, te je precizniji. Jedino sam primijetio da kod 845 nešto teže se malo ubacuje u 2 nego u ostale brzine. Al možda je to do mene 🤔
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Neko je pisao da je kod 956 problem reparatura pvp, odnosno da je skupa, oko 10000 kuna . Kak je onda za 856 ?
IHC 956
Kad sam kupovao plug taj gazda ima mislim 844 ili 845, tak nešta. Strojčina od traktora.
A kak mogu znati da je pvp ispravan ?
Onda bi slično trebalo biti i sa 845, ne?
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Ne znam baš puno o traktorima tima, ali što se tiće poslova koje si naveo, bolje uzmi 6 cilindara svakako.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Neznam kako znati. Mislim da bez majstora bošiste to teško saznati. Slažem se sa kolegom komerom. Jel imaju brzu getribu ?
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
30km/h imaju oba getribu. (845 je 85god, 956 je 90 god.)

Onda bi trebalo biti u redu, oba pale dobro, ima malo dima, al samo kad se da jači gas. Po meni izgleda sve normalno.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Moj Zetor dimi plavkasto dok je hladan kad se ugrije nema dima da ga neznam kak opteretim. Ako je sve u redu to su strojčine od traktora. Bilo bi dobro kad bi se javio netko sa iskustvom iz prve ruke. Opet koliko znam ovdje na forumu nitko nije imao te traktore ☹️.
 

Najnoviji postovi

Na vrh